لیفت شکم بعد از زایمان

لیفت شکم بعد از زایمان چیست؟

تامی تاک که به طور رسمی به عنوان ابدومینوپلاستی شناخته می شود و به معنای لیفت شکم بعد از زایمان نیز هست و به منظور کانتور شکم انجام می شود.

آیا می توان بعد از لیفت شکم مجددا اقدام به بارداری کرد؟

اگرچه بارداری مجدد بعد از لیفت شکم بلامانع است، اما توصیه می شود به منظور حفظ نتایج بعد از عمل، این عمل را به بعد از آخرین زایمان خود موکول کنید.

چه مدت بعد از بارداری باید برای لیفت شکم بعد از زایمان صبر کرد؟

توصیه می شود لیفت شکم بعد از زایمان را به حداقل 6 ماه الی 1 سال بعد از شیردهی نوزاد موکول کنید.

آیا بارداری باعث از بین رفتن نتایج جراحی لیفت شکم بعد از زایمان می شود؟

بله تا حدودی

برای زنان در همه جا و به ویژه برای مادران، عمل جراحی زیبایی شکم یکی از پرتقاضاترین جراحی ‌های زیبایی است که هر ساله انجام می‌شود. با توانایی دستیابی به شکمی صاف‌ تر و سفت‌ تر از طریق جراحی شکم، جای تعجب نیست که بسیاری از زنان پس از تجربه برخی از تغییرات مرتبط با بارداری و زایمان، شروع به بررسی این روش کنند. با این حال، این سوال که بارداری آینده چگونه بر نتایج جراحی شکم تأثیر می گذارد اغلب در این دوره مطرح می شود. مطمئناً این یک موضوع مناسب و ارزشمند برای زنانی است که به جراحی لیفت شکم بعد از زایمان یا همان ابدومینوپلاستی فکر می کنند.

به طور کلی، توصیه می شود که بیماران قبل از انجام عمل جراحی شکم تا پایان بچه دار شدن صبر کنند، اما مطمئناً مواردی وجود دارد که بارداری بعد از عمل جراحی شکم ممکن است و اتفاق می افتد. برای درک بهتر پیامدهای بارداری پس از عمل جراحی شکم، مهم است که ابتدا یک درک اساسی از خود عمل داشته باشید. لیفت شکم بعد از زایمان می تواند به مادران کمک کند تا دوباره هیکل مورد نظر را بسازند.

لیفت شکم بعد از زایمان

آنچه می خوانید

لیفت شکم بعد از زایمان چیست؟

تامی تاک که به طور رسمی به عنوان ابدومینوپلاستی شناخته می شود و به معنای لیفت شکم بعد از زایمان نیز هست، یک روش جراحی تهاجمی است که برای ایجاد کانتور شکم باریک تر و محکم تر طراحی شده است. این امر از طریق برداشتن بیش از حد پوست و سفت شدن ماهیچه های زیرین که ممکن است جدا شده باشند به دست می آید. اغلب اوقات، جراح لیپوساکشن را در کنار یک تامی تاک انجام می دهد تا بخش های سرسخت چربی را از ناحیه شکمی برداشته و نتایج را بیشتر افزایش دهد.

چه کسی کاندیدای خوب برای لیفت شکم بعد از جراحی است؟

بهترین راه برای اینکه بفهمید کاندیدای مناسبی برای انجام عمل لیفت شکم بعد از جراحی هستید یا خیر این است که توسط یک جراح پلاستیک ماهر و با تجربه ارزیابی شوید. در طول مشاوره اولیه شما با دکتر کامبیز ایزد پناه، ایشان به طور کامل مورد شما را ارزیابی می کند و زمان کافی را برای بحث در مورد اهداف و نگرانی های شما اختصاص می دهد، گزینه های شما را با جزئیات توضیح می دهد و به تمام سوالات شما به طور کامل پاسخ می دهد.

اگرچه این روش معمولاً برای مادران مرتبط است، اما می ‌تواند برای مردان و زنان مجرد نیز مفید باشد. برخی از موقعیت هایی که اغلب افراد را به فکر ابدومینوپلاستی سوق می دهد عبارتند از:

 • کاهش وزن – پس از از دست دادن مقدار قابل توجهی از وزن، بسیاری از بیماران پوست شل و اضافی در اطراف شکم خود خواهند داشت.
 • افرادی که دارای بافت عضلانی مناسب و بیشترین خاصیت ارتجاعی پوست هستند؛ در واقع این افراد دارای پوست اضافه و شل نیستند؛
 • بارداری – مسلماً شایع‌ ترین دلیلی که بیماران به دنبال جراحی ابدومینوپلاستی می‌روند، از بین بردن پوست و چربی اضافی است که پس از زایمان باقی می ‌ماند.
 • Diastasis recti -این وضعیت رایج، ضعیف شدن و جدا شدن عضلات شکم، می تواند به طور طبیعی رخ دهد یا می تواند ناشی از بارداری یا نوسانات شدید وزن باشد.

کاندیدای عمل جراحی ابدومینوپلاستی باید از سلامت نسبتاً خوبی برخوردار باشند، سیگاری نباشند و هیچ گونه منع مصرفی برای جراحی یا بیهوشی نداشته باشند. بیماران همچنین باید به وزن هدف خود رسیده باشند و حداقل 6 ماه قبل از جراحی آن وزن را حفظ کرده باشند، زیرا نوسانات وزن در آینده می تواند نتایج جراحی شکم را به خطر بیندازد. این شامل افزایش و کاهش وزن مرتبط با بارداری می‌ شود و برای بیماران مهم است که قبل از انجام عمل جراحی شکم از بچه دار شدن مطمئن شوند.

کاندیدای مناسب لیفت شکم بعد از زایمان

اگر بعد از عمل جراحی شکم باردار شوم چه می شود؟

حتی با بهترین برنامه ریزی، زندگی می تواند غیرقابل پیش بینی باشد. اگر بعد از عمل جراحی شکم باردار شدید، یا اگر بعد از چندین سال نظر خود را تغییر دادید و تصمیم گرفتید برای بارداری اقدام کنید، نگران نباشید چرا که لیفت شکم بعد از زایمان قرار است به کمک شما بیاید. حاملگی بعد از عمل جراحی شکم به عنوان یک عامل خطرناک ذاتی در نظر گرفته نمی شود، اگرچه همه بارداری ها می توانند عوارضی را به همراه داشته باشند، خواه قبل یا بعد از عمل جراحی شکم یا هر عمل جراحی دیگری رخ دهند.

بیمارانی که پس از عمل جراحی شکم باردار می شوند، به همان اندازه شانس بالایی برای داشتن یک بارداری سالم و کامل دارند، مانند زنانی که هرگز عمل جراحی شکم انجام نداده اند. برخی از زنان در مقایسه با بارداری قبل از جراحی احساس سفت شدن شکم در بارداری پس از عمل جراحی شکم را گزارش می‌کنند، اما این حالت مضر نیست و معمولاً خفیف و قابل تحمل است.

بزرگترین نگرانی در مورد باردار شدن بعد از عمل جراحی شکم، تأثیر منفی احتمالی بارداری بر نتایج شما است که ممکن است منجر به نیاز به یک عمل ترمیمی یا بعدی در آینده شود. با نوسانات قابل توجه وزن و کشش شکم که در دوران بارداری رخ می دهد، مطمئناً ممکن است که یک بار دیگر با پوست شل، بیش از حد، افتادگی و جدا شدن یا ضعیف شدن ماهیچه ها مواجه شوید که هر دو برای بازیابی نتایج اولیه به جراحی اصلاحی نیاز دارند.

آیا پس از باردار شدن می توان نتایج عمل جراحی شکم را حفظ کرد؟

در حالی که بسیاری از بیمارانی که پس از انجام عمل جراحی شکم باردار می شوند، در نهایت نیاز به انجام عمل ترمیمی دارند، مواردی وجود دارد که نیازی به این کار نیست. برای اینکه بهترین شانس ممکن را برای حفظ نتایج جراحی شکم بعد از بارداری آینده داشته باشید، مهم است که افزایش وزن را کنترل کنید، اما این باید به روشی سالم و تحت نظارت پزشک متخصص زنان و زایمان انجام شود.

اگر باردار می شوید یا قصد باردار شدن را پس از عمل جراحی زیبایی شکم دارید، دکتر کامبیز ایزد پناه به شما کمک می کند که چه کارهای دیگری می توانید انجام دهید تا تأثیر بارداری بر نتایج جراحی خود را به حداقل برسانید. با این حال، تعیین انتظارات واقع بینانه مهم است. در نهایت، همیشه توصیه می‌شود که بیماران قبل از انجام عمل جراحی شکم تا حد امکان از اتمام فرزندآوری خود مطمئن باشند.

از کجا بدانم برای لیفت شکم بعد از زایمان مناسب هستم؟

اگر فکر می کنید که عمل جراحی لیفت شکم بعد از زایمان ممکن است برای شما مناسب باشد، اولین قدم این است که توسط یک جراح پلاستیک دارای بورد تخصصی ارزیابی شوید. با مطب دکتر کامبیز ایزد پناه تماس بگیرید تا امروز مشاوره خود را برنامه ریزی کنید و در مورد اینکه چگونه عمل شکم می تواند به شما کمک کند هیکل قبل از زایمان خود را به دست آورید اطلاعاتی کسب کنید.

 • آیا بعد از ابدومینوپلاستی میتوان باردار شد؟ | دکتر کامبیز ایزدپناه

چه مدت بعد از بارداری باید برای لیفت شکم بعد از زایمان صبر کنم؟

تامی تاک یک روش محبوب برای مادرانی است که می خواهند تغییرات ناحیه شکم ناشی از بارداری را تجربه کنند. اغلب، عمل جراحی شکم می ‌تواند تأثیر چشمگیری بر ظاهر شما داشته باشد و به شما کمک کند تا عضلات شل شکم را سفت کنید تا شکمی که قبل از بارداری داشید را دوباره به دست آورید.

یکی از رایج‌ ترین سوالاتی که جراحان پلاستیک ما در طول مشاوره‌ های جراحی زیبایی شکم می ‌شنوند این است که چه مدت پس از بارداری قبل از انجام عمل صبر کنند. در حالی که هیچ قانون سخت و سریعی در مورد زمان انجام عمل جراحی شکم وجود ندارد، جراحان ما توصیه می کنند حداقل 6 ماه الی 1 سال بعد از شیردهی نوزاد خود صبر کنید و سپس لیفت شکم بعد از زایمان را انجام دهید. به دستورالعمل های کلی زیر از نظرات جراحان در این خصوص توجه کنید:

تا زمان به دنیا آمدن آخرین فرزندی که قصد دارید به دنیا آورید صبر کنید

آیا قصد دارید در آینده فرزندان بیشتری داشته باشید؟ اگر چنین است، معمولاً بهتر است قبل از انجام عمل جراحی شکم صبر کنید تا این مرحله از زندگی خود را تمام کنید. در حالی که عمل جراحی شکم بر توانایی شما برای بچه دار شدن تأثیر نمی گذارد، بارداری های آینده به طور بالقوه می تواند تأثیر منفی بر نتایج شما داشته باشد.

کشش عضلات شکم در دوران بارداری معمول است و همچنین ممکن است متوجه شوید که پوست شل و آویزان یا چربی اضافی در ناحیه شکمی بعد از زایمان دارید. بسته به شدت این مسائل، ممکن است بتوانید نتایج خود را با یک روش ترمیمی بازیابی کنید. با این حال، در برخی موارد ممکن است نیاز به یک عمل جراحی کامل شکم داشته باشید. برای اطمینان از ماندگاری نتایج شما تا زمانی که ممکن است، توصیه می کنیم قبل از انجام عمل جراحی شکم صبر کنید تا بچه دار شدن شما تمام شود.

اگر مطمئن نیستید که فرزندان بیشتری خواهید داشت، این تصمیم کمی پیچیده تر می شود. در این شرایط، همچنان توصیه می‌کنیم کمی صبر کنید تا برنامه ‌های خانوادگی آینده خود را مشخص کنید. با این حال، اگر به احتمال زیاد فرزندان بیشتری به دنیا نمی آورید اما این احتمال را به طور کامل رد نکرده اید، ممکن است بتوانید این روش را ادامه دهید. فقط به خاطر داشته باشید که اگر تصمیم دارید در این مسیر فرزندان بیشتری داشته باشید، به احتمال زیاد بر نتایج جراحی شکم شما تأثیر خواهد گذاشت.

حداقل 6 ماه، ترجیحا یک سال پس از بارداری صبر کنید

در حالی که ممکن است بخواهید هر چه زودتر اندام خود را بازیابی کنید، چندین دلیل مهم وجود دارد که چرا توصیه می کنیم پس از زایمان منتظر انجام عمل جراحی شکم باشید:

 • بارداری روی بدن شما تأثیر می گذارد و باید قبل از انجام عمل جراحی بزرگ به بدن خود زمان دهید تا بهبود یابد.
 • مراقبت از نوزاد مستلزم کار بسیار سخت و بلند کردن اجسام سنگین است و شما نمی توانید این کار را در زمانی که در حال نقاهت از عمل جراحی شکم خود هستید انجام دهید. این کار فشار بیشتری را به شوهر شما یا اطرافیانتان وارد می کند تا اکثر کارهای مربوط به مراقبت از کودک شما را به عهده بگیرد.
 • شیردهی اغلب منجر به تغییرات هورمونی می شود که ممکن است بر نتایج جراحی شکم تأثیر منفی بگذارد.
 • بعد از بیهوشی یا زمانی که از مسکن استفاده می کنید، نمی توانید به نوزاد خود شیر بدهید.
 • اگر صبر کنید تا وزن اضافی خود را از دست بدهید و به وزن ایده آل خود برگردید، به نتیجه بهتری خواهید رسید.

چند ماه اول زندگی فرزند شما زمان مهمی است. برای مراقبت از نوزاد کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد و کم خوابی معمول است تا زمانی که کودک شما به یک برنامه خواب معمولی عادت کند. این عوامل یک وضعیت بهبودی ایده آل ایجاد نمی کنند. به منظور دستیابی به بهترین نتایج ممکن و اطمینان از توانایی بدنی شما برای انجام کارهای مربوط به رسیدگی نوزاد خردسال، جراحان پلاستیک ما توصیه می کنند قبل از انجام عمل جراحی شکم حداقل شش ماه صبر کنید. به خاطر داشته باشید که شش ماه حداقل زمانبندی مطلق است. در حالت ایده آل، بهتر است حداقل یک سال صبر کنید.

در طول مشاوره اولیه شما، جراحان ما این عوامل را به طور مفصل با شما در میان خواهند گذاشت تا زمان مناسب برای جراحی شکم شما را تعیین کنند.

هزینه لیفت شکم بعد از زایمان

چه مدت بعد از عمل جراحی شکم می توانید بچه دار شوید؟

اگر بچه دار شدن شما تمام نشده است اما قبلاً جراحی ابدومینوپلاستی انجام داده اید، لازم است حداقل 6 ماه پس از عمل جراحی قبل از بارداری صبر کنید.

بیمارانی که جراحی پلاستیک روی عضلات شکم و پوست شکم خود انجام داده اند به شش ماه زمان برای بهبودی نیاز دارند.

البته، در صورت وجود هرگونه عارضه در انجام عمل جراحی، زمان بهبودی ممکن است متفاوت باشد. قبل از اینکه تصمیم به بارداری بگیرید، باید با جراح پلاستیک دارای بورد تخصصی خود مشورت کنید.

همانطور که می‌ دانید، بارداری تلاش زیادی می ‌طلبد و عوارض زیادی را بر بدن وارد می‌کند.

اگر بدن شما به تازگی تحت عمل جراحی پلاستیک قرار گرفته باشد، عاقلانه نیست که چنین تلاشی را به این سرعت انجام دهید، زیرا خطر عدم تکمیل یک بارداری سالم را برای شما و جنین افزایش می دهد.

با این حال، اگر قبل از اینکه بتوانید با جراح پلاستیک خود مشورت کنید باردار شده اید، باید در اسرع وقت به پزشک خود و جراح اطلاع دهید تا در طول بارداری شما را به بهترین نحو ممکن راهنمایی کنند.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

خطرات و فواید لیفت شکم بعد از زایمان

آمدن یک نوزاد جدید به معنای تغییرات بزرگی در زندگی و بدن شماست. مطمئناً اکثر زنان با کمک یک رژیم غذایی سالم، ورزش و صبر به وزن قبل از بارداری خود باز می گردند.

با این حال، گاهی اوقات ممکن است شکم شما افتاده یا برآمده باشد که هیچ مقدار دراز و نشست نمی تواند کمکی به شما کند.

شاید به همین دلیل است که برخی از زنان شروع به بررسی احتمال انجام عمل جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی یا مینی تاک می کنند.

آقای مارک پاسیفیکو، مشاور جراح پلاستیک در Nuffield Health Tunbridge Wells، توضیح می‌دهد: «بعد از بارداری، به‌ویژه اگر نوزاد یا دوقلو بزرگی داشته باشید، ممکن است پوست کشیده ‌ای داشته باشید که نمی‌تواند جمع شود و عضلات شکم شما در این ناحیه از هم جدا شده باشند.

این باعث می شود که شکم به سمت بیرون برآمده شود، حتی در افرادی که لاغر هستند. او می‌گوید: “پیلاتس به برخی از زنان کمک می‌کند تا انحراف خود را بهبود بخشند. با این حال، هیچ ورزش یا درمان غیرجراحی وجود ندارد که بتواند به طور دائم کشیدگی و پوست اضافی را بهبود بخشد.”

لیفت شکم بعد از زایمان باعث سفت شدن ماهیچه هایی می شود که از شکم حمایت می کنند و در عین حال پوست اضافی را می توان برداشت. اگر فقط مقدار نسبتاً کمی از پوست نیاز به سفت شدن داشته باشد، به این عمل مینی تامی تاک می گویند.

مارک می افزاید: “اگر مقداری چربی اضافی در ناحیه شکم وجود داشته باشد، می توان لیپوساکشن را به عنوان بخشی از این عمل انجام داد.”

با این حال، عمل جراحی شکم یک عمل بزرگ است و نباید در آن عجله کرد.

مارک می‌گوید: از زنان می‌خواهم حداقل شش ماه و در حالت ایده‌آل یک سال صبر کنند تا پوست و ماهیچه‌ها پس از زایمان بهبود پیدا کنند.

تامی تاک یک عمل جراحی جدی است. خطرات شامل عفونت، بهبود ضعیف زخم، بی حسی در ناحیه، زخم و خونریزی است. این امر ضروری است که به دنبال یک جراح مجرب و مجرب باشید که بتواند خطرات را به حداقل برساند و هر گونه عارضه را درمان کند.

عوارض لیفت شکم بعد از زایمان

مواردی که باید قبل از لیفت شکم بعد از زایمان باید در نظر بگیرید

رعایت کردن نکات زیر، به دستیابی به نتایج بهتر بعد از عمل کمک خواهد کرد:

 • . سیگار را ترک کنید. نیکوتین رگ های خونی را که برای ترمیم بافت حیاتی هستند، می بندد و میزان عفونت و بهبود ضعیف زخم را به طور غیر قابل قبولی بالا می برد. شما نیز نباید از جایگزین نیکوتین استفاده کنید.
 • 2. از مراقبت از کودک اطمینان حاصل کنید. شما به مدت دو تا سه هفته پس از عمل احساس ناراحتی خواهید کرد و به مدت شش هفته نمی توانید چیزهای سنگین از جمله نوزاد یا کودک را بلند کنید. پیاده روی ممکن است برای یک یا دو هفته مشکل باشد و شما باید برای حدود شش هفته از هرگونه ورزش شدید اجتناب کنید.
 • 3. خانواده خود را کامل کنید. بچه دار شدن بعد از عمل جراحی شکم خطرناک نیست، اما تمام کارهای جراح شما ممکن است با بارداری دیگری خنثی شود.
 • 4. برای جای زخم آماده باشید. جای زخم ناشی از مینی تامی تاک اگرچه کم است، اما بزرگ تر از اسکار سزارین است. اسکار کامل شکم از استخوان لگن به استخوان باسن می رود.
 • افراد بالای 18 سال که از سلامت جسمی خوبی برخوردار هستند.
 • 5. مطمئن شوید که وزن ثابتی دارید که می توانید حفظ کنید.
 • 6. واقع بین باشید. لیفت شکم بعد از زایمان برای افراد دارای اضافه وزن مناسب نیست. اگر چربی در داخل شکم شما وجود دارد، جراحی کمکی نمی کند و به جای آن باید یک رژیم غذایی معقول و ورزش را انتخاب کنید. گاهی اوقات تشخیص این موضوع سخت است، بنابراین باید توسط یک جراح متخصص ارزیابی شوید.

اظهارات دکتر ایزد پناه در خصوص لیفت شکم بعد از زایمان:

دو سؤال متداول از زنانی که در مورد ابدومینوپلاستی (تامی تاک) می‌شنوم این است: «آیا می‌توانم قبل از بچه دار شدن ابدومینوپلاستی انجام دهم؟» و “آیا اگر بعد از عمل جراحی شکم باردار شوم، خطرات جدی وجود دارد؟” اگرچه پاسخ به این سوالات ممکن است از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد، اطلاعات زیر اغلب می تواند برای اکثر افراد صدق کند.

از نقطه نظر سلامتی، معمولاً قبل از بچه دار شدن، عمل جراحی زیبایی شکم را انجام دهید. با این اوصاف، من معمولاً توصیه می‌کنم که بیماران قبل از فکر کردن به ابدومینوپلاستی تا پایان بچه دار شدن صبر کنند. دلیل پشت این توصیه این است که زنانی که پس از انجام عمل جراحی شکم باردار می شوند و بچه دار می شوند، به احتمال زیاد پوست و بافت های عضلانی شکم آن ها باز می شود و به طور بالقوه نتایج ابدومینوپلاستی را به خطر می اندازند. در بسیاری از موارد، این موضوع منجر به نیاز و/یا تمایل به جراحی ترمیمی برای کمک به بازگرداندن کانتور شکمی و صاف ‌تر می ‌شود.

با توجه به خطرات مرتبط با باردار شدن پس از عمل جراحی شکم، اکثر زنان نیازی به نگرانی ندارند. جدای از مسائل زیبایی شناختی که قبلا ذکر شد، باردار شدن پس از ابدومینوپلاستی نباید هیچ گونه نگرانی سلامتی برای شما یا کودکتان ایجاد کند. با این حال، در صورتی که پس از جراحی باردار شوید، باید مجدداً توجه داشته باشید که در صورت تمایل به انجام یک ابدومینوپلاستی یا مینی ابدومینوپلاستی ممکن است برای بازگرداندن نتیجه اولیه شما لازم باشد.

چگونه می توانم برای عمل جراحی لیفت شکم بعد از زایمان آماده شوم؟

عمل جراحی لیفت شکم بعد از زایمان یک عمل جراحی بزرگ است و بنابراین قبل از بهبودی کامل مدتی طول می کشد. عاقلانه است که قبل از اینکه برای عمل خود اقدام کنید، در مورد آماده سازی شکم خود فکر کنید. شما باید به خودتان زمان کافی برای استراحت و بهبودی پس از جراحی خود بدهید.

در زیر می توانید نکاتی را برای آماده شدن پیش از لیفت شکم انجام دهید:

کارهای خانه

ممکن است انجام کارهای خانه مانند انجام شستشو و نظاقت از عمل مفید باشد. ممکن است لازم باشد وسایلی مانند لیوان ها و بشقاب های مورد نیاز را روی پیشخوان آشپزخانه قرار دهید تا با تلاش برای دستیابی به آن ها، به برش های خود فشار وارد نکنید.

از آن جایی که نمی‌توانید بلافاصله بعد از عمل وزنه برداری کنید، ممکن است لازم باشد از قبل، از فروشگاه مواد غذایی بخرید و چند وعده غذایی را برای فریزر آماده کنید.

کودکان و حیوانات خانگی

از آن جایی که پس از جراحی باید به خوبی استراحت کنید، باید از دوستان و خانواده بخواهید که در طول دوره نقاهت به مراقبت از کودکان و حیوانات خانگی کمک کنند. ممکن است متوجه شوید که تا چند هفته پس از جراحی نمی توانید نوزادان را بلند کنید. بنابراین با یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان هماهنگ کنید تا به شما در روزهای اول کمک کند.

