موارد استفاده از عمل

بینی

مزایای عمل

 • تعادل
 • بهبود جریان هوای بینی
 • افزایش اعتماد به نفس

عوارض احتمالی عمل

 • آسیب به اعصابی که پوست نوک بینی است
 • انسداد بینی
 • ایجاد یک سوراخ در سپتوم شما
 • سندرم شوک سمی، که عفونت جریان خون شما است
 • مشکلات زیبایی
 • در صورت نیاز به پیوند غضروف از گوش، مشکلات در محل اهدا کننده وجود دارد
 • رد پیوند
 • کاهش حس بویایی

سن مناسب یا توصیه شده

18 به بالا

بیهوشی دارد یا خیر؟

بله

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

خیر

مدت زمان عمل

1 الی 2 ساعت

احتمال موفقیت

زیاد

مدت دوران نقاهت

1 الی 2 هفته

آنچه می خوانید

جراحی بینی استخوانی یا سپتورینوپلاستی چیست؟

سپتورینوپلاستی روشی است که هم توانایی تنفس شما را بهبود می بخشد و هم ظاهر خارجی بینی را تغییر می دهد. سپتورینوپلاستی دو روش را ترکیب می کند:

 

سپتوپلاستی

سپتوم شما غضروفی است که در وسط بینی، بین سوراخ های بینی شما قرار دارد. اگر این غضروف کج یا نامرتب باشد، سپتوم منحرف شده است. انحراف تیغه بینی می تواند تنفس صحیح را دشوار کند و منجر به خشکی دهان، خروپف و سایر عوارض شود. سپتورینوپلاستی با جابجایی و صاف کردن سپتوم این مشکل را اصلاح می کند.

رینوپلاستی

این یک روش جراحی است که شکل خارجی بینی را تغییر می دهد. رینوپلاستی شامل برداشتن و تغییر شکل بخشی از استخوان ها و غضروف بینی است

جراحی بینی استخوانی

انحراف سپتوم چیست؟

انحراف تیغه بینی زمانی اتفاق می افتد که دیواره نازک (تیغه بینی) بین مجاری بینی شما به یک طرف جابجا شود. در بسیاری از افراد، تیغه بینی خارج از مرکز – یا منحرف است – و باعث کوچکتر شدن یک مجرای بینی می شود. وقتی انحراف تیغه بینی شدید باشد، می تواند یک طرف بینی را مسدود کند و جریان هوا را کاهش دهد و باعث مشکل در تنفس شود.  برای اصلاح انحراف سپتوم، به جراحی نیاز دارید.

انحراف سپتوم می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • مادر زادی: در برخی موارد، انحراف سپتوم زمانی رخ می دهد که جنین در رحم رشد می کند و در بدو تولد آشکار می شود.
 • آسیب به بینی: انحراف تیغه بینی همچنین می تواند نتیجه آسیبی باشد که باعث می شود تیغه بینی از موقعیت اصلی خود خارج شود.
 • در نوزادان، چنین آسیبی ممکن است در هنگام زایمان رخ دهد: در کودکان و بزرگسالان، طیف وسیعی از حوادث ممکن است منجر به آسیب دیدگی بینی و انحراف تیغه بینی شود. تروما به بینی بیشتر در حین ورزش، بازی های خشن مانند کشتی یا تصادف با اتومبیل رخ می دهد.
 • روند پیری ممکن است بر ساختارهای بینی تأثیر بگذارد و به مرور زمان انحراف تیغه بینی را بدتر کند: تورم و تحریک حفره های بینی یا حفره های سینوسی به دلیل عفونت می تواند مجرای بینی را بیشتر باریک کند و منجر به انسداد بینی شود.

انحراف تیغه بینی چگونه تشخیص داده می شود؟

 • در طول ویزیت، پزشک ابتدا در مورد علائمی که ممکن است داشته باشید سؤال می کند.
 • برای بررسی داخل بینی، پزشک از یک چراغ و گاهی از ابزاری استفاده می کند که برای باز کردن سوراخ های بینی شما طراحی شده است. گاهی اوقات پزشک قسمت ‌های بالاتر بینی شما را با یک وسیله لوله ‌ای شکل بلند با نور روشن در نوک آن بررسی می‌کند.
 • بر اساس این معاینه، او می تواند انحراف تیغه بینی را تشخیص دهد و شدت بیماری شما را تعیین کند. اگر جرلح شما، پزشک متخصص گوش، حلق و بینی نیست و نیاز به درمان دارید، ممکن است شما را برای مشاوره و درمان بیشتر به متخصص ارجاع دهد.

آیا علل دیگری برای انسداد بینی وجود دارد؟

ناتوانی در تنفس از طریق بینی می تواند ناخوشایند باشد. خبر خوب این است که روش های جراحی بینی ممکن است مشکلات ساختاری اساسی را ترمیم کرده و جریان هوای مناسب را بازیابی کند. این جراحی برای بسیاری از بیماران زندگی را تغییر می دهد و ممکن است گزینه ای برای شما باشد.

بنابراین، چه چیزی باعث انسداد بینی می شود و جراحی بینی عملکردی چگونه عمل می کند؟ در زیر در خصوص آن صحبت می کنیم.

انحراف سپتوم

وقتی دیواره نازکی که سوراخ ‌های بینی (یا سپتوم) را از هم جدا می‌کند به یک طرف جابجا شود، به آن انحراف سپتوم می‌گویند. علائم شامل احساس انسداد بینی، مشکل در تنفس از طریق بینی و گاهی اوقات صدای سوت هنگام تنفس است. خونریزی های مکرر بینی و سردرد نیز شایع هستند.

انحراف سپتوم را می توان با سپتوپلاستی، درمان کرد. سپتوپلاستی شامل تعویض یا جابجایی سپتوم برای دستیابی به نتایج دلخواه است. در صورت نیاز به بازسازی غضروف، جراح بینی شما ممکن است پیوند بافت را نیز توصیه کند.

پولیپ بینی

پولیپ بینی توده های کوچک و خوش خیمی هستند که روی مجرای بینی و سینوس ها ایجاد می شوند. آن ها اغلب به دلیل آلرژی، عفونت یا التهاب مزمن ایجاد می شوند. پولیپ ها می توانند احساس پری در بینی، کاهش حس بویایی و ترشح بعد از بینی ایجاد کنند. پولیپ ها همچنین باعث ایجاد مشکلاتی با خروپف و آپنه خواب می شوند.

پولیپ بینی ممکن است با داروهایی مانند استروئیدها درمان شود، اما در برخی موارد، جراحی بهترین راه برای رفع ریشه مشکل است. یک جراح قابل اعتماد می تواند برای برداشتن پولیپ بینی و بهبود جریان هوا، عمل جراحی بینی را انجام دهد.

 •  

هیپرتروفی شاخک تحتانی

شاخک های تحتانی درست در داخل سوراخ های بینی قرار دارند و این ساختارهای بینی مسئول ایجاد چرخه بینی و هدایت جریان هوا در داخل بینی هستند. گاهی اوقات، این ساختارها با خون متورم می شوند تا مجاری بینی را منقبض کنند و به اندازه طبیعی خود کوچک شوند تا جریان هوا افزایش یابد.

 دلایلی برای متورم شدن غیرطبیعی شاخک ها وجود دارد، از جمله سرماخوردگی و گرانش که باعث می شود حتی تورم طبیعی چرخه بینی جریان هوای بیش از حد را به نام Hypertrophy Turbinate Inferior محدود کند. درمان هیپرتروفی شاخک تحتانی می‌تواند شامل اسپری‌ های بینی و همچنین روش ‌های جراحی باشد که می‌تواند از روش ‌های کم تهاجمی کوچک کردن بافت ‌های نرم، برداشتن بخش ‌هایی از بافت نرم و استخوان، تا برداشتن کل شاخک تحتانی (در شرایط شدید) باشد.

