موارد استفاده از عمل

شل بودن و افتادگی شکم در اثر تغییر وزن زیاد و زایمان

مزایای عمل

کاهش چشمگیر حجم شکم و صاف شدن سطح آن

عوارض احتمالی عمل

عفونت، خونریزی

آیا امکان بازگشت و رشد سلول های حذف شده وجود دارد؟

خیر

ماندگاری نتایج بعد از ابدومینوپلاستی چقدر است؟

ماندگاری نتایج بعد از ابدومینوپلاستی در صورت رعایت رژیم غذایی اصولی، برنامه ورزشی منظم و داشتن یک سبک زندگی سالم طولانی مدت و حتی گاهی دائمی خواهد بود.

آیا نوسانات وزنی بر روی ابدومینوپلاستی تاثیرگذار است؟

بله، توصیه می شود ظرف 6 ماه قبل از جراحی تغییر وزن نداشته باشید تا پس از عمل هم این ثبات وزنی حفظ شود. افزایش و کاهش وزن شدید به شدت می تواند نتایج ابدومینوپلاستی را تحت تاثیر قرار دهد.

سن مناسب یا توصیه شده

سن مشخصی ندارد و از 17 تا 80 سالگی انجام می‌شود

بیهوشی دارد یا خیر؟

بله

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

یک شب

مدت زمان عمل

2 تا 5 ساعت البته این مدت زمان برای هر بیمار متفاوت است.

احتمال موفقیت

بسیار زیاد

مدت دوران نقاهت

2 تا 3 هفته

راهکارهای جلوگیری از برگشت شکم

 • تغذیه سالم
 • ورزش منظم
 • پر خوری نکردن
 • حفظ ثبات وزن
 • دوری از استرس

آنچه می خوانید

ابدومینوپلاستی چیست؟

ابدومینوپلاستی یکی از جراحی های زیبایی است که پزشک جراح با توجه به میزان چربی انباشته و پوست اضافه شکم، برش هایی را برای دسترسی به عضله ها، چربی و بافت شکم ایجاد می کند. پس از انجام اقدامات و بخیه زدن برش ها، جراحی تمام می شود. ابدومینوپلاستی فقط روشی برای حذف چربی های اضافه در شکم است و اصلأ نمی توان آن را روشی برای لاغری دانست به همین دلیل مراقبت های بعد از جراحی برای جلوگیری از چاقی مجدد اهمیت پیدا  می کند.

ابدومینوپلاستی چیست؟

روش های جلوگیری از بازگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی جراحی است که در طی آن پزشک با حذف چربی و پوست اضافه از شکم، اقدامات لازم را برای زیبایی آن انجام می دهد اما ابدومینوپلاستی را نمی توان روشی برای جلوگیری از تجمع مجدد چربی دانست به همین دلیل لازم است با ثابت نگه داشتن وزن، تاثیر جراحی ابدومینوپلاستی را در بدن خود ماندگار کنید. ثابت نگه داشتن وزن یکی از شرایط جراحی ابدومینوپلاستی است. پزشک زمانی ابدومینوپلاستی را تجویز می کند که طی 6 ماه قبل از جراحی، تغییر وزن نداشته باشید. ثبات در وزن بعد از جراحی نیز توصیه می شود زیرا با تغییر وزن زیاد احتمال کشیده شدن پوست شکم و افتادگی مجدد آن وجود دارد.

با رعایت راهکارهای زیر از بازگشت شکم به وضعیت قبل از جراحی جلوگیری می شود:

 • تغذیه سالم

 مصرف فست فود و غذاهای فرآوری شده یکی از شایع ترین دلالیل چاقی است. با جایگزین کردن غذاهای سالم  از تجمع چربی در شکم جلوگیری کنید. مواد غذایی حاوی فیبر و پروتئین بهترین مواد برای حفظ تناسب اندام هستند. مصرف غذای غنی از فیبر نه تنها به کنترل وزن کمک می کند بلکه یبوست را که یکی از دلایل نفخ و بزرگی شکم است کاهش می دهد. توصیه می شود به میزان کالری خوراکی های مصرفی دقت داشته باشید. نوشیدن آب به مقادیر کافی نیز از چاقی مجدد جلوگیری می کند. نوشیدن حدود 8 لیوان آب در طول روز توصیه می شود.

 • پرخوری نکردن

طبق تحقیقات انجام شده افرادی که چربی انباشته در بدن ان ها زیاد است اشتهای بیشتری دارند. پس از ابدومینوپلاستی و با حذف مقادیر زیادی از چربی در شکم، اشتهای فرد نیز به دلیل کم شدن سلول های چربی کاهش می یابد. بنابراین ابدومینوپلاستی را می توان به عنوان روشی برای کاهش اشتها نیز معرفی کرد. مراجعه به پزشک برای دریافت برنامه غذایی مناسب بعد از جراحی ابدومینوپلاستی توصیه می شود.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت
 • فعالیت ورزشی منظم

حتمأ این جمله را شنیده اید که ((برای سالم بودن ورزش کنید)). ورزش فواید متعددی برای سالم ماندن بدن و تناسب اندام دارد زیرا به هنگام ورزش، متابولیسم بدن افزایش می یابد و با سوختن کالری، از تجمع مجدد چربی در بخش های مختلف بدن جلوگیری می شود. اما در مقابل، ورزش نکردن و کم تحرک بودن بعد از ابدومینوپلاستی به راحتی نتیجه جراحی را خراب می کند و حتی می توان گفت شانس لاغری مجدد از طریق جراحی را نیز به شدت کاهش می دهد زیرا در جراحی اولیه مقادیر زیادی از پوست شکم حذف شده است و در صورت چاقی مجدد، پوست شکم برای جراحی ثانویه از حجم کافی برخوردار نیست.

 • بارداری مجدد

یکی از شرایطی که برای کاندید مناسب جراحی ابدومینوپلاستی از سوی پزشکان مطرح شده این است که زمانی برای ابدومینوپلاستی اقدام کنید که تعداد فرزندان خود را تکمیل کرده اید و تصمیم به بارداری ندارید. در دوران بارداری با کشش زیاد پوست شکم احتمال شل شدن و افتادگی آن زیاد است. برخی از بانوان در زمان بارداری، افزایش وزن زیادی را تجربه می کنند و معمولأ بزرگ شدن شکم، افتادگی و ترک خوردگی پوست جزء عوارض زایمان است که بسیاری از خانم ها در جست و جوی راهکاری برای رفع آن ها هستند.  

 • کنترل شرایط جسمانی

توصیه می شود افرادی که مبتلا به بیمارهای قلبی- عروقی و دیابت هستند پس از ابدومینوپلاستی در بازه های زمانی منظم تحت کنترل پزشک برای ارزیابی وضعیت جسمانی خود قرار بگیرند. سلامت عمومی بدن یکی از شرایط حفظ تناسب اندام است.

 • دوری از استرس

طبق گزارش محققان، استرس فیزیکی و روحی یکی از دلایل چاقی است. سعی کنید بعد از جراحی ابدومینوپلاستی خود را از محیط های استرس زا دور کنید. استرس با بر هم زدن تنظیم برخی از هورمون ها، فرد را برای پر خوری ترغیب می کند.

ابدومینوپلاستی
 • انتخاب پزشک کاردان و متبحر

اگر چربی و پوست اضافه شکم مطابق با اصول و دانش پزشکی حذف نشود ممکن است بیمار با مشاهده نتیجه جراحی و باقی ماندن توده های چربی شکمی برای جراحی مجدد اقدام کند. امروزه به دلیل متداول بودن جراحی های زیبایی برخی از افراد فاقد تخصص در این زمینه اقدام به جراحی هایی می کنند که علاوه بر تاثیر منفی بر زیبایی فرد، سلامت او را نیز به خطر می اندازند. بنابراین اگر می خواهید در کم ترین زمان بهترین نتیجه را دریافت کنید و با خیال آسوده برای زیبایی اندام خود اقدام نمایید به پزشک کاردان و با تجربه مراجعه کنید. پزشکی که در زمینه جراحی زیبایی دارای مدرک فوق تخصص باشد به دلیل آشنایی با روش های نوین جراحی شما را از انجام جراحی های ثانویه بی نیاز می کند.

جراحی ابدومینوپلاستی

انتخاب پزشک کاردان و متبحر

احتمال بازگشت شکم بعد از جراحی ابدومنیوپلاستی

از آنجایی که تامی تاک جراحی گسترده تری است، بیماران حدود 1 ماه بعد از جراحی با کاهش ورم و کبودی می توانند نتیجه جراحی را مشاهده کنند. نتایج طولانی‌مدت هستند و سلول‌های چربی حذف‌شده دوباره رشد نمی‌کنند، اما سلول‌های چربی باقی‌مانده ممکن است گسترش یافته و در صورت افزایش وزن، پوست دوباره کشیده شود.

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی

بازگشت دیاستاز رکتوس بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

دیاستاز رکتوس به جدایی کامل یا نسبی عضلات راست شکمی گفته می شود که در زمان بارداری و پس از ان شایع است. در دوران بارداری به دلیل کشیده شدن عضلات شکم احتمال پارگی وجود دارد و در مواردی پس از بارداری نیز بهبودی حاصل نمی شود. در چنین مواردی جراحی ابدومینوپلاستی برای رفع پارگی و تقویت عضلات شکمی توصیه می شود. البته این عارضه فقط مختص دوران بارداری نیست بلکه ورزش کردن به شیوه نادرست و بلند کردن وسایل سنگین نیز می تواند باعث دیاستاز رکتوس شود. رعایت نکردن نکات مراقبتی پس از ابدومینوپلاستی می تواند منجر به پارگی مجدد عضله شکم شود. 

اگر بعد از جراحی شکم چاق شوید چه اتفاقی می‌افتد؟

افزایش وزن پس از جراحی شکم می تواند به طور قابل توجهی نتیجه زیبایی را به خطر بیندازد و حتی ممکن است نتیجه جراحی را به طور کامل معکوس کند. به همین دلیل توصیه می شود قبل از جراحی ابدومینوپلاستی توانایی خودتان را برای ثابت نگه داشتن وزن نشان بدهید. معمولأ ظرف 6 ماه قبل از جراحی نباید تغییر وزن داشته باشید. این نشان می دهد شما پس از جراحی ابدومینوپلاستی نیز قادر به ثابت نگه داشتن وزن خود هستید.

مراجعه به پزشک با برگشت شکم بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

با تغییر وزن و تجمع مجدد چربی در شکم می توانید برای جراحی ثانویه به پزشک مراجعه کنید. تجویز جراحی ابدومینوپلاستی از سوی پزشک بستگی به شرایط جسمانی و حجم پوست شکم بیمار دارد. پس از محاسبه شاخص توده بدنی و وضعیت بافت شکم همچنین کافی بودن حجم پوست شکم بیمار، پزشک در این مورد تصمیم می گیرد.

جمع بندی

نتیجه مطلوب از جراحی ابدومینوپلاستی وقتی ماندگار می شود که علاوه بر انتخاب پزشک حاذق به نکات مراقبتی بعد از جراحی نیز دقت داشته باشید. در واقع تغییر ندادن سبک زندگی بعد از ابدومینوپلاستی نتیجه ای جز هدر دادن هزینه و زمان ندارد. ورزش و تغذیه سالم دو کلید اصلی برای حفظ تناسب اندام هستند. با توجه به این که در جراحی اولیه مقدار زیادی از پوست شکم برای لیفت شدن آن برداشته می شود با نازک شدن پوست و چاقی مجدد، علاوه بر بد فرم شدن شکم امکان ایجاد ترک و چروک های عمیق روی پوست نیز دور از انتظار نیست.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

این موضوع کاملأ به آناتومی بدن هر فرد و میزان رعایت نکات مراقبتی بستگی دارد. افرادی که پس از ابدومینوپلاستی هیچ تغییری در سبک زندگی خود ایجاد نمی کنند از لحاظ میزان چربی های شکمی دقیقأ به شرایط قبل از جراحی باز می گردند و چه بسا ممکن است چاق تر از گذشته نیز شده باشند.

در مواردی که شکم فرد بسیار شل و آویزان باشد، رژیم غذایی و ورزش تاثیر چندانی در کوچک شدن شکم ندارد اما بعد از جراحی ابدومینوپلاستی با کمی تلاش برای حفظ ثبات وزن می توانید اندام خود را در حالت ایده آل نگه دارید.

تنها راهکار، رعایت نکات مراقبتی و توجه به توصیه های پزشکی است.

پوست، ماهیچه ها و چربی شکم همگی در فرایند جراحی ابدومینوپلاستی ترمیم یا تغییر کردند. این ساختارها برای بهبود و استقرار در موقعیت های جدید خود به زمان نیاز دارند و همین باعث التهاب، تورم و سایر عوارض جانبی موقت می شود که پس از گذشت چند هفته بهبود می یابید.

 وقتی که بیش از 20 تا 30 درصد وزن خود را افزایش بدهید.

تورم در ناحیه شکم تا چند روز بعد از جراحی کاملا طبیعی است زیرا در این ناحیه از بدن، رگ های خونی و رگ های لنفاوی که به عنوان سیستم تخلیه مایعات عمل می کنند.؛ در حین جراحی بریده می شوند. به همین دلیل برآمدگی شکم تا مدتی بعد از ابدومینوپلاستی طبیعی است و نمی توان آن را چاقی شکم دانست.

پزشک مقدار کمی از چربی را در شکم باقی می گذارد و در واقع چربی شکمی به طور کامل برداشته نمی شود. این مقدار از چربی به طور متوازن برای ایجاد ظاهر زیبا در شکم پخش می شود  که البته این موضوع ربطی به چاقی مجدد بعد از جراحی ابدومینوپلاستی ندارد.