موارد استفاده از عمل

شل بودن و افتادگی شکم در اثر تغییر وزن زیاد و زایمان

مزایای عمل

کاهش چشمگیر حجم شکم و صاف شدن سطح آن

عوارض احتمالی عمل

 • عفونت
 • خونریزی

هزینه عمل ابدومینوپلاستی در کرج چقدر است؟

هزینه جراحی ابدومینوپلاستی در کرج می تواند بر اساس معیارهای زیر متفاوت باشد:

 • بیمارستان یا کلینیک مورد نظر
 • بیهوشی و داروهای مرتبط با آن
 • داروهایی که باید قبل یا بعد از جراحی مصرف شوند
 • آزمایش ها و چکاپ هایی که باید قبل یا بعد از جراحی انجام شود.
 • جراح و پزشک متخصص
 • گن های فشاری

بهترین جراح ابدومینوپلاستی در کرج کیست؟

دکتر کامبیز ایزدپناه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی با ارائه مناسب ترین تعرفه ها برای عمل ابدومینوپلاستی، یکی از بهترین ها در تهران است.

سن مناسب یا توصیه شده

سن مشخصی ندارد و از ۱۷ تا ۸۰ سالگی انجام می‌شود.

بیهوشی دارد یا خیر؟

بله

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

یک شب

مدت زمان عمل

۲ تا ۵ ساعت البته این مدت زمان برای هر بیمار متفاوت است.

احتمال موفقیت

بسیار زیاد

مدت دوران نقاهت

۲ تا ۳ هفته

ابدومینوپلاستی در کرج

آنچه می خوانید

آبدومینوپلاستی چیست؟

آبدومینوپلاستی یا تامی تاک یکی از انواع جراحی‌های زیبایی است که با انجام آن، پوست شکم که شل شده و شکل آویزان گرفته است همچنین استریاهای ایجاد شده در آن از بین می‌رود. در عمل آبدومینوپلاستی برشی از یک سمت استخوان لگن به سمت دیگر آن ایجاد می‌شود و پزشک، پوست اضافه شکم را به همراه چربی از قسمت میانی و تحتانی شکم برمی‌دارد. تصحیح ماهیچه‌ها یکی از اقداماتی است که در جریان عمل آبدومینوپلاستی انجام می‌شود و از روش ساکشن نیز ممکن است استفاده شود.

ابدومینوپلاستی

چه زمانی به عمل آبدومینوپلاستی نیاز داریم؟

آبدومینوپلاستی برای صاف شدن ظاهر شکم انجام می‌شود وقتی با مشکلات زیر مواجه شده باشید:

 • پوست شل شده: در دوران بارداری پوست شکم کشیده می‌شود و بعد از متولد شدن نوزاد، پوست شکم به حالت قبلی بازنمی‌گردد. در اغلب موارد انجام حرکات ورزشی نیز تاثیر چندانی برای جمع شدن پوست شکم ندارد به همین دلیل تنها راهکار، عمل آبدومینوپلاستی است. اشخاصی هم که وزن زیادی کم کرده‌اند با مشکل شل شدن پوست شکم مواجه می‌شوند که با انجام عمل آبدومینوپلاستی قابل رفع است.
 • چین شکمی: ممکن است پوست اضافه در شکم به اندازه‌ای باشد که در ظاهر شکم حالت چین‌خوردگی ایجاد کند. این حجم از پوست اضافه را با عمل آبدومینوپلاستی می‌توان برداشت.
 • آویزان بودن شکم: بعضی مواقع پوست شل شده شکم حالت آویزان پیدا کرده و به ظاهر شکم شکل آویزان می‌دهد. به این وضعیت مافین تاپ گفته می‌شود و با عمل آبدومینوپلاستی قابل رفع است.
 • اخم کردن ناف: ظاهر ناف گرد یا بیضی شکل است و زمانی که به شکل اخم درآید، پوست اضافه یا چربی در شکم را نشان می‌دهد. چنین ظاهری فرد را از پوشیدن لباس‌های نیم تنه منصرف می‌کند اما با انجام عمل آبدومینوپلاستی این مشکل برطرف می‌شود.
 • دو تکه شدن شکم: اگر شکم دو تکه شده است؛ یک تکه در بالای ناف و تکه دیگر در پایین قرار گرفته باشد برای صاف شدن ظاهر شکم به عمل آبدومینوپلاستی نیاز دارید.
 • جراحی ابدومینوپلاستی

انواع آبدومینوپلاستی

آبدومینوپلاستی انواع مختلفی دارد که پزشک متناسب با وضعیت جسمانی بیمار یکی از آن‌ها را در طی جراحی انجام می‌دهد.

آبدومینوپلاستی کامل

آبدومینوپلاستی کامل برای اشخاصی انجام می‌شود که به بیشترین اصلاحات در شکم خود نیاز دارند. بارداری‌های متعدد وکاهش وزن بسیار زیاد، شخص را برای انجام آبدومینوپلاستی کامل مستعد می‌سازد. در این نوع از آبدومینوپلاستی، برشی در زیر شکم و سرتاسر استخوان لگن ایجاد می‌شود. با برش دیگر نیز ناف جا به جا می‌شود و برای محکم شدن عضلات شکم  در بخش استخوان زیر سینه تا لگن، پوست به سمت پایین کشیده می‌شود. سپس پوست از دیواره شکمی جدا می‌شود و عضلات شکم صاف می‌شود. در مرحله بعد سوراخی برای ناف ایجاد شده و  پزشک، ناف را در جای قبلی قرار می‌دهد و مایعات اضافه را با لوله خارج می‌کند. در مرحله آخر پوست باقی‌مانده به یکدیگر وصل شده و بخیه زده می‌شود.