چرا سپتوپلاستی لازم است؟

 • دلیل اصلی انجام سپتوپلاستی اصلاح انحراف سپتوم است که بینی را مسدود کرده و بر جریان هوا تأثیر می گذارد.
 • انحراف سپتوم زمانی اتفاق می افتد که سپتوم در یک جهت خم شود تا کج شود. این می تواند تنفس را دشوار کند.
 • گاهی اوقات، سپتوپلاستی در طی سایر روش ها مانند جراحی سینوس یا برداشتن تومور ضروری است. پزشکان همچنین ممکن است سپتوپلاستی را برای افرادی توصیه کنند که درمان‌های غیرجراحی با موفقیت آپنه انسدادی خواب یا مشکلات خروپف را درمان نکرده باشند.
 • بزرگ شدن شاخک ها نیز می تواند منجر به مشکلات تنفسی برای برخی افراد شود. جراحی برای رسیدگی به شاخک ها نیز ممکن است کمک کند.
دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

عمل جراحی بینی استخوانی چگونه انجام می‌شود؟

جراحی بینی بسته به اینکه جراحی شما چقدر پیچیده باشد و جراح شما چه چیزی را ترجیح می دهد نیاز به بی حسی موضعی همراه با آرامبخش یا بیهوشی عمومی دارد. قبل از جراحی با پزشک خود صحبت کنید که کدام نوع بیهوشی برای شما مناسب است.

جراح شما می تواند شکل استخوان یا غضروف بینی شما را به روش های مختلفی بسته به میزان نیاز به برداشتن یا اضافه کردن، ساختار بینی و مواد موجود تغییر دهد. برای تغییرات کوچک، جراح ممکن است از غضروف هایی که از عمق بیشتری از داخل بینی یا گوش گرفته شده استفاده کند. برای تغییرات بزرگتر، جراح می تواند از غضروف دنده، ایمپلنت یا استخوان سایر قسمت های بدن شما استفاده کند. پس از ایجاد این تغییرات، جراح پوست و بافت بینی را به عقب قرار می دهد و برش ها را در بینی شما بخیه می زند.

اگر دیواره بین دو طرف بینی (سپتوم) خم یا کج (انحراف) باشد، جراح نیز می تواند آن را برای بهبود تنفس اصلاح کند.

پس از جراحی، شما در اتاق ریکاوری خواهید بود، جایی که کارکنان بر بازگشت شما به حالت بیداری نظارت می کنند. ممکن است همان روز آن جا را ترک کنید یا اگر مشکلات سلامتی دیگری دارید، ممکن است یک شب بمانید.

 

مراقبت‌های قبل از عمل جراحی بینی استخوانی

غذا و داروها

 • به مدت دو هفته قبل و بعد از عمل از مصرف داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن ادویل، موترین IB، سایرین خودداری کنید. این داروها ممکن است خونریزی را افزایش دهند. فقط داروهایی را مصرف کنید که توسط جراح شما تایید یا تجویز شده است. همچنین از داروهای گیاهی و مکمل های بدون نسخه خودداری کنید.
 • اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید. سیگار روند بهبودی پس از جراحی را کند می کند و ممکن است احتمال ابتلا به عفونت را افزایش دهد.

پس از جراحی

پس از جراحی باید در رختخواب استراحت کنید و سر خود را بالاتر از قفسه سینه قرار دهید تا خونریزی و تورم کاهش یابد. بینی شما ممکن است به دلیل تورم یا آتل هایی که در حین جراحی در داخل بینی شما قرار داده شده، گرفتگی داشته باشد.

پزشک شما همچنین یک آتل را برای محافظت و حمایت به بینی شما می چسباند. خونریزی خفیف و تخلیه مخاط و خون تا چند روز پس از جراحی یا پس از برداشتن پانسمان شایع است.