رژیم غذایی

حفظ یک رژیم غذایی سالم به شما در دوران نقاهت کمک می کند. سعی کنید از غذاهای پر پروتئین و کم سدیم از جمله سبزیجات و میوه های زیاد استفاده کنید. با نوشیدن مقدار زیادی آب و پرهیز از نوشیدنی های حاوی کافئین، بدن خود را به خوبی هیدراته کنید.

لباس

در دوران نقاهت، لباس‌ های راحت بپوشید. پیراهن ‌هایی را انتخاب کنید که به راحتی از جلو با دکمه یا زیپ بسته شوند. شما باید بعد از عمل جراحی شکم از لباس فشرده سازی استفاده کنید. دستورالعمل های مربوط به این کار از جمله مدت زمان استفاده از آن توسط جراح به شما داده می شود.

خواب

پس از عمل باید استراحت کافی داشته باشید. برای هفته های اول پس از جراحی، لازم است که شما به آرامی بخوابید، بنابراین مطمئن شوید که مقدار زیادی بالش اضافی روی تخت خود داشته باشید! سعی کنید به مدت 1 تا 2 هفته پس از عمل استراحت کنید و به پشت در حالت شیب دار بخوابید. همچنین مهم است که در 6 هفته اول پس از عمل شکم، روی شکم نخوابید.

ترتیبات سفر

از آن جایی که نمی‌توانید بلافاصله بعد از جراحی رانندگی کنید، باید ترتیبی دهید که یکی از اعضای خانواده یا دوست شما را بعد از عمل به خانه ببرد. همچنین باید در 24 ساعت اول پس از ترخیص تحت نظارت بزرگسالان باشید زیرا ممکن است مهارت های شناختی و حرکتی شما تحت تأثیر داروی بیهوشی قرار گیرد.

جراح شما توصیه های خاصی در مورد بهترین روش برای آماده شدن برای عمل جراحی زیبایی شکم به شما می دهد. اگر سؤال دیگری دارید، با مشاور مراقبت از بیمار خود صحبت کنید.

متأسفانه، رژیم غذایی و ورزش همیشه هنگام تلاش برای رسیدن به اهداف بدن ما کاملاً مؤثر نیستند. ابدومینوپلاستی تامی تاک یک روش جراحی است که در طی آن جراح ناحیه شکمی را صاف تر و کانتورتر می کند. آن ها این کار را با برداشتن پوست اضافی و سفت کردن عضلات اطراف شکم انجام می دهند. در برخی موارد، لیپوساکشن نیز برای از بین بردن چربی اضافی سرسخت مورد نیاز است.

در طول سال‌ ها، عمل جراحی شکم برای بسیاری از زنانی که نگران شل شدن پوست اضافی (به دنبال بارداری یا کاهش وزن) هستند یا با افزایش وزن مشکل دارند، به یک روش محبوب تبدیل شده است.

با این حال، نگرانی اصلی در مورد جراحی شکم این است که آیا باردار شدن بعد از جراحی شکم خطرناک است یا خیر.

آیا می توان بعد از عمل جراحی شکم بچه دار شد؟ بارداری بعد از عمل شکم به هیچ وجه خطرناکتر از هر بارداری دیگری نیست. بیمارانی که ابدومینوپلاستی انجام داده اند، مانند سایر زنانی که جراحی زیبایی انجام نداده اند، شانس داشتن یک نوزاد سالم را خواهند داشت.

با این حال، این بدان معنا نیست که بارداری بعد از عمل جراحی شکم ایده آل است و می تواند عواقب آزاردهنده ای به همراه داشته باشد.

ماندگاری لیفت شکم بعد از زایمان

آیا بچه دار شدن بعد از تامی تاک بی خطر است؟

اول از همه، می توانید مطمئن باشید که جراحی شکم شما به هیچ وجه نباید خطرات بارداری سخت یا ناموفق را افزایش دهد.

بیشترین خطری که شما انجام می دهید این است که به طور بالقوه احساس کنید که بارداری کمی سخت تر از بارداری هایی است که ممکن است قبل از جراحی داشته باشید. با این حال، نباید هیچ درد یا ناراحتی شدیدی برای شما ایجاد کند.

بدن شما به همان اندازه قادر به باردار شدن بعد از عمل جراحی زیبایی شکم و داشتن یک بارداری ایمن و موفق خواهد بود که قبل از جراحی پلاستیک می توانستید داشته باشید.

با این حال، فرض کنید در اولین جلسه مشاوره خود قصد انجام ابدومینوپلاستی را دارید.

در این صورت، جراح پلاستیک شما احتمالاً از شما می پرسد که آیا می خواهید دوباره باردار شوید یا خیر.

این به این دلیل نیست که نمی توانید در آینده صاحب فرزند شوید. این فقط به این معنی است که شما احتمالاً مجبور خواهید بود مراحل بیشتری را از آن چه لازم است انجام دهید.

در برخی موارد، داشتن فرزند پس از جراحی شکم تغییر قابل توجهی در بدن زن پس از بارداری ایجاد نمی کند.

با این حال، عوارضی ممکن است رخ دهد و این احتمال وجود دارد که پس از زایمان، پوست اضافی در اطراف شکم خود باقی بمانید. بسته به سن و بارداری قبلی شما احتمال این امر بسیار بیشتر خواهد بود.

اگرچه این کار هیچ مشکل پزشکی ایجاد نمی کند، اما احتمالاً می خواهید یک ابدومینوپلاستی دیگر انجام دهید.

طبیعتاً، این بدان معناست که باید دوباره هزینه آن را بپردازید، برای انجام آن وقت بگذارید، و مجبور به انجام مجدد عمل جراحی شوید!

بهترین کار این است که قبل از انجام عمل ابدومینوپلاستی صبر کنید تا بچه دار شدن شما تمام شود. در مورد جراحی شکم و هزینه آن بیشتر بخوانید.

آیا بارداری باعث از بین رفتن نتایج جراحی ابدومینوپلاستی می شود؟

انجام عمل جراحی شکم قبل از بارداری عاقلانه نیست. اگرچه شما می توانید (مانند قبل از عمل) یک نوزاد سالم و بارداری داشته باشید، به احتمال بسیار زیاد پس از بارداری به یک بار دیگر نیاز به شکم تان خواهید داشت.

اگر بعد از انجام جراحی پلاستیک روی شکم باردار شوید، به احتمال زیاد پوست شما کشیده و افتادگی می کند، ماهیچه های شکم شما از هم جدا می شود و چربی اضافی شکم شما باقی می ماند.

متأسفانه، برای اکثر زنانی که قبل از باردار شدن، عمل جراحی روی شکم خود انجام داده‌اند، به این معنی است که بعد از زایمان باید یک بار دیگر عمل جراحی شکم انجام دهند.

توصیه می شود قبل از انتخاب مجدد شکم، حداقل 12 ماه پس از زایمان صبر کنید.

درک این نکته ضروری است که به همان اندازه که بارداری ممکن است بر بدن شما تأثیر بگذارد، بدن شما با بهبودی پس از تولد و مراقبت از فرزندتان تغییرات زیادی خواهد کرد.

هر جای زخم از بدو تولد برای بهبودی نیاز به زمان دارد، البته موارد دیگری نیز وجود دارد.

هورمون های شما با عضو جدید خانواده سازگار خواهند شد. به عنوان مثال، اگر به کودک خود از سینه خود شیر بدهید، این روی کل بدن شما تأثیر می گذارد.

بنابراین قبل از انجام یک روش پزشکی دیگر باید منتظر بمانید تا ببینید بدن شما چگونه تکامل می یابد.

سه دلیل برای انجام عمل جراحی شکم بعد از اتمام بچه دار شدن

بارداری و زایمان به بدن ما آسیب می رساند و بسیاری از زنان پس از بچه دار شدن نسبت به ظاهر خود احساس خودآگاهی دارند. اگر بچه دار شدن را تمام کرده اید و به دنبال راه هایی برای بازگرداندن اعتماد به نفس خود هستید،لیت شکم بعد از زایمان انجام دهید. این روش نوین کانتورینگ بدن، پوست اضافی و چربی کوچک را برای سفت کردن شکم شما از بین می برد.

در زیر به سه دلیل برای انجام عمل جراحی شکم بعد از اتمام بچه دار شدن اشاره می کنیم:

1. دوباره لباس مورد علاقه خود را بپوشید

پوست اطراف شکم شما رشد می کند تا جنین در حال رشد در دوران بارداری را در خود جای دهد. اما بعد از زایمان، پوست شل و کشیده ممکن است مانند قبل نباشد. این اغلب یک منبع ناراحتی برای بسیاری از زنان است.

حتی چین ‌های کوچک پوست می ‌توانند پوشیدن لباس‌ های مورد علاقه ‌تان را دشوار کنند. حتی ممکن است در پوشیدن تاپ و لباس های خاص مشکل داشته باشید. لیفت شکم بعد از زایمان، شکم شما را مشخص می‌کند و می‌تواند شکل و فرم ساعت شنی را برای شما ایجاد کند.


2. ترک خوردگی و تحریک پوست را متوقف کنید

پوست اضافی فقط از نظر زیبایی مشکل ندارد. همچنین می تواند به داخل لباس شما ساییده شود و باعث چروک شدن و راش شود. چین‌ های پوست کشیده می ‌توانند در هوای گرم‌ تر احساس سوزش کنند.

برخی از زنان متوجه می شوند که پوست اضافی حفظ سلامتی را دشوار می کند. به عنوان مثال، شل شدن پوست می تواند مانع از انجام تمرینات ورزشی مانند دوچرخه سواری و یوگا شود. متأسفانه این مشکلی نیست که با رژیم غذایی و ورزش برطرف شود. عمل جراحی شکم برای برداشتن پوست مشکل ساز طراحی شده است.


3. سلول های کوچک چربی را بردارید

دکتر کامبیز ایزد پناه همچنین یک تکنیک پیشرفته کانتورینگ بدن به نام لیپوساکشن را در لیفت شکم بعد از زایمان گنجانده است. این درمان زیبایی چربی های کوچک اما غیرقابل دسترس را که با خطوط کلی شکم شما تداخل دارند را از بین می برد.

چه به دنبال کانتورینگ بدن باشید یا بخواهید فرم بدنی خود را تغییر دهید، لیپوساکشن می تواند به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند. از دکتر کامبیز ایزدپناه بخواهید که شما را معاینه کند و بهترین روشی که برای شما مناسب است را به شما معرفی کند.


چه اتفاقی برای ماهیچه ها در دوران بارداری می افتد؟

دیاستاز رکتی زمانی رخ می دهد که عضلات شکم شروع به جدا شدن از یک دیگر می کنند. به طور معمول، عضلات شکم در کنار هم قرار می گیرند و یک دهانه بسیار باریک در بین آن ها قرار می گیرند. با این حال، برای جا دادن کودک، عضلات چپ و راست از یکدیگر جدا می‌شوند و سوراخی در مرکز شکم ایجاد می‌کنند. آنچه باقی می ماند لایه نازکی از بافت است که از رحم و روده حمایت می کند، که می تواند مشکلات زیادی را قبل و بعد از بارداری ایجاد کند. به طور معمول عضلات شکم چند هفته پس از زایمان به موقعیت اولیه خود باز می گردند، اما مواردی وجود دارد که ماهیچه ها منقبض نمی شوند و در نهایت باعث افتادگی شکم می شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است جراحی اصلاحی برای بازگشت شکم به شکل قبلی خود لازم باشد.

خطرات لیفت شکم بعد از زایمان

تامی تاک چگونه می تواند به افراد کمک کند؟

ابدومینوپلاستی یا تامی تاک به سادگی پوست و چربی اضافی را گرفته و از شکم خارج می کند. ماهیچه ها نیز سفت می شوند تا شکمی لطیف تر ایجاد شود. بسته به میزان شلی در ناحیه شکم، ممکن است تامی تاک کامل یا کوچک انجام شود. تامی تاک می تواند به طور خاص برای بدن پس از بارداری با بازسازی عضلات کشیده شکم مفید باشد. سفت کردن شکم می تواند حمایت بیشتری برای سایر اندام های بدن و بهبود عملکرد آنها ایجاد کند.

ابدومینوپلاستی کامل شامل برشی در زیر خط لباس زیر است که در آن پوست و چربی از ماهیچه های زیر ناف جدا می شود. برش دوم در اطراف ناف ایجاد می شود که در آن چربی از ماهیچه های اطراف برداشته می شود و در نزدیکی دنده ها قرار می گیرد و اساساً ناف را تغییر می دهد. ماهیچه های شکم به منظور باریک کردن دور کمر و ایجاد شکمی سفت تر به هم دوخته می شوند. پوست باقی مانده به سمت پایین کشیده می شود تا برش بسته شود و هر گونه اضافی برداشته می شود. در نهایت، برش ها بسته شده، بخیه زده می شود و با پانسمان پوشانده می شود.

در حین انجام مینی تامی تاک شکم، برش کوچک تری در زیر خط لباس زیر ایجاد می شود و پوست فقط در برش پایینی جدا می شود – برش دوم در اطراف ناف ایجاد نمی شود. هر گونه پوست شل و چربی اضافی از برش پایینی برداشته می شود و عضلات در معرض آن نیز سفت می شوند. از آنجایی که مینی ابدومینوپلاستی چندان گسترده نیست، تقریباً نیمی از زمان یک ابدومینوپلاستی کامل طول می‌کشد که می‌تواند تا سه ساعت طول بکشد. این روش همچنین برای زنانی که پوست لازم برای انجام عمل جراحی شکم را ندارند، ایده آل است.

شما می ‌توانید شش ماه پس از زایمان به فکر لیفت شکم بعد از زایمان باشید و در صورت اجتناب از بارداری آینده، این روش می‌ تواند نتایج طولانی‌ مدتی داشته باشد. بسیار مهم است که عضلات شکم در موقعیت مناسب خود قرار گیرند تا از هرگونه نگرانی سلامتی جلوگیری شود، به همین دلیل است که سفت کردن عضلات با ابدومینوپلاستی یک گزینه درمانی موثر بوده است. به طور کلی، یک تامی تاک شکم می تواند اندام شما را به حالت قبل از بارداری بازگرداند و نه تنها از مزایای زیبایی برخوردار باشد، بلکه نقش عملکردی نیز داشته باشد.

آماده شدن برای لیفت شکم بعد از زایمان

در این جا چند پیشنهاد وجود دارد که باید قبل از لیفت شکم باید در نظر بگیرید:

 • شیردهی را به پایان برسانید: قبل از برنامه ریزی برای عمل لیفت شکم بعد از زایمان باید شیردهی نوزاد خود را تمام کنید زیرا داروهای ضددردی که بعد از جراحی مصرف می کنید می توانند از طریق شیر به نوزاد شما منتقل شوند. اکثر داروهای مسکن تجویزی که در دوران نقاهت پس از جراحی بزرگ استفاده می شوند برای نوزادان مضر هستند.
 • صبر کنید تا بچه دار شدنتان تمام شود: بارداری تأثیر فوق العاده ای بر ظاهر شکم دارد. باردار شدن پس از انجام عمل جراحی شکم قطعا نتایج عمل شما را تغییر می دهد، بنابراین بهتر است قبل از فکر کردن به جراحی مطمئن شوید که بچه دار شدن شما تمام شده است.
 • رژیم غذایی متعادلی داشته باشید: به طور طبیعی پس از بارداری به مرور زمان وزن کم خواهید کرد. اگر در حال شیردهی هستید، نباید کالری خود را محدود کنید، انگار که رژیم دارید. تعداد کالری هایی را که پزشک توصیه می کند مصرف کنید و حتماً غذاهای سالم بخورید. مواد مغذی موجود در این غذاها انرژی مورد نیاز بدن شما را تامین می کند و روند کاهش وزن بعد از زایمان را بسیار آسان می کند.
 • یک رژیم ورزشی ثابت را شروع کنید: اگر می توانید، یک برنامه ورزشی را اجرا کنید که با سبک زندگی جدید شما مطابقت دارد. ورزش به تقویت خلق و خوی شما، افزایش انرژی و در نهایت به شما کمک می کند تا دوباره لباس های مورد علاقه خود را بپوشید. پایبندی به یک تمرین روزانه همچنین به شما کمک می‌کند تا نتایج جراحی شکم خود را حفظ کنید، بنابراین انجام یک روال قبل از عمل می‌تواند به شما انگیزه دهد تا بعد از بهبودی به ورزش ادامه دهید. علاوه بر این، تمام روش های کانتورینگ بدن زمانی که بیمار به وزن ایده آل خود نزدیک باشد بهترین نتایج را ایجاد می کند.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

تامی تاک چه برای آقایان صورت گیرد چه برای خانم های مجرد و چه به منظور لیفت شکم بعد از زایمان در نظر گرفته شود، به یک صورت انجام می شود. به همین منظور پیش از تصمیم گیری برای انجام آن، ممکن است سوالاتی برای شما در این باره به وجود آید. به سوالات متداول زیر در خصوص جراحی ابدومینوپلاستی توجه کنید:

تامی تاک روشی است که امکان ترمیم عضلات دیواره شکم را پس از افزایش وزن بیش از حد و/یا بارداری فراهم می کند. این روش وزن اضافی و علائم کشش را از بین می برد و برای بیمارانی که بچه دار شده اند یا مقادیر زیادی وزن از دست داده اند، چه با بای پس معده یا با روش های سنتی، ایده آل است.

 

دکتر کامبیز ایزد پناه در مورد اهداف شما و همچنین میزان ضعف عضلات دیواره شکم، پوست اضافی و چربی زیر جلدی اطراف دیواره شکم صحبت خواهد کرد. او همچنین در مورد نوع جراحی شکم که برای شما ایده آل است و اینکه چه نوع نتایجی را می توانید انتظار داشته باشید، صحبت خواهد کرد.

دکتر کامبیز ایزد پناه، سه نوع عمل جراحی شکم را انجام می دهد. برای بیمارانی که دارای حداقل وزن اضافی و پوست هستند، مینی تاک ممکن است مناسب باشد. “مینی” به مقدار پوستی که برداشته می شود اشاره دارد.

یک تامی تاک معمولی برای بیمارانی که حجم بیشتری از برش پوست دارند ایده آل است. بیشتر اوقات، این روش شامل جابجایی ناف یا بازسازی ناف است.

تامی تاک به روش فلوردالس برای بیمارانی است که مقدار زیادی پوست شل دارند که باید برداشته شود. این روش شامل ایجاد برش های افقی و عمودی است.

بسیاری از بیماران در مورد تفاوت بین تامی تاک و لیپوساکشن سؤالاتی دارند. تامی تاک عضلات زیرین را بازسازی می کند و پوست اضافی را از بین می برد، لیپوساکشن فقط چربی اضافی را از بین می برد. لیپوساکشن باعث حذف یا کاهش پوست شل، آویزان یا اضافی نمی شود.

دکتر کامبیز ایزد پناه در حین انجام عمل جراحی لیفت شکم بعد از زایمان از بخیه های دائمی برای سفت کردن عضلات شکم استفاده می کند. این بخیه ها از نایلون درجه پزشکی ساخته شده اند و به مرور زمان جذب نمی شوند (در داخل ماهیچه های شما قرار دارند و قابل مشاهده نیستند).

 

 

به طور کلی، کاندیدهای خوب برای تامی تاک می‌خواهند کانتور شکم خود را بهبود بخشند، از سلامت کلی برخوردار هستند و انتظارات واقع بینانه دارند.

 

در روز عمل، باید برنامه ریزی کنید که حداقل 3 ساعت و نیم در مرکز جراحی باشید. خود عمل جراحی تقریباً 2 1/2 ساعت طول می کشد و زمان باقیمانده صرف بیهوشی و آماده سازی شما برای رفتن به خانه می شود.

پس از انجام عمل جراحی شکم، باید برای 2 هفته مرخصی از محل کار خود برنامه ریزی کنید، زیرا باید فعالیت بدنی خود را محدود کنید و به مدت 2 هفته از ناحیه کمر خمیده بمانید. پس از 2 هفته، باید بتوانید صاف بایستید و به سر کار خود بازگردید. شما به مدت یک هفته یک لوله درن خواهید داشت و به مدت 6 هفته پس از جراحی از لباس فشاری استفاده می کنید.

مینی تامی تاک جای زخمی به طول تقریباً 15-20 سانتی متر بر جای می گذارد. جای زخم روی شکم کم خواهد بود و به راحتی می توان آن را پوشاند. یک تامی تاک به روش فلوردالس همان اسکار یک مینی تامی تاک شکم را به اضافه یک اسکار عمودی به بالای شکم بر جای می گذارد.

هزینه جراحی شکم شما شامل کلیه قرارهای قبل و بعد از عمل، بیهوشی، جراحی و مواد جراحی و همچنین هرگونه لباس فشرده سازی بعد از عمل می باشد.

جراحی زیبایی شکم برای بهبود ظاهر ناحیه برجسته پایین شکم طراحی شده است که اغلب به دلیل شلی، پوست اضافی و شل شدن عضلات شکم ایجاد می شود. در بسیاری از موارد، رسوبات سرسخت چربی در داخل و اطراف شکم را نیز می توان از بین برد.

اگرچه این روش برای رفع نیازها و اهداف منحصر به فرد هر بیمار طراحی می شود، اما ابدومینوپلاستی به طور کلی شامل سفت کردن عضلات شکم، برداشتن پوست اضافی و برداشتن چربی از طریق لیپوساکشن است. در طی یک تامی تاک کامل، معمولاً یک برش در پایین شکم ایجاد می‌ شود که از یک لگن به لگن دیگر کشیده می‌شود. به طور مشابه، برش برای مینی تامی تاک شکم در پایین شکم پنهان می شود، اگر چه طول آن اغلب کمی کوتاه تر است. بسته به تکنیک و وسعت کار، عمل معمولاً تقریباً دو تا چهار ساعت طول می کشد.

پس از جراحی شکم، لوله های درن باید حدود یک هفته در جای خود باقی بمانند. اکثر بیماران مقداری کبودی و/یا تورم را تجربه می‌کنند، اگرچه این علائم باید در طی چند هفته فروکش کنند. اکثر افراد می توانند پس از حدود یک تا دو هفته به مشاغل یا فعالیت های غیر سخت بازگردند. با این حال، از بلند کردن اجسام سنگین و/یا کار فیزیکی شدید باید حداقل به مدت شش تا هشت هفته اجتناب شود. برای کمک به تسهیل بهبودی، بیماران اغلب تشویق می‌شوند به محض اینکه احساس راحتی کردند، قدم بزنند.

ناراحتی خفیف تا متوسط ممکن است در روزهای بعد از ابدومینوپلاستی امکان پذیر باشد، اما هر دردی را اغلب می توان با دارو کنترل کرد و حتی آن را کاهش داد.

برش‌ های جراحی شکم در پایین شکم ایجاد می‌شوند – اغلب نزدیک ناحیه شرمگاهی – بنابراین هر جای زخم احتمالی را اغلب می‌توان با اکثر لباس ‌ها، از جمله لباس ‌های شنا و اکثر انواع لباس ‌های زیر، پنهان کرد.

در حالی که معمولاً هیچ خطر عمده‌ای در ارتباط با باردار شدن پس از عمل جراحی شکم وجود ندارد، معمولاً توصیه می‌شود که بیماران قبل از انجام این عمل تا پایان بچه‌دار شدن صبر کنند. انجام این کار می تواند به اطمینان حاصل شود که نتایج به دست آمده توسط تغییرات بدنی که اغلب در دوران بارداری رخ می دهد، به خطر نمی افتد.

جراح شما بهترین فردی است که به شما توصیه می کند که آیا شما برای انجام عمل لیپوساکشن مناسب هستید یا خیر. اگر پوست شلی دارید که به دلیل بارداری، افزایش سن یا کاهش وزن خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است، جراحی شکم ممکن است روش مناسب تری برای شما باشد. اگر بیمار جوان‌ تری هستید که دارای شاخص توده بدنی پایین، پوست سالم و کشسانی است و به سادگی می‌خواهید اندام خود را بهبود بخشید و خطوط بدن خود را صاف کنید، لیپوساکشن ممکن است برای شما مناسب ‌تر باشد.

این دو روش همچنین می توانند برای کانتور کردن بیشتر شکم به دنبال برداشتن پوست اضافی و سفت شدن مجدد عضلات شکم ترکیب شوند.

این موضوع از بیمار به بیمار دیگر بسیار متفاوت است، بنابراین مهم است که در مورد نیازها و انتظارات خود با مشاور خود صحبت کنید که می تواند عمیق تر به شما توضیح دهد، اما در نهایت بدن شما تصمیم می گیرد که چه روشی برای شما مناسب است، نه اینکه شما انتخاب کنید.

استفاده از لیپوساکشن در حین تامی تاک می تواند به کانتور کردن شکل شکم کمک کند. برخی از جراحان انتخاب می کنند که لیپوساکشن را در روش های خود بگنجانند و برخی دیگر این کار را نمی کنند. این انتخاب به نیازهای شخصی شما و عملکرد جراح بستگی دارد. از جراح خود بپرسید که آیا لیپوساکشن را نیز شامل می شود یا خیر.

در هر صورت، ناف اصلی خود را پس از عمل جراحی شکم حفظ خواهید کرد. با این حال، به ویژه هنگام انجام ابدومینوپلاستی کامل، ایجاد یک قسمت جدید در قسمت بالاتری از پوست بالاتنه ضروری است. این ممکن است باعث شود ناف شما در وضعیتی بالاتر از قبل قرار گیرد.

جراحان معمولاً توصیه می کنند که حداقل شش ماه پس از بارداری قبل از انجام ابدومینوپلاستی صبر کنید. این به این دلیل است که حدود 6 ماه طول می کشد تا عضلات کشیده شکم پس از زایمان بهبود یابند. همچنین شایان ذکر است که در طول ریکاوری نمی‌توانید نوزادان را بلند کنید، بنابراین ممکن است لازم باشد هنگام برنامه‌ریزی عمل خود به آن توجه کنید.

اکثر مردم تصور می کنند که اگر پوست اضافی روی شکم خود دارید، می توانید واجد شرایط انجام عمل جراحی شکم باشید. به هر حال، این چنین نیست. در حالت ایده آل، باید پوست کافی وجود داشته باشد که بتواند از ناف تا خط موی شرمگاهی کشیده شود. رزرو یک مشاوره تنها راه مطمئن برای تعیین اینکه آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی هستید یا خیر است.

بله، اگر بیش از حد اضافه وزن دارید، جراح به شما توصیه می‌کند که در محدوده وزن ایده‌آل خود قرار داشته باشید و آن وزن ثابت را برای مدتی حفظ کنید تا واجد شرایط انجام عمل جراحی شکم شوید.

به طور کلی، جراحان توصیه می کنند قبل از انجام عمل جراحی شکم بین شش ماه تا یک سال بعد از بارداری صبر کنید. این بازه زمانی به بدن شما اجازه می دهد تا به طور کامل بهبود یابد و به شما امکان می دهد به وزن طبیعی خود بازگردید.

این موضوع از فردی به فرد دیگر متفاوت است. همه افراد پس از کاهش وزن با پوست شل نخواهند داشت. اگر شما یکی از کسانی هستید که پوست آویزان ناخوشایند در ناحیه شکم خود دارید، می‌توانید از یک این عمل جراحی استفاده کنید.

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید قبل از عمل جراحی شکم رعایت کنید:

 • دو هفته قبل از جراحی سیگار و نوشیدنی را ترک کنید.
 • از مصرف آسپرین یا سایر داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید.
 • سعی کنید غذاهای سالم بخورید و مقدار زیادی آب بنوشید.
 • از قبل چند هفته مرخصی بگیرید.
 • تمام آزمایشات را که جراح از شما خواسته است انجام دهید.

در این جا چند وسیله مهم که برای انجام عمل باید آماده کنید آورده شده است:

 • یک عصا یا چوب برای کمک به حرکت راحت‌ تر
 • یک بطری آب
 • میان وعده های سالم
 • لوازم بهداشتی
 • کمپرس یخ
 • لباس گشاد و راحت
 • نی
 • کمپرس یخ
 • دستمال های پاک کننده

خوب، برای شروع، تمام آزمایشات مورد نیاز جراح پلاستیک خود را انجام دهید. برای مرخصی از محل کار درخواست دهید، کیف بیمارستان خود را ببندید، سیگار را ترک کنید و دو هفته قبل از جراحی از الکل استفاده نکنید.

 • بله، جراحی کامل شکم جامع ترین درمان است و برای ترمیم عضله دیاستاز رکتی توصیه می شود.

جراحی بسته به تکنیک مورد استفاده بین 1 تا 3 ساعت طول می کشد.

می توانید انتظار داشته باشید که بعد از عمل شکم بین 2 تا 3 سایز شلوار از دست بدهید.

مقدار پوست برداشته شده می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

جراح بعد از جراحی به شما مسکن می دهد که به شما در مقابله با درد بعد از جراحی کمک می کند.

10 تا 12 روز اول باید به پشت بخوابید. پس از آن می توانید به پهلو بخوابید.

به طور معمول، 3 تا 4 روز طول می کشد تا بلافاصله بعد از عمل جراحی شکم بایستید.

 • پوشیدن لباس فشرده به مدت شش تا هشت هفته توصیه می شود.

ممکن است بین شش ماه تا یک سال طول بکشد تا اسکارها کاملا محو شوند. برخی از بیماران نیز باید درمان‌ های رفع اسکار را انتخاب کنند.

شما باید به مدت دو هفته از بانداژ و شش تا هشت هفته پس از جراحی از لباس فشاری استفاده کنید.

پوشیدن لباس فشرده به مدت شش تا هشت هفته پس از درمان توصیه می شود.

ممکن است بین دو تا سه ماه طول بکشد تا به طور کامل پس از عمل جراحی شکم بهبود یابد.

بین شش ماه تا یک سال طول می کشد تا بی حسی بعد از عمل جراحی شکم به طور کامل از بین برود.

شش هفته یا بیشتر طول می کشد تا برش به طور کامل بهبود یابد.

 • توصیه می شود برای بهبودی کامل، 3 تا 4 هفته یا بیشتر از کار پس از عمل جراحی شکم مرخصی بگیرید. بستگی به شغل دارد.

بایندر باید محکم باشد اما نه خیلی سفت به حدی که باعث ناراحتی شود.

پوشیدن لباس فشرده برای حداقل شش هفته توصیه می شود.

از تخلیه سروما خودداری کنید و این کار را به پزشک خود بسپارید.

جراح شما از لوله های درن استفاده خواهد کرد که برای جلوگیری از سروما انجام می شود. این مانع از تجمع مایعات می شود که منجر به ایجاد سروما می شود.

تمام دستورات پس از مراقبت را به صورت جدی رعایت کنید.

 • پوست خود را همیشه مرطوب نگه دارید.
 • از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و از قرار گرفتن در معرض مستقیم خورشید جلوگیری کنید.
 • از استفاده از هر محصول یا لباسی که می تواند منجر به تحریک شود خودداری کنید.

همیشه لباس های فشرده بپوشید، از کیسه های یخ استفاده کنید، مایعات فراوان بنوشید و برای خوب شدن عجله نکنید.

سه هفته پس از درمان می توانید به سر کار خود بازگردید.

توصیه می شود قبل از شروع مجدد ورزش، 8 تا 10 هفته صبر کنید.

 • اکثر بیماران باید دو هفته بعد از عمل جراحی برای رابطه جنسی منتظر بمانند.

قبل از شروع رانندگی پس از عمل جراحی شکم، دو هفته صبر کنید.

دو هفته بعد از جراحی کاملاً از بین می رود.

در حدود شش تا هشت هفته پس از عمل جراحی شکم بهبود خواهید یافت.

بسیار قابل تحمل است. جراح شما تعداد انگشت شماری دارو برای مقابله با درد به شما می دهد تا کل فرآیند به آرامی پیش برود.

10 تا 12 هفته بعد از جراحی به پشت بخوابید.

جراح شما تعداد انگشت شماری از پمادهای موضعی را به شما می دهد که باید روزانه استفاده کنید. زخم های شما حدود یک سال طول می کشد تا محو شوند. در غیر این صورت، می‌توانید گزینه ‌های مختلفی را با جراح خود در میان بگذارید، از لیزر گرفته تا میکرودرم ابریژن و موارد دیگر.

به طور کلی، بیماران شش تا هشت هفته پس از جراحی بهبود می یابند.

بله، با توجه به اینکه جراح مناسب را انتخاب می کنید، یک روش کاملاً بی خطر است.

نکروز بافتی (یا مرگ بافت) به دلیل ایسکمی فلپ ایجاد می شود. جریان خون در این ناحیه محدود شده و برخی از بافت ها از بین رفته اند. به طور معمول در اثر سیگار کشیدن و استنشاق نیکوتین ایجاد می شود. از دست دادن بافت را می توان با دبریدمان و استفاده از پانسمان های Vac Pack درمان کرد، اما آنها بسیار گران هستند، نیاز به نظارت مداوم دارند و پوشیدن آنها آسان نیست. لطفا قبل یا بعد از جراحی سیگار نکشید. دستورالعمل های جراح خود را دنبال کنید.

به طور کلی توصیه نمی شود، اما شما کاملا می توانید آن را انجام دهید.

 • تامی تاک روشی برای برداشتن پوست آویزان اضافی است، نه چربی. از این رو، در صورت افزایش وزن، چربی می تواند برگردد.

خوب، اگر به وزن مناسب خود دسترسی پیدا کنید و تصمیم به کاهش مجدد آن بگیرید، ممکن است پوست اضافی برای شما باقی بماند.

بله، شما می توانید بعد از عمل جراحی شکم باردار شوید.

عمل جراحی شکم صرفاً یک عمل زیبایی است، بنابراین احتمالاً تأثیر زیادی بر توانایی زن برای باردار شدن نخواهد داشت. با این حال، اگر قصد باردار شدن دارید، توصیه می‌شود که بعد از بارداری، عمل جراحی را انجام دهید.

 • به دو دلیل می توانید بعد از عمل جراحی شکم احساس سفتی کنید:
 • اولاً، ممکن است نتیجه تورم باشد.
 • تورم بخشی طبیعی از بهبودی است.

2-3 روز پس از عمل در قوی ترین حالت خود خواهد بود.

 • اکثریت آن حدود دو هفته پس از جراحی از بین خواهد رفت.

ثانیا ممکن است در نتیجه سفت شدن عضلات باشد.

 • جراح پلاستیک متخصص شما پوست و ماهیچه های شما را در طی یک عمل جراحی کامل شکم سفت می کند.
 • پوست اضافی برداشته می شود و بخیه ها دوباره پوست باقی مانده را می چسبانند.
 • این جایی است که مقداری از سفتی ناشی از آن است.
 • احساس سفتی بعد از عمل جراحی شکم تا چند هفته ادامه خواهد داشت. با بهبودی به آرامی فروکش می کند.

بله، پوست شکم شما بعد از عمل جراحی شکم سفت می شود.

 • جراحی شکم برخی از افتادگی پوست شکم و بافت های چربی زیر آن را برمی دارد.
 • جراح پوست باقیمانده را سفت و بخیه می کند.
 • جراحی شکم باعث می شود شکم شما هم سفت تر و هم صاف تر شود.
 • ران های شما ممکن است بعد از عمل جراحی شکم بزرگ تر به نظر برسند زیرا اکنون دور کمر شما کوچک تر شده است.
 • همچنین، اگر بعد از عمل جراحی شکم اضافه وزن پیدا کنید، از آنجایی که جراح شما بافت چربی را برداشته است، چربی دیگر نمی تواند در شکم رسوب کند.
 • بنابراین، وزن اضافی اکنون در ران ها، باسن، سینه ها و بازوها رسوب می کند.
 • ممکن است بعد از عمل جراحی شکم، مقداری نفخ و یبوست را تجربه کنید.
 • این یک عارضه جانبی موقت برخی از داروهایی است که ممکن است به شما داده شده باشد و معمولاً طی چند روز به خودی خود از بین می رود.
 • مطمئن شوید که غذاهای حاوی فیبر بالا و نوشیدن مایعات فراوان مصرف کنید.
 • هنگام استفاده از توالت، مطمئن شوید که به شکم فشار وارد نکنید.
 • فقط استراحت کنید و بگذارید به موقع خوب شوید.
 • ممکن است بتوانید یک یا دو هفته پس از عمل جراحی شکم مستقیم راه بروید.
 • مهم است که خود را مجبور به ایستادن نکنید زیرا برخی از بیماران ممکن است بعد از جراحی شکم صاف بایستند.
 • همیشه به بدن خود گوش دهید و از عقل سلیم پیروی کنید.
 • اگر چیزی دردناک است، فعالیت را حداقل یک یا دو روز به تاخیر بیندازید.
 • در دو هفته اول پس از عمل شکم، شکم شما کبودی و تورم خواهد داشت.
 • کبودی و تورم طی چند روز آینده از بین می‌رود تا به نرخ بهبودی 90% در حدود شش هفته پس از عمل برسد.
 • پس از اتمام دوره ریکاوری، شکم شما سفت تر، صاف تر و جذاب تر از قبل خواهد شد.
 • حداقل 6 هفته بعد از عمل شکم نباید شلوار جین یا هر لباس تنگ دیگری بپوشید.
 • این به این دلیل است که پوست شما هنوز در حال بهبود است و پوشیدن لباس های تنگ می تواند باعث ناراحتی و به خطر افتادن نتایج جراحی شکم شما شود.

خیر، چهار هفته بعد از عمل جراحی شکم نباید حمام کنید.

 • در واقع، در شش هفته اول پس از جراحی شکم/ابدومینوپلاستی، فقط باید دوش کوتاه با آب ولرم بگیرید.
 • در این مدت، باید از هر گونه آب، مانند وان، جکوزی و استخر اجتناب کنید.
 • همچنین باید از شنا در دریا خودداری کنید.
 • قرار دادن زخم در معرض آب راکد خطر عفونت را به همراه دارد و ممکن است دوره بهبودی شما را طولانی کند.

به دست آوردن چربی شکم پس از عمل جراحی شکم می تواند بسیار دشوارتر از قبل باشد. جراح پلاستیک متخصص شما بافت های چربی را از شکم شما خارج می کند، بنابراین چربی اضافی دیگر نمی تواند رسوب کند. بلکه در جای دیگری در سراسر بدن رسوب می کند. با این حال، این اثر ممکن است دائمی نباشد زیرا تحقیقات جدید نشان می‌دهد که بدن می‌تواند سلول‌های چربی جدید ایجاد کند، اما این می‌تواند ده سال پس از برداشتن چربی از بدن شما اتفاق بیفتد.

بله، شما می توانید عضلات خود را بعد از عمل شکم تقویت کنید. شما باید حداقل شش هفته بعد از عمل شکم صبر کنید تا ورزش شکم خود را شروع کنید، و حتی اگر جراح پلاستیک با تجربه شما این را بگوید، باید مدت بیشتری صبر کنید. مطمئن شوید که ترکیبی از فعالیت بدنی و یک رژیم غذایی سالم را برای حداکثر فواید تمرین می کنید.

بله، تامی تاک یک عمل دائمی است به این معنا که پوست و چربی اضافی که جراح شما برداشته است برای همیشه از بین رفته است. با این حال، به دلایل بسیاری از ماهیت ارثی، افزایش سن و انتخاب سبک زندگی، ممکن است 10 تا 15 سال پس از انجام عمل جراحی شکم، متوجه شل شدن پوست جدید در ناحیه شکم شوید.

 • ماهیچه های شکم به طور دائم به هم بخیه می شوند و فقط جراحات یا بارداری می تواند آنها را از هم جدا کند.

بله، اگر جراحی زیبایی شکم شما توسط یک جراح پلاستیک با تجربه کمتر و یا بدون بورد تخصصی انجام شود، ممکن است شکم شما خیلی سفت شده و زخم شکسته شود.

 • همیشه یک جراح پلاستیک دارای بورد تخصصی با سالها تجربه در جراحی شکم را برای انجام عمل جراحی شکم انتخاب کنید.
 • برخی از آسیب های وارد شده توسط جراحان بی تجربه حتی توسط با تجربه ترین جراح پلاستیک قابل اصلاح نیست.
 • بله، اگر مراقب نباشید، برش های شما ممکن است بعد از تامی تاک عفونی شود.
 • حداقل تا شش هفته پس از عمل شکم از حمام کردن، جکوزی و شنا در اقیانوس خودداری کنید.
 • حتی آب بسیار تمیز همچنان می تواند حاوی باکتری باشد و ممکن است باعث عفونت برش های شما شود.

بله، بخیه ها ممکن است پاره شوند. به همین دلیل بسیار مهم است که زمان استراحت مناسب داشته باشید و در حالی که پوست هنوز در حال چسبیدن به لایه های زیرین است، در حالت خوابیده بمانید.

 • پاره شدن بخیه ها می تواند باعث مشکلات اساسی شود، دوره نقاهت را طولانی تر کند و نیاز به مراقبت فوری پزشکی داشته باشد.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد