لیفت بدن

جراحی لیفت بدن چیست؟

با انجام عمل لیفت بدن می توان از شر پوست‌ شل و اضافی راحت شد. لیفت بازو، سینه، شکم، کمر، باسن، ران‌ها و کل پایین تنه را می‌توان حتی در یک عمل جراحی انجام داد.

موارد استفاده از عمل

 • از بین بردن پوست
 • چربی و بافت‌های اضافه

مزایای عمل

 • رسیدن به اندامی دلخواه
 • از بین رفتن پوست شل و سلولیت

عوارض احتمالی عمل

 • ورم
 • درد
 • عفونت
 • جای زخم

انواع لیفت بدن کدام است؟

 • لیفت اندام‌های فوقانی
 • لیفت اندام‌های تحتانی
 • لیفت میان‌تنه
 • لیفت کل بدن

هزینه عمل جراحی لیفت بدن چقدر است؟

هزینه لیفت بدن با توجه به دستمزد پزشک جراح، دستمزد تکنسین‌های حاضر در اتاق عمل، هزینه دارو و آزمایش، هزینه استفاده از تجهیزات پزشکی، هزینه بیمارستان، موقعیت جغرافیایی کلینیک یا مطب تعیین می‌شود.

سن مناسب یا توصیه شده

بین ۲۰ تا ۶۵ سال

بیهوشی دارد یا خیر؟

بستگی به نظر پزشک و شرایط بیمار دارد.

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

در بعضی موارد بیمار یک روز بعد از عمل بستری می‌شود.

مدت زمان عمل

حداکثر ۵ الی ۶ ساعت

احتمال موفقیت

بسیار بالا

مدت دوران نقاهت

بین چهار تا شش هفته – بهبود کامل سه ماه

گاهی افراد پس از یک دوره رژیم غذایی یا انجام ورزش برای لاغر شدن و یا حتی پس از انجام عمل‌های لاغری، با کاهش وزن شدید مواجه می‌شوند. این مسئله برای سلامت افراد عالیست اما از طرفی باعث ایجاد پوست شل و افتاده می‌شود. در چنین شرایطی، افراد ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست بدهند و احساس خوبی نسبت به بدن خود نداشته باشند. در این هنگام است که پای عمل لیفت بدن به میان می‌آید. در این روش جراحی، پوست شل و افتاده هدف قرار داده می‌شود و با کشیده شدن و سفت شدن پوست، پوست‌های اضافی و شل برداشته شده و بافت‌های اطراف تغییر حالت داده می‌شوند تا در نهایت به تناسب اندام و حفظ شادابی پوست و بدن کمک شود. 

آنچه می خوانید

جراحی لیفت بدن چیست؟

افزایش سن، آسیب‌های ناشی از قرار گرفتن زیر نور آفتاب، بارداری، نوسانات وزن به دلایل مختلف و عوامل ژنتیکی ممکن است به کاهش میزان الاستیسیته یا همان خاصیت ارتجاعی بافت پوست منجر شده و به آویزان شدن پوست شکم، باسن و ران ها ختم شود. همچنین خیلی از افرادی که به خاطر جراحی(همچون بای ‌پس معده یا اسلیو معده)  وزن زیادی از دست داد‌ه‌اند (۱۰۰ پوند یا بیشتر) یا گرفتن رژیم غذایی و تمرین‌های ورزشی سنگین، اغلب در اطراف شکم، بازوها، ران‌ها، سینه‌ها، باسن و صورتشان با مشکل افتادگی و شلی بیش از اندازه پوست روبه‌رو هستند. پوست در این وضعیت خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد، ترک پوستی و بعضاً سلولیت و بافت چربی پیدا می‌کند و در اکثر اوقات دیگر قادر نیست به اندازه و شکل سابقش خود بازگردد. به علاوه، پوست اضافی ممکن است تحرک را کم کند و منجر به ایجاد جوش و دیگر زخم‌ها در ناحیه‌های زیرین شود که در نهایت احتمال عفونت در این نواحی را بیشتر می‌کند.

در چنین وضعیتی فرد می‌تواند با انجام عمل لیفت بدن از شر پوست‌هیا شل و اضافی راحت شود. لیفت بدن که با نام جراحی زیبایی بدن هم شناخته می‌شود، تناسب و قوام بدن را با برداشتن پوست اضافی و چربی زیرساختی بهبود می‌بخشد. لیفت بازو، سینه، شکم، کمر، باسن، ران‌ها و کل پایین تنه را می‌توان حتی در یک عمل جراحی انجام داد. البته باید توجه داشته باشید که اسکار یا جای زخم در این عمل‌ها ایجاد می‌شود. لیفت بدن در لیفت پایین‌تنه اسکار به صورت کمربند، در لیفت بازو به صورت طولی در داخل بازو، در لیفت خارج ران به همان روش لیفت پایین‌تنه و در لیفت داخل ران توسط اسکار عرضی داخل ران انجام می‌شود که به دلیل مجاورت با عضو تناسلی احتمال عفونت دارد. به افرادی که کاهش وزن زیاد نداشته‌اند و فقط به دلیل شلی پوست درخواست عمل لیفت می‌کنند پیشنهاد می‌شود که قبل از اقدام برای جراحی، کلیه‌ی راه‌های غیر جراحی لیفت را امتحان کنند و اگر به هر دلیلی رضایت‌بخش نبود، در مورد جراحی، نتیجه‌ی آن و اسکار عمل فکر کنند و عجولانه تصمیم نگیرند. اسکار یا جای زخم این عمل‌ها بزرگ بوده و باید زیبایی حاصل از عمل، ارزش تحمل این جای زخم را داشته باشد.

مزایای لیفت بدن

چه کارهایی در جراحی لیفت بدن انجام نمی‌شود؟

متقاضیان عمل لیفت بدن باید توجه داشته باشند که عمل لیفت بدن نمی‌تواند به طور کامل چربی‌های اضافه‌ی بدن را خارج نماید. لیپوساکشن نیز به تنهایی فقط می‌تواند چربی‌های اضافی را خارج کند به شرط آنکه پوست از الاستیسیته خوبی برخوردار بوده و برای کانتورهای جدید آماده باشد. در مواردی که الاستیسیته بدن کم باشد، لیفت بدن تنها به وسیله لیپوساکشن توصیه می‌شود تا پس از تخلیه‌ی چربی‌های اضافه، چوست اضافی شل شده نیز برداشته شود.

روند جراحی لیفت بدن

لیفت بدن یک پروسه‌ی جراحی است و نیازمند بخیه برای کنار هم قرار دادن پوست می‌باشد. طول بخیه و الگوی آن بسته به گستردگی ناحیه‌ای که پوست اضافی آن باید برداشته شود و البته نظر پزشک جراح می‌تواند متفاوت باشد. امروزه تکنیک‌های پیشرفته موجب شده‌اند که بخیه‌ها در بهترین محل واقع شوند و به وسیله‌ پوشش لباس پنهان گردند. در ادامه روند عمل لیفت بدن را به صورت مختصر بررسی می‌کنیم:

مرحله‌ی اول: بیهوشی

داروهای بی‌حسی راحتی و آرامش شما را در طول جراحی فراهم می‌کنند. جراح فوق تخصص پلاستیک با توجه به شرایط شخص شما، بین یکی از دو روش بی‌حسی موضعی و بیهوشی عمومی یکی را انتخاب می‌کند. وی قطعاً بهترین انتخاب را برای شما انجام می‌دهد.

مرحله‌ی دوم: برش

یکی از رایج‌ترین تکنیک‌ها برای تکمیل لیفت بدن در اندام‌های تحتانی، برشی در ناحیه بیکینی برای سفت کردن ناحیه ابدومینال، ران، کشاله‌ی ران، دور کمر و باسن، در یک پروسه مشترک است. به این معنی که جراح تنها با یک برش دور تا دور بدن چربی و پوست اضافی را خارج کرده و بافت‌ها را سفت می‌کند. لیفت بدن با جراحی به منظور بهبود کانتورینگ بدن، به لیپوساکشن احتیاج دارد.

مرحله‌ی سوم: بستن برش‌های ایجاد شده

بخیه‌های عمیقی که به بافت‌های زیرین پوست زده می‌شوند، به فرم‌دهی و پشتیبانی از کانتورهای جدید بدن کمک می‌کنند. پزشک از بخیه، چسب‌های پوست، نوار چسب یا کلیپس برای بستن برش‌های ایجاد شده استفاده می‌کند.

مرحله‌ی چهارم: مشاهده‌ی نتایج

نتایج حاصل از لیفت بدن به سرعت قابل مشاهده است اما برای نمایان شدن نتیجه‌ی نهایی می‌بایست یک الی دو سال صبوری کنید.

عوارض لیفت بدن

در طول عمل لیفت بدن چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از گذراندن جلسات مشاوره‌ی اولیه، پزشک جراح مشخص میکند که شما برای دستیابی به نتایج مورد نظر خود به چند جراحی احتیاج دارید. در بیشتر مواردی که عمل فقط در یک ناحیه متمرکز است، یک عمل کفایت می‌کند. اما در برخی موارد دیگر که نواحی تحت درمان بیشتر هستند، عمل در چند مرحله انجام می‌گیرد و در این فاصله شما فرصت بهبود یافتن دارید. حتی در بعضی موارد که عمل کوچک است، ممکن است سرپایی انجام شود و به بستری نیازی نباشد اما اگر عمل پیچیده باشد، ممکن است دو الی سه روز نیاز به بستری شدن داشته باشید. همچنین زمان جراحی بسته به عوامل مختلف ممکن است چهار الی پنج ساعت و حتی بیشتر به طول بیانجامد.

انواع لیفت بدن

شما می‌توانید در لیفت بدن تمام اندام‌های تحتانی و فوقانی یا برخی از آنها را تغییر دهید. این مسئله بنا بر نظر خود شما و تشخیص پزشک جراح است.

لیفت اندام‌های فوقانی

منظور از لیفت اندام‌های فوقانی، لیفت سینه و بازو است. در این عمل چربی و پوست اضافی از بازوها و پشت بدن برداشته می‌شود. برشی در ناحیه‌ی زیربغل زده می‌شود تا عضلات کشیده‌تر شده و چربی‌های اضافی برداشته شوند.

لیفت بدن

لیفت اندام‌های تحتانی

لیفت اندام‌های تحتانی، یکی از شایع‌ترین انواع جراحی لیفت بدن است؛ چرا که بسیاری از افرادی که وزن کم می‌کنند، در بیشتر اوقات با انباشت چربی در ران‌ها و باسن روبرو می‌شوند. وجود پوست و چربی اضافی در این نواحی می‌تواند منجر به بروز چین‌های پوستی، ترک و سلولیت و نهایتاً ناراحتی و ایجاد حس منفی برای فرد شود. لیفت اندام‌های تحتانی نه تنها با برداشت پوست اضافی همراه است، بلکه به لیفت باسن نیز کمک می‌کند. روشی به نسبت کمتر تهاجمی نسبت به لیفت کل بدن که به افراد کمک می‌کند تناسب و فرم بدنی بهتری بعد از زایمان و یا افزایش وزن داشته باشند. روش انجام لیفت اندام‌های تحتانی اینگونه است که پزشک برشی اطراف خط کمر، در طول زیر شکم و یا قسمت داخلی ران می‌زند. الگوهای برش با توجه به نیازهای بیمار و تجربیات پزشک و به گونه‌ای زده می‌شود که زیر لباس پنهان شود. در پایان و بعد از برداشت پوست و چربی اضافی، برش‌ها بخیه زده می‌شوند و پانسمانی بر روی ناحیه‌ی عمل شده، گذاشته خواهد شد.

لیفت میان‌تنه

لیفت میان‌تنه به برداشت پوست و چربی اضافی از قسمت میانی بدن، یعنی شکم کمک می‌کند. برش‌های ایجاد شده در این عمل نیز همانند برش‌های عمل لیفت اندام‌های تحتانی است و اطراف کمر و در طول شکم زده می‌شود. سپس عضلات به سمت هم کشیده می‌شوند که در نتیجه شما دارای شکمی صاف خواهید شد. لازم به ذکر است که این روش جراحی دوره‌ی نقاهت طولانی‌تری را به همراه دارد و معمولاً نیاز است بیمار سه تا چهار هفته در منزل بماند.

لیفت کل بدن

لیفت کل بدن برای بیمارانی مناسب است که پوست‌شان از خاصیت کشسانی خوبی برخوردار است. لیفت کل بدن، تمام قسمت‌های بدن را هدف قرار می‌دهد و از بازوها گرفته تا ران و اندام‌های تحتانی را پوشش می‌دهد.  در واقع می‌توان گفت که لیفت کامل بدن، ترکیبی از سه نوع لیفت تحتانی، فوقانی و میان‌تنه است. این روش با هدف جوان‌سازی پوست بعد از کاهش وزن انجام می‌شود و از آن جایی که جراحی پیچیده‌ای است، دوره‌ی نقاهت طولانی را به همراه دارد و نیاز است بیمار شش هفته در منزل بماند. اما بعد از برطرف شدن ورم، بسیاری از بیماران از نتایج جراحی رضایت کامل خواهند داشت. جراحی لیفت بدن در حدود چهار تا هفت ساعت به طول می‌انجامد. در ابتدا، پزشک جراح با عمل لیفت میان‌تنه و ایجاد برش در ناحیه‌ی کمر و شکم آغاز به کار می‌کند. سپس هر‌گونه چربی و پوست اضافی برداشته می‌شود و برش‌ها بخیه زده خواهند شد.

در خانم‌ها، لیفت بدن می‌تواند شامل لیفت سینه نیز باشد. در چنین مواردی، برشی اطراف هاله قهوه‌ای رنگ دور سینه زده می‌شود و سینه به سمت بالا کشیده خواهد شد. در برخی موارد، امکان انجام این روش جراحی با پروتز سینه نیز وجود دارد.

در آقایان، لیفت بدن می‌تواند با کوچک کردن سینه و یا اصطلاحاً ژنیکوماستی همراه باشد. آقایانی که از بزرگ بودن بافت سینه خود ناراضی هستند، می‌توانند این روش جراحی را مد نظر قرار دهند.

انواع لیفت ها در بادی کانتورینگ | دکتر کامبیز ایزدپناه در این مورد توضیح میدهد :

مزایا و معایب لیفت بدن

جراحی لیفت بدن نیز مانند سایر جراحی‌های زیبایی و پلاستیک، از مزایا و معایب بسیاری برخوردار است که در ادامه به مهمترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مزایای لیفت بدن

جراحی لیفت بدن مزایای بسیاری از لحاظ زیبایی و پزشکی به همراه دارد. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس راحتی بیشتر هنگام انجام فعالیت‌های روزانه و ورزش
 • جوانسازی پوست و ظاهر بدن
 • خوش‌فرمتر ایستادن لباس بر بدن
 • افزایش اعتماد به نفس فرد
 • امکان انجام چند روش زیبایی در یک جراحی
 • بهبود بهداشت فردی
 • کاهش وزن بیشتر

همچنین توجه داشته باشید که در خصوص تمام مزایای گفته شده، پیش از عمل با بیمار در طول جلسات مشاوره صحبت خواهد شد و تمامی این موارد را با شرح و بسط بیشتر با شما در میان خواهند گذاشت.

لیفت بدن

معایب لیفت بدن

حال به معایبی که این عمل ممکن است به همراه داشته باشد، اشاره می‌کنیم:

 • دوره‌ی نقاهت این عمل ممکن است بسیار طولانی باشد. حتی تا یک ماه یا بیشتر.
 • اگر مبتلا به دیابت، بیماری قلبی یا موارد مهمی از این دست باشید، ممکن است پزشک انجام این عمل را برای شما مقدور و مناسب تشخیص ندهد.
 • میزان عوارض جانبی این عمل بالاست.
 • جای زخم‌های ایجاد شده برای انجام این عمل بزرگ هستند و دائمی. اگرچه با گذشت زمان بسیار کمرنگ می‌شوند.
 • در بعضی افراد حذف پوست اضافی باسن ممکن است به صاف شدن این ناحیه منجر شود که در این صورت لازم است با انجام تمیرنات ورزشی ناحیه مورد نظر را تقویت کنند.
دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

عمل لیفت بدن برای چه کسانی مناسب است؟

چه افرادی می‌توانند تحت جراحی لیفت بدن قرار بگیرند؟ این یکی از سوالات مطرح برای کسانی است که پس از کاهش وزن شدید، دوست دارند از شر پوست‌های اضافه راحت شوند. با این وجود، هنگام تصمیم‌گیری در خصوص انجام این روش جراحی باید حتماً معیارهایی در نظر گرفته شود. به طور خلاصه افرادی که خواهان انجام عمل لیفت بدن هستند، باید شرایط زیر را دارا باشند:

 • کسانی که سی تا پنجاه درصد بیشتر از وزن بدنی خود، وزن کم کرده باشند.
 • کسانی که از افتادگی پوست، چربی و بافت اطراف شکم، پس از کاهش وزن، ناراضی باشند و نواحی متعددی در بدنشان دچار شلی و افتادگی شده باشد.
 • کسانی که به وزن بدنی ثابتی رسیده باشند. معمولا! توصیه می‌شود افراد دو سال بعد از کاهش وزن نسبت به انجام جراحی لیفت بدن اقدام کنند تا از عدم بازگشت وزن کاهش یافته، اطمینان حاصل نمایند.
 • کسانی که در سلامت کامل باشند تا بتوانند تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرند. در واقع افراد سالمی که به بیماری خاصی مبتلا نیستند، که باعث مختل شدن ترمیم بعد از عمل بشود یا خطر جراحی را افزایش دهد، برای انجام این عمل مناسب‌ترند.
 • کسانی که در آینده تصمیم به بارداری نداشته باشند؛ زیرا بارداری نتایج جراحی را از بین خواهد برد.
 • کسانی که بعد از جراحی به ورزش و رژیم غذایی خود اهمیت دهند تا ماندگاری نتایج بیشتر شود. در واقع تعهد داشتن فرد به سبک زندگی سالم شامل تغذیه­ مناسب و تمرینات ورزشی، پس از عمل، بسیار مهم است.
 • کسانی که از مصرف مشروبات الکلی و استعمال دخانیات دوری کنند.
 • کسانی که انتظارات منطقی و واقع‌بینانه و مثبتی نسبت به نتیجه جراحی داشته باشند.

با مشورت پزشک پیش از انجام عمل، اینکه شخص مناسب عمل لیفت بدن هست یا خیر، تعیین می‌شود.

قبل از جراحی لیفت بدن چه باید کرد؟

لیفت بدن تصمیمی است کاملاً شخصی و به همین خاطر بیمار حتماً باید در جلسات مشاوره پیش از عمل شرکت کند تا روش جراحی، طرح درمان و دوره‌ی نقاهت جراحی مشخص شود.

در این جلسات موارد زیر مورد بررسی قرار می‌گیرند:

 • بهتر است شش ماه الی یک سال قبل از عمل وزن بدنتان به ثبات رسیده باشد.
 • سوابق پزشکی بیمار و مصرف هرگونه دارو توسط وی.
 • از بیمار خواسته می‌شود آزمایش‌های تجویز شده از سوی پزشک را انجام دهد.
 • به بیمار توصیه می‎شود حداقل از سه ماه قبل از جراحی، رژیم غذایی سالم داشته باشد و ورزش کند.
 • ممکن است از بیمار خواسته شود تا داروهای مشخصی را مصرف کند.
 • در خصوص انتظارات و خواسته‌های بیمار از جراحی مورد نظر صحبت خواهد شد.
 • از بیمار خواسته می‌شود استعمال سیگار و دخانیات از چند هفته قبل کنار بگذارد.
 • نوشیدن مشروبات الکلی باید کنار گذاشته شود.
 • مصرف برخی داروهای رقیق‌کننده‌ی خون مانند آسپرین، مکمل‌ها و ویتامین‌ها، داروهای گیاهی و چیزهایی از این قبیل باید قطع شوند؛ زیرا این قبیل داروها احتمال خونریزی هنگام و بعد از عمل را افزایش می‌دهند. آن‌چه که اهمیت دارد این است که بیمار لیستی از تمام داروهای مصرفی را در اختیار پزشک قرار دهد.
 • توصیه می‌شود بیمار روز جراحی ناشتا باشد و از دوازده ساعت قبل عمل از خوردن و آشامیدن خودداری کند.

دوران نقاهت لیفت بدن

انتخاب یک جراح خوب

کسی که داوطلب انجام لیفت بدن می‌شود، باید انتخاب‎های فراوانی انجام دهد که اولین و مهم‌ترین این انتخاب‌ها، برگزیدن یک جراح فوق تخصص پلاستیک مناسب و دارای دانشنامه‌ی بورد تخصصی است. برای به دست آوردن بهترین نتیجه از این جراحی باید در انتخاب جراح خود دقت بسیاری داشته باشید.

یکی از بهترین شاخص‌های آموزش یک پزشک، دارا بودن دانشنامه‌ی بورد است. از جراح خود در مورد داشتن دانشنامه‌ی بورد جراحی پلاستیک بدون هیچ تعارفی سوال کنید؛ زیرا این دانشنامه تنها مدرکی است که نمایانگر صلاحیت پزشک برای انجام جراحی پلاستیک صورت و دیگر نواحی بدن است.

سعی کنید جراح پلاستیکی را انتخاب کنید که دوره‌های زیر را گذرانده باشد:

 • هفت سال پزشکی عمومی
 • چهار سال تخصصی جراحی عمومی
 • سه سال فوق تخصصی جراحی پلاستیک

مشاوره قبل از جراحی لیفت بدن

در طول جلسات مشاوره، برای صحبت در مورد موارد ذیر آماده شوید:

 • اهداف شما از جراحی
 • وضعیت پزشکی، آلرژی‌های دارویی و درمان‌هایی که قبلاً انجام داده‌اید.
 • داروهایی که هم اکنون در حال مصرف آنها هستید، ویتامین‌ها، داروهای گیاهی، الکل، سیگار، تنباکو و سایر دخانیات
 • جراحی‌های پیشین
 • جراحی‌های پیشین

دیگر کارهایی که در طول جلسه مشاوره انجام می‌شوند، شامل موارد زیر است:

 • ارزیابی سلامت عمومی، وضعیت جسمانی و یا هر نوع خطر و ریسک جراحی درمورد شخص بیمار
 • معاینه‌ی بدن شما و اندازه‌گیری دقیق قسمت‌های مختلف
 • گرفتن عکس‌های پزشکی برای تکمیل پرونده‌تان
 • صحبت کردن در مورد روش‌های جایگزین و تجویز یک دوره از درمان
 • صحبت کردن در مورد نتیجه‌ی نهایی عمل و آگاه شدن شما از تمامی خطرات و عوارض جانبی این جراحی

باید بدانید که موفقیت و ایمنی پروسه عمل لیفت بدن به میزان زیادی به مناسب بودن این جراحی برای شما بستگی دارد. به همین دلیل جراح فوق تخصص پلاستیک سوالاتی در خصوص سبک زندگی و وضعیت سلامتیتان از شما می‌پرسد که شما باید با دقت و جزییات کامل به این سوالات پاسخ دهید.

همچنین اطمینان حاصل نمایید که تمامی سوالات و دغدغه‌های خود را با پزشکتان در میان بگذارید. به همین منظور معمولاً چک لیستی برای پرسش سوالات شما تهیه می‌شود که می‌توانید در هنگام مراجعه برای جلسات مشاوره، با خود به همراه داشته باشید تا چیزی از قلم نیفتد. دانستن تمامی جوانب جراحی لیفت بدن برای کسی که تصمیم به عمل کردن دارد، بسیار مهم است. همچنین کمی اضطراب و استرس برای انجام این پروسه کاملاً طبیعی است. هر چند که این حس بیشتر ناشی از ظاهر جدید پس از لیفت بدن و روند درمانی عمل و بعد از عمل است. پس به هیچ وجه از در میان گذاشتن این حس با جراح فوق تخصص پلاستیکتان خجالت نکشید.

دوران نقاهت لیفت بدن

آمادگی برای جراحی

آمادگی برای جراحی لیفت بدن همانطور که قبلاً توضیح دادیم، شامل صحبت پیرامون برخی سوالات از وضعیت سلامتی و سبک زندگی شما است تا پزشک با در نظر داشتن اینگونه موارد، از دستیابی به بهترین نتایج عمل لیفت بدن برای شما، مطمئن شود. پس بهتر است خودتان را برای صحبت درباره‌ی موارد زیر آماده کنید:

 • علت و دلیل شما برای انجام لیفت بدن چیست و شما چه انتظاراتی از این عمل دارید؟
 • گزینه های متفاوت و روش‌هایی که برای لیفت بدن در دسترس هستند کدامند؟
 • وضعیت پزشکی شما، آلرژی‌های دارویی و درمان‌های پزشکیتان به چه صورت بوده است؟
 • وضعیت شما درباره‌ی مصرف داروها، ویتامین‌ها، مکمل‌های گیاهی، الکل، تنباکو در حال حاضر چگونه است؟

جراح همچنین در لیفت بدن موارد زیر را در نظر می‌گیرد:

 • ارزیابی وضعیت سلامتی شما در حال حاضر و مشکلات سلامتیتان در گذشته یا فاکتورهای خطر
 • ارزیابی و اندازه‌گیری بدن شامل اندازه‌گیری‌های دقیق قسمت‌های مختلف و گرفتن عکس‌هایی برای ثبت در پرونده‌ی پزشکی
 • صحبت پیرامون گزینه‌های موجود برای لیفت بدن و توصیه‌ی یک دوره‌ی درمانی
 • آسیب عروق خونی
 • صحبت پیرامون انتظارات شما از لیفت بدن و خطرات یا عواقب بالقوه‌ی این عمل

حضور در جلسات مشاوره با بهترین متخصص زیبایی

قبل از هر عمل جراحی جلسات مشاوره‌ای با شرکت پزشک معالج و بیمار، تشکیل می‎شود که موارد بیان شده در بالا، مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد. غیر از این موارد، نکته‌ی مفید دیگر درباره‌ی این جلسات، آشنایی هرچه بیشتر بیمار با پزشک و سوابق کاری اوست. بیمار می‌تواند نمونه‌های جراحی‌های قبلی را مشاهده کند و حتی با بیماران قبلی جراح صحبت کند. نکته مهم دیگر اینست که بیمار به هیچ وجه نباید پزشک را تحت فشار قرار دهد و باید اجازه دهد که پزشک با بررسی‌های خود از وضعیت بیمار، بنابر صلاح‌دید خود، نمودار برداشت بافت چربی و پوست اضافه را ترسیم کند.

سوالات زیر را قبل از عمل از جراح خود بپرسید

شما می‌توانید پیش از عمل از چک لیستی که در ادامه آورده شده است، به عنوان راهنما در جلسات مشاوره استفاده نمایید و تمامی این موارد را از پزشک بپرسید:

 • آیا شما مورد تأیید انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران هستید؟
 • آیا شما در زمینه‌ی جراحی پلاستیک به طور تخصصی تحصیل کرده‌اید؟
 • چند سال در زمینه‌ی جراحی پلاستیک کار کرده‌اید؟
 • آیا شما اجازه‌ی انجام این جراحی را در بیمارستان‌های معتبر دارید؟ اگر بله، کدام بیمارستان‌ها؟
 • آیا تجهیزات جراحی شما تأییدیه‌ی سازمان معتبری را داراست؟
 • آیا من کاندید مناسبی برای انجام جراحی لیفت بدن هستم؟
 • چه انتظاراتی از من برای رسیدن به بهترین نتیجه دارید؟
 • در کدام کلینیک یا بیمارستان و با چه روشی این پروسه را انجام می‌دهید؟
 • چه تکنیکی برای انجام جراحی به من پیشنهاد می‌کنید؟
 • زمان ریکاوری پس از جراحی لیفت بدن چقدر است؟ من به عنوان بیمار چه همکاری مشخصی می‌توانم داشته باشم؟
 • خطرات و عوارض جانبی و احتمالی این جراحی چیست؟
 • چطور می‌توانم با عوارض جانبی ناشی از آن کنار بیایم؟
 • پس از جراحی باید در انتظار چه نتیجه‌ای باشم؟ آیا پس از بارداری بدن من تغییر می‌کند؟
 • در صورتی که از نتیجه‌ی جراحی راضی نبودم، چه راه حلی پیش روی من وجود دارد؟

در ضمن به یاد داشته باشید که حتماً نمونه کارهای جراحی‌های قبلی را که توسط پزشک مربوطه انجام شده‌اند، بررسی نمایید.

مضرات لیفت بدن

دوره‌ی نقاهت عمل لیفت بدن

مانند بسیاری از عمل‌های جراحی، بعد از عمل لیفت بدن نیز ممکن است نیاز باشد بیمار یک شب در بیمارستان بستری شود. توصیه می‌شود روز جراحی و روز بعد از آن، فردی از دوستان و یا اعضای خانواده، همراه بیمار در بیمارستان باشد.

عموماً پزشک از بیمار می‌خواهد که چند روز بعد از جراحی، در مسافت‌های کوتاه پیاده‌روی کند تا روند بهبودی سریع‌تر شود. البته باید در نظر داشته باشید که استراحت در منزل و دوری از انجام فعالیت‌های شدید بدنی نیز به اندازه‌ی فعالیت سبک و پیاده‌روی برای بهبود یافتن سریع مهم است.

طول دوره‌ی نقاهت، به نوع روش انجام شده و همچنین شرایط شخص بیمار نیز بستگی دارد. اما در حالت کلی، بسیاری از بیماران چهار تا شش هفته بعد از لیفت بدن، قادر به انجام کارهای عادی خواهند بود و شش تا هشت هفته بعد از عمل نیز می‌توانند به ورزش کردن بپردازند. البته حتماً باید در خصوص زمان مناسب انجام این قبیل کارها و فعالیت‌ها با پزشک مشورت کنید چرا که شرایط هر بیمار با بیمار دیگر تفاوت‌هایی دارد. همچنین توجه داشته باشید که تقریباً دو هفته تا دو ماه طول می‌کشد تا بیمار بتواند به زندگی عادی خود برگردد. در این بازه زمانی رعایت تمام دستورات و مراقبت‌هایی که پزشک به شما گفته است، باید اولویت شما باشد.

یکی دیگر از مسائلی که بسیار اهمیت دارد این است که در طول سپری شدن دوره‌ی نقاهت، نباید هیچ‌گونه فشاری به بخیه‌ها وارد شود. همچنین ناحیه‌ی جراحی و بخیه‌ها باید کاملاً تمیز نگه داشته شوند تا احتمال بروز عفونت به حداقل برسد.

طی چند روز اول بعد از جراحی، احساس درد و ناخوشی عادی است؛ که مصرف داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک می‌تواند به تسکین درد کمک کند. البته وجود ورم و کبودی در نواحی اطراف بخیه‌ها کاملاً طبیعی است که به مرور زمان از میزان التهاب و ورم آنها کاسته خواهد شد. برای بهبود سریع‌تر بخیه‌ها معمولاً پیشنهاد می‌شود که تا چند هفته گن مخصوص بپوشید.

همچنین پزشک توصیه‌هایی با توجه به شرایط جسمانی، سن بیمار و همچنین تکنیک به کار رفته در نظر می‌گیرد که بیمار باید آن‌ها را با دقت رعایت کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه نماییم؟

در صورت مشاهده‌ی علائمی مبنی بر تنگی نفس، درد قفسه‌ی سینه و ریتم غیر‌معمول ضربان قلب و موراد مهمی از این دست، سریعاً به پزشک مراجعه کنید تا تحت مراقبت‌های تخصصی قرار بگیرید.

مراقبت‌های بعد از عمل لیفت بدن

بعد از جراحی لیفت بدن، روی برش‌ها با بانداژهای مخصوص پوشانده می‌شود. همچنین ممکن است لوله‌ی کوچک و باریکی نیز موقتاً زیر پوست قرار داده شود تا خون یا هر مایع اضافی را که بعد از جراحی زیر پوست جمع می‌شود، خشک کند. جراحی لیفت بدن جز جراحی‌های ‌بزرگ محسوب می‌شود و نیاز به زمان ریکاوری زیادی نیز دارد. درد و ناراحتی ابتدا با داروهای مسکن درون وریدی و درون عضلانی تسکین می‌یابند و در مراحل بعد می‌توان با داروهای خوراکی، درد را کنترل کرد. همچنین احتمال دارد جراح برای مدتی برنامه‌ی غذایی خاصی را نیز توصیه کند. و نیز جراح شما را راهنمایی خواهد کرد که چطور خطرات و اشکالاتی را که ممکن است بعد از عمل پیش آید، کاهش دهید. ممکن است بنا به توصیه جراح لازم باشد پوشش کمپرس پزشکی بپوشید که تنها در زمان استحمام باید آن را از تن دربیاورید. پوشش‌ها و بانداژهای جراحی نیز معمولاً دو روز بعد از جراحی برداشته می‌شوند که در آن زمان دوش گرفتن عادی مجاز است.

همانطور که قبلاً گفتیم فعالیت‌های شما بعد از جراحی محدود خواهد شد تا زمانی که دوره نقاهت شما به پایان برسد. این محدودیت‌ها شامل اجتناب از انجام ورزش سنگین و برداشتن اجسام با وزن بیشتر از ۵ پوند هستند. البته چنانکه گفتیم قدم زدن بعد از جراحی توصیه می‌شود.

بیشتر افراد نیاز به چهار تا شش هفته زمان نیاز دارند تا بتوانند به فعالیت‌های عادی و روزمره‌ی خود بازگردند.  به طور کلی باید شش تا هشت هفته منتظر بمانید تا بتوانید ورزش را شروع کنید؛ زیرا نباید فشاری روی ناحیه‌ی جراحی شده وارد شود. تقریباً ۷۵ درصد ورم جای عمل بعد از شش هفته و ۹۰ درصد آن بعد از سه ماه ناپدید خواهد شد.

خطرات و عوارض عمل لیفت بدن

عمل لیفت بدن نیز مانند هر جراحی دیگر خطرات و عوارضی دارد. اگرچه تصمیم‌گیری در مورد انجام دادن و یا ندادن لیفت بدن کاملاً شخصی است؛ اما زمانی که جراحی لیفت بدن را برای رسیدن به اهدافتان انتخاب می‌نمایید، باید خطرات و عوارض جانبی و احتمالی این جراحی را نیز پذیرا باشید.

در طی جلسات مشاوره، جراح فوق تخصص پلاستیک تمامی خطرات ناشی از جراحی را به طور کامل برایتان شرح می‌دهد تا با دیدی باز تصمیم بگیرید. همچنین برای متوجه شدن هر چه بهتر پروسه، عوارض جانبی و خطرات آن، از شما خواسته خواهد شد تا رضایت‌نامه‌ای را امضا نمایید.

عوارض و خطرات احتمالی لیفت بدن را در ادامه برایتان لیست کرده‌ایم تا دیدی کلی نسبت به آنها پیدا کنید:

 • عوارض جانبی بیهوشی عمومی
 • خونریزی (هماتوم)
 • عفونت
 • جدا شدن برش
 • شل شدن پوست
 • روند کند بهبودی زخم‌ها
 • شکل‌گیری سروما (توده‌ای که با جمع شدن مایع در یک بافت یا اندام ایجاد می‌شود)
 • بی‌حسی و یا سایر تغییرات در حس پوست
 • احتمال بیش از حد از بین رفتن بافت چربی زیر پوست (نکروز چربی)
 • درد مزمن و پایدار
 • از بین رفتن بیش از حد پوست
 • تورم پایدار در ناحیه پاها
 • تغییر رنگ پوست و تورم طولانی مدت
 • عدم تقارن در قسمت‌های مختلف بدن
 • ترومبوز وریدی عمیق، کاردیاک و عوارض ریوی
 • مثبت نبودن نتایج عمل، به طوری که به جراحی ترمیمی نیاز باشد.
 • از دست دادن پوست یا نکروسیس پوست (مرگ بافت)
 • باقی ماندن خود به خودی بخیه‌ها داخل پوست که شاید با چشم دیده نشوند و یا موجب ایجاد تورم شده و نیاز به خارج کردن از پوست پیدا کنند.
 • اسکارهای ناخوشایند یا همان شکل‌گیری رد زخم به صورت غیرمعمول
 • نتایج غیر رضایت‌بخش

برخی موارد هم بسیار بعید است که به وجود بیایند و بسیار نادر هستند:

 • لخته شدن عمیق عروق قلب (انسداد به وسیله‌ی محدودیت در رگ ایجاد می‌شود و ممکن است منجر به شکل‌گیری لخته شود.)
 • خون‌بست ریوی (لختگی خون در ریه)
 • توقف خون عضلات قلب (حمله‌ی قلبی)
 • ذات‌الریه

همچنین عوارض جانبی عمومی و بدون خطری وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • ورم
 • کبودی
 • کوفتگی
 • درد
 • سستی
 • رد زخم
 • افسردگی

این خطرات و عوارض جانبی و در صورت مشاهده، موارد دیگر می‌بایست حتماً بی کم و کاست در جلسات مشاوره مطرح گردند. صحبت کردن در مورد تمامی سوالاتی که ذهنتان را به خود مشغول کرده‌اند، بسیار مهم است و در کاهش میزان استرس و رضایت پس از عمل نیز تاثیرگذار خواهد بود.

هزینه جراحی لیفت بدن

هزینه‌ی جراحی لیفت بدن

هزینه‌ی عمل لیفت بدن به عوامل متعددی بستگی دارد. همچنین دستمزد جراح فوق تخصص پلاستیک براساس عوامل مختلفی چون میزان تجربه، نوع پروسه‌ای که برای جراحی انتخاب می‌کند و حتی موقعیت جغرافیایی کلینیک بستگی دارد.

مسئله مورد سوال دیگر قضیه بیمه است. متاسفانه بیشتر بیمه‌های سلامت هزینه‌های جراحی لیفت بدن را تحت پوشش قرار نمی‌دهند یا تنها بخش خاصی را تقبل می‌کنند.

در کل عمل لیفت بدن معمولاً شامل هزینه‌های زیر می‌شود:

 • هزینه‌های بیهوشی
 • هزینه‌های بیمارستان و اتاق عمل
 • آزمایشات پزشکی
 • لباس‌های یک بار مصرفی که برای جراحی استفاده می‌شوند.
 • درمان‌هایی که پیش از جراحی تجویز می‌شوند.

در نهایت توجه داشته باشید که زمانی که یک جراح فوق تخصص پلاستیک دارای بورد تخصصی را برای لیفت بدن انتخاب می‌کنید، تجربه وی و راحتی شما با او به عنوان پزشکتان، به اندازه‌ی هزینه‌ی نهایی جراحی مهم است.

نتایج جراحی لیفت بدن

 همانطور که در این مقاله با هم دیدیم، جراحی لیفت بدن به ترمیم افتادگی و شل‌شدگی پوست، برداشت چربی‌های اضافی و تقویت عضلات ضعیف‌شده، کمک می‌کند. عموم بیماران بعد از جراحی از سفت شدن پوست و بهبود فرم بدنی خود رضایت کامل دارند. اما آن‌چه که اهمیت دارد این است که بیمار باید انتظارات منطقی از نتیجه‌ی جراحی لیفت بدن داشته باشد.

پس از چهار تا شش هفته، بیشتر التهاب و ورم بدن برطرف می‌شود. با این حال ممکن است نتایج نهایی در این بازه زمانی مشخص نگردد. آنچه که اهمیت دارد این است که برای رسیدن به نتایح ایده‌آل و ماندگار باید از کاهش و یا افزایش بیش از حد وزن خودداری کنید. همچنین توجه داشته باشید که عواملی چون بالا رفتن سن و یا اثرات نیروی گرانش، به مرور بر روی نتایج جراحی تاثیر خواهند گذاشت؛ اما تغییرات به نسبت قبل از جراحی بسیار کمتر خواهند بود. همچنین اسکارها به مرور زمان بهبود می‌یابند و بعد از گذشت دو سال، تقریباً محو خواهند شد.

ماندگاری نتایج عمل لیفت بدن

از نظر روانی کاملا ًطبیعیست که شما بلافاصله بعد از عمل، تصوراتی از فرم جدید بدن خود داشته باشید. اما باید برای مشاهده عینی این تغییرات صبور باشید؛ چرا که نتایج نهایی پس از فروکش کردن تورم و در بازه‌ی زمانی سه تا شش ماه پس از عمل قابل مشاهده خواهد بود و ممکن است تنها بخش‌های کوچکی به زمان بیشتری برای بهبود نیاز داشته باشند. در طی این مدت زخم‌ها نیز به مرور محو می‌شوند و البته در صورت نیاز می‌توانید از درمان‌هایی که به بهبود زخم و محو کردن آثار آن اختصاص دارد، استفاده کنید. به طور کلی نتایج عمل لیفت بدن معمولاً بهتر از چیزیست که انتظارش را دارید به شرط آنکه به روش زندگی ناسالم پیشین بازنگردید.

ماندگاری نتایج بدن

گزینه‌های جایگزین عمل لیفت بدن

گاهی اوقات بخش‌های که نیاز به عمل دارند تا به فرم بهتری دست یابند، محدود هستند و می‌توان با عمل‌های محدودتر و کوچکتر به هدف دست یافت. در ادامه با برخی از این موارد آشنا می‌شویم:

* اگر پوست شل و اضافی محدود به بخش میانی بدن است، پانیکولکتومی به شما توصیه می‌شود. در این روش پوست و چربی اضافی قسمت میانی که اکر آن در شکم تجمع یافته را، حذف می‌کند. روش مینی کوچک کردن شکم هم برای این بخش توصیه می‌شود که نسبت به عمل کوچک کردن کامل شکم جای زخم کمتری به جای می‌گذارد.

* حذف پوست اضافی در ناحیه‌ی بالای پشت و در امتداد خط سوتین نیز با روش لیفت پشت در امتداد خط سوتین و ترکیب آن با ابدومینوپلاستی به نتایج خوبی در سفت کردن پوست منجر می‌شود.

* اگر پوست شل و افتاده زیادی ندارید و یا به دلیل روند طبیعی افزایش سن، پوست شما الاستیسیته یا خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است، می‌توانید از روش‌های غیر جراحی مانند Body Tite، اکسیلیس، Skin Tyte، Pelleve یا اولتراپی بهره ببرید.

بادی لیفت یا کشیدن پوست بدن چیست؟

در پایان به این تکرار این نکته می‌پردازیم که بادی لیفت یا کشیدن پوست بدن به عملی می‌گویند که طی آن پزشک با ترکیب کردن چندین نوع عمل پوست اضافی و چربی‌های اضافی ناشی از لاغری ناگهانی را از بین می‌برد. این روش مزایا و معایبی دارد که درمورد آنها به تفصیل صحبت کردیم.

 • پاسخ به سوالات پرتکرار

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

خیر. به هیچ وجه نیازی نیست که برای عمل لیفت بدن وزن زیادی کم کنید. اکثر افرادی که به دنبال انجام لیفت بدن هستند، می‌دانند که این عمل درواقع از ترکیب عمل‌های متعددی برای برداشتن مقادیر زیادی از پوست، چربی و بافت اضافه استفاده می‌شود. بنابراین اگر تنها پوست ناحیه‌ی خاصی از بدنتان به دلیل کاهش وزن، بالا رفتن سن، ژنتیک و … شُل شده باشد، دکتر عمل‌هایی مانند ابدومینوپلاستی (تامی‌تاک) یا براکیوپلاستی (لیفت بازو) را پیشنهاد می‌کند و نه لیفت کامل بدن را. لیپوساکشن نباید برای اهداف کاهش وزن انجام شود. این یک تکنیک زیبایی شناختی برای اصلاح پاها و بازسازی شکل طبیعی زانو است. برای موفقیت، بیمار باید کیفیت پوست خوبی داشته باشد.
بله. بسیاری از افرادی که عمل بای‌پس معده را انجام داده‌اند، پس از اینکه به وزن ثابت رسیدند، عمل لیفت بدن را نیز انجام می‌دهند. اگر عمل بای‌پس معده را انجام داده‌اید، باید مانند هر فرد دیگری، ابتدا واجد شرایط لیفت بدن شوید. دکتر در این موارد برای طراحی عملی مختص شما با دکتری که عمل بای‌پس معده را برایتان انجام داده تماس می‌گیرد و با هماهنگی او وارد عمل می‌شود.
با لیپوساکشن می‌توان چربی‌های اضافه را برداشته و پوست را کمی کشید، اما نمی‌توان مقادیر زیادی از پوست، چربی و بافت اضافه را به وسیله این عمل برداشت. بنابراین لیپوساکشن جایگزین خوبی برای لیفت بدن نیست. همچنین با لیپوساکشن نمی‌توان سلولیت را درمان کرد. لیپوساکشن برای افرادی مناسب است که دچار مشکلات حاد نیستند. البته می‌توان از لیپوساکشن به عنوان بخشی از عمل لیفت بدن نیز استفاده کرد.
در واقع استاندارد خاصی در این زمینه وجود ندارد. اما باید سعی کنید به وزنی ایده‌آل رسیده و حداقل برای مدت سه ماه این وزن ایده‌آل را ثابت نگاه دارید. همچنین نباید در اطراف بافت‌هایی که می‌خواهید آن‌ها را بردارید، چربی اضافه‌ی زیادی داشته باشید. در ضمن اگر دکتر پس از بررسی‌های لازم تشخیص دهد که واجد شرایط عمل لیفت بدن هستید، احتمال دارد از شما بخواهد که مقدار مشخصی از وزن خود را پیش از عمل لیفت کم کنید.
مدت زمان دوره‌ی نقاهت به نوع عمل لیفت بدن، سوابق پزشکی و عوارض عمل بستگی دارد؛ اما اکثر افراد پس از شش هفته می‌توانند، ورزش کردن را آغاز کنند. ابتدا باید با ورزش‌های سبک شروع کنید و به تدریج سطح و میزان آن‌ها را افزایش دهید تا به میزان تمرین مورد نظر خود برسید. البته تمرینات ورزشی باید کاملاً براساس دستورالعمل‌های دکتر انجام شود. بیماران معمولاً می توانند در عرض دو تا سه هفته پس از جراحی کاهش چربی زانو، فعالیت عادی خود را از سر بگیرند. آن ها می توانند در عرض چهار تا شش هفته به تمرینات معمول خود بازگردند.
اگر دارای شرایط لازم را برای انجام لیفت بدن باشید، دکتری باتجربه و متخصص را انتخاب کنید و کاملاً از دستورالعمل‌های او پیروی نمایید، مطمئن باشید که لیفت بدن عملی کاملاً ایمن و بی‌خطر خواهد بود. مناطق خاصی از بدن ما، مانند زانوها و ران ها، به دلیل وجود تعداد زیادی گیرنده انسولین در این نواحی، تقریباً مانند آهنربایی در جذب و حفظ چربی به نظر می رسند. برای برخی افراد، زانوهای چاق می تواند به این معنا باشد که دیگر هرگز مایو، شورت یا دامن بالای زانو نپوشند. خوشبختانه، طیف وسیعی از تکنیک‌های جراحی وجود دارد که می‌توانیم از آن‌ها برای به حداقل رساندن چربی اطراف این ناحیه پر مشکل از بدن استفاده کنیم.
بیمه در اکثر موارد جراحی لیفت بدن را پوشش نمی‌دهد، زیرا این عمل کاملاً انتخابی است و بیشتر در حوزه‌ی زیبایی قرار دارد تا سلامت. با این حال اگر دچار عفونت پوستی یا بیماری‌های دیگری باشید که ناشی از افتادگی پوست هستند، ممکن است بیمه بخشی از هزینه‌ها را بر عهده بگیرد. در هر صورت بهتر است در این مورد با دکتر مشورت کنید تا شما را در این زمینه راهنمایی کند.
بله. معمولاً برداشتن پوست و بافت‌های اضافه و نتایج پیکرتراشی که توسط این عمل انجام می‌شود، دائمی است. البته نوسان وزن یا بارداری بر روی نتایج لیفت بدن تاثیر منفی می‌گذارند. به علاوه بالا رفتن سن، آسیب‌های ناشی از نور آفتاب و عوامل دیگر نیز همچنان بر روی قابلیت ارتجاعی پوست و ظاهر آن تاثیر خواهند گذاشت و این امری طبیعیست.
اگر پس از لیفت بدن وزن اضافه کنید، پوست شروع به کشیده شدن و وفق دادن خود با شرایط جدید می‌کند. بنابراین کاملاً ممکن است که با کاهش وزن، پوست دوباره افتادگی پیدا کرده و چربی‌ها و بافت‌های اضافه دوباره ظاهر شوند. باید توجه داشته باشید که لیفت بدن اسکارهایی را در پی دارد و بخشی از بافت بدن را اصلاح می‌کند؛ در نتیجه انجام دوباره‌ی آن سخت و پیچیده است. پس اگر می‌خواهید عمل لیفت بدن را انجام دهید، باید سعی کنید که همواره وزن خود را در حالت ایده‌آل و ثابت نگاه دارید.
کاهش وزن زیاد پس از عمل لیفت می‌تواند بر روی نتایج آن تاثیر منفی بگذارد. زیرا این کار باعث می‌شود که بخش‌های جدیدی از پوست مجدداً دچار شُلی و افتادگی شوند. البته کاهش وزن در حد چند کیلو، تاثیر چندانی بر روی بافت‌ها نمی‌گذارد، اما کاهش وزن زیاد قطعاً تاثیرگذار خواهد بود. پس اگر پیش از عمل هنوز نتوانسته‌اید به وزن هدف برسید، بهتر است در این مورد با دکترتان مشورت کنید.
در برخی موارد ممکن است وزن لایه‌های اضافه‌ی پوست، چربی و بافت بدن به چند کیلو نیز برسد؛ بنابراین برداشته شدن آن‌ها به معنی کاهش چند کیلوگرم وزن است. میزان دقیق این امر به شرایط ویژه‌ی هر فرد بستگی دارد، اما به طور میانگین یک دهم وزنی است که پیش از عمل لیفت کم کرده‌اید. همچنین باید توجه داشته باشید که هدف عمل لیفت بدن، کاهش وزن نیست.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد