عوارض لیفت شکم

موارد استفاده از عمل

حذف چربی و پوست‌های اضافی در ناحیه‌ی شکم

عوارض جراحی لیفت شکم

 • واکنش به داروی بیهوشی
 • احساس درد
 • تورم، کبودی و التهاب
 • عفونت زخم‌ها
 • باقی ماندن جای زخم
 • هماتوم (خونریزی)
 • سروما (تجمع مایع زیر پوست)
 • بهبود ضعیف زخم
 • لخته شدن خون
 • بی‌حسی یا تغییر در احساس
 • نکروز چربی (مرگ بافت چربی)
 • عدم تقارن در شکم
 • ترمبوز ورید عمقی
 • آمبولی ریه

راه‌های کاهش عوارض جراحی لیفت شکم

 • مراجعه به پزشک متخصص و باسابقه
 • رعایت دستورالعمل‌های پیش از عمل
 • رعایت دستورالعمل‌های بعد از عمل
 • شرایط جسمی و روحی سالم
 • پرهیز از مصرف دخانیات و الکل
 • پرهیز از مصرف داروهای رقیق‌کننده‌ی خون
 • مصرف به موقع داروهای تجویز شده
 • تمیز نگه داشتن زخم‌ها و تعویض به موقع پانسمان
 • پوشیدن گن طبی

برای پیشگیری از هماتوم بعد از جراحی لیفت شکم چه باید کرد؟

 • قطع مصرف بعضی داروها زیر نظر پزشک
 • خودداری از مصرف مکمل ها
 • خودداری از مصرف مواد غذایی دارای امگا 3 سه هفته پیش از عمل

برای پیشگیری از آمبولی بعد از جراحی لیفت شکم چه باید کرد؟

 • پیاده‌روی آرام
 • خودداری از مصرف الکل چند هفته قبل از عمل
 • خودداری از مصرف مواد غذایی که باعث یبوست می‌شوند.

برای پیشگیری از عفونت بعد از جراحی لیفت شکم چه باید کرد؟

 • پیاده‌روی آرام
 • مصرف به موقع آنتی بیوتیک‌هایی که پزشک تجویز کرده است.
 • انتخاب پزشک و کلینیک معتبر

امروزه داشتن شکم صاف و بدون چربی‌های اضافه برای همه‌ی افراد دست‌یافتنی نیست، زیرا نیازمند ورزش‌های سخت و رژیم غذایی خاصی است که هر کسی امکان انجام دادن آن را ندارد. حضور افراد بی‌شمار در جامعه با تناسب اندام و شکم‌های صاف و قاب‌هایی از بدن‌های زیبا که مدام پیش چشم همگان در فضای مجازی می‌چرخد، اراده‌ی افراد را برای حرکت به سمت تغییر وضع ظاهری مخصوصاً در ناحیه‌ی شکم بیشتر و بیشتر می‌کند. لیفت شکم می‌تواند مشکل افتادگی و چربی‌های اضافه‌ی دور شکم را برای همیشه حل کند، اما این جراحی می‌تواند عوارضی را هم به همراه داشته باشد. در متن پیش‌رو درباره‌ی ‌عوارض جراحی لیفت شکم مطالبی ارائه می‌شود تا با این عمل جراحی بیشتر آشنا شوید و اگر قصد انجام آن را دارید واقع‌بینانه و آگاهانه تصمیم بگیرید.

عوارض لیفت شکم

آنچه می خوانید

 • انواع لیفت ها در بادی کانتورینگ | دکتر کامبیز ایزدپناه

جراحی لیفت شکم چیست؟

جراحی لیفت شکم دستاوردی نوین در عمل‌های زیبایی است. امروزه جراحی لیفت شکم با هدف از بین بردن چربی‌های اضافی و زائد شکم انجام می‌شود. در این روش، افتادگی و شلی پوست ناحیه‌ی شکم نیز برطرف می‌شود. در جراحی لیفت، جراح متخصص، پوست شکم شما را می‌کشد و چربی‌های اضافه‌ی آن را برمی‌دارد. این چربی‌ها و افتادگی شکم‌ ممکن است در اثر زایمان، کهولت سن یا مسائل ژنتیکی به وجود آمده باشد. در این عمل، ناف جابه‌جا شده و به جایگاه درست و مناسب خود برمی‌گردد. در لیفت شکم احتمال اینکه عفونت و یا تورمی در ناحیه‌ی عمل ایجاد شود بسیار پایین است، زیرا خطوط بخیه محسوس نیست. این جراحی برای علاقه‌مندان به کاهش وزن نیست، زیرا لیفت شکم تنها یک عمل ترمیمی و زیبایی است.

جراحی لیفت شکم

عوارض لیفت شکم چیست؟

برخی از عوارض لیفت شکم همچون جراحی‌های دیگر ممکن است برای هر فردی رخ دهد، اما باید دانست که بسیاری از این عوارض در جراحی‌های شکم جدی نیست و طی چند روز درمان و مراقبت بهبود می‌یابد. در مورد عوارض خطرناک و جدی مثل آمبولی ریه، لازم است بدانید که درصد آن بسیار بسیار پایین است. چیزی در حدود 0.09 درصد! در ادامه مهم‌ترین عوارض گزارش شده برای جراحی لیفت شکم را بررسی خواهیم کرد:

واکنش به داروی بیهوشی

در صورتی که جراحی با بیهوشی عمومی انجام شود، ممکن است در بعضی از بیماران عوارضی رخ دهد. این عوارض عبارتند از حالت تهوع و استفراغ، سرگیجه، عفونت ریه، سکته‌ی مغزی، حملات قلبی و حتی مرگ.

خونریزی

در عمل جراحی لیفت شکم نیز مانند هر عمل جراحی، از دست دادن مقادیری خون مورد انتظار است. از دست دادن خون به صورت کنترل نشده ممکن است باعث کاهش فشار خون و پیامدهای کشنده شود. خونریزی ممکن است در حین جراحی لیفت شکم یا بعد از جراحی نیز به صورت داخلی اتفاق بیفتد.

عفونت

بعد از عمل جراحی لیفت شکم، ممکن است زخم‌های بیمار دچار عفونت شود. این عارضه یکی از شایع‌ترین عوارض جراحی‌های پلاستیک است. در بسیاری از موارد عفونت‌ها با دارو رفع می‌شود و برخی از آنها داخلی و شدید است.

احساس درد

احساس درد از شایع‌ترین عوارض لیفت شکم و هر نوع جراحی است که غیر قابل اجتناب است. درد‌ها در این جراحی بلندمدت نیست و شما چند روز بعد از عمل آن را احساس می‌کنید. این دردها با توصیه‌ی پزشک و مصرف قرص‌های مسکن هم تحمل‌پذیر شده و نهایتاً بعد از چند روز از بین می‌رود.

کبودی و التهاب بدن

این اتفاق بسته به عمق و میزان عمل لیفت شما متغیر است و معمولاً به صورت کوتاه‌مدت اتفاق می‌افتد. به توصیه‌ی پزشک و پرستاران گوش بدهید، استفاده از گن می‌تواند حجم زیادی از التهابات را کنترل کند.

جای زخم

زخم‌ها معمولا در طی یک دوره‌ی یک ساله و با استفاده از برخی کرم‌های مخصوص به تدریج ناپدید می‌شود. بهبود جای زخم‌ها بستگی به میزان و عمق و مقدار لیفت شکم شما دارد، اما در بدترین حالت ممکن حدود یکسال زمان می‌برد.

حالت ناهشیاری و گیجی

اگر عمل لیفت شما با جراحی صورت بگیرد (لیفت بدون جراحی هم انجام می‌شود) به دلیل تزریق دارو‌های بی‌حسی و بی‌هوشی به شما، حالت گیجی عارضه‌ای طبیعی است و بعد از مدتی از بین می‌رود.

بی‌حسی در محل زخم‌ها

به یاد داشته باشید که لیفت شکم بافت پوست شما را اصلاح می‌کند. این فرآیند با برش، برداشت، خونریزی و زخم همراه است. ممکن است در محل زخم‌ها دچار بی‌حسی شوید. در بعضی موارد نادر احساس بی‌حسی در نقاط مختلف شکم بلندمدت است و برجا می‌ماند.

هزینه لیفت شکم

خونریزی مفرط

در لیفت شکم این نوع از خونریزی‌ها شایع نیست، اما گاهی ممکن است به دلیل سنگینی عمل، خونریزی مفرط، هماتوم و یا ایجاد لخته‌ی خون رخ دهد. در این حالت با پزشک خود تماس بگیرید، شاید نیاز به تزریق خون به بدن داشته باشید.

نامتقارن بودن شکم

گاهی به دلیل اشتباهات پزشکی یا واکنش و شوک بدن این اتفاق رخ می‌دهد. پزشک می‌تواند با یک عمل اصلاحی عدم تقارن شکم را رفع کند.

افتادگی و شلی دوباره‌ شکم

ممکن است به دلیل برنداشتن مقدار کافی از چربی‌های پوست شما، بعد از مدتی افتادگی‌ها دوباره به سراغتان بیاید. گاهی افزایش وزن و چاقی شما بعد از عمل، این مورد را به وجود می‌آورد. اگر به هر دلیل افتادگی و شلی دوباره‌ی شکم برایتان رخ داد، با عمل اصلاحی رفع شدنی است.

هماتوم

یکی دیگر از عوارض احتمالی لیفت شکم، ایجاد هماتوم است. هماتوم به تجمع خون در بدن و بیرون از رگ‌‌های خونی گفته می‌‌شود. هماتوم تنها برای یک درصد بیماران اتفاق می‌افتد و قابل درمان است. اگر تجمع خون زیاد یا در حال رشد باشد، عمل جراحی برای تخلیه کردن خون لازم است. در این حالت، ممکن است به عمل جراحی دیگر و بیهوشی دوباره نیاز داشته باشید.

سروما؛ تجمع مایع در زیر پوست

سروما زمانی رخ می‌دهد که سرم یا مایعات استریل بدن در زیر پوست جمع شود و باعث بروز تورم و درد شود. سروما ممکن است بعد از هر عمل جراحی اتفاق بیفتد، زیرا یکی از شایع‌ترین عوارض بعد از جراحی زیبایی شکم است که برای 15 تا 30 درصد از بیماران رخ می‌دهد. پزشک می‌تواند با کارگزاری لوله‌های درن که مایع اضافی را در خود جمع می‌کند از سروما جلوگیری کند. در حالتی دیگر این مایع به راحتی با سوزن و سرنگ خارج می‌شود.

تشکیل اسکار یا جوشگاه

هنگامی که پوست به هر دلیلی آسیب می‌بیند در محل زخم، لایه‌های پوست برای ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده اقدام می‌کنند. در طی این فرآیند مقدار زیادی کلاژن تولید می‌شود که به آن مکان جوش‌خوردگی اسکار می‌گویند. اسکار هیپرتروفیک یک اسکار ضخیم و برجسته است. این اسکار همراه با اسکار کلوئیدی صاف و سخت ممکن است در عمل لیفت شکم رخ دهد. احتمال به وجود آمدن این اسکار بعد از جراحی لیفت شکم،  نهایتاً 4 درصد است.

ترومبوز ورید عمقی (DVT) و آمبولی ریه (PE)

ترومبوز یعنی لخته‌شدن خون. این وضعیت وقتی به وجود می‌آید که یک لخته‌ی خون در سیاهرگ عمیق به وجود آید که معمولاً در ساق پا ایجاد می‌شود. آمبولی ریه نیز به ورود لخته‌های خون از طریق جریان گردش خون به سوی ریه اطلاق می‌شود. آمبولی ریه خطرناک و کشنده است. در جراحی لیفت شکم کمتر از 0.09 درصد ممکن است این عارضه اتفاق بیفتد.

واکنش آلرژیک

بعضی از بیماران ممکن است نسبت به دارو‌های بی‌هوشی، ابزار مورد استفاده، پانسمان و... واکنش‌های آلرژیک داشته باشند. بهترین راه حل، مشاوره‌ی قبل از عمل است. مشاوره و آگاهی پزشک از وضعیت آلرژیک شما این اتفاق را به نحو احسن مدیریت می‌کند.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

آسیب عصبی

آسیب عصبی در بسیاری از عمل‌های جراحی ممکن است رخ دهد. بروز بی‌حسی و گزگز شدن اندام بعد از جراحی پلاستیک شایع است و ممکن است نشانه‌ی آسیب عصبی باشد. معمولاً آسیب عصبی در جراحی لیفت شکم موقت است، اما در بعضی موارد دائمی خواهد بود.

