موارد استفاده از عمل

شکم و پهلو

مزایای عمل

 • کاهش چربی های اضافی شکم
 • افزایش اعتماد به نفس
 • داشتن شکمی صاف
 • خوش فرم شدن بدن

عوارض احتمالی عمل

 • کبودی
 • عفونت
 • عدم قرینگی
 • تغییر رنگ پوست

آیا نتایج لیپوساکشن شکم دائمی است؟

اگرچه نتایج لیپوساکشن ماندگار است و چربی های حذف شده قابل بازگشت نیستند اما در صورت عدم رعایت رژیم غذایی و برنامه ورزشی ممکن است چربی در نقاط دیگر بدن رشد کند و تناسب اندام را بر هم بزند.

تا چه مدت بعد از لیپوساکشن شکم نمی توان فعالیت کرد؟

توصیه می شود تا 4 الی 6 هفته از فعالیت های شدید خودداری شود اما پیاده روی و حرکت آرام باید در برنامه فرد باشد.

نتایج نهایی لیپوساکشن شکم چه زمانی هویدا می شود؟

حداقل 6 ماه طول می کشد تا نتیجه قابل مشاهده باشد.

سن مناسب یا توصیه شده

18 به بالا

بیهوشی دارد یا خیر؟

بیهوشی عمومی

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

معمولا بیمار ظرف 48 ساعت مرخص می شود

مدت زمان عمل

1 تا 3 ساعت

احتمال موفقیت

بالا

مدت دوران نقاهت

دو هفته

لیپوساکشن به طور کلی یک روش جراحی است که از روش ساکشن برای برداشتن چربی از نواحی خاصی از بدن مانند شکم، باسن، ران ها، باسن، بازوها یا گردن استفاده می کند. لیپوساکشن نیز این نواحی را شکل می دهد. نام های دیگر لیپوساکشن شامل لیپوپلاستی و کانتورینگ بدن می باشد.

لیپوساکشن شکم به طور معمول یک روش کاهش وزن کلی یا جایگزین کاهش وزن در نظر گرفته نمی شود. اگر اضافه وزن دارید، احتمالاً از طریق رژیم غذایی و ورزش یا از طریق روش های جراحی بای پس معده – نسبت به لیپوساکشن وزن بیشتری از دست خواهید داد.

لیپوساکشن شکم

لیپوساکشن شکم شامل چیست؟

لیپوساکشن شکم معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، اگرچه می توان از بی حسی در برخی بیماران استفاده کرد.

جراح ناحیه ای از شکم را که قرار است چربی برداشته شود، روی بدن شما علامت گذاری می کند. سپس:

 • برای کاهش از دست دادن خون، کبودی و تورم به این ناحیه محلول حاوی بی حس کننده تزریق می کند.
 • شکستن سلول های چربی با استفاده از ارتعاشات فرکانس بالا
 • یک برش کوچک (برش) در شکم ایجاد می شود و یک لوله مکش متصل به دستگاه وکیوم وارد می شود (در صورت بزرگ بودن ناحیه ممکن است نیاز به چندین برش ایجاد شود)
 • لوله مکش به جلو و عقب حرکت داده می شود تا چربی شل شود و جراح آن را بیرون بکشد.
 • هر مایع و خون اضافی را تخلیه می کند.
 • شکم را بخیه زده و بانداژ می کند.
 • این عمل معمولا 1 تا 3 ساعت طول می کشد. بیشتر مردم نیاز دارند یک شب در بیمارستان بمانند.

لیپوساکشن شکم

آیا من کاندیدای خوبی برای جراحی لیپوساکشن شکم هستم؟

شما باید انتظارات واقع بینانه داشته باشید. لیپوساکشن سلولیت را از بین نمی برد.

لیپوساکشن شکم یک روش جراحی مهم است و با خطراتی همراه است. بنابراین قبل از انجام آن باید از سلامت خوبی برخوردار باشید. یعنی حداقل باید:

 • در 30 درصد وزن ایده آل خود باشید.
 • پوستی محکم و الاستیک داشته باشید
 • سیگار نکشید.
 • اگر مشکلات سلامتی در جریان خون یا بیماری قلبی، دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف دارید، پزشکان این روش را توصیه نمی‌کنند.

قبل از انجام لیپوساکشن شکم چه مواردی را باید بدانم؟

اولین قدم این است که با جراح خود مشورت کنید. در مورد اهداف، گزینه ها، خطرات و مزایا و هزینه ها صحبت کنید. تمام سوالات خود را بپرسید.

اگر تصمیم دارید که لیپوساکشن شکم را حتما انجام دهید، جراح دستورالعمل هایی را در مورد نحوه آماده شدن برای آن به شما می دهد. این ها ممکن است شامل محدودیت های رژیم غذایی و الکل باشد.

در مورد هرگونه آلرژی و داروهایی که مصرف می کنید، از جمله مکمل های بدون نسخه و گیاهی، به جراح خود بگویید. آن ها احتمالاً به شما توصیه می کنند که چند هفته قبل از عمل، مصرف برخی داروها مانند رقیق کننده های خون و مسکن های خاص را متوقف کنید.

مشاوره اولیه لازم است تا جراح زیبایی اطلاعات بیشتری در مورد تاریخچه بیمار، از جمله شرایط پزشکی که ممکن است جراحی را منع کند، بداند. او همچنین توصیه هایی در مورد برخی داروها یا مکمل های گیاهی که ممکن است مصرف کنید ارائه خواهد کرد. داروهای رقیق کننده خون، آسپرین، الکل و ایبوپروفن باید از روز قبل از عمل جراحی برای کاهش خونریزی قطع شوند. همچنین، شما باید سیگار را ترک کنید زیرا می تواند روند بهبودی شما را کند کند.

همچنین بسیار مهم است که جراح اهداف و انتظارات شما را در رابطه با عمل زیبایی در این مشاوره بداند. او همچنین معاینه کامل نواحی چربی مشکل ساز شکم شما را انجام خواهد داد.

بسته به وزن و خاصیت ارتجاعی پوست شما، جراح می تواند در مورد نتایج احتمالی و گزینه های جراحی که مخصوص شما طراحی شده است صحبت کند. پس از همه، شما باید انتظارات واقع بینانه داشته باشید. در غیر این صورت، ممکن است احساس کنید که جراحی با شکست کامل مواجه شده است.

در نهایت، جراح باید شما را در طول فرآیند راهنمایی کند و به تمام سوالاتی که ممکن است داشته باشید پاسخ دهد. همچنین، او باید شما را در مورد خطرات احتمالی مرتبط با مداخله آگاه کند. در طول این مشاوره، متخصص تخمین دقیقی از هزینه را نیز به شما ارائه می دهد.

عوارض لیپوساکشن

عمل لیپوساکشن شکم چگونه انجام می شود؟

مدت زمان عمل جراحی بین یک تا سه ساعت است. این روش تحت بیهوشی عمومی یا با استفاده از اپیدورال انجام می شود. با بی‌حسی، شما هوشیار خواهید بود، اما بی‌حس می‌شوید تا هیچ درد یا ناراحتی احساس نکنید. جراح پلاستیک برش های کوچکی به طول 2 تا 3 میلی متر قسمت های شکم ایجاد می کند. این کمک می کند تا جای ممکن جای زخم ها در چین و چروک های طبیعی بدن پنهان شود.

جراح مخلوطی از محلول نمکی، بی حس کننده موضعی و اپی نفرین را تزریق می کند. این محلول اجازه می دهد تا ناحیه را بی حس کرده و خطر هماتوم را با کوچک شدن رگ های خونی محدود کند. همچنین به جدا شدن لایه چربی و جداسازی آن از بافت های اطراف کمک می کند.

سپس، جراح یک کانول را از طریق برش های پوستی وارد می کند. این یک لوله توخالی ظریف با نوک گرد و انتهای سوراخ شده است. این دستگاه با استفاده از ارتعاشات با فرکانس بالا (VASER lipo)و پالس ضعیف لیزر به شکستن سلول های چربی کمک می کند.

جراح پلاستیک کانول را به یک سیستم مکش فشار منفی متصل می کند. سپس با یک حرکت رفت و برگشت، چربی را شل کرده و بیرون می‌کشد. در نهایت، جراح خون و مایعات اضافی را تخلیه می کند. سپس برش ها را می بندد و روی نواحی تحت درمان بانداژ می کند.

بهبودی بعد از لیپوساکشن شکم

 • اگر بیهوشی عمومی داشتید، شخصی باید شما را به خانه برساند و در 24 ساعت اول با شما بماند.
 • اینکه چقدر طول می کشد تا بتوانید به کار خود بازگردید به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند نوع شغلی که انجام می دهید و اینکه روند بهبودی زخم در بدن شما چگونه است.
 • همین امر در مورد مدت زمانی که بتوانید رانندگی کنید نیز صدق می کند. شما باید این موضوع را با جراح خود در میان بگذارید.
 • بانداژ یا سوتین را می توان در حین دوش گرفتن برداشت.
 • شما باید تا 4 تا 6 هفته از فعالیت های شدید خودداری کنید (اما پیاده روی و حرکت آرام باید در برنامه شما باشد).
 • نتایج این روش تا زمانی که تورم کاهش نیابد قابل توجه نیست. ممکن است تا 6 ماه طول بکشد تا نتیجه قابل مشاهده باشد.
 • بعد از حدود یک هفته: بخیه ها کشیده می شوند (مگر اینکه بخیه های قابل جذب داشته باشید).
 • در 4 تا 6 هفتگی: باید بتوانید ورزش یا فعالیت های شدیدی را که به طور معمول انجام می دهید، از سر بگیرید.

دوران نقاهت لیپوساکشن شکم

چه انتظاری از لیپوساکشن شکم باید داشته باشم؟

لیپوساکشن شکم شما ممکن است در مطب پزشک یا مرکز جراحی انجام شود. اطمینان حاصل کنید که مکانی که آن را انجام می دهید معتبر است و به دلیل استانداردهای حرفه ای، ایمنی و نتایج خوب شناخته شده است.

روز عمل به خانه می روید. مطمئن شوید که یک نفر بعد از آن شما را به خانه می رساند. (اگر مقدار زیادی چربی از شکم برداشته می‌شود، باید جراحی را در بیمارستان انجام دهید، وحتی ممکن است یک شب بمانید).

قبل از شروع لیپوساکشن شکم، پزشک ممکن است از شکم شما عکس بگیرد تا بعداً برای مقایسه قبل و بعد از آن استفاده کنند.

سپس بیهوشی عمومی دریافت خواهید کرد – به این معنی که در طول عمل بیدار نخواهید بود – یا “موضعی” که به این معنی است که بیدار خواهید بود اما هیچ دردی احساس نمی کنید.

خطرات لیپوساکشن شکم

مانند هر جراحی بزرگ، لیپوساکشن شکم خطراتی مانند خونریزی و واکنش به بیهوشی را به همراه دارد. عوارض احتمالی مخصوص لیپوساکشن شکم عبارتند از:

 • بی نظمی های کانتور: پوست شکم شما ممکن است به دلیل حذف ناهموار چربی، خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست و ترمیم غیرعادی، برآمدگی، موج دار یا پژمرده به نظر برسد. این تغییرات ممکن است دائمی باشند. آسیب زیر پوست ناشی از لوله نازک (کانولا) که در حین لیپوساکشن استفاده می شود ممکن است ظاهر خالدار دائمی به پوست بدهد.
 • تجمع مایع: ممکن است حفره های موقتی مایع (سروم) در زیر پوست شکم ایجاد شود. این مایع ممکن است نیاز به تخلیه با سوزن داشته باشد.
 • بی حسی: ممکن است احساس بی حسی موقت یا دائمی در ناحیه شکم داشته باشید. تحریک موقت عصبی نیز ممکن است.
 • عفونت: عفونت های پوستی نادر اما ممکن است. عفونت پوستی شدید ممکن است تهدید کننده زندگی باشد.
 • سوراخ داخلی: به ندرت، کانولایی که بیش از حد عمیق نفوذ می کند ممکن است اندام داخلی را سوراخ کند.
 • آمبولی چربی: تکه‌ های چربی شل شده ممکن است جدا شده و در یک رگ خونی گیر کرده و در ریه‌ها جمع شوند یا به مغز بروند.
 • مشکلات کلیوی و قلبی: تغییر در سطح مایعات در حین تزریق و ساکشن مایعات می تواند باعث مشکلات بالقوه تهدید کننده زندگی کلیه، قلب و ریه شود.

خطرات لیپوساکشن شکم

مزایای لیپوساکشن شکم

 • لیپوساکشن یک حذف ایمن چربی است

شاید یکی از مهمترین دلایلی که لیپوساکشن شکم بسیار محبوب شده است این باشد که روشی بسیار ایمن است. در حین لیپوساکشن شکم، برش های کوچکی در نواحی شکم ایجاد می شود و سپس مایعی به بدن شما تزریق می شود تا ناحیه را بیهوش کرده و سلول های چربی را بشکند. پس از اتمام این کار، یک لوله کوچک به نام کانولا وارد برش شده و ساکشن انجام می شود. آنچه که برداشته می شود شکل خالص چربی و بدون خون است. لیپوساکشن معمولا یک روش سرپایی است و بیماران معمولاً پس از 2 روز استراحت روی پاهای خود باز می گردند.

 • لیپوساکشن سلول های چربی را به طور دائم از بین می برد

احتمالاً یکی از محبوب ‌ترین مزایایی که افراد تصمیم به انجام عمل لیپوساکشن شکم می گیرند این است که سلول‌ های چربی را در نواحی شکم به طور دائم از بین می‌برد. وقتی سلول های چربی برداشته شوند، دیگر رشد نخواهند کرد! البته به خاطر داشته باشید که فقط به این دلیل که شما سلول های چربی را در یک ناحیه از بدن خود از دست می دهید، به این معنی نیست که نمی توانید در ناحیه دیگری چربی اضافه کنید. مهم است که بعد از عمل لیپوساکشن وزن خود را حفظ کنید تا در سایر نواحی بدن وزن اضافه نکنید.

 • از دست دادن چربی می تواند سلامت شما را بهبود بخشد

همه ما اهمیت حفظ وزن و شاخص توده بدنی سالم (BMI) را می دانیم. از آنجایی که لیپوساکشن رسوبات چربی ناخواسته را از بین می‌برد، می‌تواند به شما کمک کند به وزن ایده‌آل و BMI خود نزدیک ‌تر شوید و سلامت کلی شما را بهبود بخشد.

 • لیپوساکشن ظاهر شکم شما را بهبود می بخشد

بسیاری از افراد جامعه ما افراد را از روی ظاهرشان قضاوت می کنند. متأسفانه، اگر چربی ناخواسته ای در شکم خود دارید، ممکن است مردم از این واقعیت برای ایجاد نظرات منفی در مورد شما استفاده کنند. لیپوساکشن با ایجاد ظاهری زیباتر و تغییر نگاه دیگران به شما، ظاهر شما را بهبود می بخشد.

 • لیپوساکشن شکم می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد

بسیاری از بیماران نسبت به بدن و رسوبات چربی سرسخت خود آگاه هستند که به نظر نمی‌رسد نمی‌توانند از شر آن خلاص شوند. لیپوساکشن با حذف این سلول ‌های چربی و ایجاد ظاهری برجسته‌ تر به بیماران، اغلب باعث افزایش اعتماد به نفس بیماران می‌شود و در بسیاری از مواقع باعث می‌شود که آن ها نسبت به پوشیدن لباس های خود اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند.

 • لیپوساکشن می تواند چربی را از بین ببرد که حتی رژیم غذایی و ورزش نمی تواند

شاید یکی از بزرگترین مزایای لیپوساکشن این باشد که در از بین بردن رسوبات چربی سرسخت موثر است که به خودی خود از بین نمی روند، مهم نیست چقدر خوب غذا می خورید یا هر چند وقت یکبار ورزش می کنید.

نتایج لیپوساکشن شکم

آیا نتایج لیپوساکشن شکم دائمی است؟

 • نکاتی که باید درمورد لیپوساکشن شکم بدانید

سلول های چربی به طور دائم در طول لیپوساکشن شکم برداشته می شوند. اما می‌توانید با سلول‌ های چربی جدید که معمولاً به نواحی مختلف بدن شما می‌روند، دوباره وزن اضافه کنید.

برای حفظ شکل جدید خود پس از جراحی، رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی پروتئین بدون چربی، میوه ها و سبزیجات، غلات کامل و لبنیات کم چرب را دنبال کنید. و به طور منظم ورزش کنید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت
 • همه چربی ها یکسان تشکیل نمی شوند

دو نوع چربی وجود دارد که در مورد لیپوساکشن شکم بسیار مهم هستند:

چربی زیر جلدی (که زیر پوست شما است ) و چربی احشایی (که اطراف اندام های داخلی بدنتان است ).

چربی زیر جلدی، چربی ‌های لرزان و قابل نیشگون گرفتن است که درست در زیر پوست قرار دارد. به طور کلی بی ضرر است، اما از نظر زیبایی می تواند نامطلوب باشد. چربی احشایی در داخل حفره شکمی ذخیره می شود. از نظر بصری، می توان آن را تشخیص داد. این چربی سفت و سخت است. همچنین برای سلامت کلی شما بسیار بدتر از چربی زیر پوستی است.

 همه سلول ‌های چربی هورمون ‌ها را ترشح می‌کنند، اما از آنجایی که چربی احشایی در کنار اندام‌ های شما ذخیره می‌شود، به احتمال زیاد در عملکرد اندام ‌ها اختلال ایجاد می‌کند، که می‌تواند منجر به مقاومت بیشتر به انسولین (دیابت نوع ۲)، فشار خون بالاتر، سطح کلسترول بد (LDL) بالاتر شود. در نتیجه در جریان خون شما قرار میگیرد و افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را در پیخواهد داشت.

لیپوساکشن شکم فقط می تواند چربی زیر پوست را از بین ببرد. چربی احشایی به طور محکم در داخل حفره شکم جاسازی شده است و نمی توان آن را ساکشن کرد. کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش می تواند چربی احشایی را به طور ایمن و موثر کاهش دهد. داشتن مقدار زیادی چربی احشایی لزوماً مانع از انجام لیپوساکشن نمی شود، اما بر نوع نتایجی که می توانید از این عمل انتظار داشته باشید تأثیر می گذارد.

به طور معمول، چربی احشایی حدود 10٪ از کل چربی بدن شما را تشکیل می دهد. به عنوان یک قاعده کلی، اگر مردی هستید با دور کمر بیش از 40 اینچ، یا زنی با دور کمر بیش از 35 اینچ، چربی احشایی شما ممکن است شروع به تأثیر بر سلامت شما کند  و اگر سلامت بدنی شما ضعیف باشد، شما ممکن است دیگر کاندیدای خوبی برای لیپوساکشن شکم نباشید.

 • لیپوساکشن معده لزوما نیازی به بیهوشی عمومی ندارد

این امر برای تمام نواحی بدن صادق است، اما قبلاً اینطور نبود! در واقع، هنوز جراحانی هستند که روش قدیمی را با استفاده از بیهوشی عمومی ترجیح می دهند، به خصوص زمانی که در مورد شکم صحبت می کنیم. چه جراح شما فقط از بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی استفاده کند، احتمالاً از روش تامسنت (روش لیپوساکشن تامسنت Tumescent)  استفاده خواهد کرد که برای سال‌ ها استاندارد طلایی برای لیپوساکشن ایمن و مؤثر بوده است.

روش تامسنت لیپوساکشن شکم شامل پر کردن ناحیه چربی بین پوست و حفره شکم با چیزی است که به آن مایع تامسنت می گویند – مخلوطی از سالین و اپی نفرین، با بی کربنات سدیم. محلول نمکی لایه چربی زیر پوست را تا زمانی که بزرگ و سفت شود (یا انقباض) پر می‌کند. اپی نفرین به عنوان یک منقبض کننده عروق عمل می کند و رگ های خونی را در ناحیه منقبض می کند تا کبودی و از دست دادن خون را کاهش دهد.

اگر جراح شما لیپوساکشن شکم را با استفاده از بی حسی موضعی انجام می دهد، لیدوکائین (یک عامل بی حس کننده) این به جراحان اجازه می‌دهد بدون بیهوش کردن بیماران لیپوماتیک را انجام دهند و خطرات ناشی از بیهوشی عمومی را کاهش می‌دهد و به طور کلی این روش را ایمن‌ تر می‌کند.

عوارض لیپوساکشن شکم

 • مراقب شل شدن پوست و آویزان شدن شکم باشید

با افزایش سن، میزان کلاژن تولید شده توسط بدن کاهش می‌یابد،  در نتیجه خاصیت ارتجاعی پوست کاهش می‌یابد – به این معنی که پوست شما مانند گذشته نخواهد بود. اکنون سن نامناسبی برای لیپوساکشن وجود ندارد! اما توجه داشته باشید، هر چه سن شما بالاتر باشد، احتمال شلی پوست بیشتر می شود، به خصوص در مورد لیپوساکشن شکم.

ممکن است بدانید که شل شدن پوست پس از کاهش وزن شدید می تواند مشکل ساز باشد – همچنین ممکن است بعد از لیپوساکشن مشکل ایجاد کند. لیپوساکشن با کمک لیزر بهترین نتایج ممکن را برای سفت کردن پوست از لیپوساکشن به تنهایی به شما می دهد.

 • چربی به اطراف حرکت نمی کند (اما شما هنوز هم می توانید وزن اضافه کنید)

لیپوساکشن یک سرمایه گذاری در بدن شماست و مانند هر سرمایه گذاری دیگری نیاز به حفظ و نگهداری دارد. لیپوساکشن شکم از افزایش وزن در شکم شما جلوگیری نمی کند و مطمئناً مانع افزایش وزن شما نمی شود. به یاد داشته باشید که لیپوساکشن یک راه حل کاهش وزن نیست.

پس از لیپوساکشن شکم بدن شما نسبت به گذشته سلول های چربی کمتری در شکم دارد (حدود 70 درصد کمتر). اگر بعد از لیپوساکشن شکم وزن اضافه کنید، بدن شما همان مقدار چربی را در همان مکان هایی که معمولاً  انباشته می کند ذخیره می کند. با این حال، از آنجایی که سلول‌ های چربی زیادی را در شکم حذف کرده‌ایم، سایر نواحی ممکن است بزرگ‌ تر از شکم شما به نظر برسند. شکم شما همیشه کوچک تر از آن چیزی است که بدون لیپوساکشن وجود داشت – اما این بدان معنا نیست که می توانید هر چه می خواهید بخورید و هرگز وزن اضافه نکنید. باز هم، این چیزی است که شما باید حفظ کنید – لیپوساکشن یک راه حل سریع نیست و نباید مانند آن استفاده شود.

 • پاسخ به سوالات پرتکرار

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

لیپوساکشن شکم برای بیمارانی که چربی اضافی در شکم خود دارند موثر است. همچنین برای زنان و مردانی که می خواهند از شر رسوبات چربی مقاوم در برابر رژیم غذایی و ورزش خلاص شوند، یک روش عالی است.

این پدیده چربی بسیار موضعی شکم با افزایش سن بیشتر می شود. با این حال، بیماران نباید پوست اضافی قابل توجه یا شل شدن عضلانی مشخص داشته باشند. در غیر این صورت برای داشتن شکمی صاف باید به ابدومینوپلاستی (جراحی شکم) روی آورد.

بسته به حجم چربی جذب شده، ممکن است درد با شدت متفاوتی احساس کنید. اما نگران نباشید! برای تسکین ناراحتی، مسکن تجویز می شود.

پس از لیپوساکشن شکم، بیمار باید لباس فشار بپوشد. این کار از بافت ها حمایت می کند و خطر کبودی و تورم را کاهش می دهد. همچنین پس از جراحی، احساس خستگی طبیعی است. بعد از سه تا هفت روز می توانید کار و فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. جراح توصیه می کند تا 4 تا 6 هفته از فعالیت های شدید، از جمله ورزش اجتناب کنید.

مانند هر جراحی دیگری، خطر خونریزی، لخته، عفونت و جای زخم وجود دارد. با این حال، برخی از عوارض خاص مربوط به این عمل زیبایی عبارتند از:

ممکن است احساس بی حسی در ناحیه شکم داشته باشید، اما معمولاً در عرض چند هفته یا حداکثر چند ماه از بین می رود.

تجمع مایعات. که به آن سروما نیز می گویند. این تجمع مایع می تواند اتفاق بیفتد اگر توصیه های پزشک خود را در مورد لباس فشرده سازی و ماساژها رعایت نکنید.

هنگامی که می خواهید شکم صاف تری داشته باشید، لیپوساکشن یا عمل جراحی شکم روش هایی هستند که باید در نظر بگیرید. با این حال، تفاوت های اساسی بین هر دو روش وجود دارد که بیماران باید قبل از انتخاب یک روش بر دیگری از آنها آگاه باشند.

عمل جراحی شکم (ابدومینوپلاستی) کمی متفاوت از لیپوساکشن شکم است زیرا لزوماً برای از بین بردن چربی های اضافی استفاده نمی شود، بلکه برای برداشتن پوست اضافی و سفت کردن عضلات شکم استفاده می شود.

در طول عمل جراحی شکم، جراح یک برش کوچک در قسمت تحتانی شکم ایجاد می کند. برش ایجاد شده در شکم به جراح این امکان را می دهد که پوست اضافی را جدا کرده و ماهیچه های شکم را سفت کند.

برخلاف لیپوساکشن، روش ‌های تامی تاک عمدتاً برای بیمارانی انجام می‌شود که مقدار زیادی بافت چربی ندارند، اما فاقد تون عضلانی یا خاصیت ارتجاعی پوست برای شکم فشرده هستند. همچنین در بیمارانی که وزن زیادی برای از دست دادن دارند و ممکن است پس از عمل جراحی اولیه با پوست اضافی یا شلی پوست باقی بمانند، روش تامی تاک را می توان با لیپوساکشن شکم ترکیب کرد.

اگر به لیپوساکشن شکم فکر می کنید، با یک جراح ملاقات خواهید کرد تا در مورد اهداف زیبایی خود صحبت کنید و تعیین کنید که آیا لیپوساکشن شکم بهترین روش برای رفع نیازهای شما است یا خیر. جراح شما پوست شما و نواحی را که می خواهید کانتور کنید معاینه می کند. معاینه فیزیکی کامل انجام خواهد شد. عکس ها قبل و بعد از عمل گرفته می شود.

در مورد سابقه پزشکی خود، از جمله جراحی های قبلی، مشکلات سلامتی حال و گذشته، داروها و همچنین مکمل های غذایی و گیاهی که مصرف می کنید یا زمانی مصرف کرده اید، صحبت خواهید کرد.

 

اگر تصمیم به انجام لیپوساکشن شکم دارید، پزشک دستورالعمل‌های خاصی را به شما می‌دهد که قبل از جراحی باید رعایت کنید. او داروهایی را که به طور منظم مصرف می‌کنید، از جمله مکمل‌های غذایی و گیاهی بررسی می‌کند و به شما می‌گوید که چه زمانی مصرف آن ها را قبل از جراحی قطع کنید.

سایر دستورالعمل ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اگر سیگار می‌کشید، حداقل دو هفته قبل از جراحی سیگار را ترک کنید، زیرا سیگار می‌تواند مانع از بهبود زخم شود.
 • بعد از نیمه شب در شب قبل از جراحی چیزی نخورید و ننوشید. اگر نیاز به مصرف داروهایی دارید که توسط پزشک تأیید شده است، آن ها را با یک جرعه کوچک آب مصرف کنید.
 • لباس های گشاد بپوشید.

محلولی حاوی یک بی حس کننده موضعی و دارویی به نام اپی نفرین به مناطق مورد نظر رسوبات چربی بیش از حد تزریق می شود. این محلول لایه چربی پوست را پر می کند و باعث تورم و سفت شدن آن می شود و به جراح این امکان را می دهد که هنگام کانتور کردن ناحیه کنترل بهتری داشته باشد. این محلول همچنین باعث می شود رگ های خونی به طور موقت منقبض شوند و از دست دادن خون در طول عمل تا حد زیادی کاهش یابد و کبودی، تورم و درد بعد از عمل کاهش یابد.

پس از تزریق محلول، جراح یک برش کوچک در پوست ایجاد می کند و یک کانول – یک لوله کوچک و لاغر که به یک دستگاه خلاء مانند متصل است – را به لایه چربی وارد می کند. با استفاده از حرکات عقب و جلو، چربی از طریق لوله به یک سیستم جمع آوری استریل مکیده می شود. سپس یک لباس فشرده کننده الاستیک برای کمک به انقباض و التیام پوست پوشیده می شود.

بی حسی موضعی تزریق شده به بافت چربی حدود 24 ساعت پس از جراحی باقی می ماند. این کار درد بعد از عمل را تا حد زیادی به حداقل می رساند. هنگامی که این از بین می رود، اکثر بیماران ناراحتی هایی را تجربه می کنند که معمولاً با دارد کنترل می شود.

اکثر بیماران هوشیار هستند و پیاده روی بلافاصله پس از عمل برای بهبود بهبودی توصیه می شود. شما می توانید ورزش را سه تا هفت روز پس از عمل از سر بگیرید. اگر کار شما شامل کار فیزیکی سنگین نیست، احتمالاً می توانید ظرف چند روز به کار خود بازگردید.

بیشتر تورم در چند روز کاهش می یابد. اگرچه در عرض یک تا دو هفته شاهد بهبودی خواهید بود، اما حداقل سه تا چهار ماه و در برخی موارد تا شش ماه طول می کشد تا نتیجه کامل درمان را مشاهده کنید.

لیپوساکشن، مانند هر جراحی زیبایی دیگر، ممکن است بر روی بیمار با امیدهای واقع بینانه که از سلامت جسمی و روانی خوبی برخوردار است، انجام شود.

هیچ ترتیب خاصی برای این جراحی لازم نیست. بیمار آزمایش خون می گیرد که توسط جراح پلاستیک در طول مشاوره تجویز می شود.

بی حسی موضعی، داخل وریدی، عمومی ممکن اعمال شود.

عمل لیپوساکشن شکم ممکن است از یک تا چند ساعت انجام شود.

لیپوساکشن شکم یک جراحی کم خطر است، با این حال، ارزیابی معقول میزان چربی زیر پوستی که باید خارج شود، مهم است، همچنین چندین عمل جراحی بزرگ در یک زمان انجام نشود.

عوارض احتمالی اما بسیار کمیاب جراحی لیپوساکشن شکم عبارتند از عفونت، خونریزی، ضایعات پوستی، آسیب های عصبی (معمولاً طی چند ماه ناپدید می شوند). اگر مقدار چربی مکیده شده خیلی زیاد باشد، ممکن است برخی از بی نظمی های کانتور وجود داشته باشد.

سلول های چربی حذف شده بازسازی نمی شوند، اما بدن انسان مستعد تجمع چربی است، بنابراین، چربی در نواحی دیگر رشد می کند.

معمولاً یک هفته است که بیماران باید از کار دور بمانند.

نتایج نهایی در دو ماه پس از عمل زمانی که تورم کاهش یافته است قابل مشاهده است.

بعد از لیپوساکشن اسکارهای کوچک باریک (از 3 تا 4 میلی متر) باقی می ماند. با گذشت زمان، آن ها کمرنگ می شوند و به سختی قابل توجه هستند.

جراح شما در مورد نتایج واقع بینانه صحبت کرده و به شما کمک خواهد کرد. بلافاصله پس از جراحی، ممکن است تورم و شلی پوست وجود داشته باشد که در طی روند بهبودی از بین می رود. ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا میزان کامل نتایج این روش مشاهده شود. نتیجه نهایی یک بهبود دوست داشتنی برای ایجاد یک اندام باریک تر خواهد بود.

خیر. این نوع جراحی برای درمان چاقی اعمال نمی شود. چاقی با رژیم غذایی و ورزش درمان می شود.

بله. در حین عمل ابدومینوپلاستی، بافت های اضافی شکم برداشته می شود و زمانی که لیپوساکشن شکم انجام می شود، فقط سلول های چربی مکیده می شوند. ابدومینوپلاستی ممکن است با حذف چربی ناحیه شکم مطابقت داشته باشد.

تصمیم گیری در مورد لیپوساکشن شکم نباید صرفاً بر اساس هزینه لیپوساکشن باشد. ارزان ترین روش ممکن است به این معنی باشد که جراح این عمل را به سرعت و ناقص انجام می دهد. هر سوالی در مورد لیپوساکشن دارید بپرسید. در واقع، این مسئولیت بیمار است که قبل از تصمیم گیری نهایی در مورد انجام لیپوساکشن اطمینان حاصل کند که تمام سوالات مهم پرسیده شده و به آن ها پاسخ داده شده است.

لیپوساکشن معمولا توسط جراحانی انجام می شود که آموزش های ویژه ای در زمینه تکنیک های لیپوساکشن دیده اند. جراحانی که لیپوساکشن یا سایر جراحی های زیبایی را انجام می دهند، جراحان زیبایی نامیده می شوند.

لیپوساکشن را می توان در مطب پزشک، مرکز جراحی سرپایی و یا در بیمارستان انجام داد. یک مرکز جراحی ایمن برای لیپوساکشن باید بتواند خطرات عفونت های جراحی را به حداقل برساند. جراحی ها باید در اتاق های عمل انجام شود که استانداردهای بالایی را برای تمیزی رعایت کنند.

لیپوساکشن کاملاً با بی حسی موضعی ایمن ترین نوع لیپوساکشن است. لیپوساکشن با بیهوشی عمومی یا آرامبخش IV نسبت به لیپوساکشن کاملاً با بی حسی موضعی ایمن تر است. میکروکانولاها پس از لیپوساکشن نتایج بهتری را ممکن می سازند. کانول لیپوساکشن یک لوله فولادی ضد زنگ کوچک است که از طریق یک برش در پوست وارد می شود و چربی زیر پوست را از بین می برد.

ظاهر پوست بعد از لیپوساکشن به خاصیت ارتجاعی پوست بستگی دارد. پوست با خاصیت ارتجاعی خوب باید بعد از لیپوساکشن صاف و طبیعی به نظر برسد. جای زخم مشکل رایجی در لیپوساکشن مدرن نیست که از کانول های بسیار کوچک (میکروکانولا) استفاده می کند و بنابراین فقط برش بسیار کوچکی لازم است.

لیپوساکشن Tumescent نوعی از لیپوساکشن است که از بی حسی موضعی تامسنت استفاده می کند. تکنیک تامسنت برای لیپوساکشن کاملاً با بی حسی موضعی بزرگترین خطرات مربوط به اشکال قدیمی لیپوساکشن را از بین برده است.

نه، لیپوساکشن یک عمل جراحی بزرگ است و ترکیب آن سایر روش ها بی خطر نیست.

در مناطقی که خاصیت ارتجاعی پوست ضعیف است، از بین بردن چربی باعث افزایش ظاهر چین و چروک می شود. در بیمارانی که ممکن است انجام لیپوساکشن مضر باشد، دکتر  کامبیز ایزدپناه روش ترکیبی یا جایگزین دیگری را توصیه می کند.