فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی

نگرانی‌های رایجی که می‌توان در حین انجام عمل جراحی شکم می توان برطرف

 • پوست شل و آویزان
 • چربی سرسخت
 • دیاستاز رکتی (عضلات شکمی جدا شده)
 • فتق
 • بی اختیاری استرسی ادرار
 • عزت نفس پایین
 • مشکل پیدا کردن لباسی دلخواه

فواید درن بعد از ابدومینوپلاستی

 • کاهش سروما
 • کاهش تورم
 • کاهش التهاب
 • کاهش خونریزی

آیا کشیدن درن دردناک است؟

بیماران ممکن است احساس کشش یا فشار را تجربه کنند

درن بعد از عمل ابدومینوپلاستی چیست؟

درن یک لوله کوچک پلاستیکی و قابل انعطاف است که معمولا در حین جراحی توسط پزشک داخل بدن بیمار گذاشته می شود و چند روز بعد خارج می شود.

درن بعد از عمل ابدومینوپلاستی چه زمانی کشیده می شود؟

معمولا 1 هفته بعد از عمل ابدومینوپلاستی

آیا می توان بعد از عمل ابدومینوپلاستی با درن دوش گرفت؟

در صورتی که درن کشیده نشود، بله دوش گرفتن امکان پذیر است.

آیا برداشتن زود هنگام درن بعد از عمل ابدومینوپلاستی مشکل ساز خواهد شد؟

اگر درن های پس از عمل ابدومینوپلاستی زودتر از موعد برداشته شوند، ممکن است خطر تشکیل سروما یا همان تجمیع مایعات افزایش یابد.

بهبودی پس از عمل جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی را می توان با ورزش منظم افزایش داد اما به یاد داشته باشید، تامی تاک یک عمل جراحی مهم است و بهبودی پس از عمل یک کار جدی است.

در اینجا، دکتر کامبیز ایزد پناه، تعدادی فعالیت و تمریناتی را تشریح می‌کند که بهبودی پس از عمل جراحی شکم را تسریع می‌کنند و اطمینان می‌دهند که بیماران به نتایج دلخواه خود دست می‌یابند. ابتدا، او دقیقاً توضیح می‌دهد که در حین انجام عمل جراحی برای بدن شما چه اتفاقی می‌افتد و سپس چگونه می‌توانید به بهبودی بدن خود از این عمل کمک کنید.

آنچه می خوانید

در عمل جراحی ابدومینوپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

برای بسیاری از بیماران، عضلات ناحیه شکم در دوران بارداری یا در نتیجه چاقی، جدا شده یا کشیده می شوند. این امر همچنین باعث شل شدن بیش از حد پوست در اطراف شکم می شود.

عمل جراحی شکم این مشکلات را حل می کند. در حین انجام عمل جراحی شکم، جراح برشی در امتداد شکم شما ایجاد می کند. از طریق این برش، جراح قادر است ماهیچه‌ ها و پوست ناحیه شکم را با تقویت یا سفت کردن ماهیچه ‌هایی که از هم جدا شده ‌اند با نزدیک ‌تر کردن آن ها و ثابت کردن آن ها در جای خود، دستکاری کند. همچنین می توان پوست اضافی را برداشت و پوست باقیمانده را روی شکم کشید تا ناحیه را صاف کند و از ستون فقرات و اندام های شکمی حمایت ساختاری کند. سپس جراح برش را با بخیه می بندد و بدن شما روند بهبودی را آغاز می کند.

به دلیل تهاجمی بودن این جراحی، بدن دچار کبودی داخلی و خارجی، کشیدگی عضلات و البته برشی که از طریق آن عمل انجام می شود، می شود. قبل از اینکه بتوانید به عملکرد و فعالیت های عادی بازگردید، بدن شما باید ابتدا اقدامات درمانی انجام دهد.

عمل جراحی ابدومینوپلاستی

فیلم واقعی مراحل جراحی ابدومینوپلاستی توسط دکتر ایزدپناه

در طول بهبودی از عمل جراحی ابدومینوپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

بعد از جراحی، شکم شما کبود، متورم و حساس خواهد بود. کبودی به دلیل خروج خون از رگ های خونی آسیب دیده ایجاد می شود که بین پوست و ماهیچه ها گیر می کند.

کبودی نیز باعث افزایش تورم کمک می شود، اما تورم نیز به دلیل محافظت از ناحیه آسیب دیده توسط سیستم های دفاعی بدن ایجاد می شود. مایعات و گلبول ‌های سفید خون می ‌توانند پس از عمل جراحی شکم در ناحیه شکم جمع شوند و منجر به تورم شوند. ورزش منظم به کاهش این کبودی و تورم کمک می کند، اما نه قبل از آماده شدن کامل بدن.