آسیب اندام‌های بدن

اگر جراحی لیفت با دقت انجام نشود، پروب جراحی با اندام‌های داخلی تماس پیدا می‌کند و باعث سوراخ احشایی می‌شود. این اتفاق خطرناک است و این آسیب‌‌دیدگی هرچه سریع‌تر باید توسط پزشک ترمیم شود.

نارضایتی بیمار از ظاهر خود

بیشتر بیماران از نتایج عمل خود راضی هستند. تحقیقات نشان می‌دهد درصد بالایی از بانوان از جراحی لیفت شکم رضایت کامل دارند، اما ناامیدی از نتیجه‌ی عمل یک احتمال واقعی است. برای جلوگیری از این اتفاق باید پزشک باسابقه و متخصص را انتخاب کنید و نمونه کارهای او را با علایق و انتظارات خود بسنجید.

مراقبت های بعد از لیفت شکم

چطور عوارض جراحی لیفت شکم را کاهش دهیم؟

در بحث کاهش عوارض پیش از هر اقدام و آگاهی‌های مرتبط با عمل لیفت شکم، این نکته اهمیت دارد که تلاش شما برای انتخاب پزشک متخصص و باتجربه می‌تواند بسیاری از عوارض و خطرات احتمالی را کاهش دهد. پزشک متخصص و باتجربه، عمل جراحی را با کمترین نقص و اشتباه انجام خواهد داد. این مطلب را بار دیگر یادآوری می‌‌کنیم که عمل لیفت شکم از کمترین خطر و عوارض شایع جراحی‌ها برخوردار است.

 در بخش کاهش عوارض باید به این موارد توجه کنید:

مراجعه به پزشک معتبر

توجه داشته باشید که عمل‌های زیبایی می‌بایست توسط پزشک متخصص زیبایی انجام شود. پزشک متخصص زیبایی فردی است که سه دوره‌ی:

 • پزشکی عمومی به مدت 7 سال
 • دوره‌ی تخصص جراحی پلاستیک به مدت 4 سال
 • دوره‌ی فوق تخصصی جراحی پلاستیک به مدت 3 سال

را گذرانده باشد. برای انجام جراحی لیفت شکم باید به این پزشک مراجعه کنید. این پزشک دانشنامه‌ی تخصصی بورد پلاستیک دارد. در هنگام مراجعه‌ی اولیه از صحت این مدارک آگاه شوید. در این زمینه آسان‌گیری و تعارف را کنار بگذارید و از کلینیک بخواهید مدارک پزشکی معتبر ایشان را به رؤیت شما برساند.

رعایت اقدامات قبل از عمل

بعد از انتخاب پزشک، باید در جلسه‌ی مشاوره با پزشک حاضر شوید و با او مشورت کنید. پیش از عمل جراحی لیفت باید دستورالعمل و مراقبت‌های خاصی را رعایت کنید. انجام نکات گفته شده علاوه بر کوتاه شدن دوران نقاهت و نتیجه‌گیری بهتر، به کاهش عوارض جراحی زیبایی شکم، کمک خواهد کرد:

ابتدا باید معاینه شوید

 برای بررسی وضعیت بدنی و برگزیدن یک روش درمانی، باید توسط پزشک متخصص معاینه شوید. ممکن است برای تکمیل پرونده پزشکی شما از شکمتان عکس گرفته شود.

سوابق پزشکی شما مرور خواهد شد

در جلسه‌ی مشاوره باید به سؤالات پزشک در خصوص وضعیت جسمانی خود پاسخ دهید. در صورتی که بیماری زمینه‌ای دارید یا سابقاً عمل جراحی انجام داده‌اید پزشک را در جریان بگذارید.

داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید را به پزشک اطلاع دهید

در جلسه‌ی مشاوره لیست کاملی از داروهایی که اخیراً مصرف کرده‌‌اید و یا در حال حاضر مصرف می‌کنید را همراه خود ببرید. پزشک بعد از بررسی به شما خواهد گفت که باید مصرف داروهای خود را قطع کنید یا خیر.

هرگونه حساسیت و آلرژی که دارید را به پزشک اطلاع دهید

در صورتی که به داروهای خاصی حساسیت دارید و یا سابقه‌ی آلرژی دارید باید پزشک را در جریان این موضوع بگذارید.

انتظارات و اهداف خود را صریح بیان کنید

در جلسه‌ی مشاوره بهتر است تعارف و خجالت را کنار بگذارید و خیلی واضح درباره‌ی اهداف خود از انجام عمل جراحی صحبت کنید. توضیح دهید که ظاهر دلخواه شما چیست و آیا ممکن است یا خیر؟

آگاهی خود را بالا ببرید

آگاهی خود از عوارض لیفت شکم و به طور کلی عمل جراحی‌ بالا ببرید. این آگاهی به شما از نظر روانی کمک بالایی خواهد کرد و در نتیجه جسم شما نیز واکنش مناسب‌تری به عمل خواهد داشت. مطمئن شوید که مزایا و عوارض لیفت شکم را به طور کامل درک کرده‌اید و نسبت به آنها کاملاً آگاه هستید.

دوران نقاهت لیفت شکم

تجربه‌ی جراح را بپرسید

تجربه‌ی جراح را در روش‌های خاص مورد نظر خود جویا شوید. پزشک با بررسی وضعیت بدنی و شرایط، به شما خواهد گفت که کاندیدای مناسبی برای عمل لیفت شکم هستید یا خیر و انتخاب کدام روش برای شما نتیجه‌بخش و مؤثر است.

وزن خود را ثابت نگه دارید

برای اینکه احتمال بروز عوارض جراحی لیفت شکم کاهش پیدا کند، باید به ثبات وزنی رسیده باشید. در بهترین حالت، حداقل 12 ماه قبل از انجام عمل جراحی، وزن خود را ثابت نگه دارید. در صورتی که اضافه وزن زیادی داشته باشید، پزشک به شما توصیه می‌کند وزن خود را کاهش دهید، زیرا کاهش وزن زیاد بعد از لیفت شکم، نتیجه‌ی جراحی شما را تغییر خواهد داد.

مصرف سیگار و دخانیات را ترک کنید

مصرف سیگار و دخانیات شما را در معرض خونریزی، عفونت و مشکلات دیگر قرار خواهد داد. پزشکان توصیه می‌کنند که از مصرف سیگار به مدت سه هفته تا یک ماه قبل از جراحی پرهیز کنید.

از مصرف بعضی داروها پرهیز کنید

این نکته را جدی بگیرید و هرگز آن را زیر پا نگذارید. از مصرف داروهایی مثل آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل‌‌های گیاهی پرهیز کنید، زیرا منجر به خونریزی و عوارض جبران‌ناپذیری خواهند شد.

پیش از جراحی به اندازه کافی بخوابید و استراحت کنید.

رعایت اقدامات بعد از عمل

رعایت اقدامات لازم بعد از عمل جراحی به اندازه‌ی خود جراحی اهمیت دارد و در پیشگیری از عوارض مؤثر است. بنابراین لازم است این موارد را با دقت اجرا کنید:

بعد از جراحی استراحت کنید

بعد از عمل جراحی لیفت، تا 3 روز از فعالیت‌هایی که عضلات ناحیه‌ی شکم شما را درگیر می‌کند اجتناب کنید. شروع فعالیت زودهنگام ممکن است باعث عوارض جبران‌ناپذیری شود و سلامت شما به خطر بیفتد.

رژیم غذایی سالمی داشته باشید

بعد از عمل از مصرف غذاهای پرچرب و نمکی خودداری کنید. غذای سالم و سبزیجات تازه مصرف کنید و  مایعات و آب کافی بنوشید. رژیم غذایی مناسب می‌تواند در روند بهبودی زخم‌ها و جسم شما مؤثر باشد.

گن طبی بپوشید

برای کاهش تورم و درد باید بعد از عمل، گن طبی شکم بپوشید. پوشیدن گن به دلیل کاهش درد و تورم و همچنین کمک به افزایش سرعت بهبودی اهمیت دارد. تا زمانی که پزشکتان این کار را توصیه کرده باید آن را انجام دهید.

از زخم‌های خود مراقبت کنید

به بهداشت بدن خود اهمیت بدهید و اگر زخم‌های شما نیاز به تجدید پانسمان دارد، با تیم پزشکی خود در مورد نحوه‌ی تعویض آن صحبت کنید.

برای هفته اول همراه داشته باشید

یکی از دوستان یا افراد خانواده را به عنوان همراه با خود به بیمارستان ببرید. برنامه‌ریزی کنید که همراهتان بعد از عمل جراحی در کنار شما باشد و در انجام کارها شما را یاری دهد.

مصرف سیگار را ترک کنید

مصرف سیگار و دخانیات، باعث کاهش جریان خون در پوست شده و روند بهبودی شما را مختل خواهد کرد. همچنین مصرف سیگار خطر آسیب بافتی را افزایش می‌دهد. اگر سیگاری هستید، باید قبل از جراحی و در دوران نقاهت مصرف سیگار را ترک کنید.

نکات لازم را یادداشت کنید

لیستی از موارد ضروری تغذیه‌ای و ملاحظات حرکتی از تیم پزشکی خود بپرسید و آن را یادداشت کنید. این نکات را با دقت در منزل اجرا کنید.

مزایای جراحی لیفت شکم

راه‌های پیشگیری از عوارض جراحی لیفت شکم

به منظور پیشگیری و کاهش عوارض جراحی لیفت شکم، به موارد زیر توجه کنید:

نوع عارضه

راه پیشگیری

تجمع خون (هماتوم)، خونریزی

 • قطع بعضی داروها با نظر پزشک
 • پرهیز از مصرف مکمل
 • پرهیز از مصرف مواد غذایی دارای امگا 3 حداقل از 3 هفته پیش از عمل
 • قطع مصرف Aspirin, Celebrex, Aleve, Motrin mega vitamin E

لخته شدن خون، آمبولی ریه، ترومبوز ورید عمقی

 • پیاده‌روی آرام در ساعات اولیه بعد از عمل
 • پرهیز از مصرف الکل از چند هفته قبل از عمل
 • پرهیز از مصرف مواد غذایی که باعث یبوست می‌شود.

عفونت زخم‌ها

 • پیاده‌روی آرام بعد از عمل لیفت
 • مصرف به موقع آنتی بیوتیک‌هایی که پزشک تجویز می‌کند.
 •  انتخاب کلینیک معتبر با محیط استریل و تمیز

واکنش به بیهوشی

 • انتخاب پزشک باسابقه
 • مراجعه به مرکز جراحی معتبر
 • داشتن حداقل 18 سال سن

نارسایی پوستی عروقی

 • خمیده خوابیدن تا چند روز بعد از عمل
 • پرهیز از مصرف دخانیات از چند هفته قبل از عمل

سروما

جایگذاری لوله‌های درن توسط جراح و تخلیه‌ی به موقع آنها

ترمیم ضعیف زخم

پرهیز از مصرف سیگار و دخانیات

ایجاد تورم طولانی مدت

پوشیدن گن‌های طبی مخصوص

تغییر رنگ پوست

اجتناب از تابش نور آفتاب بر ناحیه‌ی عمل

سخن پایانی

آنچه در این مطلب بررسی شد، نگاهی گذرا به موضوع عوارض جراحی لیفت شکم بود. در این راستا مختصری درباره‌ی ماهیت عمل لیفت شکم، عوارض احتمالی و اقدامات لازم قبل و بعد آن صحبت کردیم. بار دیگر متذکر می‌شویم که عمل لیفت شکم یک جراحی زیبایی است. همان ابتدا که نام جراحی به میان آمد، عوارضی کوتاه مدت هم در پی آن خواهد آمد. تلاش ما این بود که با عوارض این عمل جراحی آشنا شوید. البته بسیاری از این عوارض غالباً کوتاه‌مدت و قابل بهبودی است.

عمل لیفت شکم عملی سنگین و پرریسک نیست. بیمار بعد از آشنایی با این عوارض و نحوه‌ی بهبودی آن می‌تواند به خوبی دوران قبل و بعد از عمل را گذرانده و یک جراحی موفق داشته باشد. 

 • پاسخ به سوالات پرتکرار

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سؤالات متداول

در این مطلب تک تک عوارض احتمالی را برشمرده و توضیح دادیم، اما به صورت کلی باید گفت این عمل از کمترین عوارض بلندمدت، جدی و خطرآفرین برخوردار است. غالب عوارض احتمالی این عمل به دلیل ترمیم پوست، برش و خون‌ریزی در دسته‌ی عوارض طبیعی و قابل بهبود جراحی‌های زیبایی است و با انتخاب پزشک متخصص و باسابقه و عمل کردن به توصیه‌های پزشک رفع می‌شود.

 

نتیجه‌ی هر عمل بستگی به تخصص، تجربه و تعهد پزشک جراح و همچنین انجام درست همه‌ی اقدامات قبل و بعد عمل توسط بیمار دارد. با در کنار هم قرار گرفتن هر دو سوی این اتفاق یعنی کار پزشک و تلاش بیمار، نتیجه‌ی این عمل به بهترین نحو ممکن شکل می‌گیرد.

بر خلاف تصور افراد، فعالیت‌های روزمره‌ی فرد بعد از عمل تعطیل و ممنوع نخواهد شد. بعد از استراحت 2 الی 3 روزه، بیمار می‌تواند فعالیت‌های سبک خود نظیر راه رفتن و کارهای روزمره را از سر بگیرد. در خصوص نحوه‌ی دقیق فعالیت خود، با توجه به میزان عمل و نوع خاص اندام هر فرد، باید با تیم پزشکی خود مشورت‌های لازم را به عمل آورید.

عمل لیفت شکم می‌تواند برای افرادی که بعد از چاقی، کاهش وزن شدیدی را تجربه کرده‌اند مناسب باشد. معمولاً پوست این افراد بعد از کاهش وزن، شل و آویزان می‌شود. در مورد خانم‌هایی که زایمان‌های چندباره را تجربه می‌کنند لیفت شکم می‌تواند باعث از بین رفتن افتادگی و شلی شکم آنها شود. سایر افراد هم می‌توانند در صورت تمایل افتادگی، پوست اضافی و شلی شکم خود را برطرف کنند.

بله، پزشک شما می‌تواند در صورت صلاحدید ضمن جراحی لیفت شکم، فتق را هم ترمیم و اصلاح کند. انجام این کار با صلاحدید پزشک امکان‌پذیر است.

 

در این زمینه استاندارد مشترکی وجود ندارد. پزشک متخصص بعد از معاینه‌ی شما تشخیص می‌دهد که وزن شما برای عمل لیفت شکم مناسب است یا خیر. شاید نیاز باشد در یک دوره‌ی چندماهه وزن خود را به ایده‌آل جراحی برسانید.

 

در این جراحی تا حدود بسیار زیادی تغییرات ثابت است و عضلات ناحیه‌ی شکم شما تغییر چندانی نمی‌کند. لیفت شکم عمل کوتاه‌مدت نیست و تغییرات آن تا حد زیادی دائمی است. ممکن است فردی بعد از عمل لیفت شکم کاهش شدید وزن داشته باشد که این کاهش وزن، افتادگی دوباره‌ی عضلات شکم را به همراه دارد. در این موارد با یک عمل اصلاحی این شلی و افتادگی دوباره برطرف می‌شود.

عمل لیفت شکم در رده‌ی کم‌خطرترین جراحی‌های زیبایی است. تمام فرآیند این جراحی به صورت کلی، برش و برداشتن چربی‌های اضافی ناحیه‌ی شکم یا کشیدن پوست آن ناحیه است. این عمل خطری به همراه ندارد و آنچه ممکن است اتفاق بیفتد عوارض ناشی از عمل است که غالب آن در همه‌ی جراحی‌های پزشکی شایع است و به سرعت قابل بهبودی است.

در این عمل به همان مقدار برداشتن چربی‌های اطراف ناحیه‌ی شکم وزن بدن شما کم می‌شود. این کاهش وزن محسوس نیست؛ زیرا جراحی لیفت شکم یک عمل زیبایی است و هدف آن کاهش وزن بیمار نیست. انتظار کاهش وزن محسوس و زیاد در این عمل منطقی نیست.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد