سفتی شکم بعد از لیپوماتیک

علت سفتی شکم بعد از لیپوماتیک

سفتی شکم ناشی از عیوب ایجاد شده و بریدگی ها در ناحیه لیپوماتیک می باشد

عوامل تشدید سفتی شکم بعد از لیپوماتیک

 • ننوشیدن آب کافی
 • فعالیت های سخت و سنگین
 • انتخاب پزشک بی تجربه
 • عدم مصرف داروهای تجویز شده
 • نپوشیدن گن های بعد از لیپوماتیک

راه های کاهش تورم و سفتی شکم بعد از لیپوماتیک

 • پوشیدن گن های بعد از لیپوماتیک
 • ماساژ ملایم
 • پیاده روی کوتاه
 • برنامه غذایی متعادل
 • صبوری برای دستیابی به نتیجه بهتر

عوارض لیپوماتیک

 • برآمدگی پوست
 • تورم
 • درد
 • کبودی
 • قرمزی اطراف برش ها
 • سفتی ناحیه مورد نظر (مثل سفتی شکم)

مدت زمان رفع سفتی شکم بعد از لیپوماتیک

معمولا 2 الی 3 هفته بعد از عمل

روش های کانتورینگ بدن مانند لیپوماتیک در چند سال گذشته به طور فزاینده ای محبوب شده اند و اکنون بخشی جدایی ناپذیر از عمل های زیبایی برای مردان و زنان هستند. کانتورینگ بدن، در واقع عملی برای تغییر شکل و فرم بدن است که برای رفع چربی های سرسخت انجام می شود. این روش در جاهایی که رژیم غذایی و ورزش اثر مطلوب ندارند، وارد عمل می شود.

لیپوماتیک شکم یک روش برای حذف چربی های ناحیه ی شکم است که می تواند به بیماران کمک کند تا فرم بدنی جذابی داشته باشند. برخی از بیماران ممکن است پس از انجام جراحی خود متوجه سفتی شکمشان شوند! این عارضه جانبی رایج با مراقبت های بعد از عمل قابل پیشگیری است که در ادامه بیشتر به آن ها می پردازیم.

سفتی شکم بعد از لیپوماتیک

آنچه می خوانید

لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟

لیپوماتیک شکم فرآیندی است که در آن چربی ها از ناحیه شکم برداشته می شود. پزشک در این امر یک میکروکانولا را در ناحیه درمان قرار می دهد که سلول های چربی را شل کرده و به آرامی آنها را ساکشن کند. برخی از تکنیک‌های لیپوماتیک از امواج اولتراسوند، فرکانس رادیویی یا انرژی لیزر استفاده می‌کنند تا ابتدا چربی را ذوب کنند و سپس آن را خارج کنند. در بیشتر این تکنیک ها بیمار باید دوران نقاهت را سپری کرده و ممکن است برخی از عوارض جانبی با او همراه شوند که شامل موارد زیر است:

برآمدگی پوست

تورم

درد

کبودی

قرمزی اطراف برش ها

سفتی ناحیه مورد نظر (مثل سفتی شکم)

سفتی شکم بعد از لیپوماتیک

مراقبت های بعد از لیپوماتیک شکم

همانطور که گفته شد لیپوماتیک روشی است که می توان آن را با تکنیک های مختلفی انجام داد. تکنیک های اعمال شده ممکن است باعث ایجاد سطوح مختلف سختی و تورم در بدن بیمار شود.  برای اینکه پس از انجام لیپوماتیک به موثرترین نتیجه دست یابید و روند بهبودی را سریع طی کنید، لازم است تا به طور کامل به توصیه های پزشک عمل کنید.

بخش زیادی از تورم در ناحیه تحت درمان مثل شکم معمولاً 1 الی 3 هفته ظاهر می شود. در پایان هفته اول، بیماران معمولاً هر روز که می گذرد، احساس بهتری پیدا می کنند. 1 الی 2 هفته پس از عمل لیپوماتیک، تورم ناحیه ممکن است جای خود را به سفتی دهد که به طور متوسط ممکن است ​​3 ماه طول بکشد.

سفتی شکم با گذشت زمان نرم می شود و مایع اضافی و تورم از بین می رود. فقط کافی است در این مدت بیمار به توصیه های پزشک عمل کرده و با به کارگیری آن ها تورم و سفتی شکم را کاهش دهد و روند بهبودی را تسریع کند.

علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک

پس از هر نوع جراحی، پوست چسبندگی ها و اسکارهایی را به عنوان بخشی از روند بهبود ایجاد کند. با این حال، بدن می تواند به طور غیر طبیعی تولید فیبروبلاست (یک سلول بافت همبند اصلی ) را به شکل نوارهایی ایجاد کند که دو یا چند بافت را به هم متصل می کند و باعث سفتی زیر پوست می شوند. این عوارض شایع معمولاً در هنگام بهبود زخم و در دوره نقاهت ظاهر می شود. گاهی سفت شدن شکم ناشی از عیوب ایجاد شده و بریدگی ها در ناحیه لیپوماتیک است که فرد آنها را به صورت توده هایی سفت و ضخیم احساس می کنند.

چه عواملی باعث تشدید سفت شدن شکم بعد از عمل لیپوماتیک می شوند؟

 • ننوشیدن آب کافی

نوشیدن آب به فردی که تحت عمل لیوماتیک قرار گرفته است کمک می کند که دفع سموم به خوبی انجام شود. در صورتی که دفع مایعات به درستی انجام نشود، باعث سفت شدن شکم می شود.

 • فعالیت های سخت و سنگین

بعد از عمل لیپوماتیک، در صورتی که استراحت کافی انجام نشود و فعالیت های سخت و سنگین بلافاصله بعد از عمل انجام شود، بدن آب زیادی را از دست داده و همین مورد باعث سفت شدن شکم و کند شدن روند بهبودی می شود.

 • انتخاب پزشک بی تجربه

انتخاب پزشک تا حد زیادی می تواند در نتیجه ای که می گیرید تاثیرگذار باشد. انتخاب درست پزشک و تجربه و حاذق بودن وی ممکن است تا برخی از عوارض بعد از عمل مثل سفت شدن شکم را کاهش دهد.

 • عدم مصرف داروهای تجویز شده

پس از لیپوماتیک علاوه بر ورزش و رژیم، داروهایی نیز برای افراد  تجویز می شود که در صورت عدم مصرف ممکن است مشکل ساز شود. عدم مصرف داروهای تجویز شده به ویژه آنتی بیوتیک ها که مشکل سفتی شکم بعد از لیپوماتیک را درمان می کند، برای فرد ممکن است خطرساز شود.

 • نپوشیدن گن های بعد از لیپوماتیک

گن های بعد از لیپوماتیک که ناحیه درمان را تا حدی تحت فشار قرار می دهند باید بر اساس دستور پزشک به صورت مرتب پوشیده شوند تا از تورم بیش از حد و سفت شدن شکم پیشگیری شود.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

5 راه کاهش تورم و سفتی شکم بعد از لیپوماتیک

برخی از راه هایی که از طریق آن ها می توان عوارض پس از عمل و سفتی شکم بعد از لیپوماتیک را به حداقل رساند عبارت اند از:

1) پوشیدن گن های بعد از لیپوماتیک را جدی بگیرید

یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش تورم و خلاصی از شر نواحی سفت شده شکم بعد از لیپوماتیک، پوشیدن منظم گن های مخصوص برای مدت زمان مشخص است. پس از عمل لیپوماتیک، بسته به التهاب و تجمع مایعات لنفاوی، تورم و سفتی به طور کلی مشاهده می شود. گن ها به ناحیه تحت درمان فشار وارد می‌کنند و به مایعات لنفاوی اجازه می‌دهند تا دوباره جذب شوند. در نتیجه مایعات لنفاوی زیر پوست جمع نمی شوند و باعث ایجاد سفتی و تورم بیشتر نمی شوند.


2) ماساژ ملایم را شروع کنید

پس از جراحی لیپوماتیک، ماساژ صحیح می تواند به جلوگیری از تورم و سفتی کمک کند. این مسئله حائز اهمیت است که تمرکز ماساژ لنفاوی باید بر روی سطح پوست باشد. در نتیجه ماساژ باید با ملایمت تمام انجام شود و از ماساژ عمقی خودداری شود. هنگام انجام ماساژ پس از لیپوماتیک، نباید مشت و مال انجام شود و تنها کافی است پوست را به آرامی بکشید. با کشیدن پوست، رگ های لنفاوی زیر پوست تحریک می شوند. دقت داشته باشید چنانچه محل تورم عفونی است، نباید ماساژ انجام شود.


3) از پیاده روی کوتاه نترسید

2 الی 3 روز بعد از عمل لیپوماتیک شکم که این ناحیه در حال ترمیم است، فعالیت بدنی باید محدود شود. اگر این کار انجام نشود، خطر تورم بیش از حد وجود دارد. به همین دلیل ممکن است از فرد خواسته شود، به منظور کاهش خطر تشکیل لخته خون در 48 ساعت اول پیاده روی خود را به اتاق محدود کند. اما پس از آن انجام فعالیت های روزانه و پیاده روی نه تنها خطری ندارد بلکه می توانید نتایج مثبتی را به همراه داشته باشد.

برای مثال پیاده روی، سیستم لنفاوی را تحریک می کند که از تجمع مایعات لنفاوی در بدن جلوگیری کند و از این طریق باعث کاهش اِدِم شود. از این رو پس از دو الی سه روز اول معمولاً از افراد خواسته می شود تا به تدریج فعالیت های بدنی خود را افزایش دهند. افرادی که به یک برنامه ورزشی خاص نیاز دارند معمولاً می توانند پس از گذشت دو هفته فعالیت های ورزشی خود را از سر بگیرند.

سطح فعالیت بیماران بر اساس عادات روزانه آنها قبل از جراحی لیپوماتیک تعیین می شود. با این حال، از آن جایی که توانبخشی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، قبل از افزایش میزان فعالیت، رضایت پزشک و مشورت با او الزامی است.

عوارض سفتی شکم بعد از لیپوماتیک


4) یک برنامه غذایی متعادل داشته باشید

استفاده از یک رژیم غذایی متعادل پس از جراحی لیپوماتیک شکم یکی از مهم ترین عواملی است که می تواند به شدت بر نتیجه نهایی تاثیرگذار باشد. برای کاهش تورم وسفتی شکم که ممکن است پس از جراحی لیپوماتیک ایجاد شود، مصرف نمک و الکل را محدود کنید.


5) برای بهبودی کامل صبور باشید

از آن جایی که اثرات جراحی لیپوماتیک به دلیل تورم، بلافاصله قابل مشاهده نیست، برخی از بیماران ممکن است ناامید شده و احساس بدی داشته باشند. از سوی دیگر، این فرایند باید به عنوان یک جزء طبیعی از روند بهبود در نظر گرفته شود. بدن هر بیمار و همچنین واکنش بدن به روند بهبودی برای هر فرد متفاوت است.

سفتی و تورم شکم بعد از لیپوماتیک، بسته به بدن بیمار ممکن است حتی تا 6 ماه طول بکشد. در نتیجه، برای گرفتن نتایج نهایی باید صبور باشید تا تورم و سفتی کاملا از بین برود و بدن به حالت ایده آل دست یابد.

کدام دسته از افراد بیشتر دچار سفتی شکم خواهند شد؟

توده های بعد از لیپوماتیک و سفتی شکم در افراد مسن و افرادی که خاصیت ارتجاعی پوستی ضعیفی دارند بیشتر دیده می شود. پوست های دارای ترک های پوستی ناشی از چاقی و بارداری بیشتر در معرض بی نظمی های پس از لیپوماتیک قرار می گیرند.

سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک و برخی از برآمدگی های ناشی از این عمل می تواند بخشی طبیعی از روند بهبودی باشند. در بیشتر موارد، نتایج رفته رفته و به مرور زمان به خصوص در ماه های اول بعد از عمل برطرف می شود. اگرچه برخی افراد ممکن است بی نظمی هایی نظیر توده های زیر جلدی، موج ها و زخم های داخلی را در زیر پوست خود برای مدتی احساس کنند، اما باید گفت که نتیجه نهایی و در حالت ایده آل شکمی باید کاملاً صاف باشد.

سفتی و برآمدگی های بعد از لیپوساکشن غیر معمول نیست. این توده ها بیشتر در نواحی بزرگ مانند شکم، باسن و ران دیده می شوند. همانطور که پیش تر هم گفته شد ممکن است این سفتی به مدت دو هفته یا حتی در مواردی چند ماه پس از جراحی لیپوماتیک باقی بماند اما لازمه خلاصی از شر آن اندکی صبر است.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

گاهی اوقات ممکن است 2 تا 3 هفته پس از انجام عمل لیپوماتیک احساسی مبنی بر سنگین شدن یا سفت شدن شکم به بیمار دست دهد، اما در نهایت همه چیز از بین می رود و جای نگرانی نیست!!! پوست پس از 2 الی 4 ماه به حالت قبل از عمل باز می گردد و تغییرات حاصل از لیپوماتیک 3 تا 4 هفته بعد از عمل زمانی که 60 تا 70 درصد تورم از بین رفته است آشکار می شود.

 

بعد از انجام عمل لیپوماتیک شکم، برخی از افراد دچار توده های زیر جلدی، موج های پوستی زخم های داخلی می شوند که باعث ناهمواری و سفتی شکم می شوند که این امر می تواند ناراحت کننده، دردناک و ناخوشایند باشد اما باید گفت که این موارد از عوارض پس از عمل است و لازم است تا برای بهبود کامل صبر پیشه شود.

 • پوشیدن گن های بعد از لیپوماتیک
 • ماساژ ملایم (نه فشاری)
 • فعالیت و پیاده روی طبق دستور پزشک
 • رعایت رژیم غذایی
 • پیشه کردن صبوری تا رسیدن به نتیجه دلخواه

برخی از توده ها صرفاً اِدِم (تورم) باقیمانده هستند که ممکن است تا چند ماه طول بکشد تا برطرف شوند. برخی دیگر می توانند هماتوم موضعی (جمع آوری خون ناشی از خونریزی) باشند که جذب آنها تا ممکن است تا چندین ماه طول بکشد و گاهی اوقات در شرایط حاد باید با جراحی برداشته شوند.

ظاهر ناهموار و برآمدگی های روی شکم (شبیه به سلولیت شدید) بعد از لیپوماتیک ممکن است به مدت دو هفته پس از عمل ادامه داشته باشد اما از آن جایی که واکنش بدن های مختلف با یکدیگر متفاوت است این برآمدگی ها حتی ممکن است چند ماه طول بکشد.

 

پوشیدن گن های بعد از لیپوماتیک به منظور کاهش تورم و سفتی شکم استفاده می شودند. اگرچه پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک و میزان استفاده از آن از سوی پزشک تعیین می شود اما معمولا پس از لیپوماتیک به بیماران آموزش داده می شود که به مدت 3 هفته به صورت 24 ساعته به جز در زمان دوش گرفتن از این گن ها استفاده کنند. پس از این مدت معمولا پزشکان جراحی زیبایی توصیه می کنند که افراد باید 3 هفته دیگر در طول روز گن را بپوشند، اما اجازه دارند آن را شب در بیاورند.

 

 • رژیم غذایی نامناسب و نرسیدن مواد مغذی و آب کافی به بدن
 • فعالیت های سنگین بلافاصله بعد از عمل
 • پزشک بی تجربه
 • مصرف نکردن داروهای تجویز شده از سوی پزشک و بی توجهی به دستورات وی
 • نپوشیدن گن های مناسب بعد از عمل لیپوماتیک

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد