علت ورم شکم بعد از لیپوماتیک 

 • تجمع آب و افزایش ورم در قسمت تحت درمان
 • آسیب به بافت های اطراف
 • کاهش یافتن استحکام پوست

مدت زمان باقی ماندن کبودی

رفع کبودی ها تا 6 هفته طول می کشد اما بخش زیادی از آن در هفته اول کاهش پیدا می کند.

کاهش ورم بعد از لیپوماتیک

 • لباس فشرده بپوشید.
 • ناحیه درمان را خنک نگه دارید.
 • مراقب غذایی که می خورید باشید.
 • میزان مصرف پروتئین را افزایش دهید.
 • مصرف قند را کاهش دهید.
 • پیاده روی کنید.

چه مدت بعد از عمل لیپوماتیک ورم شکم ایجاد می شود؟

این تورم در طی ۲۴-۴۸ ساعت بعد از عمل آشکار خواهد شد.

چه روزی ورم شکم بعد از عمل لیپوماتیک به اوج خود می رسد؟

معمولا روز سوم بعد از عمل لیپوماتیک ورم شکم به اوج خود می رسد.

تورم شکم بعد از لیپوماتیک تا چه مدت باقی می ماند؟

تورم شکم تا ۱۰-۱۴ روز اول همچنان باقی می ماند و پس از آن شروع به نزول می کند.

آیا پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک ضروری است؟

بله. پوشیدن گن بعد از عمل لیپوماتیک تا حد زیادی می تواند تورم را کاهش دهد.

ورم بخشی طبیعی و موقتی از بهبودی پس از لیپوماتیک شکم است. قسمت عمده ورم شکم ظرف چند هفته پس از انجام عمل کاهش می یابد تا ظاهری لاغرتر و خوش فرم تر داشته باشید. بخشی از ورم باقیمانده و احتباس مایعات می تواند پس از آن باقی بماند و نتایج نهایی را برای ماه ها پنهان کند.

مراقب باشید ورم خود را با دیگری مقایسه نکنید. هرکسی بسته به اینکه چقدر سالم است و بدنشان چگونه است، بهبود می یابند. علاوه بر این، میزان برداشت چربی، وسعت برش‌ ها و مراقبت ‌های پس از جراحی، به شدت بر این ورم تأثیر می‌گذارد.

ورم شکم بعد از لیپوماتیک

آنچه می خوانید

کبودی و تورم بعد از عمل لیپوماتیک

رفع کبودی ها تا 6 هفته طول می کشد زیرا برخی از کبودی ها تا چند هفته ظاهر نمی شوند. ممکن است در ناحیه ای کبودی و تورم پیدا کنید که به عمل مربوط نبوده است. به عنوان مثال، حتی اگر لیپوماتیک روی ران شما انجام شده باشد، مچ پاهای شما ممکن است متورم شوند.

اکثر بیماران فقط برای چند روز به داروهای ضد درد نیاز دارند و سپس می توانند به داروهای ضد التهابی روی آورند. این به تورم و کبودی کمک می کند. به بیماران توصیه می شود هنگام مصرف داروهای مسکن تجویز شده از رانندگی خودداری کنند.

ممکن است به دلیل اختلال در اعصاب، احساسات عجیبی را در ناحیه شکم خود تجربه کنید. این می تواند به صورت خارش، بی حسی یا نقاط بسیار مختصر درد ظاهر شود. اعصاب طی چند هفته آینده به حالت عادی برمی گردند.

ورم شکم بعد از لیپوماتیک

کاهش ورم شکم بعد از لیپوماتیک

 • لباس فشرده بپوشید

لباس ‌های فشرده تورم را به حداقل می‌رسانند و گردش خون سالم را بهبود می‌بخشند. آن ها برای بهبود سریع ورم شکم بعد از لیپوماتیک ضروری هستند.

یک لباس فشرده در طول جراحی شما استفاده می شود. در دو هفته اول باید 24 ساعت شبانه روز در محل باقی بماند. می توانید آن را برای شستن بردارید و با لباس یدکی که به شما داده شده است جایگزین کنید. پس از سه هفته، می ‌توانید آن را فقط در طول روز بپوشید یا آن را در تمام ساعات شبانه روز بپوشید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت
 • ناحیه درمان را خنک نگه دارید

گرما می تواند تورم و التهاب پس از جراحی را افزایش دهد. این ایده خوبی است که از موقعیت هایی که ممکن است بیش از حد گرم شوید اجتناب کنید. در مراحل اولیه بهبودی، بیرون زیر نور آفتاب ننشینید، در وان آب گرم نروید و از سونا و جکوزی دوری کنید.

از طرف دیگر سرما می تواند به شما کمک کند. استفاده از کمپرس یخ روی نواحی متورم بدن ممکن است کمک زیادی به کاهش تورم و ناراحتی پس از لیپوماتیک کند. از جراح دستورالعمل های کاربردی را بخواهید تا اطمینان حاصل شود که در آن زیاده روی نمی کنید. پس از جراحی، کمپرس یخ و کمپرس سرد در کاهش تورم، کبودی و ناراحتی موثر است.

در روز اول یا دوم پس از لیپوماتیک، استفاده از این کمپرس ها به مدت 15 تا 20 دقیقه در ساعت ممکن است به کاهش تورم کمک کند، اما برای دستورالعمل‌های مربوط به استفاده از آنها پس از جراحی و تعداد دفعات آن با پزشک خود مشورت کنید، زیرا عدم رعایت دستورالعمل‌ها می‌تواند بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر دارد.

 • مراقب غذایی که می خورید باشید

مهم است که خوردن غذاهای شور را محدود کنید. سدیم باعث می شود بدن آب را در خود نگه دارد و در نتیجه پس از لیپوماتیک، نفخ و تورم بیشتری ایجاد می شود. با حذف نمکدان از روی میز از تورم طولانی مدت پس از لیپوماتیک در شکم، ران ها و سایر قسمت های بدن خود جلوگیری کنید.

همچنین ممکن است لازم باشد رژیم غذایی مناسبی را برای بهبود زخم در نظر بگیرید. به عنوان مثال، غذاهای غنی از آهن می توانند به کاهش التهاب کمک کنند.

همچنین به نکات زیر توجه کنید:

 • میزان مصرف پروتئین را افزایش دهید: پروتئین برای بهبود زخم، رشد مجدد عضلات و پوست و ترمیم و جلوگیری از ریزش مو ضروری است. اطمینان حاصل کنید که هر وعده غذایی یا میان وعده حاوی منبع خوبی از پروتئین باشد.
 • مصرف قند را کاهش دهید. مصرف قند می تواند سیستم ایمنی را سرکوب کند، تعادل مواد معدنی بدن را به هم بزند و سطح گلوکز خون ناشتا را افزایش دهد.
 • پیاده روی کنید

در چند هفته اول پس از جراحی لیپوماتیک، جراحان اغلب به بیماران توصیه می کند که هر روز پیاده روی داشته باشند. استفاده از این روش باعث کاهش تورم و جلوگیری از لخته شدن خون می شود.

کاهش ورم شکم بعد از لیپوماتیک

لیپوماتیک شکم در مقایسه با سایر روش ها دارای مزایای زیر است :

مزیت لیپوماتیک شکم این است که نسبت به سایر روش ها خطر کمتری برای از بین بردن چربی های اضافی شکم دارد. صرفه جویی در هزینه در این روش و خطر کمتر عفونت نیز از دیگر مزایای لیپوماتیک شکم است. انجام عمل زمان کمتری می برد و بعد از آن هیچ گودی یا سفتی روی پوست ایجاد نمی شود. بهبودی برای بیمار سریع تر است.

نه رگ ها آسیب می بینند و نه قلب. این روش باعث افتادگی پوست نمی شود و حتی آن را سفت می کند. در نتیجه بدون خطر وزن کم می کنید و در نتیجه به نتایج طبیعی دست خواهید یافت.

دستگاه های ساکشن چربی را در زیر پوست برآمده نمی کنند و از توزیع یکنواخت چربی در زیر پوست اطمینان حاصل می کنند. جراحی ایمن و ساده انجام می شود.  تاکنون هیچ موردی از آمبولی چربی گزارش نشده است. درمان شامل بستری شدن نیست و بیمار پس از درمان مرخص می شود.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

برخی از افرادی که به انجام لیپوماتیک فکر می کنند، نگران این هستند که در آینده باردار نشوند. با این حال، این نگرانی غیرضروری است زیرا بارداری تحت تأثیر قرار نمی گیرد.مردم بر این باورند که پس از تخلیه چربی شکم، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد.

باید توجه داشته باشید که لیپوماتیک می تواند پوست را بالا بکشد، به همین دلیل است که پوست نمی افتد و آویزان نمی شود، اما این به این معنی نیست که پوست حالت ارتجاعی کمتری پیدا می کند. پس از انجام لیپوماتیک، فرد می تواند به راحتی باردار شود و هیچ خطری برای بارداری وجود ندارد.

محصولات حاوی چربی اشباع شده، مانند اکثر محصولات جانبی حیوانی، غذاهای سرخ شده و فرآوری شده، برای افرادی که جراحی لیپوماتیک انجام داده اند، مناسب نیستند.

بهتر است از مصرف شکر پرهیز کنید زیرا در عواقب جراحی لیپوماتیک به دلیل قند و مواد غذایی شیرین وزن اضافه و وزن کم خواهید کرد.

پس از جراحی لیپوماتیک، افراد باید مصرف نمک خود را برای دو تا چهار ماه محدود کنند. از گوشت هایی مانند سوسیس، گوشت قرمز و ماهی چرب دوری کنید.

بهترین مواد غذایی برای افرادی که تحت عمل لیپوماتیک قرار گرفته اند شامل سبزیجات و میوه های تازه است. شما باید مطمئن شوید که غذاهای دریایی به همان اندازه که باید در رژیم غذایی شما موجود باشد. مصرف انواع آجیل می تواند فراتر از تصور شما به شما کمک کند.
همچنین از غلات و همچنین پروتئین های طبیعی مانند مرغ و بوقلمون استفاده کنید. با بذر کتان و روغن زیتون غذای خود را سالم تر کنید.

پس از این عمل ممکن است به مدت دو تا چهار روز کمی درد داشته باشید، اما به مرور زمان درد کاهش می یابد. پزشک باید به طور مرتب داروهای مسکن تجویز کند.

حداقل تا دو هفته پس از جراحی باید از مصرف آسپرین، ایبوپروفن یا ادویل خودداری کنید. هنگام استفاده از این داروها کبودی بیشتر رخ می دهد.

اگر قصد دارید قبل یا بعد از جراحی از داروهای ضد درد استفاده کنید، باید با جراح خود مشورت کنید تا بدانید آیا این دارو حاوی ترکیباتی است که باعث افزایش خونریزی می شود یا خیر.

لیپوماتیک می تواند تورم قابل توجهی ایجاد کند. در برخی موارد، این چند ماه طول می کشد و نتیجه نهایی شما تا آن زمان قابل مشاهده نخواهد بود. اکثریت تورم بعد از چهار هفته بهبود می یابد.

توده هایی که یک هفته بعد از لیپوماتیک احساس می کنید طبیعی هستند. این تورم ها نشان دهنده مایع باقی مانده، چربی آسیب دیده و التهاب پس از عمل است. این نواحی معمولاً پس از چند هفته تا چند ماه صاف می شوند.

در هفته اول پس از جراحی حداقل فعالیت را انجام دهید. ممکن است بتوانید ۲ هفته پس از جراحی ورزش های سبک مانند راه رفتن با لباس فشاری را انجام دهید. یخ را هر ساعت یا طبق دستور به مدت 15 تا 20 دقیقه روی ناحیه جراحی خود قرار دهید. از کیسه یخ استفاده کنید یا یخ خرد شده را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید.