موارد استفاده از عمل

بینی

مزایای عمل

 • تعادل
 • بهبود جریان هوای بینی
 • افزایش اعتماد به نفس

عوارض احتمالی عمل

 • آسیب به اعصابی که پوست نوک بینی است
 • انسداد بینی
 • ایجاد یک سوراخ در سپتوم شما
 • سندرم شوک سمی، که عفونت جریان خون شما است
 • مشکلات زیبایی
 • در صورت نیاز به پیوند غضروف از گوش، مشکلات در محل اهدا کننده وجود دارد
 • رد پیوند
 • کاهش حس بویایی

سن مناسب یا توصیه شده

18 به بالا

بیهوشی دارد یا خیر؟

بله

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

خیر

مدت زمان عمل

1 الی 2 ساعت

احتمال موفقیت

زیاد

مدت دوران نقاهت

1 الی 2 هفته

برخی از افراد بینی های استخوانی با پوست نازک دارند و از فرم بینی خود ناراضی هستند. از سوی دیگر، برخی دیگر دارای بینی های گوشتی (چاق) با قسمت بزرگی از غضروف هستند. همه آن ها فکر می کنند فرم و اندازه بینی با صورتشان هماهنگ نیست و به همین دلیل است که می خواهند جراحی بینی انجام دهند. بیایید در مورد این نوع بینی ها، به ویژه جراحی بینی استخوانی آقایان صحبت کنیم.

آنچه می خوانید

جراحی بینی توسط دکتر کامبیز ایزدپناه :

انواع بینی

احتمالاً در مورد انواع بینی زیاد شنیده اید. برخی از افراد بینی ها را بر اساس قومیت و نژاد دسته بندی می کنند و برخی دیگر آن ها را به عنوان بینی چاق در مقابل بینی استخوانی طبقه بندی می کنند. این افراد ناراضی به سراغ جراحان پلاستیک می روند تا حالت چهره خود را تغییر دهند. جراحی بینی یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی در ایران است.

جراحی بینی استخوان

ویژگی های بینی های استخوانی در آقایان

بارزترین ویژگی بینی های استخوانی در آقایان، قوز، کشیدگی بینی و برآمدگی های زبر و کاهش جذابیت صورت است. معمولاً برآمدگی‌ ها و ناهماهنگی ‌ها ناشی از آسیب‌ های تصادفی است که ترکیب صورت را نامطلوب می کند.

جراحی بینی استخوانی در آقایان و مقایسه با بینی گوشتی (بینی چاق)

همانطور که قبلا ذکر شد، در ایران عموماً بینی ها را به دو گروه گوشتی و استخوانی تقسیم می کنند. این طبقه بندی مبتنی بر علمی نیست، اما در ایران جراحان از این اصطلاحات برای ارتباط بهتر با بیماران استفاده می کنند. تفاوت اصلی بین آن ها ضخامت پوست بینی است. در حالی که پوست ضخیم بینی های چاق را می پوشاند، بینی های استخوانی پوست نازک تری دارند و لایه چربی دارند. بینی ‌های چاق شکل‌پذیرتر هستند، در حالی که بینی‌ های استخوانی کوچک ‌تر می‌شوند. در جراحی بینی هر دوی این ویژگی ها مورد نیاز است. جراح باید بتواند اطراف بینی را منقبض کند که این کار ساده ‌تر است و نوک بینی را متناسب می کند که انجام آن کاری دشوارتر است.
در حین جراحی، انحراف و انحنای تیغه بینی (غضروف تقسیم کننده سوراخ های بینی به دو قسمت) ثابت می شود. برای رفع برآمدگی بالای بینی، یک جراح ماهر اطمینان حاصل می کند که عمل جراحی مشکلی برای تنفس بیمار ایجاد نمی کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساختار بینی و روش های جراحی بینی خود با جراحان مجرب ما مشورت کنید.

مزایای جراحی بینی استخوانی آقایان

عمل جراحی بینی استخوانی آقایان به چه صورت است؟

بینی های استخوانی یا قوز دار مردان، پوست نازکی دارند. این پوست نازک به جراح کمک می کند تا استخوان بینی خوش فرمی برای بیمار ایجاد کند و جراحی را ساده تر می کند. به طور خلاصه، بینی های استخوانی اقایان سه ویژگی اصلی دارند:

 • قوز روی پل بینی آن ها
 • پوست نازک با انعطاف پذیری بالا
 • بافت ها و غضروف های قوی

ساختار بینی دارای سه لایه اولیه است. ابتدا یک لایه عضلانی ظریف که به قسمت پایینی متصل می شود. لایه دوم یک لایه استخوانی-غضروفی است و لایه سوم لایه ای است که مخاط را در قسمت داخلی بینی می پوشاند.

همانطور که قبلا ذکر شد، جراحان پلاستیک بینی ها را با توجه به نوع بافت و غضروف به دو نوع بینی گوشتی و استخوانی تقسیم می کنند. تفاوت در بافت و غضروف آن هاست. غضروف نسبت به بینی های نازک/استخوانی مقاوم تر و در بینی های گوشتی ضعیف تر است. بینی های استخوانی اغلب انحنا و قوز بیشتری در پل های خود دارند.

رشد بیش از حد غضروف بینی ممکن است به دلیل عوامل ارثی یا شکستگی استخوان ناشی از تصادف باشد. این رشد ناهماهنگ غضروف بینی علت تشکیل بینی استخوانی است. گاهی اوقات به دلیل آسیب های دوران کودکی، شکل بینی تغییر چندانی نمی کند، اما پس از رشد کودک، فرم بینی تغییر می کند. مهمترین وظیفه جراحان در تغییر شکل بینی استخوانی، برداشتن قوز است. یک جراح ماهر ساختار بینی را به بهترین شکل ممکن تبدیل می کند تا چهره را جذاب تر کند.

جراحی بینی استخوانی آقایان

برجسته ترین ویژگی بینی های استخوانی، سطوح استخوانی برآمده، کشیده و ناهموار است که به جذابیت چهره آسیب می رساند. این مشکلات اغلب به دلیل عدم تقارن صورت در نتیجه صدمات ناشی از تصادف و برخورد ایجاد می شود. معمولاً این برآمدگی ‌ها و ناهماهنگی‌ ها در چهره افراد آشکارتر است. این عدم تطابق باعث می شود ترکیب صورت نامطلوب به نظر برسد.

در جراحی بینی استخوانی آقایان، جراح اندازه بینی را که به شکل قوزدار است کاهش می دهد. به دلیل پیچیدگی کمتر، نتایج جراحی بینی استخوانی آقایان بهتر از جراحی بینی گوشتی آقایان است. هرچه پوست نازک تر باشد و غضروف قوی تر باشد، نتایج بهتری حاصل خواهد شد.

در جراحی قسمت هایی از استخوان ها و غضروف ها برداشته می شود و ابعاد سوراخ بینی با سایر اجزای صورت متناسب می شود. جراح قوز بینی را با ابزارهای ریز مخصوص برای شکستن استخوان ها برمی دارد. مهارت و تجربه جراح برای این کار حساس ضروری است.

در جراحی بینی استخوانی مردان، جراح اندازه بینی بیرون زده را کاهش می دهد. به دلیل پیچیدگی کمتر، نتایج جراحی بینی استخوانی بهتر از بینی های گوشتی است. هرچه پوست نازک تر و غضروف قوی تر باشد، نتایج بهتری حاصل می شود.

نتایج جراحی بینی استخوانی آقایان

ساختار بینی استخوانی آقایان

ساختار استخوان بینی اقایان مانند یک هرم است. بینی های استخوانی نازک تر و انعطاف پذیرتر از بینی های گوشتی هستند. بنابراین جراحی این نوع بینی ها و اصلاح آن ها برای جراح راحت تر بوده و نتایج نهایی بسیار بهتر است. یک جراح خوب می تواند مشکلات این نوع بینی را با رینوپلاستی حل کند. بینی های بیرون زده و رومی از گروه بینی های استخوانی هستند..

 

خاصیت ارتجاعی پوست، فاکتور مهمی است که در جراحی بینی باید در نظر گرفته شود. در مورد بینی های گوشتی که خاصیت ارتجاعی پوستی زیادی ندارند، جراحی زیبایی بینی های گوشتی تاثیر کمتری دارد. بنابراین اگر بینی شما گوشتی است و می خواهید جراحی زیبایی بینی انجام دهید، ابتدا باید یک جراح مناسب پیدا کنید.

اطلاعات کلی در مورد جراحی بینی استخوانی آقایان

رینوپلاستی استخوان مردان با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. تکنیک های مختلفی برای کاهش عرض استخوان بینی وجود دارد. رایج ترین روش برداشتن استخوان های جانبی بینی و فشار دادن آن ها به داخل بینی با استفاده از روش بسته است. ممکن است فرد به مدت 1 تا 3 هفته پس از جراحی نیاز به استفاده از اسپلینت داشته باشد. کبودی و تورم معمولا تا یک هفته پس از جراحی ادامه دارد. زمان بهبودی بین یک تا دو هفته متغیر است و بستگی به نوع جراحی دارد. نتایج نهایی جراحی حدود 1 تا 3 ماه پس از جراحی به دست می آید، بنابراین بهتر است در ابتدا عجله نداشته باشید و کمی حوصله به خرج دهید تا بتوانید نتیجه جراحی بینی خود مشاهده کنید.

هزینه جراحی بینی آقایان

جراحی بینی استخوانی آقایان شامل چه مراحلی است ؟

جراحی بینی شامل مراحل برنامه ریزی، آماده شدن برای عمل و نقاهت است.

تعیین بهترین زمان برای جراحی بینی استخوانی اقایان، مستلزم ملاحظات زیر است:

 • رسیدن به بلوغ جسمانی:

جراحی باید بعد از رشد کامل بینی انجام شود نه قبل از آن. توجه داشته باشید که ممکن است فرد به رشد کامل خود رسیده باشد اما رشد اجزای صورت همچنان ادامه دارد.

 • رسیدن به بلوغ روانی:

برخی افراد عجولانه تصمیم می گیرند و بلافاصله از عمل جراحی پشیمان می شوند. چنین فردی باید پس از رسیدن به حد معینی از اعتماد به نفس و استقلال در نظر، تصمیم به عمل جراحی بینی بگیرد.

دلایل تشکیل بینی استخوانی

افرادی که بینی قوزدار دارند به اندازه کسانی که بینی گوشتی دارند از مشکلات زیبایی رنج می برند. مشکل قوز بینی عمدتاً به دلیل مسائل ژنتیکی و ارثی و همچنین رشد بیش از حد استخوان و غضروف بینی است. تروما و ضربه شدید در سنین جوانی نیز ممکن است باعث رشد بیش از حد استخوان بینی و ظاهر قوزدار آن شود. برجستگی بینی در بینی های استخوانی ممکن است منجر به اختلال در تقارن صورت شود که در نمای جانبی بیشتر قابل مشاهده است. این برجستگی می تواند هارمونی اجزای صورت را نیز کاهش دهد و دلیلی برای جراحی های غضروفی باشد.
بینی های گوشتی یا حجیم آن هایی هستند که با مشکلات پوستی دست و پنجه نرم می کنند و بینی های استخوانی به بینی هایی گفته می شود که بیشتر مشکل استخوانی یا غضروفی دارند.

روش درمان جراحی بینی استخوانی

روش درمان جراحی بینی استخوانی آقایان

روش های مختلفی برای رفع عیوب این نوع بینی ها وجود دارد. یک تکنیک اخیر با تزریق مواد خاصی سطح پل بینی را صاف می کند. این یک راه مناسب برای به دست آوردن بینی مورد نظر برای کسانی است که از انجام عمل می ترسند.

روش‌های سنتی/معمولی نیز می‌تواند برای درمان چنین برجستگی ‌ها و سایر معایب نیز مورد استفاده قرار گیرد. این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و بیمار تا چند روز باید انتظار کبودی و تورم را داشته باشد. سپس رفته رفته می تواند به روال عادی زندگی برگردد.

احتمال عود بینی استخوانی بعد از عمل روش درمان جراحی بینی استخوانی آقایان

عود قوز بینی بسیار نادر است و خطرات آن را می توان با رعایت اقدامات احتیاطی و مراقبت های لازم به حداقل ممکن کاهش داد. جراح می تواند با شبیه سازی آن در نرم افزارهای تخصصی نتایج احتمالی عمل را پیش بینی کند و بیماران تقارن بینی جدید را در صورت خود ببینند.

نباید فراموش کرد که هر عملی دارای عوارض نامطلوب است. در جراحی بینی استخوانی آقایان، این عوارض به 2 دسته تقسیم می شوند:

 • 1. مشکلات تنفسی
 • 2. مسائل ظاهری

کاهش اندازه سوراخ های بینی ممکن است منجر به مشکلات تنفسی شود و فرد را مجبور کند از طریق دهان نفس بکشد. کاهش حس بویایی، خشکی گلو در هنگام خواب و تنفس پر سر و صدا نیز می تواند از جمله این عوارض نامطلوب باشد. انسداد تنفس بینی می تواند به دلایل زیر باشد:

 • انسداد در طول جراحی اصلاح نمی شود

اگر درجاتی از انحراف تیغه بینی وجود داشته باشد باید قبل از جراحی اصلاح شود زیرا بعد از عمل بینی کوچک تر می شود و این انحراف هر چند کوچک و ناچیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند که باید در حین جراحی اصلاح شود.

 • التهاب مخاط داخلی بینی

این می تواند به دلیل آلرژی یا سینوزیت باشد که ممکن است منجر به انسداد سوراخ های بینی شود.

 • چسبندگی

دستکاری بیش از حد در حین جراحی می تواند به مخاط داخلی آسیب برساند و اگر این جراحات یا زخم ها در مجاورت یکدیگر باشند، می توانند در طول روند بهبودی به یکدیگر بچسبند و باعث انسداد شوند.

خطرات جراحی بینی استخوانی

خطرات جراحی بینی استخوانی آقایان

مانند هر جراحی بزرگ، جراحی بینی استخوانی مردان خطراتی مانند خونریزی، عفونت و واکنش نامطلوب به ماده بیهوشی را به همراه دارد. سایر خطرات احتمالی مرتبط با این عمل عبارتند از:

 • تداوم علائمی مانند انسداد بینی
 • خون ریزی بیش از حد
 • تغییر در شکل بینی شما
 • سوراخ در سپتوم
 • کاهش حس بویایی
 • خون لخته شده در فضای بینی که باید تخلیه شود
 • بی حسی موقت در لثه بالایی، دندان ها یا بینی

ممکن است برای درمان برخی از این عوارض به جراحی اضافی نیاز داشته باشید. همچنین اگر نتیجه سپتوپلاستی با انتظارات شما مطابقت نداشته باشد، ممکن است به جراحی اضافی نیاز داشته باشید. قبل از جراحی در مورد خطرات خاص خود با پزشک خود صحبت کنید.

روش جراحی بینی استخوانی در کرح

جلسه مشاوره جراحی بینی استخوانی آقایان

قبل از برنامه ریزی نهایی برای جراحی بینی استخوانی، با جراح خود ملاقات خواهید کرد تا در مورد مزایا و خطرات جراحی صحبت می کنید. این جلسه به طور کلی شامل موارد زیر است:

 • سابقه پزشکی شما: پزشک شما در مورد شرایطی که دارید یا داشته اید و همچنین هر دارو یا مکملی که مصرف می کنید سوال می پرسد.
 • یک معاینه فیزیکی: جراح بینی شما را معاینه می کند. پزشک پوست و داخل و خارج بینی شما را بررسی می کند و به شما می گوید که یک آزمایش خون کامل انجام دهید.
 • عکس گرفتن از بینی: ممکن است شخصی از مطب دکتر شما از زوایای مختلف از بینی شما عکس بگیرد.
 • بحث در مورد انتظارات شما: شما و پزشکتان باید در مورد انتظارات خود صحبت کنید. او توضیح خواهد داد که سپتوپلاستی چه کاری می تواند برای شما انجام دهد و چه کاری نمی تواند انجام دهد و چه نتایجی ممکن است داشته باشد.
دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

داروهای مورد استفاده برای جراحی استخوانی بینی آقایان

از مصرف داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن Advil، Motrin IB، سایرین، قبل و بعد از عمل خودداری کنید. این داروها ممکن است خونریزی را افزایش دهند. فقط داروهایی را مصرف کنید که توسط جراح شما تایید یا تجویز شده است.

سایر اقدامات احتیاطی برای جراحی بینی استخوانی آقایان

اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن خطر بروز مشکلات در حین و بعد از جراحی را افزایش می دهد. سیگار می تواند روند بهبودی را کند کند.

آنچه می توانید از جراحی بینی استخوانی آقایان انتظار داشته باشید

سپتوپلاستی با کوتاه کردن، تغییر موقعیت و جایگزینی غضروف یا استخوان، تیغه بینی را صاف می کند. جراح از طریق برش های داخل بینی کار می کند. گاهی اوقات لازم است برش کوچکی بین سوراخ های بینی ایجاد شود. اگر استخوان ‌های بینی کج هستند و سپتوم را به یک طرف فشار می ‌دهند، ممکن است لازم باشد برش ‌هایی در استخوان ‌های بینی ایجاد شود تا آن ‌ها در جای خود قرار گیرند.

بعد از عمل جراحی بینی استخوانی

در طول روش جراحی بینی استخوانی آقایان

این روش ممکن است با بیهوشی موضعی یا عمومی انجام شود. اینکه کدام نوع بیهوشی استفاده می شود بستگی به پیچیدگی عمل جراحی شما دارد و اینکه شما و جراحتان چه چیزی را ترجیح می دهید. از قبل با پزشک خود در مورد اینکه کدام نوع بیهوشی برای شما بهتر است صحبت کنید.

در حین جراحی، برش با بخیه قابل جذب بسته می شود. برای جلوگیری از خونریزی بعد از عمل، پزشک ممکن است تامپون داخل بینی شما قرار می دهد.

پس از جراحی، شما به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید، جایی که کارکنان شما را تحت مراقبت دارند و هرگونه عارضه‌ ای را زیر نظر دارند. این روش معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود، بنابراین احتمالاً می توانید همان روز به خانه بروید. با این حال به کسی نیاز دارید که شما را به خانه برساند و حداقل تا 24 ساعت بعد از عمل همراه شما باشد.

بعد از عمل جراحی بینی استخوانی آقایان

برای کاهش بیشتر احتمال خونریزی و تورم، پزشک ممکن است از شما بخواهد که این اقدامات احتیاطی را برای چند هفته پس از جراحی رعایت کنید. بسته به نوع جراحی شما، ممکن است نیازی به انجام همه این موارد نباشد:

 • هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید و به پهلو نخوابید. (سر شما بالاتر از بالاتنه باشد)
 • تا چند هفته بینی خود را باد نکنید.
 • لباس هایی بپوشید که در جلو زیپ دارند یا دکمه ای هستند. لباس هایی که از بالای سر پوشیده می شوند را نپوشید.
 • تا پنج هفته از فعالیت‌ های شدید مانند ایروبیک یا حتی آهسته دویدن خودداری کنید تا از احتمال خونریزی بینی جلوگیری کنید.

تا سه تا شش ماه پس از جراحی، بافت بینی شما نسبتاً پایدار خواهد بود. این امکان وجود دارد که غضروف و بافت به مرور زمان به تدریج حرکت کند یا تغییر شکل دهند. برخی تغییرات ممکن است تا یک سال یا بیشتر پس از جراحی رخ دهد.

اکثر مردان بعد از عمل متوجه می شوند که جراحی بینی استخوانی مشکلات بینی آن ها را بهبود می بخشد، مانند مشکل در تنفس، که ناشی از انحراف سپتوم است. سطح بهبودی که می توانید با این عمل جراحی انتظار داشته باشید در افراد مختلف متفاوت است.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

اگر در گذشته آسیب قابل توجهی به بینی داشته اید، ممکن است بیمه هزینه آن را برای تنفس و ظاهر پوشش دهد. با این حال، در بیشتر موارد، بیمه جراحی زیبایی بینی را برای تغییر ظاهر بینی پوشش نمی دهد، به خصوص اگر سابقه ضربه نداشته باشید.

معمولاً بهترین کاندیدهای مرد برای جراحی بینی استخوانی کسی است که ظاهر بینی خود را دوست ندارد و یک یا چند ویژگی بینی وی دچار مشکلاتی است. اغلب بینی آن ها بیش از حد بزرگ به نظر می رسد، یا افتادگی دارد، یا دارای یک برآمدگی برجسته در بالای آن است. برخی دیگر پس از آسیب دیدگی یا هنگامی که دچار مشکل تنفسی از طریق بینی می شوند، به دنبال درمان هستند.

برای بیماران مسن هیچ سن قطعی از پیش تعیین شده برای انجام جراحی بینی وجود ندارد. یک فرد مسن که از سلامت خوبی برخوردار است ممکن است برای انجام این روش کاملا مناسب باشد. مواردی وجود داشته است که بیماران 70 تا 80 ساله جراحی زیبایی بینی را بدون عارضه انجام داده اند.

محدوده سنی ایده آل برای جراحی بینی، بیماران 20 تا 40 ساله هستند، در این مدت پوست صورت شما هنوز الاستیک است و می توان عمل های جراحی را بدون عارضه انجام داد.

در طول جراحی بینی استخوانی آقایان، تحت بیهوشی موضعی یا عمومی خواهید بود و در این مدت هیچ دردی احساس نخواهید کرد. خونریزی خفیف برای چند روز پس از جراحی طبیعی است که ممکن است گاهی باعث ناراحتی یا درد شود. از آن جایی که همه افراد به طور متفاوتی بهبود می یابند، مهم است که در طول نقاهت جراحی بینی خود صبور باشید. این طبیعی است که چهار هفته بعد از عمل همچنان تورم، درد خفیف، کبودی و حتی سردرد را تجربه کنید.

 هنگامی که رینوپلاستی از داخل بینی انجام می شود (رینوپلاستی بسته)، به هیچ وجه جای زخم قابل مشاهده نیست. هنگامی که از روش باز استفاده می شود، یا زمانی که این روش مستلزم باریک کردن سوراخ های بینی است، زخم های کوچک روی بینی معمولا به دلیل استفاده از کرم های ترمیم کننده قابل مشاهده نیستند.

بعد از عمل جراحی تا یک سال، تورمی در داخل بینی ایجاد می شود. این اغلب منجر به برخی مشکلات جزئی تنفس در اوایل می شود اما به سرعت در عرض 1-3 ماه برطرف می شود. بیشتر تورم ها معمولاً در عرض 6 هفته پس از جراحی برطرف می شود، اما می تواند تا یک سال ادامه یابد. در طول دوران نقاهت، می‌توانید تورمی را که ممکن است ایجاد شود با یخ یا کمپرس یخ درمان کنید. این به تسکین التهاب کمک می کند و در صورتی که مشکل تنفسی دارید ممکن است کمک کند. با برطرف شدن تورم داخلی، فضای داخلی بازتر می شود و تنفس بسیار بهتر می شود.

استخوان های بینی تا حدود شش هفته پس از جراحی بینی استحکام خود را به دست می آورند. بعد از شش هفته یا بیشتر، بینی باید بتواند آسیب را مانند قبل از عمل شما تحمل کند. تنها احتیاط در موارد جراحی بینی است که مقادیر قابل توجهی از غضروف از قسمت تحتانی تیغه بینی برداشته شده است. در چنین مواردی، قسمت پایین بینی ممکن است کمی ضعیف تر شود.

 به طور کلی فصل زمستان. این زمان ایده آلی برای انجام تقریباً هر نوع جراحی زیبایی است، از جراحی بینی تا لیپوساکشن همه نوع جراحی بهتر است در این فصل انجام شود. هوای سردتر به لباس‌ های حجیم ‌تر اجازه می‌دهد تا تورم و کبودی را پنهان کند و بدن را در حالت بهبودی نگه دارد.

در مشاوره جراحی بینی، جراح داخل و خارج بینی را معاینه می کند. استخوان ها، غضروف ها و تنفس ارزیابی می شوند. عکس‌های دیجیتال گرفته می‌شوند و سپس روی کامپیوتر مشاهده می‌شوند. جراح از بیمار می پرسد که چه چیزی را در مورد بینی خود دوست ندارد. تصاویر روی کامپیوتر دستکاری می شوند تا بینی زیباتری ایجاد شود. اگر جراح و بیمار نتوانند از طریق شبیه سازی های کامپیوتری در مورد ظاهر بینی به توافق برسند، بعید است که از نتیجه نهایی راضی باشد. اگر جراح و بیمار در مورد ظاهر بینی به توافق برسند، یک طرح جراحی طراحی می شود.

 

 • لیستی از سوالاتی که می خواهید از جراح بپرسید تا نگرانی های شما برطرف شود.
 • فهرست داروهایی که مصرف می کند.
 • پرونده پزشکی شما.
 • تعدادی عکس ایده آل برای نشان دادن به جراح که انتظارات خود به از عمل را به جراح نشان دهید.

آنچه قبل از جراحی می خورید مهم است. شما باید یک رژیم غذایی مغذی و متعادل را در هفته های قبل و بعد از عمل خود داشته باشید. اگر قبلاً هر روز مقدار زیادی سبزیجات و میوه نمی‌خوردید، مقدار مصرف میوه و سبزی خود را افزایش دهید.

همچنین ایده خوبی است که مراقب میزان نمک مصرفی خود در هفته های قبل از جراحی باشید. نمک می تواند فشار خون شما را افزایش دهد و می تواند خطر عوارض حین یا بعد از جراحی را افزایش دهد.

کیسه های یخ یا تکه های یخ را منجمد کنید، سپس آن ها را در کیسه های زیپ دار منتقل کنید تا مقدار زیادی یخ آماده برای اعمال روی اطراف محل بینی و  برای کاهش تورم داشته باشید. بالم لب بسیار مهم است، شما خشکی لب خواهید داشت به همین دلیل بالم لب می تواند به شما کمک کند. شما یک تب سنج لازم دارید که دمای بدن خود را مرتبا چک کنید.

به شدت توصیه می شود که حداقل 2 هفته قبل از عمل زیبایی بینی خود از استعمال دخانیات خودداری کنید. مونوکسید کربن بر بافت ما تأثیر می گذارد و نیکوتین موجود در محصولات تنباکو می تواند باعث محدود شدن رگ های خونی شود و میزان اکسیژنی را که می تواند به بقیه بدن ما برسد محدود می کند. به دلیل این عوارض بسیار جدی، برخی از جراحان پلاستیک از انجام جراحی بر روی بیماران سیگاری خودداری می کنند. برخی دیگر، بیماران را ملزم می‌کنند تا چندین هفته قبل از جراحی، سیگار را ترک کنند.

بستگی به میزان تغییرات ایجاد شده در بینی دارد. حداقل تغییرات معمولاً 1 تا 1.5 ساعت طول می کشد. اگر تغییرات گسترده تری رخ دهد، جراحی می تواند بین 2 تا 4 ساعت طول بکشد.

برخی از خطرات بالقوه عبارتند از خطرات بیهوشی، خونریزی و هماتوم، جای زخم نامطلوب (نیاز به درمان اسکار یا اصلاح اسکار)، تورم (که ممکن است برای چندین ماه ادامه داشته باشد)، عفونت، تاخیر در بهبود زخم، عدم تقارن، درد، تغییر حس به بینی، تغییر حس بویایی، پارگی عروق سطحی بینی، تغییر تنفس، تغییر در کیفیت صداها هنگام آواز خواندن و صحبت کردن، سوراخ شدن سپتوم، بی نظمی در کانتور بینی و عوارض عمومی مانند حمله قلبی و آمبولی ریه (لخته شدن خون در ریه ها).

مطمئناً بعد از جراحی بینی نمی توانید خودتان رانندگی کنید. شما باید از شخصی بخواهید که شما را به خانه برساند و در 24 ساعت اول بعد از جراحی بینی بیشتر به دلیل بیهوشی و همچنین به دلیل خود جراحی بینی در کنار شما بماند. یا می توانید در صورت امکان شب را در بیمارستان بمانید و از پرستاران بخواهید که از شما مراقبت کنند.

زاویه 35 تا 40 درجه – پس از انجام جراحی بینی، برای به حداقل رساندن تورم، بهتر است سر و بینی شما بالاتر از قلب باشد – حداقل برای مدتی بعد از جراحی باید این موضوع را رعایت کنید. می توانید از چند بالش برای بالا بردن سر خود استفاده کنید. 

توصیه می‌شود که بیماران 2 هفته صبر کنند تا به ورزش ‌های سنگین، پوزیشن‌ های یوگای سر به پایین، یا به طور کلی هر فعالیتی که احتمالاً باعث تپش قلب می‌شود و جریان خون را به سمت بالا می‌برد بپردازند. فعالیت های سبک مانند پیاده روی برای شما خوب است.

ما آنقدر نگران خونریزی نیستیم زیرا خطر خونریزی جدی بسیار کم است و بیش از چند روز پس از جراحی بعید است. چیزی که ما می خواهیم از آن جلوگیری کنیم تورم است. بیشتر تورم های قابل توجه ظرف یک هفته از بین می روند و فعالیت های سبک مانند پیاده روی برای حرکت مایع جمع شده زیر پوست و تخلیه سریعتر آن مفید است. اما، فعالیت بیش از حد شدید خیلی زود پس از جراحی، مایعات بیشتری را به ناحیه وارد می کند و شما را متورم تر نشان می دهد.

اگر شغلی غیر فیزیکی و کم تحرک دارید، می توانید به معنای واقعی کلمه بعد از چند روز به کار خود بازگردید. با این حال، شما همچنان کبودی خواهید داشت. اکثر بیماران منتظر می مانند تا آتل روی بینی برداشته شود تا از خانه خارج شوند. این آتل معمولاً یک هفته بعد از جراحی برداشته می شود. با این حال، حتی پس از یک هفته در بسیاری از موارد کبودی باقی مانده وجود دارد. اگر نمی خواهید همکارانتان شما را کبود ببینند، ممکن است مجبور شوید تا 2 هفته پس از جراحی مرخصی بگیرید.

کبودی و تورم بخشی طبیعی از بهبود جراحی بینی است. آن ها به دلیل عوامل متعدد وابسته به تکنیک جراحی به وجود می آیند. تکنیک ‌هایی که کبودی و تورم را افزایش می‌دهند شامل شکستگی یا عدم شکستگی استخوان‌ های بینی (استئوتومی)، وسعت برش بافت نرم و اینکه آیا جراحی باز یا بسته انجام شده است.

تورم بعد از جراحی بینی با سرعت های متغیر برطرف می شود. در دو هفته اول، بینی به طور قابل توجهی متورم است. پس از هفته دوم، تورم معمولا فروکش می کند. با این حال، بینی به مدت چندین ماه برای بیمار “پف کرده” به نظر می رسد. معمولاً تا 4 ماهگی، اکثریت قریب به اتفاق تورم از بین می‌رود، اما ممکن است یک سال کامل (یا در برخی موارد بیشتر) طول بکشد تا تمام تورم برطرف شود و نتیجه نهایی حاصل شود.

به طور کلی، اکثر جراحان بینی ترجیح می دهند قبل از انجام جراحی بینی اصلاحی یک سال صبر کنند، زیرا ممکن است تا یک سال طول بکشد تا تورم کاهش یابد. اغلب، برخی از مشکلات بعد از جراحی بینی با گذشت زمان برطرف می شود و می توان از اصلاح آن جلوگیری کرد. در مواقع دیگر، انتظار یک سال کامل ممکن است باعث شود مشکلات دیگری که در مراحل اولیه بهبودی به آسانی قابل مشاهده نیستند نمایان شوند و همه مشکلات را می توان تنها با یک جراحی برطرف کرد.

به چند دلیل بعد از جراحی بینی استخوانی مردان از گچ یا آتل استفاده می شود. مهمتر از همه، این به شما کمک می کند تا به یاد داشته باشید که انگشتان و دستان خود را از بینی خود دور نگه دارید! همچنین به نگه داشتن بینی در وضعیت صاف کمک می کند، اما برخلاف گچ در سایر قسمت های بدن، می تواند حرکت کند زیرا به طور کامل از بینی محافظت نمی کند. با این حال، همه بیماران بعد از جراحی بینی نیازی به گچ گرفتن روی بینی خود ندارند. اگر استخوان روی بنی شما بریده شده یا برآمدگی روی بینی شما برداشته شده، احتمالاً بعد از جراحی گچ می گیرید. برای سایر انواع جراحی بینی، بعید است که گچ کامل داشته باشید.

گچ یا آتل بین 5 تا 10 روز روی بینی باقی می ماند، اما ما سعی می کنیم آن را یک هفته پس از جراحی برداریم. اگر قبل از آن بیفتد، معمولاً مشکلی نیست، اما ما همیشه به بیماران می‌گوییم که هرگز گچ را خود به خود خارج نکنند یا سعی نکنید گچ را جابجا کنید. این می تواند منجر به حرکت استخوان های شما شود و بینی شما کمی کج شود.

اکثر بیماران برداشتن گچ را دردناک نمی دانند. مثل برداشتن باند است. برای یک دقیقه کمی ناراحت کننده است، اما به ندرت پیش می آید که بیماران در حین برداشتن آن اذیت شوند.

درد زیاد بعد از جراحی بینی معمول نیست. بسیاری از افراد درد خفیف تا متوسط ​​دارند، اما مصرف داروهای مسکن شما کمک قابل توجهی خواهد کرد. اگر متوجه شدید که درد شما بدتر می شود یا داروهای ضد درد شما موثر نیستند، بسیار مهم است که در اسرع وقت با جراح خود تماس بگیرید. اگر نمی توانید با جراح خود تماس بگیرید و درد در حال بدتر شدن است، باید به اورژانس مراجعه کنند. با این حال، این مورد فقط در شرایط بسیار نادر است.

این یک سوال پیچیده است و یکی از رایج ترین سوالاتی است که بعد از جراحی بینی از ما پرسیده می شود. دو احتمال وجود دارد:

اگر جراحی بینی بسته انجام می دهید، تورم پوست معمولا در حدود ماه اول برطرف می شود. با این حال، استخوان می تواند در طول سال اول تغییر کند.

اگر شما یک جراحی بینی باز انجام دهید، تورم اغلب بیشتر طول می کشد. مشکل این است که تورم می تواند تا یک سال و گاهی بیشتر طول بکشد، اما این بدان معنا نیست که بینی شما در طول سال بعد از جراحی ظاهر خوبی ندارد. خوب به نظر می رسد، اما “عالی” نیست.

بینی شما در دو هفته اول پس از جراحی بسیار متورم و پف کرده خواهد بود. اما بعد از یک ماه، بینی شما طبیعی به نظر می رسد، اما نوک آن متورم و سفت می شود. تا ماه ششم، تورم بهبود می یابد. نوک آن کمی نرم می شود و کمتر متورم به نظر می رسد، اما همچنان آن را کمی متورم خواهید دید. در یک سال، نوک بینی باید نرم و عالی به نظر برسد. با این حال، برخی از بیماران حتی به زمان بیشتری نیاز دارند تا تمام تورم از بین برود.

ما باید پوست را برش دهیم و همچنین پوست بافت های عمیق تر بینی را بالا ببریم که این کار، جریان طبیعی خون و مایعات را در اطراف پوست و بافت شما مختل می کند. هیچ راهی برای غلبه بر این اختلال وجود ندارد. پس از جراحی، بدن شما می‌خواهد بهبود یابد، بنابراین هورمون ‌ها و سایر مواد شیمیایی ترشح می‌کند تا پاسخ درمانی را تحریک کند. در نتیجه، ترکیبی از بهبود و اختلال باعث افزایش تورم و بزرگ به نظر رسیدن بینی می شود.

نوک بینی اغلب آخرین قسمت از جراحی بینی است که بهبود می یابد. اگر به برخی از سوالات دیگر در مورد تورم نگاه کنید، خواهید دید که بهبودی نوک آن تا یک سال طول می کشد.

اگر اینترنت را جست و جو کنید، همان پاسخ را خواهید یافت: 12 ماه. این زمان برای همه بیماران متفاوت است. من معمولا به بیماران می گویم که تا ماه دوم، بینی شما عالی به نظر می رسد و در ماه ششم، فوق العاده به نظر می رسد. با این حال، ممکن است یک تا دو سال طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد.

بعد از جراحی بینی، احتمال خونریزی در بینی وجود دارد. این می تواند در موارد نادر شدید باشد و اگر اتفاق بیفتد، می تواند بر نتیجه جراحی شما تأثیر بگذارد. به همین دلیل است که ما در مورد هر چیزی که ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد بسیار محتاط هستیم. ورزش می تواند ضربان قلب و فشار خون شما را افزایش دهد و خطر خونریزی را افزایش دهد. ما به بیماران توصیه می کنیم حداقل سه هفته صبر کنند. خونریزی بینی بعد از سه هفته غیر معمول است. با این حال، ورزش می تواند تورم بینی شما را نیز افزایش دهد. برخی افراد بعد از ورزش در یکی دو ماه اول متوجه می‌شوند که بینی‌شان کمی بیشتر ورم می‌کند.

یکی از مهمترین مواردی که بیماران هنگام برنامه ریزی برای جراحی بینی یا هر نوع جراحی بینی باید در نظر داشته باشند، خطر تنفس پس از جراحی است. اگرچه ما تمام تلاش خود را می کنیم تا تأثیر جراحی بر تنفس را محدود کنیم، اما همیشه این خطر وجود دارد که افراد به طور موقت یا دائم در تنفس مشکل داشته باشند. پس از جراحی، تقریباً همه بیماران در تنفس از طریق بینی مشکل دارند. این به دلیل مقداری تورم در بینی و همچنین بخیه ها است.

قابل درک است که بیماران نگران مشکلات تنفسی دائمی هستند. هر چه بینی را کوچک ‌تر می‌کنید، روی تنفس از طریق بینی تأثیر می‌گذارید. این بخشی از جراحی زیبایی است، اگرچه ما هر کاری که می توانیم برای جلوگیری از این امر انجام می دهیم. اگر بعد از جراحی مشکلات تنفسی دارید، مهم است که با جراح بینی خود صحبت کنید. در بسیاری از موارد، این را می توان بهبود و/یا اصلاح کرد.

بینی ساختار مرکزی صورت است و در نتیجه بر تعادل اجزای اطراف صورت تاثیر می گذارد. علاوه بر این، برآمدگی چانه یا عدم وجود آن، تعادل و هماهنگی را در سراسر صورت ایجاد می کند. بسیار رایج است که ساختار بینی و چانه را پشت سر هم مورد بحث قرار دهیم تا به تعادل مناسب ساختار صورت برسیم. تصویربرداری کامپیوتری در طول مشاوره اولیه برای مشاهده تغییرات پیشنهادی از جراحی بینی ضروری است. این نه تنها یک ابزار ارتباطی مهم برای مشاهده جراح و بیمار در طول فرآیند مشاوره است، بلکه راهنمایی برای جراح در حین عمل برای دستیابی به نتیجه دلخواه است.

جراحی بینی یک عمل پیچیده و دشوار است و نیاز به آموزش عالی و همچنین تجربه قابل توجهی دارد. سالها تجربه و تعداد قابل توجهی جراحی طول می کشد تا یک جراح پیچیدگی جراحی زیبایی بینی را درک کند و بفهمد که چگونه می تواند همه متغیرهایی را که در انواع مختلف بینی رخ می دهد مدیریت کند. این پیچیدگی ناشی از تنوع بسیار زیاد ساختار بینی بین بیماران مختلف است. در کنار این، پیچیده تغییر ساختار بینی اما حفظ تنفس طبیعی است.

بهبودی معمولی شامل آتل در قسمت خارجی بینی و اسپلینت داخل بینی به مدت یک هفته است. اگر این روش شامل یک رویکرد خارجی باشد، برشی در پایه بینی ایجاد می شود. رینوپلاستی داخل بینی شامل برش خارجی نیست. هفته اول نیاز به خوابیدن با سر بالا برای کاهش تورم دارد. یک هفته پس از جراحی، آتل ها و بخیه ها برداشته می شوند. به طور معمول، تورم یا کبودی 10 تا 14 روز طول می کشد تا فروکش کند. ما اغلب به بیمارانم می گوییم که قبل از فروکش کردن علائم جراحی انتظار 2 هفته بهبودی داشته باشند.

مرحله نقاهت اولیه جراحی بینی یک هفته است. در طول این مدت، یک اسپلینت خارجی باید گذاشته شود و به طور معمول یک اسپلینت داخل بینی در محل قرار دارد. بیماران ممکن است به آرامی بینی خود را باد کرده و هر گونه خون خشک در سوراخ های بینی را که مانع تنفس می شود تمیز کنند. برای کاهش تورم، خوابیدن با سر کمی بالا با زاویه 30 درجه بسیار توصیه می شود. از بیماران می‌خواهیم تا سه هفته بعد از عمل از ورزش ‌های سنگین اجتناب کنند. همچنین در زمانی که آتل در جای خود قرار دارد، از دوش گرفتن صورت خودداری کنید. 

سیگار کشیدن یکی از بزرگ ترین ممنوعیت هاست زیرا روند بهبودی را کند می کند. خشکی دشمن بینی است و گرما هم همینطور پس در اینجا ضرر مضاعف است. ما آن را توصیه نمی کنیم و اکثر مردم به اندازه کافی عاقل هستند که بدانند با کشیدن سیگار در بهبودی سریع وقفه ایجاد می کنند. زمان خوبی است که سیگار را ترک کنید.

آتل معمولاً بین 4 تا 6 روز برداشته می شود. 

احتیاط اصلی بعد از جراحی بینی جلوگیری از هر گونه آسیب به بینی است. البته احتیاط دوم، پرهیز از مواردی است که در لخته شدن خون اختلال ایجاد می کند. به عنوان مثال، مصرف دوزهای زیاد آسپرین یا حتی داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی را توصیه نمی‌کنیم، زیرا می‌توانند در روند بهبودی اختلال ایجاد کنند و احتمال خونریزی را افزایش دهند. از موقعیت هایی که ممکن است بینی شما ضربه بزند دوری کنید.

عفونت بعد از جراحی بینی بسیار نادر است. این امر نادر است زیرا خود بینی در برابر عفونت مقاوم است. وظیفه ما به عنوان جراح این است که این شانس را به صفر برسانیم. ما این کار را با تهیه پماد آنتی بیوتیکی برای استفاده نه تنها قبل، بلکه بعد از جراحی انجام می دهیم. بعد از اینکه متخصص بیهوشی شما را بیهوش کند، دوباره داخل بینی با محلول ضد عفونی کننده آماده می شود.

در حین جراحی، متخصص بیهوشی یک دوز قوی از یک آنتی بیوتیک مناسب را تجویز می کند تا در طول عمل آنتی بیوتیک در بدن گردش کند. علائم عفونت قرمزی، تورم و درد در لمس است. این موضوع باید بلافاصله به جراح گزارش شود.