آبدومینوپلاستی جزئی یا مینی آبدومینوپلاستی

در آبدومینوپلاستی جزئی برش‌های کوچک‌تری در شکم ایجاد می‌شود. این نوع از آبدومینوپلاستی برای اشخاصی مناسب است که چاقی در زیر ناف قرار داشته باشد در این روش بدون جا به جا شدن ناف فقط پوست اضافه شکم بین ناف و محل جراحی برداشته می‌شود. این نوع از آبدومینوپلاستی را از طریق اندوسکوپ که یک لوله بلند همراه با دوربین است می‌توان انجام داد. در این روش نیازی به تقویت عضلات شکمی نیست و هدف فقط فرم دادن به زیر شکم است به همین دلیل دوران نقاهت کوتاه‌تر می‌شود.

آبدومینوپلاستی اطراف شکم

این نوع از آبدومینوپلاستی در بخش پشت و پایین پهلو انجام می‌شود و برای اشخاصی مناسب است که علاوه بر شکم در پهلو نیز با پوست اضافه در اثر چاقی مواجه هستند. در چنین وضعیتی عمل لیپوساکشن و آبدومینوپلاستی اطراف شکم هر دو مناسب هستند اما در آبدومنوپلاستی چون پوست اضافه برداشته می‌شود شکم و پهلو ظاهر زیباتری پیدا می‌کنند.

آبدومنوپلاستی معکوس

در آبدومنوپلاستی معکوس برش زیر سینه ایجاد می‌شود و پوست به جای این که به سمت پایین کشیده شود به سمت بالا برده می‌شود. این عمل جراحی برای اشخاصی مناسب است که در بخش فوقانی شکم به دلیل کاهش وزن زیاد با پوست اضافه زیاد مواجه شده‌اند.

مزایای ابدومینوپلاستی

مزایای عمل آبدومنوپلاستی

 • کاهش بی‌اختیاری ادرار: برخی از بانوان بعد از زایمان طبیعی با مشکل بی‌اختیاری ادرار حتی در زمان سرفه، خنده و عطسه مواجه می‌شوند. عمل آبدومنوپلاستی به کاهش این مشکل کمک می‌کند با این روش که در زمان عمل جراحی از طریق بافت نرم نزدیک لگن در مثانه انسداد جزئی ایجاد می‌شود.
 • بهبود و اصلاح فرم شکم: اکثر بانوان بعد از زایمان یا کاهش وزن با تورم و تحریم عضلات معده مواجه می‌شوند و با ورزش کردن موفق به بازگرداندن عضلات به حالت قبلی نمی‌شوند.
 • بهبود فتق شکم: اگر روده یا بافت شکم از دیواره شکم جلوتر بیاید فتق شکمی اتفاق می‌افتد. کاهش وزن زیاد می‌تواند منجر به چنین عارضه‌ای شود و با یک بار فتق شکمی ممکن است به طور مکرر با آن مواجه شوید. راه چاره جراحی آبدومینوپلاستی است که در طی آن با تقویت عضله شکم این مشکل برطرف می‌شود.

معایب عمل آبدومنوپلاستی

عوارض احتمالی آبدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم عبارتند از :

 • تجمع مایع
 • اختلال در روند ترمیم زخم
 • جوشگاه نامطلوب
 • بی‌حس شدن پوست در محل جراحی
 • متورم شدن محل جراحی برای مدت زیاد
 • از بین رفتن بافت چربی در عمق پوست
 • شل شدن پوست
 • نگرفتن نتیجه مطلوب از نظر زیبایی

اگر عمل جراحی از سوی پزشک باتجربه و متبحر انجام شده باشد با عوارض مذکور مواجه نخواهید شد.

عوارض ابدومینوپلاستی

تفاوت انواع آبدومینوپلاستی

بین آبدومینوپلاستی کامل و مینی آبدومینو پلاستی تفاوت‌هایی وجود دارد که به آن‌ها اشاره خواهد شد:

آبدومینوپلاستی کامل

برای انجام آبدومینوپلاستی کامل، برش بزرگی در دو طرف لگن و اطراف ناف ایجاد می‌شود. سپس پوست شکم بالا زده می‌شود طوری که عضلات طولی شکم قابل مشاهده است. در طی جراحی این عضلات به یکدیگر نزدیک می‌شوند و از طریق بخیه در جای جدید خود تثبیت می‌شوند که در نتیجه آن ساختار شکم کوچک شده و فرم زیبایی در آن به وجود می‌آید. در مرحله بعدی پوست اضافه برداشته می‌شود و پوست باقی‌مانده به شکم بخیه زده می‌شود. محل قرار گیری ناف نیز در این مرحله با توجه به اندازه شکم قبل از جراحی و طول برش‌های ایجاد شده مشخص می‌شود. بعد از اتمام عمل نیز خونابه و مایع جمع شده در محل جراحی از طریق لوله‌‌های درن خارج می‌شوند.

مینی آبدومینوپلاستی

اگر بخش عمده چربی در بخش زیرین شکم جمع شده باشد و شکم بیمار خیلی بزرگ نباشد پزشک عمل مینی آبدومینوپلاستی را انجام می‌دهد. مینی آبدومینوپلاستی در مدت زمان کم‌تری انجام می‌شود و دوره نقاهت آن نیز کوتاه‌تر و برش‌ها در حین عمل نیز کم‌تر است. تفاوت اصلی آن با آبدومینوپلاستی کامل در این است که در مینی آبدومینوپلاستی محل قرار گیری ناف تغییری نمی‌کند و عضلات شکم سفت نمی‌شود بلکه از طریق بخیه به یکدیگر نزدیک می‌شوند. در مینی آبدومینوپلاستی جای برش‌ها نیز کم‌تر باقی‌می‌مانند. همچنین حداکثر زمان انجام این عمل ۲ ساعت است.

تفاوت آبدومینوپلاستی با لیپوساکشن چیست؟

آبدومینوپلاستی فقط یک عمل زیبایی است و در آن چربی‌ها از بین نمی‌روند. این عمل معمولا برای خانم‌هایی مناسب است که عمل سزارین فرم طبیعی شکم آن‌ها را تغییر داده باشد. بنابراین اگر قصد دارید در آینده باردار شوید برنامه کاهش وزن دارید انجام عمل آبدومینوپلاستی توصیه نمی‌شود. این در حالی است که عمل لیپوساکشن در بخش‌های مختلف بدن انجام می‌شود و در طی آن چربی‌های اضافه برداشته می‌شود. به همین دلیل برای اهداف لاغری و ایجاد تناسب اندام در مقایسه با عمل‌های غیر تهاجمی نتایج بهتری دارد. البته در لیپوساکشن برای از بین بردن پوست اضافه و شل در محل جراحی اقدامی نمی‌شود اما در آبدومینوپلاستی پزشک، پوست اضافه را برمی‌دارد و بدین ترتیب نتایج رضایت‌بخشی برای تناسب اندام ایجاد می‌کند.

علاوه بر تفاوت در نتایج، بین روش انجام این دو عمل جراحی نیز تفاوت‌هایی وجود دارد. در لیپوساکشن پس از بیهوشی، برش کوچکی در محل مورد نظر ایجاد می‌شود و با ورود یک لوله نازک چربی‌ها از محل جراحی خارج می‌شود اما در آبدومینوپلاستی بعد از خارج کردن چربی‌ها پوست اضافه شکم نیز برداشته می‌شود. بدین ترتیب بعد از عمل آبدومینوپلاستی شکم صاف و باریکی خواهید داشت.

تفاوت انواع ابدومینوپلاستی

تفاوت آبدومینوپلاستی با جراحی لاغری چیست؟

جراحی لاغری در واقع درمانی برای چاقی بدن است و در دسته عمل‌های زیبایی قرار نمی‌گیرد. زمانی پزشک انجام آن را توصیه می‌کند که:

 

 • مراجعه کننده دیابت نوع دو داشته باشد یا در اثر چاقی به بیماری‌هایی مبتلا شده باشد. همچنین شاخص توده بدنی او بیش از ۳۵ باشد.
 • برای کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش اقدام کرده اما نتیجه‌ای نگرفته باشد.
 • انجام عمل جراحی لاغری برای سلامت او خطرآفرین نباشد.

جراحی لاغری انواع مختلفی دارد که تمرکز اصلی آن بر معده است:

 • بای پس معده: در این روش بخشی از معده و قسمت ابتدایی روده کوچک برداشته می‌شود و عملی استاندارد برای کوچک کردن معده است.
 • باند کردن معده: در این روش حلقه‌ سیلیکونی به دور بخش اول معده و کمی پایین‌تر از محل اتصال مری و معده قرار می‌گیرد و یک مخزن نیز زیر پوست جداره شکم قرار داده می‌شود که از طریق آن و با ورود آب مقطر استریل، حلقه تعبیه شده تنگ‌تر می‌شود. در نتیجه مقدار غذای کم‌تری وارد معده می‌شود.
 • سوئیچ دوازدهه: در این روش، پزشک بخش بزرگی از معده را برمی‌دارد و لوله‌ای را که غذا را وارد روده کوچک می‌کند به بخش ابتدایی روده کوچک یعنی دوازدهه وصل می‌کند.
 • بادکنک معده: در این روش جسمی شبیه بادکنک از طریق گلو وارد معده می‌شود و بیشتر فضای معده را اشغال می‌کند و به وسیله آن شخص کم‌تر احساس گرسنگی می‌کند.

این در حالی است که بعد از عمل آبدومینوپلاستی در شاخص توده بدنی تغییری ایجاد نمی‌شود و آن را فقط در دسته عمل‌های جراحی زیبایی می‌توان قرار داد زیرا راهکار همه‌جانبه برای از بین بردن چاقی و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های ناشی از اضافه وزن زیاد نیست. بنایراین عمل آبدومینوپلاستی معمولا در کنار درمان‌های چاقی توصیه می‌شود.

 • جراحی ابدومینوپلاستی

تفاوت آبدومینوپلاستی و لیپوماتیک

لیپوماتیک نوعی پیکرتراشی است که در طی آن چربی‌های اضافه از نقاط مختلف بدن برداشته می‌شود. لیپوماتیک برای اشخاصی مناسب است که با رژیم غذایی و ورزش موفق به حذف چربی‌های موضعی در بدن نشده‌اند. برای انجام لیپوماتیک، با ایجاد سوراخ‌های کوچک در محل جراحی، لوله کانولا وارد محل شده و چربی‌های اضافه را خارج می‌کند. در حین خروج چربی‌ آسیبی به آن وارد نمی‌شود به همین دلیل جراح می‌تواند از چربی‌های خارج شده برای تزریق به سایر نقاط بدن استفاده کند. بنابراین تفاوت عمده آبدومینوپلاستی با لیپوماتیک در این است که:

 • از لیپوماتیک برای حذف چربی‌های موضعی استفاده می‌شود اما در آبدومینوپلاستی علاوه بر حذف چربی شکم، پوست شل و آویزان نیز در این ناحیه درمان می‌شود.
 • آبدو مینوپلاستی را برای پوست‌های مختلف می‌توان انجام داد.
 • در آبدومینوپلاستی، چربی به همراه بافت پوست برداشته می‌شود به همین دلیل نمی‌توان از آن برای بخش‌های دیگر بدن استفاده کرد.
 • در آبدومینوپلاستی در ناحیه شکم برش ایجاد می‌شود اما در لیپوماتیک فقط با ایجاد سوراخ‌های کوچک چربی اضافه برداشته می‌شود.
 • آبدومینوپلاستی یک عمل تهاجمی است اما لیپوماتیک در دسته عمل‌های کم‌تر تهاجمی قرار دارد.
 • در آبدومینوپلاستی چربی از طریق تیغ جراحی خارج می‌شود اما در لیپوماتیک این کار از طریق لوله کانولا انجام می‌شود.
 • در آبدومینوپلاستی جای برش‌ها تا حدی باقی می‌ماند اما در لیپوماتیک جای سوراخ‌های کوچک بعد از مدتی محو می‌شود.
 • برای لیفت شکم و بالا بردن آن لیپوماتیک کاربردی ندارد و فقط باید از آبدومینوپلاستی استفاده شود.

لیپوابدومینوپلاستی

لیپو آبدومینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

لیپوآبدومینوپلاستی ترکیبی است از لیپوساکشن و آبدومینوپلاستی که در طی یک عمل جراحی انجام می‌شود. در این روش ابتدا شکم لیپوساکشن می‌شود و در مرحله بعد با ایجاد برش، پزشک آبدومینوپلاستی را انجام می‌دهد. سپس آزادسازی فلپ در بالای ناف با ایجاد تونل به عرض ۴ سانتی‌متر تا بخش تحتانی استخوان جناغ سینه انجام می‌شود. با انجام این عمل آسیبی به عروق خونی دیواره شکم نمی‌رساند. در عمل لیپو آبدومینوپلاستی پزشک در صورت صلاحدید، عضلات بالای شکم را به پایین ناف متصل می‌کند که در نتیجه آن شکم جمع شده و ظاهر زیبایی پیدا می‌کند.

مزایای روش لیپو آبدومینوپلاستی کدام است؟

لیپو آبدومینوپلاستی عمل جراحی است که با برداشتن چربی شکم و لیفت کردن آن تناسب اندام را در این بخش از بدن ایجاد می‌کند و مزایای زیرار دارد:

 • خونریزی کم در حین عمل جراحی
 • به دلیل انجام لیپوساکشن در روند عمل جراحی، ظاهر شکم به خصوص از زاویه نیم‌رخ بیمار بهتر می‌شود.
 • به عروق خونی کم‌ترین آسیب وارد می‌شود و عروق لنفاتیک همچنین سیستم اعصاب دچار آسیب نمی‌شود.
 • درد بعد از عمل جراحی کم است و بیمار در بخش بالای عانه دچار بی‌حسی نمی‌شود.
 • عوارض احتمالی بعد از عمل مانند هماتوم، سروما و باز شدن زخم کم است.
 • بیمار سریع ترخیص می‌شود و دوره نقاهت کوتاهی را سپری می‌کند.
 • برش کمی در محل جراحی ایجاد می‌شود به همین دلیل احتمال ایجاد پوست اضافه برای حذف کردن نیز کم‌تر است.
 • لیپو آبدومینوپلاستی برای اشخاص سیگاری هم انجام می‌شود.

آبدومینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

آبدومینوپلاستی یکی از جراحی‌های تهاجمی است که برای انجام آن ابتدا بیمار بیهوش می‌شود و پزشک مراحل زیر را انجام می‌دهد:

ایجاد برش در ناحیه مورد نظر

یک برش افقی در فاصله بین خط رویش مو در عانه و ناف ایجاد می‌شود که اندازه برش با توجه به شرایط جسمانی بیمار و صلاحدید پزشک متفاوت است. برش دیگری نیز در اطراف ناف ایجاد می‌شود. برش دوم برای دسترسی به چربی‌های شکمی زده می‌شود.

برداشتن چربی‌ها

در این مرحله چربی‌های اضافه در شکم برداشته می‌شود و پوست اضافه که در اثر حذف چربی به وجود آمده حذف می‌شود.

بخیه کردن زخم‌ها

در مرحله آخر روی پوست و در محل جراحی بخیه زده می‌شود . در این مرحله پزشک با دقت و مهارت زیاد عمل می‌کند تا کم‌ترین اثر از برش‌های ایجاد شده روی پوست بیمار باقی بماند. بعد از انجام عمل جراحی، بیمار به هوش می‌آید و با انجام توصیه‌های پزشک برای بعد از عمل، دوره نقاهت را در کوتاه‌ترین زمان ممکن پشت سر می‌گذارد. پس از آن نیز  شاهد نتایج رضایت‌بخش عمل آبدومینوپلاستی خواهید بود.

مزایای لیپوابدومینوپلاستی

آبدومینوپلاستی چه قدر زمان می‌برد؟

مینی آبدومینوپلاستی به زمان زیادی نیاز ندارد و عمل جراحی حداثر تا ۲ ساعت انجام می‌شود اما در آبدومینوپلاستی کامل به دلیل انجام تغییرات زیاد، پزشک حداکثر تا ۵ ساعت عمل جراحی را انجام می‌دهد. به طور کلی مدت زمان آبدومینوپلاستی به وضعیت جسمانی بیمار و وسعت عمل بستگی دارد.  

عمل جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی در چه مواقعی موثر نخواهد بود؟

 • وقتی بعد از عمل آبدومینوپلاستی شخص هیچ برنامه‌ای برای رژیم غذایی و ورزش نداشته باشد. لازم است بدانید که عمل مذکور از بروز چربی‌های جدید جلوگیری نمی‌کند بنابراین بی‌توجهی به توصیه‌های پزشک برای تغییر سبک زندگی باعث بازگشت مجدد چربی و از بین رفتن تناسب اندام می‌شود.
 • خانم‌ اگر تصمیم به بارداری دارد بهتر است انجام عمل آبدومینوپلاستی را به زمان بعد از زایمان موکول کند زیرا زایمان تاثیر آبدومینوپلاستی را از بین می‌برد.

کاندیدای مناسب ابدومینوپلاستی

بهترین کاندید برای انجام عمل جراحی زیبایی آبدو مینوپلاستی

از دید پزشکان اشخاص زیر بهترین کاندید برای انجام عمل زیبایی آبدومینوپلاستی هستند و بهترین نتایج را از آن مشاهده خواهند کرد:

 • خانم‌ها و آقایانی که شاخص توده بدنی آن‌ها بالای ۳۰ باشد.
 • اشخاصی که وضعیت جسمانی آن‌ها برای انجام عمل جراحی مناسب باشد.
 • اشخاصی که به ثبات تقریبی در وزن خود رسیده‌اند و احتمال نوسانات شدید در کاهش یا افزایش وزن در آن‌ها پایین باشد.
 • اشخاصی که بیماری‌هایی مانند نارسایی قلبی و دیابت نداشته باشند.
 • اشخاصی که دخانیات و مشروبات الکلی مصرف نمی‌کنند.
 • اشخاصی که پس از انجام عمل جراحی قصد تغییر در سبک زندگی از طریق رژیم و فعالیت ورزشی دارند.
 • اشخاصی که از وضعیت ظاهری نامناسب شکم خود مانند شل شدن و افتادگی ناراضی هستند و تمایل به درمان دارند.
 • فیلم جراحی ابدومینوپلاستی و کاندیدای مناسب عمل

تاثیر عمل آبدومینوپلاستی بر زیبایی شکم

شکم صاف یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای داشتن اندام زیباست. وقتی شکم در اثر تغییر وزن زیاد یا زایمان دچار افتادگی می‌شود اعتماد به نفس شخص را تحت تاثیر قرار داده و در مواردی نیز می‌تواند افسردگی ایجاد کند. برخی برای از بین بردن چنین نقصی در اندام خود اقدام به ورزش و رژیم غذایی می‌کنند اما نتیجه‌ای نمی‌بینند. عمل آبدومینوپلاستی جراحی زیبایی است که اگر از سوی پزشک متبحر و با تجربه انجام شود با حفظ سلامت، اندام زیبا را برای شما به ارمغان می‌آورد. با انجام عمل آبدومینوپلاستی، چربی به همراه پوست اضافه از شکم برداشته شده و در اصطلاح شکم بیمار لیفت می‌شود.

هزینه ابدومینوپلاستی

هزینه عمل آبدومینوپلاستی

 هزینه عمل جراحی با در نظر گرفتن هزینه خدمات بیهوشی، دستمزد تکنسین‌ها و تخصص و مهارت پزشک تعیین می‌شود. در مورد هزینه خوب است بدانید که برخی از پزشکان عمل جراحی زیبایی را با هزینه کم انجام می‌دهند و اغلب بیماران نیز از نتیجه عمل راضی نیستند. برای انجام عمل زیبایی آبدومینوپلاستی،  توصیه می‌شود ابتدا به تخصص و تجربه پزشک توجه کنید و بعد به هزینه‌های جراحی.

جلسه مشاوره قبل از عمل آبدومینوپلاستی

در اولین مراجعه بیمار به مطب پزشک، تمام اطلاعات لازم در مورد عمل جراحی و مراقبت‌های قبل و بعد از عمل از سوی پزشک توضیح داده می‌شود. مهم‌ترین توصیه‌های قبل از عمل آندومینوپلاستی عبارتند از:

 • استفاده نکردن از آسپرین و داروهای حاوی آن
 • نداشتن سرماخوردگی یا تب در زمان عمل جراحی
 • مصرف نکردن سیگار و هر ماده حاوی نیکوتین از ۴ هفته قبل از عمل جراحی
 • انجام آزمایش‌های تجویز شده از سوی پزشک
 • در این جلسه پزشک را از هرگونه سابقه بیماری و آلرژی مطلع کنید همچنین تمام سوالات خود را بپرسید تا نگرانی در مورد عمل جراحی برطرف شود.

مشاوره ابدومینوپلاستی

آمادگی قبل از عمل آبدومینوپلاستی

اگر می‌خواهید از عمل آبدومینوپلاستی بهترین نتیجه را بگیرید لازم است موارد زیر را قبل از عمل جراحی رعایت کنید:

 • ۴ تا ۶ هفته قبل از عمل جراحی ورزش شدید را کنار بگذارید.
 • اگر هنور وزن شما به ثبات نسبی نرسیده و در حال تغییر وزن هستید از انجام عمل آبدومینوپلاستی خودداری کنید.
 • در زمان انجام عمل از نظر سلامت بدن باید در شرایط خوبی باشید. پس قبل از عمل مراقبت لازم برای سلامت بدن را انجام بدهید.
 • از مصرف سیگار، دخانیات و انواع آدامس چند هفته قبل از عمل خودداری کنید.
 • قبل از عمل، رژیم غذایی سنگین نداشته باشید زیرا بدن را ضعیف می‌کند.

عوارض و خطرات ناشی از عمل جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی

قبل از عمل جراحی لازم است فرمی را تکمیل کنید که بیان‌کننده رضایت بیمار برای انجام عمل جراحی است. در فرم رضایت‌نامه معمولا مواردی از عوارض عمل جراحی ذکر می‌شود اما اگر شما پزشک را به درستی انتخاب کرده باشید نباید نگران عوارض ذکر شده باشید زیرا پزشک متبحر و بامهارت تعداد زیادی  عمل آبدومینوپلاستی انجام داده است و از تجربه کافی برای انجام عمل موفقیت‌آمیز برخوردار خواهد بود. همچنین در جلسه مشاوره نیز شما اطلاعات لازم در مورد وضعیت سلامت خود را در اختیار پزشک قرار داده‌اید بنابراین پزشک کاملا از عملی که قرار است انجام بدهد و شرایط بیمار مطلع است. موارد زیر به عنوان عوارض احتمالی عمل جراحی آبدومینوپلاستی مطرح شده است:

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

مشکلات ناشی از داروی بیهوشی

اگر سابقه آلرژی دارید یا به داروی خاصی حساس هستید قبل از عمل به پزشک اطلاع بدهید تا داروی بیهوشی مناسب برای شما تزریق شود. بعضی مواقع با توجه به وضعیت بیمار، پزشک تصمیم به بیهوشی موضعی می‌گیرد.

خونریزی

خونریزی در حین عمل آبدومینوپلاستی وقتی رخ می‌دهد که به توصیه‌های پزشک برای عدم مصرف داروهای ضذ انعقاد خون قبل از عمل توجه نکرده باشید. با انجام توصیه‌های پزشک برای مصرف نکردن آسپرین و داورهای حاوی آن در زمان عمل جراحی خونریزی زیادی نخواهید داشت.

عفونت

برای جلوگیری از عفونت در محل جراحی تا چند هفته بعد از عمل، از مصرف دخانیات خودداری کنید.

تجمع مواد

در عمل آبدومینوپلاستی، خونابه و مواد دیگری زیر پوست جمع می‌شوند که پزشک از طریق یک لوله مخصوص آن‌ها را خارج می‌کند. پس جای نگرانی نیست.

بهبهود ضعیف زخم

ممکن است بعد از عمل، زخم ایجاد شده در محل برش به کندی بهبود پیدا کند در این صورت به پزشک مراجعه کنید تا داروی مناسب تجویز شود.

باقی ماندن جای اسکار قابل مشاهده

پزشک در زمان بخیه با دقت و مهارت کامل این کار را انجام می‌دهد بنابراین جای اسکار و بخیه روی پوست باقی نمی‌ماند.

آسیب یا مرگ بافت

در عمل آبدومینوپلاستی، پزشک چربی را از عمق پوست برمی‌دارد بنابراین اگر این کار با مهارت انجام شود بافت‌های مجاور دچار آسیب نمی‌شوند.

تغییر در احساس پوست

تغییر بافت در ناحیه شکم ممکن است بر اعصاب این قسمت از بدن تاثیر بگذارد و تا مدتی حس نداشته باشد اما این علائم موقتی هستند و با گذشت چند هفته از عمل جراحی برطرف خواهد شد.

همان طور که گفته شد تمام عوارض با انتخاب صحیح پزشک به حداقل می‌رسد.

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

دوران نقاهت و مراقبت های پس از عمل جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی

اگر می‌خواهید از عمل آبدومینوپلاستی نتیجه دلخواه را بگیرید به توصیه‌های مراقبتی برای بعد از عمل جراحی عمل کنید:

 • تورم و کبودی بین ۱ تا ۲ هفته بعد از عمل عادی است پس نگران نباشید
 • تا چند هفته پس از عمل جراحی و به خصوص تا زمان برداشتن بخیه‌ها از انجام کارهای سنگین خودداری کنید. مطلقأ هیچ شیء سنگینی برندارید و فعالیت‌های ورزشی را به بعد از دوران نقاهت موکول کنید.
 • از مصرف آسپرین، داروهای رقیق‌کننده خون و دخانیات خودداری کنید.
 • برای تثبیت بافت شکم لازم است در مدت زمان مشخص شده از سوی پزشک، از گن‌های طبی استفاده کنید.
 • تا دو هفته بعد از عمل از مصرف چربی و نمک خودداری کنید.
 • تا دو هفته پس از عمل مصرف سدیم را به حداقل برسانید
 • برای بهبود سریع‌تر زخم‌ها از میوه به خصوص آناناس تازه استفاده کنید. مصرف ماهی و میگو نیز به بهبود شما کمک می‌کند.
 • روز بعداز عمل از خوردن غذای سنگین و با حجم بالا خودداری کنید.
 • فیلم واقعی عمل لیپوابدومینوپلاستی

چه زمانی بعد از عمل آبدومینوپلاستی جای زخم‌ها بهبود می‌یابند؟

در روزهای اول پس از عمل جراحی زخم‌ها قرمز و حساس هستند. بعد از دو ماه زخم‌ها تیره می‌‌شوند و به مرور زمان زخم‌ها از بین می‌روند و رنگ پوست در محل جراحی با سایر نواحی هماهنگ می‌شود. تقریبأ یک سال پس از آبدومینوپلاستی فقط یک خط باریک بسیار کم‌رنگ روی پوست مشاهده می‌شود. اگر خطوط روی پوست برای بیمار آزاردهنده باشد برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

پانسمان محل جراحی را چه زمانی باید عوض کرد؟

پانسمان باید هر روز تعویض شود و لازم است محل جراحی را با بتادین و سرم شست‌و شو بدهید. برای تعویض پانسمان از مواد استریل استفاده کنید.

چه مدت پس از عمل ابدومینوپلاستی می توان فعالیت های روزمره را از سر گرفت؟

بعد از عمل می‌توانید به آرامی کارهای روزمره را انجام بدهید اما تا دو ماه پس از عمل جراحی از انجام کار سنگین خودداری کنید. تا ۱ ماه بعد از عمل جراحی نیز رانندگی نکنید.

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

آیا بعد از عمل آبدومینوپلاستی می‌توان مسافرت رفت؟

سه هفته بعد از عمل جراحی می‌توانید به مسافرت بروید اما مدت زمان سفر نباید طولانی باشد و فشار به بیمار وارد شود. تا ۴ ماه بعد از عمل نیز سفر هوایی انجام ندهید بنابراین اگر در خارج از کشور عمل آبدومینوپلاستی را انجام می‌دهید برنامه بازگشت را برای ۴ هفته بعد از عمل تنظیم کنید.

چه مدت بعد از عمل جراحی زیبایی شکم می‌توان استحمام کرد؟

اگر پزشک از درن استفاده کرده باشد تا قبل از جدا کردن آن نباید استحمام کنید. در این مدت برای تمیز کردن از حوله مرطوب استفاده کنید. بعد از برداشتن درن نیز باید برای بسته شدن سوراخ‌ها تا ۲ روز صبر کنید و بعد می‌توانید استحمام کنید. اما اگر پزشک از درن استفاده نکرده باشد ۴ روز بعد از عمل می‌توانید استحمام کنید.

بعد از عمل آبدومینوپلاستی نحوه راه رفتن، خوابیدن و استراحت بیمار به چه صورت باید باشد؟

 • تا دو هفته بعد از عمل به هنگام خوابیدن باید زیر سر بیمار حدود ۳۰ تا ۴۰ درجه بلند باشد و پاها از مفصل ران به سمت شکم جمع شده باشد.
 • نباید روی شکم بخوابید اما می‌توانید به پهلو بغلتید اما با پاهای جمع شده
 • تا ۱۴ روز بعد از عمل در زمان راه رفتن حالت خمیده داشته باشید.

استراحت بعد از ابدومینوپلاستی

نحوه لباس پوشیدن بعد از عمل اندومینوپلاستی به چه صورت باید باشد؟

در دوره نقاهت از لباس گشاد استفاده کنید تا برای تعویض پانسمان مشکل نداشته باشید.

در صورت بروز چه علائمی بعد از جراحی، بایستی به پزشک معالج اطلاع داده شود و یا جهت ویزیت کنترل مراجعه کرد؟

 • در صورت خونریزی در محل درن
 • تغییر رنگ پوست در محل جراحی و اطراف ناف. توجه داشته باشید که کبودی پوست طبیعی است.
 • خارج شدن ترشحات چرکی از محل جراحی

رعایت چه مواردی می تواند در کاهش تورم و کبودی محل عمل جراحی کمک کننده باشد؟

فشار خون خود را کنترل کنید اگر پایین نیست از آناناس و آب کرفس برای کاهش کبودی استفاده کنید. اگر فشارتان پایین است آب کرفس را با آب سیب یا هویج مخلوط کنید. تا دو هفته بعد از عمل از مصرف آسپرین، ایبوپروفن و ایندومتاسین خودداری کنید. برای کاهش احتمال خونریزی بعد از عمل، مصرف مشروبات الکلی را تا ۳ هفته قطع کنید. برای جلوگیری از سیاه شدن رنگ پوست مصرف سیگار و دخانیات را ترک کنید.

خطرات عمل ابدومینوپلاستی در کرج

عمل آبدومینوپلاستی برای آقایان

عمل آبدومینوپلاستی برای آقایان در صورت بزرگ بودن شکم انجام می‌شود. با انجام عمل مذکور حجم شکم به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. توصیه می‌شود در صورت داشتن هرگونه بیماری موضوع را با پزشک در میان بگذارید تا در جریان عمل جراحی با مشکلی مواجه نشوید.

آیا عمل آبدومینوپلاستی و یا لیپوآبدومینوپلاستی روشی جهت کاهش وزن به حساب می آیند؟

عمل آبدومینوپلاستی باعث کاهش وزن نمی‌شود و متقاضی انجام عمل باید قبل از عمل جراحی، رژیم بگیرد و وزن خود را ثابت نگه دارد. نسبت به عمل آبدومینوپلاستی واقع‌بین باشید و انتظار نداشته باشید بعد از عمل وزنتان بدون رژیم و ورزش ثابت باقی بماند. هیچ عمل جراحی جلوی افزایش وزن بعد از عمل جراحی را نمی‌گیرد.

 • آیا بعد از ابدومینوپلاستی میتوان باردار شد؟

آبدومینوپلاستی و بارداری

برای بسیاری از خانم‌های متقاضی عمل آبدومینوپلاستی این سوال مطرح می‌شود که آیا انجام عمل مانع از بارداری است؟ آبدومینوپلاستی مانع از بارداری نمی‌شود اما اگر قصد فرزندآوری دارید توصیه می‌شود انجام عمل را به بعد از زایمان موکول کنید زیرا در بارداری با تغییر بافت شکم نتایج عمل آبدومینوپلاستی از بین می‌رود. بنابراین بهتر است آبدومینوپلاستی را بعد از تولد آخرین فرزند انجام بدهید.

موارد منع ابدومینوپلاستی

موارد منع آبدومینوپلاستی

 عمل آبدومینوپلاستی به اشخاص زیر توصیه نمی‌شود:

 • اشخاصی که نمی‌توانند مصرف سیگار را ترک کنند.
 • اشخاصی که سوء تغذیه دارند
 • اشخاصی که سیستم ایمنی آن‌ها ضعیف است
 • بیمارانی که از داروی ضد انعقاد خون استفاده می‌کنند.
 • اشخاصی که در عملکرد روده و مثانه با مشکل مواجه هستند.
 • اشخاصی که به عمل آبدومینوپلاستی به عنوان درمان چاقی نگاه می‌کنند.
 • اشخاصی که ثبات وزنی ندارند
 • اشخاصی که قصد بارداری در آینده دارند
 • اشخاصی که نسبت به داروهای بیهوشی حساس هستند
 • اشخاصی که وضعیت سلامت آن‌ها از نظر پزشک مطلوب نیست
 • افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده

زمان کشیدن بخیه محل عمل جراحی و مراقبت های بعد از آن به چه صورت است؟

بخیه‌های زیر شکم جذب می‌شوند اما برای برداشتن بخیه‌های اطراف ناف لازم است ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از عمل به مطب پزشک مراجعه کنید. بعد از کشیدن بخیه‌ها طبق توصیه پزشک لازم است از ژل آنتی‌اسکار استفاده کنید تا از ایجاد گوشت یا پوست اضافه در محل عمل جلوگیری کند. در صورت باقی ماندن جای اسکار می‌توانید از لیزر یا سیلیکون استفاده کنید.

آیا پس از انجام ابدومینوپلاستی جای برش باقی می ماند؟

برش در قسمت پایین شکم به شکل u یا v  ایجاد می‌شود و پزشک طوری برش می‌زند که در خط بیکینی محو شود. بنابراین بابت باقی ماندن جای برش نگران نباشید.

بخیه بعد از ابدومینوپلاستی

بعد از ترخیص بیمار چه داروهایی برای او تجویز می‌شود؟

 • برای جلوگیری از عفونت، آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود که دز و مدت زمان مصرف از سوی پزشک مشخص می‌شود
 • اگر یبوست دارید قبل از عمل جراحی به پزشک اطلاع بدهید تا داروی مناسب را تجویز کند.
 • برای کاهش درد بعد از عمل، استامینوفن کدئین یا شیاف تجویز می‌شود.

جهت جلوگیری توروموزورید عمقی پا (لخته شدن خون در پاها) و بدنبال آن آمبولی رید چه اقداماتی صورت میگیرد؟

برای جلوگیری از آمبولی جوراب‌های مخصوص در حین عمل و بعد از عمل جراحی استفاده می‌شود. همچنین داروهای ضد انعقاد مانند هپارین انوکساپرین تجویز می‌شود. شیوه استفاده از دارو در زمان ترخیص توضیح داده می‌شود.

ورزش‌های بعد از آبدومینوپلاستی

داشتن برنامه ورزشی قبل و بعد از آبدومینوپلاستی تاثیر زیادی بر نتیجه عمل دارد. بهتر است ۳ ماه قبل از عمل جراحی ورزش را شروع کنید و ۶ تا ۸ هفته بعد از عمل جراحی نیز می‌توانید فعالیت ورزشی خود را شروع کنید. بهترین حرکات ورزشی موارد زیر هستند:

ورزش های بعد از ابدومینوپلاستی

تمرین تقویت شکم

حرکاتی مانند ددباگ و حشره مرده برای تقویت عضلات شکم و لگن مفید هستند.

ورزش برای عضلات جدا شده شکمی بعد از بارداری

در این حرکت ورزشی شیب لگن باعث تقویت عضلات لگن می‌شود.

حرکات ایروبیک

حرکات ایروبیک را تقریبا ۶ هفته بعد از عمل جراحی برای استقامت بدن انجام بدهید.

ورزش‌های هوازی

دویدن به طور آهسته را ۶ تا ۸ هفته بعد از عمل جراحی شروع کنید. حدود یک ماه و نیم بعد از عمل جراحی نیز  می‌توانید دوچرخه‌سواری کنید.

ورزش بعد از ابدومینوپلاستی

تمرین با وزنه

تمرین با وزنه مکمل خوبی برای لاغری است که قبل و بعد از جراحی می‌توان آن را انجام داد.

جمع‌بندی

عمل‌های ترمیمی و زیبایی پیچیده و سخت هستند. اما با وجود دکتر کامبیز ایزدپناه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی نگران نتیجه عمل خود نباشید. ایشان با تجربه کاری و تخصصی که در این زمینه دارند، تجربه بهترین عمل را در ذهن شما نقش خواهند بست.

دکتر کامبیز ایزدپناه برای رفاه حال شما عزیزان از روزهای شنبه تا سه شنبه در ساعات کاری ۱۴ الی ۱۷ پاسخگوی شما عزیزان است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع جراحی‌های زیبایی، مقالات سایت را مطالعه نموده و یا در ساعات مشخص به ما تماس بگیرید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

دوران نقاهت ۲ تا ۳ هفته است و از بین رفتن جای اسکار یا کم رنگ شدن آن ۶ ماه طول می‌کشد.

 

سن مشخصی ندارد و از ۱۷ تا ۸۰ سال می‌توان عمل جراحی را انجام داد.

درد بعد از عمل با دارو کنترل می‌شود اما در صورت غیر قابل تحمل بودن درد به پزشک مراجعه کنید.

پیکر تراشی زانو به صورت سرپایی انجام می شود. معمولا بین نیم ساعت تا 45 دقیقه انجام می شود و می توان آن را با بی حسی موضعی انجام داد.

بیماران معمولاً می توانند در عرض دو تا سه هفته پس از جراحی کاهش چربی زانو، فعالیت عادی خود را از سر بگیرند. آن ها می توانند در عرض چهار تا شش هفته به تمرینات معمول خود بازگردند.

انباشته شدن چربی اضافی زانو ناشی از عوامل مختلفی از جمله افزایش وزن، افزایش سن، عدم فعالیت بدنی یا انجام تمرینات بیش از حد است. بافت چربی انباشته شده در اطراف زانو نیز می تواند به دلیل تغییرات هورمونی به خصوص در دوران بارداری و یائسگی باشد.

 مناطق خاصی از بدن ما، مانند زانوها و ران ها، به دلیل وجود تعداد زیادی گیرنده انسولین در این نواحی، تقریباً مانند آهنربایی در جذب و حفظ چربی به نظر می رسند. برای برخی افراد، زانوهای چاق می تواند به این معنا باشد که دیگر هرگز مایو، شورت یا دامن بالای زانو نپوشند. خوشبختانه، طیف وسیعی از تکنیک‌های جراحی وجود دارد که می‌توانیم از آن‌ها برای به حداقل رساندن چربی اطراف این ناحیه پر مشکل از بدن استفاده کنیم.

وقتی صحبت از حذف چربی غیر تهاجمی می شود، محبوب ترین روش CoolSculpting است که به عنوان انجماد چربی نیز شناخته می شود. حذف چربی غیر تهاجمی را می توان تقریباً در هر ناحیه ای از بدن استفاده کرد. شکم، پهلوها (دستگیره های عشق)، ران ها، چانه، گردن، پشت، بازوها و زانوها همه قابل درمان هستند.