برای کاهش بیشتر احتمال خونریزی و تورم، پزشک ممکن است از شما بخواهد تا چند هفته پس از جراحی اقدامات احتیاطی را رعایت کنید. پزشک ممکن است از شما بخواهد:

 • از انجام فعالیت های سنگین مانند ایروبیک و دویدن خودداری کنید.
 • دماغ را باد نکنید
 • برای جلوگیری از یبوست از غذاهای پرفیبر مانند میوه ها و سبزیجات استفاده کنید. یبوست می تواند باعث ایجاد فشار در ناحیه جراحی شود.
 • از حالات شدید چهره مانند لبخند زدن یا خنده خودداری کنید.
 • دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید تا حرکت لب بالایی خود را محدود کنید.
 • علاوه بر این، حداقل تا چهار هفته پس از جراحی، برای جلوگیری از فشار بر بینی خود، عینک یا عینک آفتابی را روی بینی خود قرار ندهید.
 • هنگامی که بیرون هستید، به خصوص روی بینی خود از ضد آفتاب با SPF 30 استفاده کنید. آفتاب بیش از حد ممکن است باعث تغییر رنگ نامنظم دائمی در پوست بینی شما شود.

جراحی بینی شکسته

بعد از عمل

برای کاهش احتمال خونریزی و تورم، پزشک ممکن است از شما بخواهد که این اقدامات احتیاطی را برای چند هفته پس از جراحی رعایت کنید. بسته به جراحی، ممکن است نیازی به انجام همه این موارد نباشد:

 • هنگام خواب سر خود را بالا بیاورید.
 • تا چند هفته بینی خود را باد نکنید.
 • لباس هایی بپوشید که در جلو بسته می شوند. لباس هایی مانند پیراهن یا ژاکت را روی سر خود نکشید.
 • تا پنج هفته از فعالیت‌های شدید مانند ایروبیک و دویدن بپرهیزید تا از احتمال خونریزی بینی جلوگیری کنید.

دلایل انجام عمل جراحی بینی استخوانی

استئوتومی برای اصلاح یک سوم بالایی بینی انجام می شود. مهمترین دلایل استئوتومی عبارتند از:

 • پل عریض – بیمارانی که پل پهن و استخوان های بینی دارند ممکن است نیاز به نزدیک تر شدن استخوان ها برای ایجاد ظاهری باریک داشته باشند.
 • انحراف بینی - بینی پیچ خورده یا کج اغلب به استئوتومی نیاز دارد تا استخوان های بینی را تغییر دهد و بینی را متقارن کند. اغلب رینوپلاستی برای این بیماران با انحراف بینی با سپتوپلاستی ترکیب می شود.
 • برآمدگی بزرگ – یک برآمدگی بزرگ اغلب نیاز به استئوتومی دارد تا استخوان‌ های بینی بعد از کاهش قوز هماهنگ ‌تر شوند.

سپتوپلاستی، جراحی بر روی سپتوم منحرف شده، معمولاً نیازی به تغییر شکل استخوان ‌های خارجی بینی ندارد. سپتوپلاستی به تنهایی ظاهر بینی را تغییر نمی دهد. ممکن است در طی سپتوپلاستی استخوان از بینی داخلی برداشته یا اصلاح شود، اما ممکن است استئوتومی انجام نشود. سپتوپلاستی ممکن است به صورت جداگانه انجام شود، اما معمولاً با جراحی بینی انجام می شود، به خصوص برای بیمارانی که دارای انحراف بینی هستند.

مزایای عمل جراحی بینی استخوانی چیست؟

1. تعادل

گاهی اوقات بینی می تواند یک ویژگی منحرف کننده در صورت یک فرد باشد. ظاهر خاص بینی ممکن است منجر به عدم تعادل بین صورت و بینی شود. گاهی ممکن است فردی مانند یک سلبریتی به خاطر بینی اش شناخته شود. افرادی مانند باربارا استرایسند، بیل کلینتون یا اوون ویلسون هرگز به جراحی بینی فکر نمی کنند، زیرا بینی آنها ویژگی هایی است که عموم مردم با آن آشنا هستند. با این حال، برای افراد غیر مشهوری مانند ما، بینی بزرگ ممکن است چیزی باشد که به نظر نمی رسد در صورت غیرعادی باشد.

2. بهبود جریان هوای بینی

ساختارهای مختلف در داخل بینی می تواند به مشکل تنفس و جریان هوا از طریق بینی کمک کند. ضربه ناشی از تصادف، ورزش یا درگیری می تواند منجر به انحراف تیغه بینی شود. این سازه دیواری است که سمت راست و چپ بینی را از هم جدا می کند. اگر سپتوم کج باشد، ممکن است یکی از دو طرف راه هوایی بینی برای جریان هوا مسدود شود. سپتوپلاستی اغلب همراه با رینوپلاستی برای صاف کردن بینی و سپتوم کج انجام می شود و هم ظاهر بینی و هم جریان هوا را بهبود می بخشد.

شاخک های تحتانی مجموعه دیگری از ساختارهای داخل بینی هستند که در صورت بزرگ بودن می توانند باعث انسداد راه هوایی بینی شوند. جراحی بینی می تواند برای کوچک کردن سایز شاخک ها برای بهبود جریان هوا انجام شود. توربینوپلاستی اغلب همزمان با جراحی بینی انجام می شود. توربینت ها روی ظاهر بینی تاثیری ندارند.

3. افزایش اعتماد به نفس

در مواردی که افراد از اعتماد به نفس رنج می برند، تغییرات مثبت در ظاهر بینی می تواند اعتماد به نفس زیادی را پس از جراحی بینی در فرد ایجاد کند.

جراحی بینی استخوانی

آیا عمل جراحی بینی استخوانی جایگزین دارد؟

اگر دچار انسداد بینی ناشی از انحراف تیغه بینی هستید، ممکن است فقط بتوانید سپتوپلاستی انجام دهید. رینوپلاستی تنها راه برای تغییر ظاهر بینی شماست. اگر به دلیل کج بودن یا آسیب دیدن استخوان های بینی دچار انسداد بینی شده اید، رینوپلاستی (معمولا همراه با سپتوپلاستی) تنها گزینه برای بهبود تنفس شماست.

عوارض عمل جراحی بینی استخوانی چیست؟

برخی از عوارض می توانند جدی باشند و حتی می توانند منجر به مرگ شوند.

عوارض عمومی هر عمل:

 • درد
 • خون ریزی
 • عفونت محل جراحی (زخم)
 • واکنش آلرژیک به مواد بیهوشی یا دارو
 • لخته شدن خون در پای شما
 • لخته شدن خون در ریه شما

عوارض خاص این عمل:

چسبندگی، جایی که بافت اسکار در عمق بینی شما شکل می گیرد و می تواند جریان هوا را مسدود کند

 • قرمزی
 • کبودی و تورم بینی و زیر چشم شما
 • خونریزی ناشی از عفونت
 • زخم ناخوشایند پوست شما
 • ایجاد مجموعه ای از خون (هماتوم) یا آبسه بین لایه های سپتوم شما
 • آسیب به اعصابی که پوست نوک بینی است
 • انسداد بینی
 • ایجاد یک سوراخ در سپتوم شما
 • سندرم شوک سمی، که عفونت جریان خون شما است
 • مشکلات زیبایی
 • در صورت نیاز به پیوند غضروف از گوش، مشکلات در محل اهدا کننده وجود دارد
 • رد پیوند
 • نیاز به جراحی اضافی
 • کاهش حس بویایی
 • بی حسی دائمی در داخل و اطراف بینی شما

ریکاوری پس از عمل جراحی بینی استخوانی

شما احتمالا بتوانید همان روز به خانه بروید. شما باید به مدت 2 هفته از کار دور بمانید. این کار برای جلوگیری از سرماخوردگی است که می تواند منجر به عفونت شود. جراح شما بعد از یک هفته آتل را برمی دارد.

به مدت ۲ هفته ورزش نکنید، حمام آب گرم نگیرید یا خم نشوید. قبل از شروع ورزش، از تیم مراقبت های بهداشتی یا پزشک خود راهنمایی بخواهید. ممکن است ماه‌ ها طول بکشد تا بینی شما ظاهر نهایی را نشان دهد.

 خطرات جراحی بینی استخوانی

جلسه مشاوره قبل از عمل جراحی بینی استخوانی شامل چه مواردی است؟

قبل از برنامه ریزی برای جراحی بینی، باید با جراح خود ملاقات کنید تا در مورد عوامل مهمی که تعیین می کنند آیا جراحی برای شما خوب است یا خیر صحبت کنید. این جلسه به طور کلی شامل:

 • سابقه پزشکی: شما مهمترین سوالی که پزشک از شما می پرسد در مورد انگیزه شما برای جراحی و اهداف شما است. پزشک شما همچنین در مورد سابقه پزشکی شما سوالاتی می پرسد - از جمله سابقه انسداد بینی، جراحی ها و هر دارویی که مصرف می کنید. اگر یک اختلال خونریزی مانند هموفیلی دارید، ممکن است کاندیدای جراحی بینی نباشید.
 • یک معاینه فیزیکی: پزشک شما یک معاینه فیزیکی کامل، از جمله هر گونه آزمایش، مانند آزمایش خون، انجام خواهد داد. او همچنین ویژگی های صورت و داخل و خارج بینی شما را بررسی می کند. معاینه فیزیکی به پزشک کمک می کند تا تعیین کند که چه تغییراتی باید انجام شود و چگونه ویژگی های فیزیکی شما، مانند ضخامت پوست یا استحکام غضروف انتهای بینی، ممکن است بر نتایج شما تأثیر بگذارد. معاینه فیزیکی نیز برای تعیین تاثیر جراحی بینی بر تنفس شما حیاتی است.
 • عکس: شخصی در مطب دکتر شما از زوایای مختلف از بینی شما عکس می گیرد. جراح شما ممکن است از نرم افزار کامپیوتری برای دستکاری عکس ها استفاده کند تا به شما نشان دهد چه نوع نتایجی ممکن است صورت گیرد. پزشک شما از این عکس‌ ها برای ارزیابی ‌های قبل و بعد، در حین جراحی و بررسی‌های طولانی مدت استفاده می‌کند.
 • بحث در مورد انتظارات شما: شما و پزشکتان باید در مورد انگیزه ها و انتظارات خود صحبت کنید. او توضیح خواهد داد که جراحی بینی چه کاری می تواند برای شما انجام دهد و چه کاری را نمی تواند انجام دهد و چه نتایجی ممکن است داشته باشد. طبیعی است که در مورد ظاهر خود کمی خودآگاه باشید، اما بسیار مهم است که با جراح خود در مورد خواسته ها و اهداف خود برای جراحی صحبت کنید.

اگر چانه کوچکی دارید، جراح ممکن است در مورد انجام جراحی برای بزرگ کردن چانه با شما صحبت کند. این به این دلیل است که چانه کوچک باعث ایجاد توهم بزرگتر شدن بینی می شود. در این شرایط نیازی به جراحی چانه نیست، اما ممکن است باعث تعادل بهتر نمایه صورت شود.

هنگامی که جراحی برنامه ریزی شد، باید ترتیبی دهید که در صورت انجام یک عمل جراحی سرپایی، شخصی شما را به خانه برساند.

آیا عمل جراحی بینی استخوانی یک عمل ساده است؟

خیر. جراحی بینی یک عمل چالش برانگیز است. این عمل ناشی از چندین عامل است. تغییرات ایجاد شده در حین جراحی بینی اغلب بسیار کوچک است. اما این تغییرات می تواند تفاوت عمده ای در ظاهر و عملکرد بینی ایجاد کند. از آنجا که این تغییرات کوچک هستند، حاشیه خطا نیز وجود دارد.

تورم و قرار دادن بی حس کننده موضعی در پوست بینی را در حین جراحی منحرف می کند و بسیاری از تغییرات ظریف ایجاد شده را پنهان می کند. رینوپلاستی همچنین برنامه استاندارد یا ترتیب مراحل مشخصی ندارد. پزشکان هر عمل را با توجه به نیازهای بیمار انجام می دهند.

جراحی بینی استخوانی

چگونه برای عمل جراحی بینی استخوانی آماده شویم؟

جراح شما دستورالعمل های کامل قبل از عمل را ارائه می دهد، به هر سوالی که ممکن است داشته باشید پاسخ می دهد، یک تاریخچه پزشکی دقیق می گیرد و یک معاینه فیزیکی برای تعیین آمادگی شما برای جراحی انجام می دهد.

قبل از عمل، جراح از شما می‌خواهد:

 • قبل از انجام عمل جراحی برای بهبود بهتر، سیگار را ترک کنید.
 • از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی خاص و برخی داروهای گیاهی که می توانند باعث افزایش خونریزی شوند، خودداری کنید.
 • جراحی بینی معمولاً یک عمل سرپایی است. حتماً ترتیبی دهید که کسی بعد از عمل شما را به خانه برساند و حداقل شب اول بعد از عمل در کنار شما بماند.

مزایای جراحی بینی استخوانی

روز جراحی بینی چه انتظاری داشته باشم؟

 • شما ممکن است جراحی زیبایی بینی خود را در یک بیمارستان، یک مرکز سرپایی مستقل یا یک مجموعه جراحی مبتنی بر مطب انجام دهید.
 • اکثر عمل های جراحی بینی حداقل یک تا سه ساعت طول می کشد، اما ممکن است بیشتر طول بکشد.
 • جراح مواد بیهوشی را برای راحتی شما در طول عمل جراحی تجویز می کند.
 • معمولاً از بیهوشی عمومی در حین جراحی بینی استفاده می شود، اگرچه بی حسی موضعی یا آرامبخشی داخل وریدی ممکن است در برخی موارد مطلوب باشد.
 • برای ایمنی شما در طول جراحی، از مانیتورهای مختلفی برای بررسی قلب، فشار خون، نبض و میزان اکسیژن در گردش خون شما استفاده می شود.
 • جراح شما طرح جراحی را که قبل از جراحی با شما صحبت شده است، دنبال خواهد کرد.
 • پس از انجام عمل، برای نظارت مستمر به یک اتاق ریکاوری خواهید رفت.
 • احتمالاً اجازه خواهید داشت به خانه بروید.

جراح مناسب برای عمل جراحی بینی استخوانی چه کسی است؟

شما احتمالاً یک جراح با شهرت خوب در بین بیماران و سایر پزشکان می خواهید. اگر جراح شما مقالات زیادی را در متون پزشکی مرتبط با جراحی بینی منتشر کرده است و از او برای سخنرانی در کنفرانس های آموزشی دعوت شده است، این معمولاً نشانه ای از این است که پزشک خوبی است.

اطمینان حاصل کنید که جراحی شما در یک مرکز جراحی یا بیمارستان معتبر انجام می شود. احتمالاً باید با جراح خود نیز احساس راحتی کنید. به دنبال جراحی باشید که بتواند با عبارات قابل درک به شما توضیح دهد که در طول جراحی شما چه اتفاقی می افتد.

آیا جراحی بینی دردناک است؟

برای اکثر مردم نه. یک روز پس از جراحی، اکثر افراد درد خود را بین 0 تا 4 از 10 ارزیابی می کنند.

آیا عمل جراحی بینی شکسته نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد؟

تقریباً همه افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام می دهند می توانند با خیال راحت بیمارستان را در همان روز پس از جراحی ترک کنند. در موارد نادر، در صورت داشتن حالت تهوع یا سایر مشکلات سلامتی که نیاز به نظارت دارند، ممکن است یک شب در بیمارستان بمانید.

 مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

دوره نقاهت عمل جراحی بینی شکسته چقدر است؟

برای یک هفته مرخصی از محل کار، مدرسه یا سایر تعهدات برنامه ریزی کنید. در هفته اول هر روز احساس بهتری خواهید داشت. یک هفته پس از جراحی، افراد معمولاً احساس می کنند که حالشان خوب است.

پس از جراحی، مقداری تورم وجود خواهد داشت. برطرف شدن تورم ممکن است چندین ماه طول بکشد، اگرچه اکثر مردم بعد از چند ماه دیگر متوجه آن نمی شوند. افراد معمولاً پس از یک هفته به انجام بیشتر فعالیت ‌ها برمی‌گردند و پس از دو تا چهار هفته همه فعالیت‌ ها را از سر می‌گیرند.

نتیجه عمل جراحی بینی استخوانی چیست؟

تغییرات بسیار جزئی در ساختار بینی شما – که اغلب در میلی متر اندازه گیری می شود – می تواند تفاوت زیادی در ظاهر بینی شما ایجاد کند. اغلب اوقات، یک جراح با تجربه می تواند نتایجی را که هر دوی شما از آن راضی هستید به دست آورد. اما در برخی موارد، تغییرات جزئی کافی نیست و شما و جراحتان ممکن است تصمیم بگیرید برای تغییرات بیشتر، جراحی دوم را انجام دهید. در این صورت، باید حداقل یک سال برای جراحی بعدی صبر کنید، زیرا بینی شما در این مدت ممکن است دچار تغییراتی شود.

چه چیزی می‌توانید از عمل جراحی بینی استخوانی انتظار داشته باشید؟

جراحی بینی دارای یک سری طراحی منظم نیست. هر جراحی منحصر به فرد است و برای آناتومی و اهداف خاص فردی که جراحی می کند طراحی شده است.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

رینوپلاستی اصطلاح پزشکی برای جراحی بینی است. عمل جراحی پلاستیک برای بهبود ظاهر کلی صورت بیمار با تغییر شکل و یا اندازه بینی در نظر گرفته شده است.

جراحی بینی با ایجاد یک برش در داخل سوراخ های بینی و یا کلوملا (بافت نرم بیرونی بینی در بین هر سوراخ بینی) انجام می شود. سپس جراح پلاستیک پوست بینی را عقب می کشد و ساختار بینی زیر آن را آشکار می کند. شکل بینی با کاهش یا افزایش ساختار زیرین تغییر می کند. سپس پوست به پشت روی بینی کشیده می شود و برش ها به هم بخیه می شوند.

جای تعجب است که اینطور نیست! یک ناراحتی خفیف معمولاً یک روز کامل پس از عمل باقی می‌ماند، اما نه زیاد.

اگر جراح پلاستیک جراحی بینی بسته را انجام دهد، خیر، با این حال، جراحی بینی باز چند جای زخم کوچک باقی می‌گذارد که چندان قابل توجه نیستند و به مرور زمان محو می‌شوند.

برای انجام جراحی بینی ابتدا تصمیم بگیرید که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر. سپس برای مشاوره با جراحان پلاستیک محلی نزدیک خود تماس بگیرید. توصیه می کنیم تا زمانی که پزشکی مناسب خود را پیدا کنید، به چندین پزشک مراجعه کنید.

به طور معمول، جراحی بینی یک تا دو ساعت طول می کشد.