 

برای کمک به بهبودی بدنم از شکم چه کاری می توانم انجام دهم؟

فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی بیست و چهار ساعت اول

قبل از هر چیز، این موضوع کاملاً حیاتی است که به بدن خود اجازه دهید تا بیست و چهار ساعت بلافاصله پس از عمل استراحت کامل داشته باشد. دادن فرصتی به بدن شما برای سازگاری با این عمل و شروع روند بهبودی به حفظ عضله تغییر یافته کمک می کند و فرصتی را برای برش فراهم می کند تا به درستی بسته شود.

بسیاری از بیماران ممکن است روز اول را در بیمارستان بگذرانند، فقط برای اطمینان از اینکه هیچ عارضه ای سلامت آن ها را تهدید نکند. نشستن به تنهایی و شاید ایستادن و نشستن آرام، تنها تمریناتی است که باید در بیست و چهار ساعت اول انجام دهید.

پس از روز اول، می توانید کمی پیاده روی بسیار آهسته را شروع کنید. این به گردش خون کمک می کند اما هنوز برای فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی به صورت جدی خیلی زود است.

فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی دو هفته اول بعد از جراحی

گردش خون مناسب در طول فرآیند بهبودی مهم است زیرا خون مواد زائد را از محل دور می‌کند و شرایط را برای بهبودی بدن شما فراهم می‌کند.

باید به یاد داشته باشید که عضلات شکم شما به زمان نیاز دارند تا به درستی به خود بچسبند و کشش در این روزهای اولیه خطر جدا شدن عضلات یا باز شدن برش را به همراه دارد. به این دلایل، بسیار مهم است که شکم خود را کشش ندهید.

پیاده روی سبک با کمی خمیدگی در ناحیه کمر تنها کاری است که باید در دو هفته اول انجام دهید و به تدریج با هر روز فاصله را افزایش دهید.

فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی هفته سوم و چهارم

پس از دو هفته، می توانید به آرامی کمر خود را حرکت دهید و در پیاده روی یا دوچرخه سواری ملایم شرکت کنید. همچنان باید از بلند کردن وزنه و هر گونه تمرینی که ناحیه شکم را هدف قرار می دهد خودداری کنید.
این کار به تحرک ناحیه کمک می کند و جریان خون را بیشتر می کند و به عضلات و برش زمان مناسب برای تنظیم و بهبودی می دهد.

فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی هفته های چهار تا ششم

  به شرطی که هیچ نشانه ای از درد یا ناراحتی وجود نداشته باشد، می توانید در این مدت ورزش کمی شدیدتر را شروع کنید. به آرامی دامنه حرکت را بدون وارد کردن فشار زیاد به ناحیه شکم افزایش دهید.

فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی دو ماه پس از جراحی

بسته به میزان بهبودی شما، در این زمان، بیشتر بیماران می توانند ورزش منظم را از سر بگیرند. شما می توانید ناحیه شکم را با فعالیت های خاصی مانند بالا بردن پاها، تمرینات پلانک هدف قرار دهید.

ورزش کاردیو و رژیم غذایی مناسب بهترین راه برای حفظ نتایج عمل جراحی شکم است. با افزایش تدریجی فعالیت هوازی و توجه به کالری دریافتی خود در دو ماه اول ریکاوری، به کاهش وزن خود کمک خواهید کرد. به یاد داشته باشید، در حین بهبودی پس از عمل جراحی شکم، آن را آهسته انجام دهید.

فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی

6 مرحله برای فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی که به آن تامی تاک نیز گفته می شود، روشی است که چربی و پوست ناخواسته در ناحیه شکم را کاهش و از بین می برد. همچنین در صورت لزوم عضلات شکم را سفت می کند. انجام عمل جراحی شکم یک فرآیند هیجان انگیز است، اما پس از عمل چه انتظاری باید داشت؟ پس از جراحی و در طول چند هفته اول بهبودی، احتمالاً تفاوت فوق ‌العاده ‌ای در بدن خود خواهید دید و احتمالاً برای از سرگیری فعالیت‌ ها و تمرینات منظم خود هیجان ‌زده خواهید بود. اما، قبل از اینکه روی تردمیل بپرید یا وزنه ها را بردارید و شروع به بلند کردن وزنه کنید، مهم است که این شش مرحله را برای انجام تمرینات پس از عمل جراحی شکم دنبال کنید.

به دکتر خود گوش دهید

قبل از انجام هر گونه فعالیت بدنی، با پزشک خود در مورد آنچه که باید از ورزش بعد از جراحی ابدومینوپلاستی انتظار داشته باشید و مدت زمانی که باید برای شروع بعد از عمل صبر کنید صحبت کنید. پاسخ جراح شما به وضعیت شما قبل از جراحی، تجربه جراحی شخصی شما و نحوه بهبودی بدن شما بستگی دارد. اگر قبل از عمل خود یک دونده ماراتن بودید، به احتمال زیاد سریعتر از کسی که زمان بیشتری را روی مبل می گذراند، به سبک زندگی فعال خود باز خواهید گشت.

 دکتر کامبیز ایزد پناه، یک برنامه ورزشی را توصیه می کند که با سطح تناسب اندام و نیازهای ریکاوری شما هماهنگ باشد. نیازهای فیزیکی شغل شما همچنین بر توصیه جراح شما در مورد زمان بازگشت به کار تأثیر می گذارد. کسانی که مشاغل کم تحرک دارند معمولاً سریع تر از کسانی که مشاغلی دارند که به فعالیت بدنی شدید نیاز دارند به سر کار باز می گردند.

نشستن و ایستادن را امتحان کنید

بلافاصله پس از عمل جراحی ابدومینوپلاستی، حتی افرادی که از نظر جسمی مناسب هستند نیز ممکن است برای کارهای به ظاهر ساده مانند نشستن نیاز به حمایت داشته باشند. مهم است که در 24 ساعت اول پس از جراحی ابدومینوپلاستی کمی حرکت کنید تا به گردش خون کمک کنید. اما، هنگام شروع کار حتماً یک نفر را در اختیار داشته باشید، زیرا ممکن است شرایط شما ناپایدار باشد و حالتان بد شود. راه رفتن بعد از جراحی شکم مهم است. هر روز پس از عمل، باید کمی بیشتر و کمی دورتر راه بروید تا قدرت خود را افزایش داده و بهبودی را تسهیل کنید.

انجام فعالیت های قلبی عروقی سبک به زودی پس از جراحی

اگر تامی تاک شما نیاز به سفت کردن عضلات شکم داشته باشد، همانطور که در بیشتر موارد، معمولاً حدود 2 هفته طول می کشد تا بتوانید ورزش های سبک قلبی عروقی را شروع کنید. مجدداً، مهم است که قبل از شروع هر ورزش پس از جراحی پلاستیک با پزشک خود مشورت کنید.

پس از دریافت تأییدیه، می‌ توانید با فعالیت ‌های ورزشی سبک که ضربان قلب شما را بدون درگیر کردن مستقیم عضلات شکم افزایش می‌دهند، مانند پیاده‌ روی یا دوچرخه ‌سواری شروع کنید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

بالاتنه و پاهای خود را تقویت کنید، اما از تمرینات شکم خود دوری کنید

اکثر بیماران می توانند حدود 3 هفته پس از عمل جراحی شکم، ورزش های سبک وزنه برداری را شروع کنند. اینها باید تمریناتی باشند که بازوها، قفسه سینه، شانه ها و پاهای شما را تقویت کنند - علاوه بر فعالیت های قلبی سبک. باز هم مهم است که در این مدت از بلند کردن وزنه های سنگین خودداری کنید. شما باید از کشش، دراز و نشست یا سایر تمرینات شکم یا بلند کردن خودداری کنید. این زمانی است که داشتن یک مربی شخصی برای بهبودی شما بسیار مهم است. آن ها می توانند تمرینات هدفمندی را در اختیار شما قرار دهند که فشار بی مورد بر روی شکم وارد نمی کند و اطمینان حاصل می کند که جدول زمانی بهبودی شکم شما تا حد امکان کوتاه است.

شروع به تمرین کردن عضلات شکم کنید

پس از حدود 5 تا 6 هفته پس از انجام عمل جراحی ابدومنیوپلاستی و زمانی که جراح شما تایید کرد، می توانید به تدریج برنامه ورزشی خود را گسترش دهید، از جمله پیلاتس و یوگا. باز هم، مربی شخصی یک منبع ارزشمند در این مدت است. آن ها می توانند شما را در مورد فرم، مدت و حتی پیشرفت تمرینات راهنمایی کنند، زیرا قدرت در عضلات شکم خود را به دست می آورید. تا زمانی که پزشکتان اجازه ندهد، همچنان باید از انجام هر گونه وزنه سنگین یا ورزش هایی که عضلات شکم را هدف قرار می دهد، خودداری کنید. این به این دلیل است که تمرینات سنگین شکم بعد از عمل شکم تنها منجر به استرس در ناحیه می شود که می تواند بر بهبودی شما تأثیر منفی بگذارد.

روال تمرینی عادی خود را از سر بگیرید

تبریک می گویم! در حدود 7 تا 10 هفته پس از عمل جراحی شکم، شما باید برای سهولت در انجام تمرینات ورزشی عادی خود آماده شوید. تا زمانی که تکرارهای ست خود را به تدریج افزایش دهید، می توانید کرانچ، دراز و نشست و پلانک را شروع کنید. توصیه می کنیم روی انجام این تمرینات با فرم بی عیب و نقص تمرکز کنید. هنگام از سرگیری روال عادی فعالیت خود، حتماً به بدن خود توجه کنید. آهسته شروع کنید، اهداف معقول تعیین کنید، به بدن خود اعتماد کنید و به آنچه نیاز دارد گوش دهید.

 

هر بیمار منحصر به فرد است و هر فرآیند بهبودی شخصی است. بهبودی شما مانند خواهر یا دوست شما نخواهد بود. ترکیب ژنتیکی، سطح آمادگی جسمانی قبل از جراحی، عادات تغذیه، محیط و ساختار حمایتی، همگی در زمان بهبودی شما نقش دارند  و گوش دادن به توصیه جراح شما این و بسیاری از عوامل دیگر را در نظر می گیرد. برای دستیابی به نتایج مورد نظر، بسیار مهم است که دستورالعمل های بهبودی جراح خود را برای مراقبت پس از عمل جراحی شکم با دقت دنبال کنید. تلاش برای رد شدن از مراحل بهبودی یا فشار بیش از حد به فرآیند بازیابی نه تنها باعث ناامیدی می شود، بلکه می تواند نتایجی را که قبلاً به دست آورده اید خنثی کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

ورزش بعد از ابدومینوپلاستی

چه زمانی فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی ایمن است؟

جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی تکنیکی است که در آن چربی و پوست اضافی از شکم برداشته شده و بافت عضلانی زیرین سفت می شود. این فرآیند به بیماران، اعم از زن و مرد، ظاهری مطلوب ‌تر از نظر زیبایی شناختی و اعتماد به نفس پس از کاهش قابل توجه وزن را ارائه می‌دهد.

اگر تحت عمل جراحی زیبایی شکم قرار گرفته اید یا در حال بررسی این روش هستید، باید از آنچه در طول دوره بهبودی انتظار دارید آگاه باشید. ورزش و فعالیت یک عنصر ضروری از یک سبک زندگی سالم است و در حفظ نتایج ابدومینوپلاستی بسیار مهم است.

مهم است که از توصیه ‌های مربوط به فعالیت و ورزش در طول دوره بهبودی آگاه باشید و به آن ها پایبند باشید. در اینجا ما جزئیات ورزش بعد از عمل جراحی شکم را پوشش خواهیم داد، زمانی که بازگشت به روال معمول ورزش و تمرینات مناسبی که می تواند به حفظ ایمن سطح فعالیت کمک کند، بی خطر باشد.

بعد از تامی تاک ورزش کنید

زمان بهبودی معمولاً بین 6 تا 8 هفته متغیر است. اگرچه بازگشت به حالت عادی بلافاصله پس از جراحی می تواند وسوسه انگیز باشد، اما مهم است که به بدن خود زمان و فضای کافی برای استراحت بدهید، از هر گونه عارضه بعد از عمل جلوگیری کنید و بهترین نتایج ممکن را به دست آورید، و محدودیت ورزش بخش مهمی از این امر است.

پس از ابدومینوپلاستی، حتی ساده ‌ترین کارها ممکن است فشار زیادی بر بافت ‌های بهبودی شکم وارد کند و روند بهبودی را مختل کند. ضروری است که از هر گونه فعالیتی که شامل خم شدن است حداقل به مدت 4 هفته اجتناب شود. با این حال، تحرک پس از جراحی ضروری است، بنابراین پیاده روی در مسافت های کوتاه، حتی در روز جراحی، توصیه می شود.

 

از هر گونه ورزش شدید قلبی عروقی مانند آهسته دویدن، دویدن، دوچرخه سواری یا ورزش های رقابتی باید بین 4 تا 6 هفته پس از جراحی اجتناب شود. برای بسیاری از بیماران، پیاده روی راهی مفید برای حفظ سطح فعالیت تا حد امکان است.

تمرینات مقاومتی و وزنه

هر نوع تمرین مقاومتی که عضلات شکم را درگیر می کند، مانند کرانچ، دراز و نشست یا پلانک، در صورت توصیه جراح باید حداقل به مدت 6 هفته یا بیشتر اجتناب شود. این به این دلیل است که در طی عمل ابدومینوپلاستی، عضلات شکم اغلب تنظیم و ترمیم می شوند و بنابراین به زمان قابل توجهی برای بهبود نیاز دارند.

مقدار زمان ریکاوری مورد نیاز قبل از بازگشت به تمرینات وزنه بر اساس سطح آمادگی جسمانی قبل از جراحی متفاوت است. اگر از قبل درگیر یک برنامه وزنه برداری منظم بودید، احتمالاً می توانید زودتر از فردی که برای اولین بار تمرین وزنه می زند، به این برنامه بازگردید. به طور کلی، تمرینات با وزنه باید برای 6 هفته ابتدایی اجتناب شود و پس از آن به صورت تدریجی مجدداً شروع شود. در ابتدا، یک برنامه وزنه برداری برای بازوها و پاها، توصیه می شود. اما نکته مهم این است که برای جلوگیری از فعال شدن عضلات شکم در حین حرکاتی که دست ها و پاها را هدف قرار می دهند، وزن باید کاهش یابد.

بعد از مینی تامی تاک ورزش کنید

مینی تاک یک جایگزین عالی برای ابدومینوپلاستی برای کسانی است که فقط پوست اضافی زیر ناف دارند. اگرچه این روش به عنوان “مینی” توصیف می شود، اما این روش تهاجمی است و همچنان به یک دوره بهبودی نیاز دارد.

طول دوره ریکاوری بستگی به این دارد که آیا عضلات شکم در طول عمل سفت شده اند یا خیر. در این صورت باید از ورزش و هرگونه فعالیت شدید به مدت 4 تا 6 هفته خودداری کرد. اگر هیچ تغییری در عضلات شکم ایجاد نشده باشد و جراحی فقط شامل برداشتن پوست اضافی باشد، ممکن است بتوانید زودتر به محض بهبودی محل برش به فعالیت های شدید بازگردید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

توصیه های مهم برای ابدومینوپلاستی، پیکرتراشی و لیپوماتیک ، از زبان دکتر ایزدپناه :

چگونه بعد از عمل ابدومینوپلاستی روی تناسب اندام بمانید؟

ما همه بیماران ابدومینوپلاستی خود را تشویق می کنیم که به طور منظم ورزش کنند تا عضلات شکم خود را محکم و سفت نگه دارند. انجام این کار می تواند به حفظ نتایج جراحی کمک کند، مشروط بر اینکه بیماران وزن اضافی اضافه نکنند. اگر این کار را انجام دهند، وزن اضافی می تواند پوست و بافت های ترمیم شده را کشیده و احتمالاً باعث آسیب و علائم کشش جدید شود. ورزش منظم می تواند کالری بسوزاند و متابولیسم فرد را افزایش دهد، به همین دلیل است که ما بیماران خود را تشویق می کنیم تا بعد از عمل جراحی شکم تناسب اندام خود را حفظ کنند.

 

با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که ابدومینوپلاستی یک جراحی بزرگ است، بنابراین بیماران نمی توانند به مدت چندین هفته به سطح فعالیت طبیعی خود بازگردند. برنامه کلی زیر می تواند کسانی را که علاقه مند به تناسب اندام بعد از عمل جراحی شکم هستند راهنمایی کند:

 • هفته اول: هفته اول بعد از ابدومینوپلاستی، باید روی استراحت و ریکاوری تمرکز کنید. پس از روز دوم، تنها ورزش شما باید شامل بلند شدن از رختخواب هر دو ساعت یکبار و پیاده روی با کمک به مدت 10 تا 15 دقیقه باشد. تا پایان هفته، باید بتوانید به فعالیت های سبک یا کارهای خانه بپردازید و بدون کمک راه بروید.
 • هفته دوم: تا پایان هفته دوم، باید بتوانید دو بار در روز به مدت 10 تا 15 دقیقه پیاده روی کنید، عادتی که اکنون می توانید ایجاد کنید و به شما کمک می کند تا بعد از عمل جراحی شکم خود را در تناسب اندام بمانید. در طول این مدت شما همچنین می توانید در فعالیت های اجتماعی شرکت کنید و برخی از بیماران برای بازگشت به کار آزاد خواهند شد، البته تا زمانی که این کار شامل بلند کردن اجسام سنگین، ایستادن طولانی مدت یا هیچ نوع فعالیت بدنی نباشد.
 • هفته سوم و چهارم: در این مرحله از بهبودی خود، می توانید سوار دوچرخه ثابت شوید و شروع به افزایش سرعت و مدت زمان برنامه پیاده روی خود کنید.
 • هفته های چهارم تا ششم: اکثر بیماران در این مرحله شروع به بهتر شدن خود می کنند، بنابراین ما آنها را تشویق می کنیم تا به تدریج فعالیت بدنی خود را افزایش دهند، البته تا زمانی که به هیچ وجه عضلات شکم خود را تحت فشار قرار ندهند. سعی کنید بیش از 75 درصد از حد طبیعی ورزش نکنید.
 • هفته ششم و فراتر از آن: بهترین روش برای تناسب اندام بعد از عمل جراحی شکم، ایجاد یک برنامه ورزشی منظم است. در این مدت باید سعی کنید به تدریج شدت و تنوع تمرین خود را افزایش دهید تا گروه های مختلف ماهیچه ای را تمرین دهید و ضربان قلب خود را بالا ببرید تا از فواید قلبی عروقی نیز بهره مند شوید. تا 12 هفته از تاریخ جراحی از انجام تمرینات شکمی جدا (کرانچ، دراز و نشست، وزنه برداری) خودداری کنید.
 • جراحی شکم برای افرادی مناسب است که در حال حاضر به وزن هدف خود نزدیک شده اند اما پوست شل، افتادگی یا چروک شکم خود را تجربه می کنند که با رژیم غذایی و ورزش قابل کاهش نیست. در حالی که این روش یک روش کاهش وزن نیست، بیماران می توانند پس از عمل شکم بین 10 تا 20 پوند وزن کم کنند. با این حال، دوره نقاهت مستلزم استراحت و پرهیز از ورزش است. در نتیجه، بیماران اغلب نگران بازگشت وزن از دست رفته هستند.

جراحی شکم شامل چه مواردی است؟

تامی تاک یا ابدومینوپلاستی، پوست شل و ماهیچه ها را سفت می کند تا شکم را شکل دهد و شکمی صاف تر ایجاد کند. برخی از بیماران فقط به حداقل برداشتن پوست یا مینی تاک نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر نیاز به یکجراحی کامل شکم و یک برش دارند که از مفصل ران تا لگن کشیده شود. این روش معمولاً با کانتور کردن بدن و لیپوساکشن برای برداشتن دردسرساز چربی همراه است.

بیماران پس از عمل جراحی شکم با لباس فشرده به خانه فرستاده می شوند تا تورم را کنترل کنند، ایستادن و راه رفتن را برای چند روز بعد از عمل دردناک کنند. درمان مناسب نیاز به استراحت کامل در چند روز اول دارد. پس از آن، بیماران می توانند برخی از فعالیت های روزمره را از سر بگیرند. اما بازگشت به تمرینات کمی بیشتر طول می کشد.

جراحی ابدومینوپلاستی

چه زمانی می توانم بعد از عمل جراحی شکم ورزش کنم؟

با تنظیم ماهیچه های شکم و بهبود برش جراحی، بیماران تشویق می شوند کمی پیاده روی کنند. اکثر بیماران می توانند در عرض دو هفته به برنامه های معمول روزانه خود بازگردند، اما ورزش باید در 6 هفته اول نسبتاً سبک باشد. پیاده روی و تمرین با وزنه سبک برای 2 تا 6 هفته اول بهترین حالت ممکن است.

با این حال، تمرینات کامل، به ویژه آنهایی که شامل کرانچ یا سایر فشارهای شکمی هستند، باید تا حدود هشت هفته پس از عمل جراحی شکم اجتناب شود. هر بیمار متفاوت است و دکتر کامبیز ایزدپناه توصیه هایی را بر اساس بدن شما و بهبودی آن ارائه می دهد. ماساژ لنفاوی که از روز بعد از عمل جراحی شکم شروع می شود و حداقل یک بار در هفته پس از آن می تواند به طور چشمگیری بهبودی را با کاهش ادم و درد کمتر بهبود بخشد.

کسانی که نگران افزایش وزن در حین بهبودی پس از عمل جراحی شکم هستند، توصیه می‌شود در هفته‌ های بعد از عمل، ورزش ‌های سبکی انجام دهند تا زمانی که بتوانند به قدرت کامل خود برگردند. دستورالعمل های خاص شما نیز به عادات ورزشی شما قبل از عمل جراحی شکم بستگی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

ریکاوری برای هر کسی متفاوت است

اگر به دنبال انجام عمل جراحی شکم هستید یا برای انجام آن برنامه ریزی کرده اید، مهم است که در نظر بگیرید که بهبودی شامل چه مواردی می شود. بهبودی شما به عوامل مختلفی از جمله سن، سلامتی و وزن بدن شما بستگی دارد. همچنین بستگی به نوع شکم شما دارد.

طبیعی است که بخواهید پس از جراحی به حالت عادی برگردید، اما مهم است که به بدن خود زمان دهید تا بهبود یابد. ممکن است فقط چند ساعت پس از جراحی لازم باشد در بیمارستان بمانید، یا جراح شما ممکن است یک شب یا بیشتر از شما بخواهد که در بیمارستان بمانید. و هنگامی که بیمارستان را ترک می کنید، بهبودی واقعی آغاز می شود. در اینجا چیزی است که شما باید بدانید.

جدول زمانی برای بهبودی

شما می خواهید یک چارچوب زمانی برای بهبودی خود تعیین کنید تا زمان کافی برای بهبودی داشته باشید و بتوانید از جنبه های خاصی از زندگی خود استراحت کنید. اطمینان حاصل کنید که ترتیبات مناسب را انجام داده اید و برای دوره نقاهت کاملاً آماده هستید.

درن شما تا چند روز پس از جراحی در داخل باقی می ماند. به شما نشان داده می شود که چگونه از درن ها مراقبت و آن ها را تخلیه کنید. احتمالاً در زمانی که درن شما در محل قرار دارد، نیاز به مصرف آنتی بیوتیک و ضد انعقاد دارید.

شما حدود شش هفته از یک چسب شکمی استفاده خواهید کرد. این به جلوگیری از تجمع مایع کمک می کند و به حمایت از شکم شما کمک می کند.

در حالی که دوره نقاهت معمولاً برای مینی تاک شکم کوتاه ‌تر است، هنوز باید حداقل به مدت شش هفته از فعالیت‌ های شدید خودداری کنید. این شامل هرگونه ورزش شدید یا بلند کردن اجسام سنگین است.

بعد از عمل جراحی چه انتظاری دارید

جراح یا پرستار شما به درستی در مورد نحوه بهبودی در خانه به شما توضیح می دهد.

به شما در خصوص موارد زیر توضیحاتی گفته می شود:

 • نحوه مراقبت از برش ها و لوله های تخلیه
 • از نظر عفونت یا سلامت کلی از چه چیزهایی باید آگاه بود
 • از نظر فعالیت بدنی که بر خط برش شما به مدت شش هفته تأثیر می گذارد از چه چیزهایی باید اجتناب کرد
 • زمانی که باید دوباره به جراح پلاستیک خود مراجعه کنید
 • مدت زمان پوشیدن لباس فشار شکم
 • چقدر استراحت کنیم
 • آنچه می توانید بخورید

شما باید کسی را داشته باشید که بتواند شما را از بیمارستان به خانه براند و حداقل در چند روز اول پس از جراحی از شما مراقبت کند. شما می توانید 48 ساعت پس از برداشتن لوله های درن خود دوش بگیرید. ممکن است به شما توصیه شود که برای مدتی هنگام دوش گرفتن از صندلی استفاده کنید.

برای شما یک آنتی بیوتیک و احتمالاً یک ضد انعقاد تجویز می شود. ممکن است به شما نوعی دارو داده شود تا روی پوست بمالید. هر داروی ضد درد را طبق دستور مصرف کنید. شما نباید هیچ دارویی حاوی آسپرین مصرف کنید مگر اینکه پزشکتان دستور دهد.

همچنین در صورت مصرف داروهای ضد درد باید از الکل خودداری کنید و حداقل به مدت شش هفته از هر نوع نیکوتین خودداری کنید. استعمال دخانیات می تواند روند بهبودی را مختل کند و ممکن است باعث ایجاد عوارض شود.

ریکاوری بعد از ابدومینوپلاستی

دستورالعمل هایی برای ریکاوری در خانه

ممکن است لازم باشد در چند روز اول پس از جراحی حالت خمیده بخوابید. بالا نگه داشتن اندام بالاتنه با زانوهای خمیده به صورت زاویه دار می تواند به کاهش تورم کمک کند. قرار دادن بالش زیر زانو نیز می تواند فشار وارده بر شکم شما را کاهش دهد. پزشک در این مورد به شما توصیه خواهد کرد.

بعد از جراحی به راه رفتن ادامه دهید، حتی اگر فقط کمی پیاده روی باشد. این به جریان خون شما کمک می کند، که به روند بهبودی کمک می کند و احتمال لخته شدن خون در پاهای شما را کاهش می دهد.

جراح شما همچنین به شما می گوید که چگونه می توانید یک موقعیت استراحت مطلوب را پیدا کنید که راحت ترین حالت را داشته باشد. تا حد امکان استراحت کنید زیرا ممکن است برای هفته ها یا حتی ماه ها احساس خستگی کنید.

چندین هفته طول می کشد تا به حالت عادی برگردید. تا چند هفته دیگر نمی‌توانید رانندگی کنید. همچنین باید ورزش های شدید و فعالیت های بدنی را برای چهار تا شش هفته محدود کنید. پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید چه فعالیت‌هایی را می‌توانید انجام دهید و چه مدت باید از کار خارج شوید.

عوارض جانبی فیزیکی احتمالی

بیشتر دردهای شدید در چند روز اول بعد از عمل خواهد بود. برای کنترل دردی که احتمالاً تجربه می کنید می توانید از داروهای مسکن استفاده کنید. ممکن است تا سه ماه پس از جراحی دچار تورم شوید.

وقتی می‌خواهید صاف بایستید، ممکن است احساس کنید که شکم شما کشیده شده است. ممکن است ماه ها یا حتی سال ها در شکم خود بی حسی احساس کنید. وجود کبودی در ناحیه شکم طبیعی است. ممکن است تورم پر از مایع بالای جای اسکار داشته باشید، اما از بین خواهد رفت. جای زخم شما ممکن است قرمز و برجسته باشد، اما در نهایت محو خواهد شد.

نکاتی برای بهبودی بعد از ابدومینوپلاستی

انجام اقدامات برای اطمینان از بهبودی سالم مهم است. شما می خواهید در این مدت تا حد امکان سالم باشید.

یک فضای راحت برای استراحت و رفع نیازهای خود ایجاد کنید. به خود اجازه دهید حداقل دو هفته به طور کامل استراحت کند و مطمئن شوید که قبل از آماده شدن، خود را برای انجام کاری از لحاظ فیزیکی تحت فشار قرار ندهید.

شما باید مقدار زیادی آب بنوشید تا بدن خود را از سموم پاک کنید و تورم را کاهش دهید. رژیم غذایی خود را تا حد امکان سالم نگه دارید. تا جایی که ممکن است از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده کنید.

توصیه های زیر در این خصوص را رعایت کنید:

 • مکمل های ویتامین A و ویتامین C مصرف کنید.
 • برای تقویت ایمنی و سطح آنتی اکسیدان چای سبز بنوشید.
 • مکمل پروبیوتیک مصرف کنید.
 • برای کاهش نفخ و التهاب، آناناس بخورید.
 • برای رفع حالت تهوع مکمل فسفر مصرف کنید یا چای زنجبیل بنوشید.
 • پاسخ به سوالات پرتکرار

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

حدود 7 تا 10 هفته پس از عمل جراحی شکم – با توجه به توصیه‌ های جراح، می ‌توانید به آرامی به تمرینات معمول خود بازگردید.

 

در اینجا یک راهنمای مختصر برای پیاده روی آورده شده است:

 • در هفته اول هر چند ساعت یکبار ده تا پانزده دقیقه پیاده روی کنید.
 • در هفته دوم می توانید ده تا پانزده دقیقه پیاده روی کنید.
 • در هفته سوم و چهارم می توانید چهل و پنج دقیقه تا یک ساعت پیاده روی کنید. زیاد به خود فشار نیاورید.

شما می توانید چهار تا هشت هفته بعد از جراحی اسکوات را همراه با سایر ورزش های پایین تنه انجام دهید.

در اینجا نحوه نگه مراقبت شکم پس از انجام عمل جراحی به شرح زیر است:

 • مطمئن شوید که پروتئین زیادی را در رژیم غذایی خود بعد از جراحی قرار دهید.
 • مقدار زیادی آب بنوشید و خود را به خوبی هیدراته نگه دارید.
 • از رژیم های بسیار محدود کننده استفاده نکنید. خود را به درستی تغذیه کنید.
 • تمام دستورالعمل های ارائه شده توسط دکتر کامبیز ایزد پناه را دنبال کنید

در طی عمل جراحی شکم، پوست اضافی برداشته می شود که به طور موقت سیستم تخلیه لنفاوی بدن شما را مختل می کند. در نتیجه، معده شما تا مدتی بعد از جراحی متورم یا نفخ خواهد شد. نگران نباشید، به زودی صاف به نظر می رسد.

 

هنگامی که به طور کامل بهبود یافتید، می توانید تمرینات شکمی را برای تقویت بیشتر شکم خود شروع کنید.

اگر وزن اضافه کنید، در ناحیه شکم خود چربی خواهید داشت. از این رو، دکتر ایزد پناه به شما توصیه می کند پس از انجام عمل جراحی شکم، سبک زندگی سالمی داشته باشید.

فقط یک سبک زندگی سالم را دنبال کنید. سعی کنید یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید و هر روز کمی ورزش کنید.

بهتر است حداقل تا 12 هفته بعد از عمل جراحی شکم از انجام حرکات دراز و نشست خودداری کنید.

احساس سفت شدن پوست می تواند شش تا دوازده هفته پس از جراحی ادامه داشته باشد.

بلافاصله پس از جراحی می توانید تفاوت هایی را مشاهده کنید. با این حال، حدود شش تا دوازده هفته طول می کشد تا نتایج نهایی را ببینید.

شما می توانید روی تردمیل راه بروید و همچنین هر ورزش قلبی عروقی دیگری را شش هفته پس از انجام عمل جراحی انجام دهید.

تامی تاک از شر پوست و چربی اضافی اطراف ناحیه شکم خلاص می‌شود که اندازه کلی کمر شما را نیز کاهش می‌دهد.

در طول عمل جراحی زیبایی شکم، جراح پلاستیک می تواند عضلات شکم را بخیه بزند تا آن ها را به هم نزدیک کند و شکم محکم تری ایجاد کند. از این رو، توصیه می شود در طول دوره نقاهت از کشش خودداری کنید یا حداقل شش هفته صبر کنید.

بهتر است حداقل تا 12 هفته بعد از عمل جراحی شکم از وزنه برداری خودداری کنید. در غیر این صورت، می تواند به بخیه ها و عضلات شما فشار بیاورد.

بلند کردن شدید وزنه می تواند به عضلات مرکزی شما فشار وارد کند. بنابراین، مهم است که تا 12 هفته پس از جراحی از وزنه برداری خودداری کنید. آهسته شروع کنید و به تدریج قدرت خود را افزایش دهید.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد