لیپوساکشن پشت کمر  

درباره لیپوساکشن پشت کمر

 • لیپوساکشن پشت کمر برای از بین بردن چربی اضافی پشت کمر استفاده می شود.
 • تخلیه چربی پشت کمر اغلب در کنار لیپوساکشن یا سایر روش های کانتورینگ بدن انجام می شود.

ایمنی بودن روش

 • لیپوساکشن پشت کمر معمولاً جزء روش های ایمن به شمار می رود.  
 • خطرات شامل زخم، عفونت، خونریزی، تورم و آسیب عصبی است.

راحتی

 • ممکن است پس از لیپوساکشن پشت کمر به 6 هفته زمان ریکاوری نیاز داشته باشید.
 • لیپوساکشن پشت کمر را می توان به صورت سرپایی یا بستری انجام داد.

هزینه

هزینه شما بسته به روشی که انجام می دهید و سایر روش هایی که همراه با لیپوساکشن پشت کمر انجام می دهید، بسیار متفاوت خواهد بود.

اثر بخشی

لیپوساکشن پشت کمر راه حلی دائمی برای برداشتن چربی اضافی پشت کمر شما است.

لیپوساکشن پشت کمر

آنچه می خوانید

لیپوساکشن پشت کمر چیست ؟

لیپوساکشن پشت کمر یکی از روش های رایج برای از بین بردن چربی از ناحیه پشت کمر است که این روزها بسیار مرسوم شده است. این روش باید توسط جراح متخصص و ماهر صورت گیرد. با این حال پیش از اینکه تصمیم خود را برای انجام آن نهایی کنید باید نکاتی را در این باره بدانید که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

لیپوساکشن پشت کمر ، یک روش جراحی است که پوست اضافی پشت کمر شما را از بین می برد. افراد اغلب پس از کاهش وزن شدید که باعث شل شدن و افتادگی پوست آن ها شده است، به دنبال برداشتن چربی پشت کمر هستند.

گاهی اوقات لیپوساکشن و سایر روش های کانتورینگ بدن همزمان با تخلیه چربی پشت کمر انجام می شود. این روش ها با هم می توانند ظاهری سفت تر و بهتر به کمر بدهند.

روش انجام لیپوساکشن پشت کمر چگونه است؟

لیپوساکشن پشت کمر هم در مراکز جراحی سرپایی و هم در بیمارستان ها انجام می شود. محل جراحی بستگی به جراح شما دارد و به این بستگی دارد که آیا همزمان اقدامات دیگری را انجام می دهید یا خیر. در روز جراحی، جراح پلاستیک کمر شما را معاینه می کند. آن ها نواحی برش مناسب را پیدا کرده و آن ها را علامت گذاری می کنند. به عنوان مثال، اگر به طور معمول سوتین می پوشید، زیر خط سوتین شما علامت هایی ایجاد می کند. این کار به این دلیل انجام می شود که وقتی جای زخم شما بهبود یافت، راحت تر زیر سوتین و لباس شنا پنهان شود.

در طول عمل تحت بیهوشی قرار خواهید گرفت. پرسنل پزشکی مطمئن خواهند شد که شما کاملاً تحت بیهوشی قرار گرفته اید و نمی توانید قبل از شروع جراحی هیچ دردی را احساس کنید. در حین جراحی، جراح پلاستیک بر روی خطوطی که قبلا ایجاد کرده بود، برش هایی ایجاد می کند و چربی ها را برمیدارد. پوست باقیمانده شما کشیده می شود تا ظاهری صاف ایجاد کند و سپس در امتداد خط برش مجدداً چسبانده می شود.

پوست شما با دقت در خط برش به هم دوخته می شود. زمانی که پوست شما کاملاً به هم دوخته شد، بانداژ اعمال می شود. کل زمان جراحی شما متفاوت است، اما در حالت کلی بین 2 تا 5 ساعت طول می کشد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

خطرات ناشی از لیپوساکشن پشت کمر کدام است؟

همه جراحی ها دارای خطراتی هستند، از جمله عفونت و خونریزی بیش از حد. شما و جراح پلاستیکتان می توانید در مورد اینکه آیا در معرض خطر عوارض جانبی جدی هستید صحبت کنید.

خطرات مرتبط با لیپوساکشن پشت کمر عبارتند از:

پس از لیپوساکشن پشت کمر چه انتظاری باید داشت

احتمالاً تا چند هفته پس از لیپوساکشن پشت کمر، تورم و بی حسی خواهید داشت. جراح شما احتمالاً دارویی برای کمک مدیریت درد تجویز می کند. همچنین دستورالعمل هایی در مورد نحوه مراقبت از باندهای جراحی خود دریافت خواهید کرد. بسیار مهم است که برش خود را تمیز نگه دارید و از فعالیت هایی که می تواند روی پوست شما ایجاد کند اجتناب کنید. همچنین پوشیدن لباس فشاری برای مدت زمان تعیین شده ضروری است.  

زمان دقیق بهبودی شما به روشی که انجام داده اید و به سلامت کلی شما بستگی دارد. ممکن است یک هفته یا 6 هفته طول بکشد تا بتوانید به فعالیت های معمول روزانه خود بازگردید. ممکن است تا 6 ماه پس از لیپوساکشن پشت کمر دچار تورم شوید. هنگامی که به طور کامل بهبود یافتید، می توانید نتیجه حاصل از عمل خود را ببینید. این عمل، راه حلی دائمی برای برداشتن چربی های کمر است.

مزایای لیپوساکشن پشت کمر

آماده شدن برای لیپوساکشن پشت کمر

قبل از عمل با یک جراح پلاستیک مشورت خواهید کرد. او با شما در مورد بهترین روش لیپوساکشن پشت کمر که برای شما مناسب است و هر روش دیگری که ممکن است بخواهید همزمان انجام دهید، صحبت خواهد کرد. او می تواند روش هایی را توصیه کند که به شما کمک می کند بهترین نتیجه را بگیرید.

آن ها همچنین در مورد سلامت کلی شما با شما صحبت خواهند کرد. از آن جایی لیپوساکشن پشت کمر یک جراحی بزرگ است، قبل از انجام این عمل باید از سلامت کلی برخوردار باشید. بیشتر جراحان همچنین از شما می پرسند که شما در محدوده شاخص توده بدنی (BMI) قرار دارید یا خیر. قبل از انجام عمل لیپوساکشن پشت کمر باید حداقل از یک ماه قبل سیگار را ترک کنید. جراح شما همچنین ممکن است از شما بخواهد که مصرف برخی از نسخه ها و مکمل ها را قبل از عمل خود متوقف کنید.

چه افرادی به دنبال لیپوساکشن پشت کمر هستند

لیپوساکشن پشت کمر معمولاً توسط افرادی درخواست می شود که می خواهند چربی از ناحیه پشت کمرشان حذف شود. چربی پشت  کمر به طور گسترده ای در بسیاری از  زنان و مردان یافت می شود. چربی برخی از مناطق بدن مانند پشت کمر توسط رژیم غذایی و ورزش از بین نمی رود. چربی بیش از حد در ناحیه پشت کمر می تواند به طور قابل توجهی اعتماد به نفس فرد را کاهش دهد و اغلب منجر به محدودیت در وشیدن برخی لباس ها برای افراد می شود. متقاضیان ممکن است از پوشیدن پیراهن ها و تاپ های تنگ خودداری کنند و ممکن است از تی شرت های گشاد استفاده کنند.

لیپوساکشن پشت کمر در درمان این مشکل بسیار رایج بسیار موثر است. رایج ترین روش شامل لیپوساکشن چربی پشت کمر برای برداشتن پاکت های مقاوم چربی با استفاده از یک کانول استخراج تخصصی سلول های چربی توسط مکش آن ها به طرف بالا است. نتایج حاصل از لیپوساکشن پشت کمر شامل ظاهری حجاری شده و کانتور بدون قسمت های چربی برآمده است که از بین لباس ها بیرون زده است.

لیپوساکشن چربی پشت کمر چه چیزی را شامل می شود؟

موثرترین و دائمی ترین روش برای از بین بردن نواحی سرسخت چربی از پشت کمر، لیپوساکشن است. لیپوساکشن پشت کمر به طور موثر چربی را از تمام قسمت های پشت کمر از جمله قسمت تحتانی کمر، قسمت میانی و قسمت بالایی پشت کمر بر می دارد.

اولین مرحله از عمل مراجعه کننده ما شامل مشاوره دقیق با دکتر کامبیز ایزد پناه است. لیپوساکشن چربی پشت کمر یک روش سرپایی است که به این معنی است که شما می توانید همان روز به خانه بروید و در خانه دوره نقاهت خود را طی کنید.

برای لیپوساکشن پشت کمر معمولا از بیهوشی عمومی برای متقاضیان استفاده می شود.  در تعداد کمی از موارد، بی حسی موضعی ممکن است کافی باشد، اما در تجربه ما، این روش ممکن است ناراحت کننده باشد و بنابراین، ما تقریبا برای همه موارد بیهوشی عمومی را توصیه می کنیم. این روش شامل ایجاد چندین برش کوچک برای دسترسی به کانول لیپوساکشن به مناطقی است که نیاز به برداشتن چربی دارند. برش ‌های لیپوساکشن معمولاً بیش از 3 تا 4 میلی‌متر طول ندارند و در نتیجه زخم ‌هایی به سختی قابل مشاهده است.

جراح کانول را با حرکت رفت و برگشت خود حرکت می دهد تا سلول های چربی را به آرامی استخراج کند. رایج ترین نوع لیپوساکشن شامل تکنیک کمکی قدرتی است. این تکنیک از کانول های ارتعاشی تخصصی برای جدا کردن آرام سلول های چربی از بافت همبند اطراف استفاده می کند و در نتیجه کبودی و تورم کمتری ایجاد می کند و در نتیجه بهبود سریعتر لیپوساکشن را به همراه دارد.

پس از اتمام عمل  پانسمان های استریل اعمال می شود. همه متقاضیان به یک بزرگسال نیاز دارند تا آن ها به خانه برساند و در 24 تا 48 ساعت اول پس از جراحی برداشتن چربی پشت کمر از آن ها مراقبت کند.

هزینه لیپوساکشن پشت کمر

نکات مهم بازیابی ریکاوری برای لیپوساکشن پشت کمر

معمولاً از ما می پرسند که آیا چربی پس از لیپوساکشن به ناحیه پشت کمر بازمی گردد یا خیر. تا زمانی که شاخص توده بدنی سالمی داشته باشید، سلول های چربی پس از لیپوساکشن دوباره رشد نمی کنند. بنابراین متقاضیان می ‌توانند برای سال‌ های متمادی با داشتن عادات سبک زندگی سالم، منتظر ظاهری زیبا باشند.

پس از انواع لیپوساکشن، از جمله برداشتن چربی پشت کمر، افراد باید حداقل به مدت شش هفته از لباس فشاری بعد از عمل استفاده کنند. لباس فشاری لیپوساکشن برای حمایت از ناحیه عمل طراحی شده است که تورم را کاهش می دهد و جمع شدن مناسب پوست را تسهیل می کند. روند بهبودی را می توان با پیروی کامل از دستورالعمل های بعد از عمل جراح بهینه کرد.

 اکثر افراد معمولاً پس از لیپوساکشن به سرعت بهبود می یابند و پس از شش هفته می توانند به فعالیت های عادی خود بازگردند. جراح شما را در شش هفته معاینه می کند تا روند بهبودی شما را بررسی کند و نتایج شما را ارزیابی کند. نتایج لیپوساکشن چربی پشت کمر تا شش هفته قابل توجه خواهد بود، اگرچه نتایج نهایی بین 3 تا 6 ماه پس از عمل انتظار می رود نمایان شود.

چه انتظاری از لیپوساکشن پشت کمر باید داشت؟

لیپوساکشن پشت کمر برای از بین بردن چربی پشت کمر یک روش جراحی ساده است و این پتانسیل را دارد که نتایج فوق العاده ای برای بهبود قابل توجه اعتماد به نفس داشته باشد. مزایای لیپوساکشن برای برداشتن چربی پشت کمر عبارتند از:

چه انتظاری از لیپوساکشن پشت کمر باید داشت؟

کاندیدای ایده آل برای این روش چه کسانی هستند؟

دکتر کامبیز ایزد پناه در مشاوره شما آمادگی شما را برای جراحی ارزیابی می کند و افراد زیر را مناسب در نظر می گیرد:

مراقبت های بعد از لیپوساکشن زانو

آیا می توان لیپوساکشن پشت کمر را با سایر درمان های کانتورینگ بدن ترکیب کرد؟

لیپوساکشن پشت کمر را می توان به عنوان بخشی از یک روش لیپوساکشن 360 درجه انجام داد که شامل برداشتن چربی از کل قسمت میانی، از جمله شکم، برای تغییر باورنکردنی در خطوط بدن شما می شود.

لیپوساکشن همچنین می تواند به راحتی با سایر روش های کانتورینگ بدن مانند انتقال چربی ترکیب شود. انتقال چربی یک نوع تخصصی جراحی زیبایی است که شامل برداشتن چربی اضافی از قسمت ‌های ناخواسته بدن و تزریق مجدد به نواحی مانند سینه یا باسن است.

لیپوساکشن را می توان با جراحی برداشتن پوست نیز ترکیب کرد. یکی از رایج ترین روش های کانتورینگ بدن، لیفت بازو است که به عنوان جراحی براکیوپلاستی نیز شناخته می شود. این روش معمولاً شامل ترکیبی از لیپوساکشن برای برداشتن چربی بیش از حد از بازوها و سپس برداشتن پوست شل برای سفت شدن بازوها در افرادی است که از شلی قابل توجه پوست ناراضی هستند. حذف چربی پشت کمر همراه با لیفت بازو معمولاً برای افرادی استفاده می شود که مقدار قابل توجهی وزن از دست داده اند و پوست اضافی دارند. لیپوساکشن به تنهایی درمان موثری برای رفع شلی پوست نیست.

جراحی لیفت باسن برای برداشتن افتادگی باسن نیز می‌ تواند با جراحی لیفت پشت کمر ترکیب شود، اگرچه افراد اغلب مایلند ظاهر باسن خود را با لیفت کردن و کانتور کردن ناحیه بهبود بخشند. جراحی لیفت باسن شامل برداشتن پوست شل از محل اتصال بین باسن و کمر است. این روش معمولاً با لیپوساکشن ترکیب می‌شود تا چربی گرفته شده مجدداً به باسن تزریق شود تا حجم و برآمدگی آن ها افزایش یابد.

بلافاصله بعد از عمل لیپوساکشن پشت کمر

چند ساعت بعد از عمل لیپوساکشن پشت کمر، احساس درد می کنید. این زمان خوبی است تا با بلند شدن و راه رفتن در اطراف، جریان خون شما جاری شود. این نوع تمرین سبک باید در دوره بهبودی تکرار شود.

کارهایی که نباید بعد از لیپوساکشن پشت کمر انجام دهید

علاوه بر ورزش سبک مانند پیاده روی، می توانید این فعالیت ها را 24 ساعت بعد از عمل از سر بگیرید:

لیپوساکشن پشت کمر مانند هر عمل جراحی دیگری حساس است و بنابراین، باید مراقب باشید که خیلی زود به سراغ انجام فعالیت های سخت نروید چرا که تورم در پشت کمر شما افزایش پیدا می کند.

عوارض لیپوساکشن پشت کمر

عوارض ناشی از لیپوساکشن پشت کمر

در حالی که آنتی بیوتیک ها و مراقبت از زخم مناسب به جلوگیری از عفونت کمک می کنند، این عوارض اضافی، اگرچه برخی از آن ها نادر است ، ممکن است اتفاق بیفتد:

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود صحبت کنید.

وسایل مراقبتی مورد نیاز بعد از لیپوساکشن پشت کمر

قبل از عمل  حتماً این موارد را در دسترس داشته باشید:

مراقبت های بعد از لیپوساکشن پشت کمر در 72 ساعت اول

طبیعی است که مایعات خونین برای 24 تا 72 ساعت اول بعد از عمل روی لباستان تخلیه شود. این مایعات قبل از لیپوساکشن پشت کمر وارد محل درمان می شود تا از بین بردن چربی برای شما ایمن تر شود.

یک لباس فشرده سازی باید همیشه به جز در هنگام دوش گرفتن پوشیده شود. لباس فشاری باعث کاهش تورم و سرعت بخشیدن به بهبود شما می شود.

هر دو ساعت یکبار راه بروید تا از تشکیل لخته های خون جلوگیری شود. این امر همچنین به حرکت مایعات در بدن و کاهش تورم کمک می کند.

برخی از جراحان پلاستیکی به شما اجازه می دهند 24 ساعت بعد از عمل دوش بگیرید. هنگام دوش گرفتن  می توانید صابون و آب را بر روی محل درمان بریزید. پشت کمر باید به آرامی با یک حوله تمیز خشک شود. به مدت دو هفته پس از عمل، از رفتن به سونا و استخر و جکوزی خودداری کنید.

مراقبت از برش های خود بعد از لیپوساکشن پشت کمر

بسته به ترجیح جراح خود، می توانید پانسمان های بیرونی را از محل لیپوساکشن پشت کمر 24 تا 72 ساعت بعد از عمل خارج کنید. برش های شما ممکن است باز بماند یا ممکن است با بخیه بسته شوند. بخیه های غیر قابل جذب توسط پزشک کشیده می شود. آن ها را دستکاری نکنید.

در روز معاینه حتما لباس گشاد بپوشید. لباس تنگ ممکن است به برش های شما فشار وارد کند، آن ها را تحریک کرده و مانع بهبودی شود.

هزینه لیپوساکشن پشت کمر

بهترین کاندیدای جراحی برای لیپوساکشن پشت کمر

مراقبت های کلیدی بعد از لیپوساکشن پشت کمر

به مراقبت های زیر در خصوص لیپوساکشن پشت کمر توجه کنید:

 • یک رژیم غذایی سالم در پیش بگیرید

خوردن یک رژیم غذایی مغذی به بدن شما سوخت و انرژی لازم برای بهبودی از لیپوساکشن پشت کمر را می دهد. افرادی  که رژیم غذایی سرشار از پروتئین، میوه و سبزیجات و غذاهای بدون چربی می خورند ، تورم و کبودی کمتری خواهند داشت.

همچنین، شما باید مقدار نمکی را که مصرف می کنید محدود کنید زیرا این امر تورم را بدتر می کند. خوردن پروتئین همچنین باعث بهبودی زخم و رشد مجدد پوست و عضلات می شود.

میوه هایی مانند توت فرنگی، گریپ فروت و هندوانه به بدن شما آنتی اکسیدان مورد نیاز برای بهبودی سریع را می دهند.

شما باید در دوره نقاهت از کربوهیدرات های ساده و غذاهای فرآوری شده خودداری کنید زیرا معمولاً حاوی سدیم بیش از حد هستند.

 • بعد از لیپوساکشن پشت کمر کمر کمی راه بروید

پیاده روی برای یک یا دو روز اول بعد از عمل مهم است. این امر می تواند روند بهبودی را سرعت بخشد.

با این حال ، شما نباید دو یا سه هفته بعد از عمل در ورزش شدید شرکت کنید. جراح شما با شما صحبت خواهد کرد که در طول دوره بهبودی کدام فعالیت ها باید محدود باشد.

 • لباس فشرده سازی بپوشید

جراح شما احتمالاً پس از عمل، توصیه می کند که لباس فشاری بپوشید. این کار برای کاهش تورم و کبودی مهم است. شما باید تمام وقت آن را به جز هنگام دوش گرفتن بپوشید.

 • سیگار نکشید

شما می خواهید بدن شما در اسرع وقت بهبود یابد، بنابراین جلوگیری از سیگار کشیدن و عدم مصرف الکل ضروری است. سیگار کشیدن در روند بهبودی دخالت می کند بنابراین حداقل باید یک ماه پس از عمل از مصرف آن جلوگیری شود. نوشیدن الکل باعث کمبود آب بدن می شود و  همچنین می تواند باعث اخلال در بهبودی شما شود. اگر سیگار می کشید، جراح شما به شما می گوید حداقل یک ماه قبل از عمل از مصرف آن پرهیز کنید.

 • مقدار زیادی آب بنوشید

نوشیدن آب زیادی و هیدراته ماندن بهبودی را افزایش می دهد. سعی کنید روزانه حداقل شش تا هشت لیوان آب بنوشید.

 • استراحت کافی داشته باشید

لیپوساکشن پشت کمر نوعی عمل جراحی است و بدن شما باید حداقل یک تا دو هفته بهبود یابد و استراحت کند. یک اتاق خواب آماده کنید تا در چند روز اول استراحت کنید.

به غیر از یک پیاده روی کوتاه روزانه، تا زمانی که جراح شما چنین بگوید، فعالیت های سنگین دیگر انجام ندهید. اما مهم است که هر روز کمی حرکت کنید تا خون در بدن شما جاری شود.

 • در صورت نیاز از داروهای ضد درد مصرف کنید

بعد از عمل خسته خواهید شد و کمی درد خواهید داشت. در صورت نیاز به دارو، حتما داروهای ضد درد خود را که جراح به شما می دهد مصرف کنید. ممکن است برای چند روز اول به این دارو نیاز داشته باشید.

 • از دیگران درخواست کمک کنید

در دسترس بودن شخصی برای کمک به شما در خانه برای روز یا دو روز اول ضروری است. قبل از عمل با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده صحبت کنید تا ببینید آیا می توانند یک یا دو روز در کنار شما بمانند. همچنین شخصی باید شما را از مرکز جراحی به خانه ببرد.

 • از پوشیدن لباس تنگ خودداری کنید

در ابتدا باید از پوشیدن لباس های چسبان خودداری کنید زیرا می تواند در روند کار درن ها تداخل داشته باشد.

چرا دکتر کامبیز ایزد پناه را انتخاب کنید؟

دکتر کامبیز ایزد پناه سالانه صدها عمل لیپوساکشن از جمله برداشتن چربی پشت کمر را انجام می دهد.

دوران نقاهت لیپوساکشن پشت کمر

چربی پشت کمر چگونه تشکیل می شود؟

بیماران به دلایل مختلف بالقوه دچار چربی پشت کمر می شوند. شایع ترین دلیل ایجاد چربی بیش از حد در پشت کمر یا هر قسمت دیگری از بدن به دلیل رژیم غذایی حاوی کالری بیش از حد و سبک زندگی کم تحرک و بدون ورزش است. رایج ترین انواع غذاهایی که می توانند خطر ابتلا به چربی اضافی پشت کمر را افزایش دهند شامل غذاهای بسیار شیرین مانند کیک و دسر و همچنین انواع خاصی از مواد غذایی است که می تواند منجر به نفخ معده شود، مانند مقادیر زیاد کربوهیدرات ها که شامل نان سفید می شود.

بسیاری از افراد ممکن است به دلیل عوامل ارثی مستعد ایجاد مقادیر بیش از حد چربی پشت کمر باشند. زنان ممکن است در دوران بارداری دچار چربی اضافی در ناحیه پشت کمر شوند و ممکن است تغییر آن پس از زایمان دشوار باشد. یائسگی همچنین می تواند خطوط بدن زنان را تغییر دهد زیرا کاهش استروژن منجر به مقادیر بیش از حد چربی می شود که بر نواحی خاصی از بدن مانند بخش میانی و قسمت پایین کمر تأثیر می گذارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

چگونه می توانم بدون نیاز به جراحی چربی کمر را کاهش دهم؟

خلاص شدن از شر چربی را می توان با پیروی از یک رژیم غذایی معقول و ورزش منظم بدنی انجام داد که ممکن است در بسیاری از موارد نیاز به لیپوساکشن را از بین ببرد.

خوردن یک رژیم غذایی متعادل و سالم با افزایش مقادیر میوه، سبزیجات، غذاهای پرفیبر و منابع پروتئینی بدون چربی مانند مرغ و تخم مرغ به خلاص شدن از شر چربی کمر کمک می کند. باید سعی کنید از انواع خاصی از مواد غذایی که حاوی مقادیر زیادی شکر هستند، مانند بیسکویت، کیک و شیرینی اجتناب کنید. از نوشیدنی های گازدار شیرین نیز باید اجتناب شود. این دستورات ساده به کاهش چربی و کاهش وزن کمک می کند. الکل یکی از عوامل رایج افزایش وزن است و باید ترک شود.

ترکیب عادات غذایی سالم با تمرینات بدنی منظم اثر هم افزایی خواهد داشت و سرعت کاهش وزن شما را بهبود می بخشد. بیماران باید سعی کنند پنج روز در هفته 30 دقیقه ورزش کنند و ورزش های قلبی عروقی که شامل دویدن، دوچرخه سواری و قایقرانی می شود بسیار موثر است. هر گونه ورزش قلبی عروقی باید با تمرینات مقاومتی ترکیب شود تا به تقویت عضلات پشت کمر کمک کند. با انجام انواع خاصی از تمرینات مقاومتی می توان چربی کمر را به طور موثر کاهش داد.

بسیاری از بیماران از انجام تمرینات پرس شانه برای رشد شانه ها و ناحیه بالای پشت خود سود می برند. این تمرینات به از بین بردن چربی بیش از حد کمر کمک می کند. عضلات پشتی کمر را می توان با انجام تمرینات کشش بازو با استفاده از یک دستگاه اختصاصی در باشگاه یا با استفاده از یک باند کششی تقویت کرد. ماهیچه ها می توانند به طور موثری سفت شوند و به کانتور قسمت میانی پشت کمک کنند. انواع خاصی از تمرینات انعطاف پذیری مانند خم شدن به پهلوها نیز به تقویت عضلات پشت کمر و بهبود تون عضلانی کمک می کند.

افرادی که وضعیت بدنی ضعیفی دارند می توانند با انجام تمرینات مقاومتی بالا و داشتن یک رژیم غذایی سالم به کاهش این وضعیت کمک کنند. خم شدن بیش از حد می تواند کمر را ضعیف کند و منجر به برجسته شدن بیشتر چربی پشت شود. بسیاری از خانم ها ممکن است سوتین های نامناسب بپوشند. پوشیدن یک سوتین مناسب به کاهش ظاهر چربی کمر کمک می کند.

ما توصیه می کنیم از بسیاری از محصولات آنلاین مانند قرص های کاهش وزن یا مکمل های کاهش وزن خودداری کنید. بسیاری از این محصولات هیچ مدرکی دال بر اثربخشی درمان ندارند و در برخی موارد ممکن است مصرف آن ها خطرناک باشد.

رژیم غذایی و ورزش موثرترین موارد برای از دست دادن چربی در ناحیه پشت کمر هستند، اما اگر چربی کمر ادامه یابد، جراحی کانتورینگ بدن با لیپوساکشن می تواند به خلاص شدن از رسوبات چربی سرسخت کمک کند.

لیپوساکشن پشت کمر از دید دکتر کامبیز ایزد پناه

لیپوساکشن پشت کمر یک روش پزشکی ساده است که برای برداشتن چربی از پشت کمر طراحی شده است. چربی پشت کمر مشکل رایجی است که در مردان و زنان یافت می شود و گاهی اوقات متوجه می شوند که با وجود کاهش وزن، چربی سرسخت در پشت بدن باقی می مانند. این نوع چربی اضافی می تواند کاملاً قابل توجه باشد زیرا تمایل دارد روی لباس ها مانند پشت بند سوتین و بالای شلوار نمایان شود. این موضوع می تواند تأثیر زیادی بر اعتماد به نفس افراد داشته باشد و به نوبه خود می تواند بر انتخاب لباس تأثیر بگذارد، زیرا وجود این برآمدگی ها ممکن است منجر به تعویض تیشرت های تنگ با تی شرت های گشاد شود.

اما جراحی از بین بردن چربی پشت می تواند به فرد کمک کننده باشد. لیپوساکشن چربی پشت کمر، رسوبات چربی سرسخت را با شکستن آن ها قبل از استفاده از دستگاه مخصوص برای مکیدن آن ها از بین می برد. این باعث می شود که پشت بدن تراشیده شده تر و باریک تر به نظر برسد و چربی روی لبه لباس آویزان نشود.

لیپوساکشن پشت کمر چه چیزی را شامل می شود؟

لیپوساکشن چربی پشت کمر سریع ترین و موثرترین راه برای از بین بردن توده ها و برآمدگی های ناخواسته از این قسمت از بدن است. لیپوساکشن پشت کمر را می توان برای برداشتن چربی از قسمت فوقانی پشت کمر، وسط کمر و پایین کمر استفاده کرد.

لیپوساکشن پشت کمر تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. هنگامی که بیهوش شدید، جراح قبل از وارد کردن یک لوله ظریف به نام کانولا در ناحیه درمان، یک سری برش های کوچک در قسمت مربوطه پشت کمر ایجاد می کند. برش ها بسیار کوچک هستند، به این معنی که خطر ایجاد اسکار حداقل است. کانول به اطراف حرکت می کند تا سلول های چربی را بشکند و آماده برداشتن شود.

از مایع و خون اضافی قبل از بخیه و بانداژ تخلیه می شود. شما می توانید با یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود درمانگاه را در همان روزی که جراحی از بین بردن چربی پشت کمر خود انجام می دهید، ترک کنید.

هنگامی که این سلول ‌های چربی از پشت کمر برداشته می‌شوند، دیگر رشد نمی‌کنند، به این معنی که تا زمانی که وزن سالمی داشته باشید، کمر شما شکل جدید و لاغر خود را حفظ می‌کند.

پس از جراحی برداشتن چربی از پشت کمر، انتظار می رود تا چند هفته لباس جراحی بپوشید. هدف این لباس فشرده کاهش تورم و کمک به بدن برای سازگاری با شکل باریک جدید است. مهم است که تمام دستورالعمل ‌های مراقبت‌ های بعدی صادر شده توسط جراح خود را دنبال کنید تا به روند بهبودی کمک کنید. اگر به این دستورالعمل ها پایبند باشید، باید انتظار بهبودی کامل پس از جراحی برداشتن چربی پشت کمر خود را در شش هفته داشته باشید.

شما باید از حدود شش هفته به نتایج اولیه لیپوساکشن چربی کمر خود پی ببرید و می توانید نتیجه نهایی را بین شش تا ۱۲ ماه پس از جراحی انتظار داشته باشید.

نتایج لیپوساکشن پشت کمر

7 قدم طلایی مراقبت بعد از لیپوساکشن پشت کمر

در دوره نقاهت لیپوساکشن پشت کمر کمی درد را تجربه خواهید کرد. پیروی از روال مناسب دستورالعمل ها پس از جراحی و مصرف صحیح داروهای خود به بهبودی ایمن شما کمک می کند. 7 قدم طلایی مراقبت بعد از لیپوساکشن پشت کمر در زیر آورده شده است:

 • مرحله 1: استراحت کافی داشته باشید

پزشک می تواند به شما بگوید که چقدر به استراحت نیاز دارید. مدت زمان لازم برای بهبودی جراحی به اندازه ناحیه تحت درمان بستگی دارد.

قبل از عزیمت به مرکز جراحی، مطمئن شوید که اتاق خواب شما با تمام بالش های مورد نیاز و یک تشک راحت آماده است. شما باید مطمئن شوید که محل خوابتان تمیز نگه داشته می شود و ملحفه ها و سایر وسیله های بهداشتی به طور مرتب تعویض می شوند. یک پارچه پلاستیکی در زیر تشک به جلوگیری از لکه شدن تشک به دلیل نشت پس از جراحی شما کمک می کند.

 • مرحله 2: لباس های فشرده خود را بپوشید

قبل از جراحی، پزشک به شما می گوید که آیا به لباس های فشرده کننده نیاز دارید یا خیر. اگر اینطور نیست، باید لباس ‌هایی را از قبل خریداری کنید که برای پشت کمر طراحی شده ‌اند.

پس از جراحی، پزشک باندهای فشاری را روی ناحیه جراحی اعمال می‌کند، اما ممکن است لازم باشد از لباس‌ های فشاری نیز استفاده کنید. این باند ها و لباس‌ های فشاری به حفظ فشار پشت کمر، توقف خونریزی و حفظ خطوط ایجاد شده توسط جراحی کمک می‌کنند.

برای چند هفته باید لباس های فشاری خود را بپوشید. لباس های فشرده ممکن است برای مدت طولانی تری پوشیده شوند. پزشک در این مورد به شما توصیه خواهد کرد.

 • مرحله 3: داروهای خود را به موقع مصرف کنید

هنگامی که مرکز جراحی را ترک می کنید، احتمالاً مقداری داروی نسخه ای خواهید داشت که باید برای مدتی در طول بهبودی لیپوساکشن پشت کمر مصرف کنید.

بسته به جراحی و پزشک شما، ممکن است مجبور شوید آنتی بیوتیک مصرف کنید. هنگام مصرف آنتی بیوتیک، باید کل دوره تجویز شده را برای جلوگیری از عفونت طی کنید.

احتمالاً در ناحیه جراحی تورم خواهید داشت و پزشک ممکن است برای این کار دارو تجویز کند. اگر نسخه ای برای درد دریافت نمی کنید، می توانید از مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. ایبوپروفن همچنین برای کاهش تورم مفید است.

پس از جراحی از وجود کبودی تعجب نکنید. بافت زیرین آسیب دیده است و به احتمال زیاد خون در آن ناحیه جمع آوری خواهد شد.

تورم ممکن است باعث شود پشت کمر شما حتی بزرگ تر از قبل دیده شود. این موضوع طبیعی است زیرا تجمع مایعات باعث تورم می شود.

پوشیدن لباس های فشرده به کاهش تورم کمک می کند. طی دو تا شش هفته انتظار داشته باشید که تورم و کبودی از بین برود.

 • مرحله 4: پیاده روی را فراموش نکنید

باید هر چه زودتر راه رفتن را با سرعت ملایم شروع کنید. اگر پیاده روی را انجام ندهید، ممکن است دچار لخته خون شوید که می تواند کشنده باشد. پیاده روی روزانه باعث بهبود زخم می شود.

هنگامی که پزشک شما اجازه می دهد، می توانید تمرینات قلبی منظم و برخی تمرینات قدرتی را در برنامه ورزشی خود بگنجانید.

 • مرحله 5: از برش خود مراقبت کنید

ممکن است در برش ها درن موقت داشته باشید تا تخلیه مایعات افزایش پیدا کند. پزشک بلافاصله پس از جراحی آن ها را برمی دارد. ممکن است برای بستن برش های شما از بخیه استفاده شود.

بخیه ها ممکن است نیاز به کشیده شدن داشته باشند یا ممکن است از نوعی باشند که بدن شما می تواند آن را جذب کند. بخیه های قابل جذب نیازی به کشیدن ندارند. حتماً دستورات پزشک خود را در مورد بخیه ها دنبال کنید.

ممکن است لازم باشد برش(های) خود را برای چند روز پوشانده و گهگاه بانداژ خود را عوض کنید. یک بار دیگر، دستورات پزشک خود را به دقت دنبال کنید تا از عفونت جلوگیری کنید.

دوش گرفتن 48 ساعت پس از جراحی معمولاً مجاز است، اما یک حمام طولانی مدت در وان را برنامه ریزی نکنید زیرا برای بهبود زخم مناسب نیست و ممکن است باعث عفونت شود. به محض اتمام حمام، باندهای تمیز را بپوشید و حتماً لباس های فشاری خود را دوباره بپوشید.

 • مرحله 6: مراقب عوارض باشید

اگر افزایش تورم، کبودی یا قرمزی یا افزایش درد مشاهده کردید، ممکن است نشان دهنده این باشد که شما دچار عفونت شده اید. هر گونه ترشح زرد یا سبز یا هر بوی بدی که از ناحیه جراحی می آید نیز می تواند نشانه عفونت باشد.

اگر دچار تهوع، سردرد، استفراغ یا تب شدید شدید، این موضوع نیز جدی است و باید به سرعت با پزشک تماس بگیرید.

بعد از عمل می‌توانید انتظار کمی بی‌ حسی در ناحیه جراحی داشته باشید، اما اگر این میزان افزایش یابد یا خونریزی شدید از برش ‌هایتان شروع شود، این نشانه ‌ای است از این که چیزی اشتباه است.

در صورت بروز هر یک از این موارد فوراً به پزشک مراجعه کنید. در شرایط شدیدی که ممکن است تهدید کننده زندگی باشد، حتماً فوراً به نزدیکترین بیمارستان بروید یا با اورژانس تماس بگیرید.

 • مرحله 7: عادات غذایی سالم را حفظ کنید

هنگامی که شما جراحی لیپوساکشن پشت کمر انجام می دهید، سلول های چربی پشت کمر را برای همیشه از بین می برید.

شما باید به طور منظم غذاهای سالم بخورید و مقدار زیادی آب بنوشید. برای کمک به بهبودی باید مقدار زیادی پروتئین در رژیم غذایی خود بگنجانید.

مصرف سدیم خود را کم نگه دارید و از غذاهای فرآوری شده حاوی نمک زیاد دوری کنید. این موارد شامل پیتزا، همبرگر، چیپس و سایر غذاهای شور است که ممکن است دوست داشته باشید میان وعده بخورید. در عوض، سبزیجات کم کربوهیدرات را انتخاب کنید.

جدول زمانی دوره نقاهت بعد از لیپوساکشن پشت کمر

48-72 ساعت پس از جراحی لیپوساکشن پشت کمر. اکثر افراد در چند ساعت اول پس از انجام عمل لیپوساکشن پشت کمر درجاتی از درد و ناراحتی را تجربه می کنند. جراح شما داروهای ضد درد را برای کمک به بهبود سطح راحتی شما ارائه می دهد. در این مدت، بیماران باید لباس فشرده بپوشند، استراحت کافی داشته باشند و فعالیت های بدنی را محدود کنند.

1-2 هفته پس از لیپوساکشن پشت کمر. در طی دو هفته اول پس از جراحی لیپوساکشن پشت کمر ، ممکن است مقداری درد و ناراحتی داشته باشید. اکثر بیماران تا زمانی که از فعالیت های سنگین اجتناب کنند می توانند به سر کار بازگردند. به پوشیدن لباس فشرده سازی ادامه دهید.

2-5 هفته پس از جراحی لیپوساکشن پشت کمر. در این زمان، درد باید به طور کامل فروکش کرده باشد و نتایج عمل باید قابل توجه باشد. تمام برش ها باید در این زمان به طور کامل بهبود یابند. در برخی موارد، نواحی تحت درمان ممکن است همچنان برخی از علائم کبودی و تورم را نشان دهند. اکثر افراد می توانند پس از سه یا چهار هفته ورزش سطح متوسط را از سر بگیرند. تا زمانی که از جراح خود چراغ سبز دریافت نکنید، باید از انجام تمرینات فشرده خودداری شود.

6 هفته بعد از جراحی به طور معمول، تورم و کبودی تا این زمان برطرف شده است و افراد می توانند ببینند که این روش به چه نتیجه ای رسیده است. دیگر نیازی به پوشیدن لباس‌های فشرده‌سازی نیست و اکثر افراد این امکان را دارند که در تمرین‌ های سخت تمرین کنند.

خطرات لیپوساکشن پشت کمر

مزایای لیپوساکشن پشت کمر از دید دکتر کامبیز ایزد پناه

لیپوساکشن پشت کمر یک روش ساده است، اما می تواند نتایج متحول کننده زندگی ایجاد کند. از مزایای حذف چربی پشت کمر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مناسب ترین کاندیدها برای برداشتن لیپوساکشن پشت کمر

دکتر ایزد پناه، افرادی را که دارای معیارهای زیر باشند، برای جراحی برداشتن چربی کمر مناسب می داند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

3 راه شگفت انگیز برای از بین بردن چربی پشت کمر

 • لیپوساکشن برای از بین بردن چربی کمر

سریعترین راه برای از بین بردن بیشترین مقدار چربی که در قسمت فوقانی یا پایین کمر آن ها انباشته شده است، لیپوساکشن است. برخی از چشمگیرترین نتایج حاصل از لیپوساکشن را می توان با اعمال آن در پشت کمر مشاهده کرد. یک دستگاه لوله مانند به نام کانولا به آرامی در لایه چربی پشت کمر قرار می گیرد و سلول های چربی به بیرون ساکشن می شوند. هنگامی که سلول های چربی پشتی برداشته می شوند، برای همیشه از بین می روند و سلول های چربی هرگز نمی توانند در آن ناحیه برگردند!

 • برای از بین بردن چربی پشت

CoolSculpting یک روش کمتر تهاجمی برای خلاص شدن از شر چربی های پشت کمر است.  CoolSculpting می تواند تقریباً 20 تا 25 درصد از پری “برآمدگی پشت کمر” را طی یک جلسه 35 دقیقه ای – بدون برش یا جراحی کاهش دهد. و چندین درمان می تواند حتی مقدار بیشتر چربی را از بین ببرد.

یک اپلیکاتور CoolSculpting به نام CoolCurve که به طور ویژه طراحی شده است، به طور خاص برای هدف قرار دادن و از بین بردن چربی های ناخواسته پشت کمر طراحی شده است. نتایج پس از چند هفته ظاهر می شوند، اما پس از چند ماه به طور چشمگیری قابل مشاهده خواهند بود، زیرا بدن به از بین بردن سلول های چربی منجمد و تخریب شده ادامه می دهد. یکی از مزایای استفاده از این روش این است که نیازی به دوره نقاهت ندارد.

 • برای از بین بردن چربی پشت

جدیدترین و غافلگیر کننده ترین راه برای از بین بردن چربی پشت کمر، تزریق کیبلا است. Kybella که در ابتدا برای از بین بردن و از بین بردن چربی های ناخواسته “چانه دوتایی” تایید شده بود، اخیراً در کاهش چربی پشت کمر موثر بوده است.FDA کیبلا را برای از بین بردن چربی پشت کمر در سال 2018 تایید کرد.

Kybella یک داروی تزریقی است که به معنای واقعی کلمه چربی را حل می کند. این روش چربی موجود در کمر را هدف قرار داده و حل می‌کند و سپس بدن چربی مایع شده را از طریق فرآیندهای حذف طبیعی خود خارج می‌کند.

Kybella به طور معمول نیاز به درمان های متعدد دارد، بسته به میزان چربی مورد هدف. اما به طور متوسط، 2 یا 3 جلسه برای درمان کافی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

10 سوالی که باید از جراح بپرسید

هنگام انتخاب یک جراح پلاستیک برای این روش، حداقل ده سوال مهم وجود دارد که به شما کمک می کند تعیین کنید که آیا آن ها برای کمک به شما برای رسیدن به اهداف زیبایی شما مناسب هستند یا خیر:

عوارض کلی لیپوساکشن پشت کمر

مانند بسیاری از جراحی های دیگر، لیپوساکشن پشت کمر نیز با عوارض متعددی همراه است. در حالی که عوارض جانبی بعد از لیپوساکشن پشت کمر اغلب موقتی هستند و در عرض چند هفته یا چند ماه از بین می روند، برخی از عوارض می توانند تهدید کننده زندگی باشند و برای جلوگیری از عوارض و حتی مرگ نیاز به مراقبت های پزشکی دارند.

برخی از عوارض جدی لیپوساکشن پشت کمر در زیر توضیح داده شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

عوارض کلی لیپوساکشن پشت کمر

امروزه لیپوساکشن پشت کمر به روش های مختلفی انجام می شود که هر کدام روش و دوره نقاهت خاصی دارند. با این حال، این جراحی دارای برخی از عوارض جانبی مشترک در بین تمام روش ها است. در ادامه به برخی از شایع ترین عوارض لیپوساکشن پشت کمر به اختصار اشاره می شود:

 • کبودی

از آن جایی که در جراحی لیپوساکشن پشت کمر یک دستگاه ساکشن کوچک برای استخراج سلول های چربی به بدن وارد می شود، ممکن است برخی از رگ های خونی در ناحیه درمان پاره شده و کبودی ایجاد کنند. کبودی ممکن است در عمق عضلات و بافت ها به دلیل گرمای دستگاه یا در زیر سطح پوست به دلیل تزریق ایجاد شود. در هر صورت، 7 تا 10 روز پس از جراحی کاهش می یابد.

 • تورم

تورم واکنش طبیعی بدن به هرگونه جراحی و ضربه است. بنابراین، بدون توجه به اینکه چه روشی برای لیپوساکشن پشت کمر انتخاب می کنید، پس از لیپوساکشن پشت کمر، تورم خفیف تا شدید را تجربه خواهید کرد. تورم در هفته اول پس از عمل به طور مداوم افزایش می یابد، اما با بهبودی بدن، کاهش می یابد. در روش های کم تهاجمی مانند لیپوماتیک و لیپوساکشن با کمک اولتراسوند (UAP)، تورم سه تا چهار هفته پس از جراحی کاهش می یابد. با این حال، تورم ممکن است در روش های تهاجمی تر برای سه تا شش ماه باقی بماند.

 • خواب آلودگی

اگر تحت عمل لیپوساکشن پشت کمر با بیهوشی عمومی قرار بگیرید، تا دو روز بعد از عمل خواب‌آلود خواهید بود. مهم است که تا آن جا که می توانید مایعات بنوشید و تا زمانی که مواد بیهوشی از بدن شما خارج شوند، استراحت کافی داشته باشید.

 • بی حسی

در تمام روش های لیپوماتیک، جراح داروهای بی حس کننده مانند افدرین و لیدوکائین را برای بی حس کردن ناحیه تحت درمان قبل از ایجاد برش تزریق می کند. بنابراین، بی حسی اولین عارضه جانبی و اجتناب ناپذیر لیپوماتیک است که ممکن است مدت زیادی طول بکشد فرد به حالت طبیعی برگردد. همچنین، بی حسی می تواند به دلیل تورم بیش از حد در ناحیه عمل شده رخ دهد. خوشبختانه این نوع بی حسی با کاهش تورم از بین می رود. همچنین قابل ذکر است که بیمار ممکن است در برخی موارد نادر برای همیشه دچار کاهش حساسیت در ناحیه تحت درمان شود. برای اینکه بهترین نتیجه را از عمل خود بگیرید، باید نکات مراقبتی قبل و بعد از عمل را رعایت کنید.

 • درد و ناراحتی

تقریباً همه کاندیدها پس از لیپوساکشن پشت کمر درد و ناراحتی را تجربه می کنند. با این حال، درجه آن به تعداد نواحی تحت درمان، میزان چربی استخراج شده و مواد و روش های مورد استفاده در حین جراحی بستگی دارد. این ناراحتی در روز دوم و سوم پس از جراحی به اوج خود می رسد و به تدریج فروکش می کند. شما می توانید با مصرف مسکن های تجویز شده یا داروهای تایید شده توسط پزشک، درد را کنترل کنید.

 • جای زخم

تمام روش های لیپوساکشن پشت کمر شامل بریدگی در ناحیه مورد نظر است، بنابراین جای زخم یکی از عوارض اجتناب ناپذیر این جراحی است. یک جراح لیپوساکشن پشت کمر با تجربه و ماهر، برش هایی را روی قسمت هایی از بدن که کمتر دیده می شود ایجاد می کند و بعد از عمل کرم های موضعی برای به حداقل رساندن آن ها تجویز می کند.

 • تخلیه مایع

تا 48 ساعت پس از لیپوساکشن پشت کمر ، ممکن است مایعی از برش های شما خارج شود که کاملا طبیعی است. این مایع زیر پوست و بافت شماست که از طریق بریدگی ها و بخیه ها تخلیه می شود.

 • وجود توده ها و برجستگی های پوستی پشت کمر

در طول جراحی لیپوساکشن پشت کمر ، جراح یک لوله کانولای نازک را برای مکیدن رسوبات چربی ذوب شده وارد می کند. هنگامی که کانولا از بدن بیرون کشیده می شود، ممکن است آثار ناهمواری شکل زیر پوست ایجاد شود که پر از مایع است. این آثار مانند توده ها و برجستگی های روی پوست به نظر می رسند و ممکن است بر روی کانتور بدن تاثیر بگذارند. خوشبختانه این بی نظمی ها چندین ماه بعد از عمل برطرف می شود.

 • سروما

از آن جایی که بافت های چربی در حین لیپوساکشن پشت کمر دستکاری می شوند، ممکن است مایع شفاف حاوی پلاسما در زیر پوست جمع شود. بدن چند هفته پس از عمل سروما را جذب می کند، اما جراح در برخی موارد شدید، سروما را با سرنگ یا درن خارج می کند.

در برخی موارد نادر، لیپوساکشن پشت کمر ممکن است عوارض جانبی زیر را ایجاد کند:

 • بی حسی مداوم

در لیپوساکشن پشت کمر ، ناحیه عمل شده ممکن است برای چندین هفته یا چند ماه به دلیل تزریق مواد بی حس کننده بی حس شود، اما خطر دائمی آن بسیار کم است. با این حال، بی حسی مداوم در ناحیه تحت درمان در روش های لیپو تهاجمی به دلیل از دست دادن اعصاب امکان پذیر است.

 • آمبولی چربی

هنگامی که دیواره های چربی ذوب می شوند، به سلول های چربی تبدیل می شوند که می توانند از طریق عروق در سراسر بدن حرکت کنند. این سلول ها می توانند به راحتی در گردش خون اختلال ایجاد کنند یا به ریه ها برسند و باعث مشکل در تنفس، آسیب مغزی، از دست دادن توانایی شناختی یا حتی مرگ شوند.

 • نکروز پوست

در روش‌های تهاجمی لیپوساکشن که سلول‌ های چربی زیادی از یک ناحیه برداشته می‌شوند، ممکن است بافت قسمت عمل ‌شده از بین رفته و باعث نکروز پوست شود. نکروز بیشتر در افراد سیگاری مزمن اتفاق می افتد و ممکن است باعث عفونت، لخته شدن خون، التهاب و آسیب به عروق خونی شود.

 • تشکیل لخته های خون

ایجاد لخته های خونی جزئی و DVT (ترومبوز وریدی عمقی) پس از لیپوساکشن پشت کمر نادر است اما به هر حال ممکن است. تشکیل لخته خون یک وضعیت تهدید کننده زندگی است و باید فورا درمان شود.

 • افتادگی پوست

بعد از لیپوساکشن پشت کمر، پوست تا حدی نرمال شل می شود. اما در برخی موارد، که حجم زیادی از چربی به یکباره از یک ناحیه خاص برداشته می‌شود، پوست شل می‌شود و ممکن است دوباره جمع نشود. سن، نوع پوست و روش جراحی می تواند روی پوست بعد از لیپوساکشن پشت کمر تاثیر بگذارد. خوشبختانه روش های درمانی (مانند جراحی) و روش های پیشگیری (ماساژ قبل از عمل) برای جلوگیری از این عارضه وجود دارد.

 • فرورفتگی های پوستی

در لیپوساکشن پشت کمر ، اگر حجم زیادی چربی از یک قسمت بدن استخراج شود، باعث ایجاد فرورفتگی های پوستی می شود که غیرطبیعی و غیر جذاب به نظر می رسند. چنین نقص پوستی خود به خود برطرف می شود، اما در برخی موارد، فرورفتگی ها دائمی می شوند و بیمار نیاز به انجام یک عمل جراحی کوچک دارد.

عوارض طولانی مدت لیپوساکشن پشت کمر

عوارض جانبی طولانی مدت لیپوساکشن پشت کمر می تواند متفاوت باشد. لیپوساکشن پشت کمر سلول های چربی را برای همیشه از نواحی مورد نظر بدن حذف می کند. بنابراین، در صورت افزایش وزن، چربی همچنان در قسمت های مختلف بدن ذخیره می شود. چربی جدید می تواند عمیق تر در زیر پوست ظاهر شود و اگر در اطراف کبد یا قلب رشد کند می تواند خطرناک باشد.

برخی از افراد آسیب عصبی دائمی و تغییرات در احساس پوست را تجربه می کنند. برخی دیگر ممکن است در نواحی که ساکشن شده اند فرورفتگی ایجاد کنند، یا ممکن است پوستی برآمده یا مواج داشته باشند که از بین نمی رود.

برخی از عوارض جانبی لیپوساکشن پشت کمر طولانی مدت در نظر گرفته می شوند زیرا ممکن است بیش از شش ماه طول بکشد و درمان آن ها سخت است. برخی از این عوارض عبارتند از عفونت مزمن، آسیب به اندام ‌ها و بافت‌ های داخلی، تشکیل لخته ‌های خون در ریه ‌ها، که ممکن است به دلیل کاهش سطح اکسیژن باعث آسیب مغزی شود، تغییر رنگ پوست، بی‌حسی مداوم، که ممکن است به مدت طولانی ادامه یابد. پوست ناصاف و آسیب به اعصاب و عروق خونی.

درمان عوارض جانبی طولانی مدت لیپوساکشن پشت کمر کمر نیازمند صبر و تجربه پزشک است. بنابراین، شما باید قبل از عمل جراحی، تمام جنبه های این جراحی را با پزشک خود در میان بگذارید و تاریخچه پزشکی دقیقی را در اختیار او قرار دهید. در پرونده خود داروهایی که اکنون مصرف می کنید، جراحی های قبلی، آلرژی ها و سابقه خانوادگی بیماری های مزمن را ذکر کنید.

 • پاسخ به سوالات پرتکرار

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

جراحان پلاستیک می توانند به شما در پیش بینی و تجسم نتایج واقعی کمک کنند. بلافاصله پس از جراحی، مقداری تورم وجود خواهد داشت و ممکن است پوست شل شود. به همین دلیل ممکن است چندین هفته تا چند ماه طول بکشد تا میزان کامل نتایج این روش مشاهده شود.

سلول های چربی که در حین لیپوساکشن برداشته می شوند، برای همیشه حذف می شوند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که بیماران همچنان می توانند سلول های چربی جدید به دست آورند، بنابراین پیروی از یک رژیم غذایی سالم، سبک زندگی و برنامه ورزشی پس از درمان می تواند به جلوگیری از افزایش چربی جدید کمک کند.

لیپوساکشن یک روش جراحی است که لایه چربی زیر جلدی (چربی درست زیر پوست) را در قسمت هایی از بدن که به طور سرسختانه در برابر رژیم غذایی و ورزش مقاوم هستند، شکسته و حذف می کند. این یک روش کاهش وزن نیست.

برخی از نواحی رایج بدن که در آن لیپوساکشن انجام می شود عبارتند از:

 • غبغب
 • پشت گردن
 • پایین بازوها
 • سینه
 • پشت کمر
 • شکم
 • پهلو

نواحی کمتر رایج شامل مچ پا، قسمت داخلی ران و قسمت بالایی پشت کمر است. این عمل برای هر فرد منحصر به فرد است، زیرا هر فرد به رژیم غذایی و ورزش متفاوت پاسخ می دهد. جراحان پلاستیک واجد شرایط با بیماران مشورت می کنند تا مناطقی از بدن آن ها را که لیپوساکشن در آن ها منطقی است، تعیین کنند.

برخلاف تصور رایج، لیپوساکشن یک روش درمانی برای کاهش وزن نیست. در عوض، این یک روش کاهش چربی است. مقدار چربی قابل برداشت در یک ناحیه در طی یک عمل بسته به عوامل مختلفی از جمله ارزیابی جراح از سلامت بیمار و اهداف زیبایی شناختی وی متفاوت خواهد بود.

جراحان پلاستیک دستورالعمل ‌هایی را برای روزهای منتهی به لیپوساکشن ارائه می‌کنند، اما به طور کلی، مهم ‌ است که از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده بخواهید که شما را تا مرکز جراحی برساند و برگرداند و در دوره نقاهت همراه شما باشد. برخی از داروهای خاص مانند آسپرین و رقیق‌کننده‌ های خون ممکن است قبل از انجام عمل متوقف شوند. در برخی موارد، خون گیری زودتر از موعد انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که فرد کاندید مناسبی برای بیهوشی است. حدود 12 ساعت قبل از زمان عمل نباید چیزی بخورید و بیاشامید.

لیپوساکشن یک روش جراحی است که شامل ایجاد برش های کوچک روی پوست و قرار دادن ابزاری به نام کانولا در پاکت چربی است. این کانول به یک دستگاه مکنده یا یک سرنگ برای استخراج چربی متصل می شود.

این معمولاً یک جراحی سرپایی است، بنابراین در حالی که بیماران ممکن است تحت بیهوشی عمومی قرار گیرند، اغلب اجازه دارند در همان روز جراحی به خانه بروند.

در اکثر روش‌ها، بیمار می ‌تواند در عرض چند روز به سر کار بازگردد و همه فعالیت ‌های عادی مانند ورزش را در عرض 2 تا 4 هفته یا کمتر از سر بگیرد، اگرچه بهبودی و مراقبت ‌های پس از جراحی بسته به ناحیه تحت درمان و میزان چربی برداشته ‌شده متفاوت است.

پیروی از دستورالعمل های جراح بهترین راه برای بهبودی کوتاه و تا حد امکان بدون درد است. ممکن است کمی ناراحتی احساس شود. با این حال، انتخاب‌ های سبک زندگی خوب مانند استراحت، مصرف زیادی آب و عدم سیگار کشیدن زمان بهبودی را سریع‌ تر و عوارض را کمتر می‌کند. شایع ترین اثرات پس از جراحی می تواند شامل مقداری تورم، کبودی و حساسیت در ناحیه عمل باشد. تیم جراحی گزینه ‌هایی را در مورد تسکین درد پس از جراحی و همچنین فهرستی از مسکن ‌هایی که باید از آن اجتناب کرد، ارائه می‌کنند.

دستورالعمل های متداول پس از جراحی نیز شامل پوشیدن لباس های فشاری در نواحی تحت درمان است. ممکن است فعالیت هایی خاص برای چند هفته پس از عمل برای کاهش فشار بر روی نواحی هدف توصیه شود.

بهترین کاندید برای لیپوساکشن افراد سالم با وزن هدف یا نزدیک به آن هستند. آن ها همچنین غیر سیگاری هستند.

بیماران ایده آل دارای چربی زیر جلدی سرسخت هستند که در آن چربی بین ماهیچه و پوست قرار می گیرد و نه چربی احشایی که در آن لایه چربی در زیر لایه عضلانی اطراف اندام های شکمی قرار دارد.

علاوه بر این، جراحان وضعیت پوست بیمار آینده نگر را قبل از توصیه لیپوساکشن ارزیابی می کنند. بیماران با خاصیت ارتجاعی پوست مناسب کاندیدای مناسبی برای لیپوساکشن هستند، در حالی که بیمارانی که پوست شل یا سلولیت دارند اینطور نیستند، زیرا این شرایط می تواند منجر به ناهمواری یا فرورفتگی پوست شود.

کانولا ابزار کوچکی است و به همین دلیل اسکارها نیز کوچک هستند. جای زخم نیز بسته به کیفیت پوست فرد متفاوت است. جراحان در مورد مکان و راه هایی که می توانند ظاهر جای زخم را به حداقل برسانند، صحبت خواهند کرد.

لیپوساکشن را می توان در مطب پزشک، مرکز جراحی سرپایی و یا در بیمارستان انجام داد. یک مرکز جراحی ایمن برای لیپوساکشن باید بتواند خطرات عفونت های جراحی را به حداقل برساند. جراحی ها باید در اتاق های عمل انجام شود که استانداردهای بالایی را برای تمیزی رعایت کنند.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد