موارد استفاده از عمل

شکم و پهلو

مزایای عمل

 • کوتاه بودن دوره نقاهت
 • حذف کامل توده های چربی از شکم و پهلو
 • کم بودن میزان خونریزی
 • از بین رفتن محل برش ها بعد از مدتی
 •  برداشتن چربی های اضافی و پوست شل شده بدن

عوارض احتمالی عمل

 • کبودی
 • عفونت
 • عدم قرینگی
 • تغییر رنگ پوست

چطور می‌توان جراحی شکم را موفقیت آمیزتر کرد؟

 • داشتن تغذیه مناسب هم قبل از عمل هم در دوره مراقبت های بعد از عمل
 • داشتن وزن ثابت
 • ترک مصرف سیگار و مشروبات الکلی حدقل از یک ماه قبل از عمل
 • داشتن فعالیت های بدنی سبک مثل پیاده روی
 • پوشیدن گن های فشاری بعد از جراحی به طور منظم
 • پیروی از دستورات پزشک

بهترین زمان برای اقدام به جراحی زیبایی شکم بعد از بارداری

برای انجام جراحی شکم بعد از زایمان حداقل باید 6 ماه از پایان شیردهی شما گذشته باشد.

گزینه های جراحی زیبایی شکم کدام اند؟

 • ابدومینوپلاستی
 • تامی تاک
 • لیپوماتیک
 • لیپوساکشن

آیا جراحی زیبایی شکم را می توان جایگزین جراحی لاغری کرد؟

خیر. جراحی زیبایی شکم برای کاهش وزن نیست در واقع برای کاهش سایز است.

سن مناسب یا توصیه شده

18 به بالا

بیهوشی دارد یا خیر؟

بیهوشی عمومی

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

معمولا بیمار ظرف 48 ساعت مرخص می شود

مدت زمان عمل

بسته به عمل می تواند 1 تا 5 ساعت به طول بینجامد

احتمال موفقیت

بالا

مدت دوران نقاهت

2 هفته

جراحی زیبایی شکم

آنچه می خوانید

 • لینک های مفید

ابدومینوپلاستی چیست؟

ابدومینوپلاستی یا “تامی تاک” یک عمل جراحی زیبایی است که برای سفت ‌تر کردن شکم استفاده می‌شود. این جراحی شامل برداشتن پوست و چربی اضافی از وسط و پایین شکم به منظور سفت شدن عضله و دیواره شکم است. این نوع جراحی معمولاً برای بیمارانی که بافت‌ های شل یا افتادگی پس از بارداری یا کاهش وزن دارند مناسب است.  

ابدومینوپلاستی به طور کلی یک عمل جراحی پلاستیک برای کانتور کردن شکم است. در ابدومینوپلاستی، پوست اضافی و چربی اضافی برداشته می‌شود و پوست به حالت سفت ‌تر و صاف ‌تری قرار می‌گیرد. شل شدن پوست شکم و رسوبات چربی سرسخت ممکن است به دلیل افزایش سن، بارداری یا کاهش وزن ایجاد شود.

به طور معمول، ابدومینوپلاستی با سایر روش های زیبایی مانند لیپوساکشن، سفت کردن عضلات شکم، لیفت ران یا بزرگ کردن سینه ترکیب می شود.

 • نمونه عمل جراحی ابدومینوپلاستی

جراحی زیبایی شکم چیست؟

جراحی شکم بسته به اندامی که نیاز به عمل دارد مانند کبد، معده یا کلیه می تواند شامل تکنیک های مختلفی باشد. جراحی های شکم به دو نوع لاپاراتومی و جراحی لاپاراسکوپی طبقه بندی می شوند.

لاپاراتومی جراحی نسبتاً بزرگی است که نیاز به برش بزرگ روی شکم بیمار و زمان بهبودی طولانی‌تری دارد. در جراحی های لاپاراسکوپی، برش ایجاد شده به طور قابل توجهی کوچک تر است. بنابراین، اسکار کمتری روی بدن بر جای می ماند و حداقل خون از دست می رود. همچنین درد کمتری پس از عمل احساس می شود و زمان بهبودی نیز سریع‌ تر صورت می گیرد.

قبل از جراحی شکم، به بیماران روپوش جراحی داده می شود تا بپوشند. تمام اشیاء اضافی مانند لنز یا دندان مصنوعی نیز باید قبل از جراحی برداشته شوند. در مرحله بعد، موارد حیاتی بیمار مانند ضربان نبض، دما و فشار خون ثبت می شود. موارد حیاتی باید به طور مداوم در طول عمل تحت نظارت باشند.

جراحی زیبایی شکم

مراحل انجام عمل جراحی شکم چیست؟

به طور کلی مراحل زیر به ترتیب برای عمل جراحی شکم برای بیمار صورت می گیرد:

 • مرحله 1 - بیهوشی

عمل جراحی شکم شما به طور متوسط ​​حدود یک ساعت طول می کشد. در حالی که ایستاده اید، پزشک نقاطی را که قصد دارد عمل جراحی انجام دهد را علامت گذاری می کند. داروی بیهوشی برای راحتی شما در طول مراحل جراحی تزریق می شود. انتخاب ها شامل آرامبخش داخل وریدی و بیهوشی عمومی است. پزشک بهترین انتخاب را برای شما توصیه خواهد کرد.

 • مرحله 2 - برش

تامی تاک کامل نیاز به یک برش افقی در ناحیه بین خط موی شرمگاهی و ناف دارد. شکل و طول برش با توجه به مقدار پوست اضافی تعیین می شود.

برش دوم در اطراف ناف ممکن است برای برداشتن پوست اضافی در قسمت فوقانی شکم لازم باشد. پوست بالای شکم مانند سایه پنجره به سمت پایین کشیده شده است. پوست اضافی بریده می شود و پوست باقی مانده به هم بخیه می شود. یک محل جدید برای ناف ایجاد می شود. ناف به آن قسمت کشیده شده و در موقعیت خود بخیه می شود.

 • مرحله 3 - بستن برش ها

عمدتا از بخیه برای بستن برش ها استفاده می شود. برش ها بخیه زده می شود و روی زخم ها پانسمان می شود و بیمار برای اتاق ریکاوری آماده می شود.

مدت زمان جراحی زیبایی شکم

این روش معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و معمولاً بین 1 تا 5 ساعت بسته به اندازه ناحیه و نتیجه زیبایی مورد نظر طول می کشد. بسته به موارد مورد نیاز، روش‌های مختلفی برای ابدومینوپلاستی وجود دارد:

 • ابدومینوپلاستی کامل:

 این نوع عمل برای کسانی است که پوست و بافت نرم زیادی دارند. جراح شما قبل از برداشتن بافت اضافی و جابجایی پوست باقیمانده، یک برش در قسمت پایین شکم و ناف شما ایجاد می کند و اطمینان حاصل می کند که ناف شما به حالت طبیعی بازسازی شده است.

 • مینی ابدومینوپلاستی:

 این عمل برای کسانی است که پوست و بافت نرم اضافی کمتری دارند. پوست اغلب با یک برش کوچک در اطراف شکم برداشته می شود.

مزایای جراحی زیبایی شکم

موفقیت آمیزتر کردن جراحی شکم

شاید این سوال برای شما نیز به وجود آمده باشد که چطور می‌توان جراحی شکم را موفقیت آمیزتر کرد؟ به نکات زیر در این باره توجه کنید:

 • داشتن تغذیه مناسب هم قبل از عمل هم در دوره مراقبت های بعد از عمل
 • داشتن وزن ثابت
 • ترک کردن سیگار حدقل از یک ماه قبل از عمل

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص موفقیت آمیزتر کردن جراحی شکم، به جدول زیر توجه کنید:

اقدامات موثر

توضیحات

ترک کردن سیگار

می دانید که سیگار برای سلامتی شما مضر است، بنابراین ممکن است تعجب آور نباشد که سیگار می تواند تأثیر منفی بر بهبودی پس از جراحی شکم داشته باشد. مطالعات متعدد نشان داده اند که ترک سیگار یکی از بهترین راه ها برای اطمینان از بهبودی سریع و بدون عارضه است.

ترک سیگار خطر ابتلا به موارد زیر را کاهش می دهد:

·        عوارض ریوی

·        پنومونی (سینه پهلو)

·        عفونت زخم

توصیه می شود حدود شش هفته قبل از جراحی سیگار را ترک کنید تا حداکثر اثرات ترک سیگار برای شما صورت گیرد. هر چه بیشتر مواظب سلامتی خودتان باشید، سریع تر بهبود پیدا می کنید.

قند خون خود را کاهش دهید

این نکته برای کسانی که با دیابت دست و پنجه نرم می کنند اهمیت زیادی دارد. زخم جراحی شما می تواند بستری عالی برای باکتری ها باشد، اما آن ها برای رشد واقعی به قند نیاز دارند. سطوح بالای قند در سیستم شما به ایجاد محیط مناسب برای رشد آن ها کمک می کند، بنابراین به شدت توصیه می شود قبل از جراحی، قند خون خود را کنترل کنید.

جراح شما قبل از عمل تلاش خواهد کرد تا سطح هموگلوبین A1C شما را قبل از جراحی به زیر هفت برسانید. این موضوع خطر ابتلا به عفونت را در مقایسه با افراد غیر دیابتی کاهش می دهد. بنابراین در صورتی که دیابت دارید حتما از قبل با پزشک خود در میان بگذارید.

ورزش کردن

انجام ورزش منظم قبل از جراحی شکم می‌تواند به شما کمک کند سریع‌ تر روی به روال عادی زندگی برگردید و وابستگی کمتری به دیگران داشته باشید. همچنین اگر یک رژیم ورزشی قبل از جراحی داشته باشید، عملکرد کلی بهتری را بعد از جراحی شکم تجربه خواهید کرد.

مانند ترک سیگار، پزشکان توصیه می کنند که از شش هفته قبل از عمل یک برنامه ورزشی را شروع کنید. این تمرین‌ ها حتی می توانند یک راه رفتن ساده روی تردمیل باشد اما هر چه باشد به هیچ عنوان ورزش را قطع نکنید و بدن را فعال نگه دارید.

راه بروید

حرکت برای بهبودی پس از جراحی شکم به اندازه نکاتی که قبل از عمل باید رعایت کنید اهمیت دارد. انجام برخی حرکت ها به روند بهبودی کمک می کند و حتی آن را تسریع می کند و خیلی زو می توانید به روال عادی زندگی برگردید.

بالش خوبی داشته باشید

بالش ها بهترین دوست جدید شما در دوران نقاهت خواهند بود. شما از بالش های اضافی برای راحت ماندن در هنگام خواب استفاده خواهید کرد. حداقل دو بالش اضافی با اندازه معمولی در دسترس داشته باشید. یکی بین زانوها و دیگری برای قرار دادن زیر شکم. این ها به شما کمک می کنند بعد از جراحی راحت تر بخوابید.

بالش ها همچنین برای راحت ماندن در هنگام بیداری مفید هستند. همچنین می توانید از بالش های بیشتر با اندازه معمولی برای قرار دادن روی صندلی در صورت نشستن استفاده کنید.

از فعالیت بیش از حد شدید خودداری کنید

باید از انجام هرگونه فعالیت شدید در دوران نقاهت پس از جراحی شکم خودداری کنید. بدن شما برای بهبودی به زمان نیاز دارد و فعالیت بدنی می تواند روند بهبودی را کاهش دهد یا حتی نتیجه آن را معکوس کند. پزشک به شما خواهد گفت که حداکثر وزنه ای که می توانید بلند کنید چه مقدار است.

در برخی از ورزش های سبک شرکت کنید

بهبودی جراحی بعد از عمل نیاز به زمان دارد، بنابراین هیچ کس از شما انتظار ندارد که فوراً از رختخواب خارج شوید و شروع به انجام فعالیت های گذشته کنید. در عوض، با پیشرفت در روند بهبودی، به حرکت فیزیکی خود اضافه خواهید کرد. این موضوع با قدم زدن در سالن ها با پرستار شما شروع می شود. در نهایت به جایی می رسد که شما با دقت به برنامه ورزشی خود باز می گردید.

دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید تا ورزش را دوباره به برنامه خود وارد کنید. تا چند ماه دیگر نمی توانید به طور کامل به روال عادی ورزشی خود بازگردید. حرکات ورزشی را آهسته انجام دهید تا مطمئن شوید که می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن بدون نیاز به طولانی کردن روند بهبودی ورزش کنید.

 

انواع برش‌های جراحی زیبایی شکم

در زمان عمل جراحی، در حین ایجاد برش، پزشک باید قبل از ایجاد برش به تعدادی از عوامل توجه کند. با توجه به عوامل متعددی، انواع برش ها مطرح شده اند، مانند:

 • برش خط وسط: این برش رایج ‌ترین برش است و در امتداد linea alba انجام می‌شود. این نوع برش به ویژه در لاپاراتومی ترجیح داده می شوند زیرا امکان دسترسی گسترده به شکم را فراهم می کند.
 • برش Pfannenstiel :ماهیت عرضی دارد و از ناف تا سمفیز شرمگاهی ( مفصلی است که استخوان لگن چپ و راست را به هم متصل می کند ) امتداد دارد.
 • برش Chevron: برشی زیر قفسه سینه است و روی شکم انجام می شود. از زیر دنده ها در سمت راست شکم شروع می شود و تا خط میانی زیر بغل ادامه می یابد. بنابراین، تمام عرض شکم برای دسترسی مناسب به کبد بریده می شود.
 • برش Kustner: ماهیت عرضی دارد و از سمفیز پوبیس (یک مفصل غضروفی است که از اتصال دو استخوان هیپ (بی نام) در جلو از قسمت سطح داخلی تنه پوبیس (عانه)‌های چپ و راست ایجاد می‌گردد) تا ستون فقرات ایلیاک امتداد دارد. انجام این نوع برش به زمان نیاز دارد.
 • برش Lanz : این نوع برش (همچنین به عنوان برش Gridiron شناخته می‌شود) برای آپاندکتومی باز (برداشتن جراحی آپاندیس) استفاده می شود. تغییرات زیادی برای این نوع برش وجود دارد.
 • برش Gridiron: برای آپاندکتومی انجام می شود. این یک برش مورب کوتاه است که در قسمت پایین سمت راست شکم انجام می شود.
 • برش Kocher: ماهیت آن مایل است و از ربع فوقانی راست شکم امتداد می یابد و عموماً برای انجام کوله سیستکتومی (زهره‌برداری یا زردآبدان‌برداری ) باز استفاده می شود. کیسه صفرا، مجاری صفراوی و برخی عمل های کبدی می توانند مناسب باشند. با این حال، این برش با همان برش مورد استفاده برای جراحی غده تیروئید متفاوت است.
 • برش Cherney: ماهیت عرضی دارد. نسبت به برش خط وسط درد کمتری دارد. این برش اجازه می دهد تا پزشک بیشترین دسترسی به لگن را داشته باشد.
جراحی زیبایی شکم

انجام جراحی زیبایی شکم بعد از زایمان

آیا ورزش می کنید، از یک رژیم غذایی سالم پیروی می کنید و بدنی نرمال یا حتی باریک دارید، اما باز هم شکمی نرم با پوست افتاده دارید؟ جراحان پلاستیک مشاهده می کنند که بسیاری از زنانی که زایمان کرده اند با مشکلی در ارتباط با شکم بیرون زده و شل شده روبرو هستند. در این مورد، مقصر چربی اضافی بدن نیست، بلکه آسیب به خاصیت ارتجاعی و ساختار عضلات شکم در دوران بارداری و همچنین شلی پوست شکم ناشی از کشیدگی بیش از حد است که نیاز به اصلاح شکم پس از زایمان دارد.

زایمان باورنکردنی ترین تجربه ای است که یک زن می تواند تجربه کند. حاصل آن گرانبهاترین هدیه و منبع شادی است که شبیه هیچ چیز دیگری نیست. با این حال، شادی بی حد و حصر برای بدن یک مادر جدید بهای قابل توجهی دارد. یعنی بارداری، زایمان، کاهش وزن قابل توجهی، و شیردهی با تغییرات فیزیکی نه چندان لذت بخشی همراه است و عواقب این تغییرات ممکن است برای مدت طولانی باقی بماند.

برخی از این ها شل شدن بیش از حد پوست و کشیدگی عضلات شکم هستند. متأسفانه، رژیم غذایی سخت اندکی وجود دارد و ورزش شدید می تواند در این مورد موثر باشد. خوشبختانه، روش‌های کانتورینگ بدن بعد از بارداری و زایمان، گزینه‌ ای عالی است که نتایج فوق‌العاده‌ای به همراه دارد.

برای اینکه یک کاندیدای مناسب برای عمل جراحی زیبایی شکم بعد از بارداری باشید باید دارای شرایط زیر باشید:

 • وزن شما ایده آل یا نزدیک به ایده آل است.
 • وزن شما نوسانات زیادی ندارد.
 • شما سیگاری نیستید.
 • شما در سلامت عمومی خوبی هستید.
 • انتظارات و اهداف شما واقع بینانه هستند.

در دوران بارداری، پوست کشیده می شود. اگر زنی چند نوزاد داشته باشد یا چند باردار شده باشد، کشش بیش از حد ممکن است وجود داشته باشد. پس از زایمان، انتظار می رود که پوست به حالت اولیه خود برنگردد. در نتیجه، ممکن است افتادگی بیش از حد پوست وجود داشته باشد. علاوه بر این، عضلات دیواره شکم می توانند از هم جدا شوند. حتی با وجود فعالیت بدنی منظم، یک زن همچنان می‌تواند شکم بزرگی شبیه بارداری داشته باشد.

در حالی که اینها یادآور یک دوره زیبا از زندگی یک زن و بزرگترین هدیه هستند، اما می توانند به شدت بر اعتماد به نفس او تأثیر بگذارند. خوشبختانه، دو روش می‌توانند به شدت به اطراف ناحیه شکم کمک کنند.

 • آیا بعد از ابدومینوپلاستی میتوان باردار شد؟

 • لیپوساکشن

لیپوساکشن شامل شکستن سلول های چربی و برداشتن چربی اضافی از نواحی مختلف بدن است. بسیاری از خانم ها برای از بین بردن ذخایر چربی سرسخت از شکم، بازوها، پاها و پایین خود تلاش می کنند. بنابراین تصمیم می گیرند لیپوساکشن را امتحان کنند. این عمل جراحی پلاستیک می‌تواند در بازگرداندن اعتماد به نفس زنان شگفت‌انگیز باشد و به او کمک کند تا بدن قبل از بارداری خود را بازگرداند. علاوه بر این، این روش نسبتاً ساده است و بهبودی طولانی نیست.

 • تامی تاک

تامی تاک یا ابدومینوپلاستی یک عمل جراحی پلاستیک است که بسیاری از زنان پس از زایمان انجام می‌دهند. مانند لیپوساکشن، ابدومینوپلاستی نیز شامل حذف رسوبات چربی است. با این حال، پوست اضافی را نیز از بین می برد. زنان معمولاً اگر پوست شلی وجود دارد که نمی توانند از شر آن خلاص شوند، این جراحی را انتخاب می کنند. همچنین در صورت جدا شدن عضلات دیواره شکم در دوران بارداری، این روش باعث سفت شدن آن ها می شود. در حالی که این یک روش استاندارد مانند لیپوساکشن است، اما تهاجمی تر است و بنابراین، بهبودی کمی طولانی تر است.

با توجه به اینکه مجموعه ای از عوامل مختلف وجود دارد که می تواند تعیین کند آیا شما کاندید مناسبی برای روش های جراحی زیبایی شکم هستید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. آن ها خوشحال خواهند شد که به تمام سوالات شما پاسخ دهند. علاوه بر این، یک متخصص تنها فردی است که می تواند شما را در مورد روش مناسب برای وضعیت خاص شما راهنمایی کند.

جراحی زیبایی شکم

انجام عمل زیبایی شکم در دوران شیردهی

در دوره شیردهی، کلیه حالات روحی و روانی مادر و تغذیه ای که استفاده می کند نیز به بدن نوزاد منتقل می شود. بنابراین داروهایی که بعد از عمل جراحی زیبایی شکم باید مصرف کنید نیز به بدن نوزاد وارد می شود و اثرات بدی روی نوزاد می گذارد. هم به این دلیل و هم به دلیل اثرات داروی بی هوشی روی مادر، خانم هایی با چنین وضعیتی انجام عمل را به بعد از اتمام شیردهی موکول کنند.

بهترین زمان برای اقدام به جراحی زیبایی شکم بعد از بارداری

بری انجام جراحی شکم بعد از زایمان حداقل باید 6 ماه از پایان شیردهی شما گذشته باشد. دلایل آن در زیر ذکر شده است:

 • بافت های شکم در بارداری کشیده شده است و بعد از 6 ماه این کشش بهتر خواهد شد و هورمون های بارداری که آن ها را نرم می کند دیگر فعال نیست. به همین دلیل بافت های پاره به هم می چسبند.
 • همچنین دلیل دیگر این است که خانم هایی که زایمان کرده اند مجبورند فرزند خود را بلند کنند و این امر با نتیجه دلخواه از عمل تداخل دارد.
 • خانم های شیرده، هر آن چه مصرف می کنند از طریق شیر به کودکشان منتقل می شود به همین دلیل و همچنین به دلیل داروی بیهوشی، کودک در معرض خطر خواهد بود.
دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

جراحی زیبایی شکم برای آقایان

تغییرات شدید بدن مانند افزایش سن و کاهش وزن چشمگیر می تواند باعث شل شدن پوست و تغییر در بافت چربی اطراف بدن شود و باعث ظاهر شدن پوست اضافی و بافت شل شود. بسیاری از بیماران، به ویژه پس از جراحی کاهش وزن و کاهش وزن چشمگیر، دارای مقادیر زیادی از افتادگی پوست در بدن هستند.

جراحی زیبایی برای مردان به طور فزاینده ای رایج شده است. جراحی زیبایی شکم در میان مردانی که می‌خواهند قسمت شکمی سفت‌تری داشته باشند، رایج ‌تر شده است. تامی تاک باعث سفت شدن ماهیچه های شل شکم و همچنین از بین بردن پوست شل در ناحیه شکمی می شود.

هنگامی که مقدار قابل توجهی از وزن کاهش می یابد، کل بدن می تواند با پوست اضافی و افتادگی باقی بماند. تامی تاک برای مردان فقط پوست شل دور شکم را از بین می برد، اما لیفت بدن روشی است که پوست شل را در سراسر بدن از بین می برد.

می توانید در همان روز جراحی به خانه خود بازگردید یا ممکن است نیاز باشد یک شب در بیمارستان بمانید. بلافاصله پس از عمل، احتمالاً درد متوسطی را در ناحیه شکم خود احساس خواهید کرد که با استفاده از برخی داروها به حداقل می رسد. شما می توانید 3 تا 5 روز بعد از عمل به فعالیت های عادی بازگردید، اما هرگونه ورزش سنگین یا فعالیت شدید ممکن است برای 2 تا 4 هفته محدود شود.

عوامل ایجادکننده شکم بزرگ

خلاص شدن از شر چربی های اضافی شکم، یک هدف مشترک برای بسیاری از مردم است. در حالی که حفظ وزن متوسط و درصد چربی بدن برای سلامتی مهم است، نوع چربی شکمی که ذخیره می کنید می تواند بر سلامت شما تأثیر متفاوتی بگذارد.

در اینجا 11 عاملی که می توانند در ایجاد چربی اضافی شکم نقش داشته باشند، آورده شده است.

 • غذاها و نوشیدنی های شیرین
 • الکل
 • چربی های ترانس (چربی اشباع نشده )
 • سبک زندگی بی تحرک و کم تحرکی
 • رژیم غذایی کم پروتئین
 • یائسگی
 • باکتری های مضر روده
 • استرس
 • رژیم غذایی کم فیبر
 • ژنتیک
 • خواب ناکافی
جراحی زیبایی شکم

جراحی زیبایی شکم برای چه کسانی مناسب است؟

در زندگی ما، به دلیل بهبود مستمر کیفیت زندگی، بسیاری از مردم هر روز ماهی و گوشت می‌خورند و در نتیجه چربی زیادی در ناحیه شکم انباشته می‌شود که باعث می‌شود کل بدن نفخ‌زده به نظر برسد و بدن بدتر شود. بدتر برای بهبود این دور باطل، بسیاری از افراد می خواهند از جراحی زیبایی شکم استفاده کنند تا خود را لاغرتر نشان دهند، پس چه کسی برای جراحی زیبایی شکم مناسب است؟  

انجام یک عمل زیبایی یک تصمیم بزرگ است، بنابراین مهم است که در هیچ کاری عجله نکنید. همه عمل های جراحی خطراتی دارند. اگر از نتیجه ناامید هستید، این موضوع می تواند بر سلامت عاطفی شما نیز تأثیر بگذارد. تصور نکنید که یک عمل زیبایی همه چیز را بهتر می کند. احساس شما نسبت به ظاهرتان تنها یکی از جنبه های سلامتی شماست. چیزهایی مانند سبک زندگی، زندگی اجتماعی، کار و آنچه می خورید نیز مهم هستند.

اگر می خواهید بدانید این عمل جراحی برای شما مناسب است یا خیر سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • چه چیزی را می خواهم تغییر دهم و چرا می خواهم روشی را که در نظر دارم انجام دهم؟
 • چقدر به این روش فکر کردم؟
 • وضعیت فعلی زندگی من چگونه است؟ آیا انتظار دارم این روش روی وضعیت من تأثیر بگذارد؟
 • چرا الان به یک روش فکر می کنم؟ چه چیزی باعث آن شد؟
 • آیا راه های دیگری وجود دارد که بتوانم به تغییراتی که می خواهم برسم؟
 • آیا انتظار دارم که این روش زندگی من و همچنین ظاهر من را تغییر دهد؟
 • آیا من می خواهم عمل زیبایی شکم برای خودم انجام دهم یا برای جلب رضایت شخص دیگری؟
 • آیا انتظار دارم که این روش روابط، مهارت های اجتماعی یا آینده شغلی من را بهبود بخشد؟
 • آیا می توانم هزینه های عمل و هزینه های آتی را بپردازم؟

در خصوص عمل تحقیق کنید

 • تا جایی که می توانید از روش مورد نظر خود مطلع شوید
 • به همه هزینه ‌ها فکر کنید. از جمله هزینه‌ های اضافی برای مراقبت ‌های بعدی، اصلاح موارد در صورت بروز مشکل، و روش‌های آینده که ممکن است برای حفظ ظاهر به آن نیاز داشته باشید.
 • سعی کنید به دنبال اطلاعاتی در مورد عمل جراحی بپردازید

با یک متخصص صحبت کنید

قبل از تصمیم گیری در مورد هر روشی، مطمئن شوید که با یک متخصص صحبت کنید.

جراح شما باید:

 • از شما در مورد آنچه انتظار دارید بپرسد.
 • با شما صحبت کند که چه اتفاقی در طول عمل برای شما خواهد افتاد.
 • توضیح دهید که این روش چگونه روی شما تأثیر می گذارد.
 • در مورد تغییری که می خواهید مشاهده کنید و دلایل آن صحبت کنید.

کاندیدای مناسب جراحی زیبایی شکم

جراحی زیبایی شکم برای چه کسانی مناسب نیست؟

همانگونه که برخی از افراد، کاندیدای خوبی برای انجام جراحی شکم هستند، برخی از افراد کاندیدای خوبی برای انجام این جراحی نیستند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 • خانم هایی که قصد بارداری دارند.
 • افرادی که سابقه کلوئید دارند.
 • خانم هایی که وزن ثابتی ندارند.
 • افرادی که بیماری هایی مانند فشار خون، قند خون و بیماری های قلبی عروقی دارند.

روش‌های انجام لاغری شکم

اگرچه از دست دادن چربی از ناحیه شکمی می تواند دشوار باشد، چندین کار وجود دارد که می توانید برای کاهش چربی اضافی شکم انجام دهید.

در اینجا 19 نکته موثر برای از بین بردن چربی شکم آورده شده است:

 • فیبر محلول بخورید (لوبیا سیاه، کلم بروکسل، باقالی، آووکادو، سیب زمینی شیرین، کلم بروکلی، شلغم، گلابی، لوبیا قرمز، انجیر، شلیل).
 • از غذاهای حاوی چربی ترانس خودداری کنید.
 • الکل ننوشید.
 • از یک رژیم غذایی با پروتئین بالا استفاده کنید.
 • سطح استرس خود را کاهش دهید.
 • غذاهای شیرین زیاد نخورید.
 • ورزش هوازی انجام دهید.
 • کربوهیدرات ها را کاهش دهید - به خصوص کربوهیدرات های تصفیه شده.
 • انجام تمرینات مقاومتی (بالا بردن وزنه)
 • از نوشیدنی های شیرین شده با شکر خودداری کنید.
 • خواب آرام و منظمی داشته باشید.
 • میزان مصرف غذا و ورزش خود را پیگیری کنید.
 • هر هفته ماهی چرب بخورید.
 • نوشیدن آب میوه بیش از حد را متوقف کنید.
 • سرکه سیب را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
 • غذاهای پروبیوتیک بخورید یا مکمل های پروبیوتیک مصرف کنید.
 • کاهش یا افزایش وزن شدید خود را پیگیری کنید
 • چای سبز بنوشید.
 • سبک زندگی خود را تغییر دهید.

لیپوساکشن یا لیپوماتیک

 • لیپوساکشن برای هدف قرار دادن چربی های سرسخت

در لیپوساکشن، چربی ها از ناحیه خاصی از بدن خارج می شود. حتی گفته می شود در برخی موارد 50 تا 70 درصد چربی حذف می شود.

روش های جراحی لاغری شکم

لیپوساکشن چگونه انجام می شود؟

عمل جراحی لیپوساکشن عمدتاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. تکنیک اجرا شده به نیاز شما و جراح شما بستگی دارد. در زیر مراحل مختلف جراحی آورده شده است.

 • جراح شما محل های جراحی روی بدن شما را علامت گذاری می کند.
 • تجویز بیهوشی
 • ایجاد برش در محل جراحی روی ناحیه چربی
 • قرار دادن کانولا
 • مایع کردن چربی غیر طبیعی با استفاده از روش لیپوساکشن
 • چربی ساکشن می شود
 • پانسمان منطقه

آیا لیپوساکشن می تواند به سلولیت کمک کند؟

سلولیت معمولاً بسیار نامطلوب در نظر گرفته می شود. سلولیت به تأثیر فرورفتگی پوست شما اشاره دارد که می تواند روی باسن و سایر نواحی بدن شما وجود داشته باشد. بسیاری از زنان با سلولیت پوست خود به خصوص در ناحیه ران و باسن دست و پنجه نرم می کنند.

 سلولیت ناشی از رسوبات چربی است که بر روی پوست شما رانده می شود و باعث ایجاد اثر موج دار غیر جذاب می شود. سلولیت می تواند احساس ناراحتی در شما ایجاد کند. با این حال، اگر به دنبال جراحی برای از بین بردن سلولیت خود هستید، لیپوساکشن انتخاب مناسبی برای شما نیست. لیپوساکشن چربی را برای همیشه از بدن شما پاک می کند و هیکل شما را تغییر می دهد، اما سلولیت را از بین نمی برد.

اگر جراح به شما بگوید که سلولیت شما را با لیپوساکشن برطرف می کند، به او شک کنید. لیپوساکشن چربی شما را از بین می برد اما روی سلولیت تغییری ایجاد نمی کند. هیچ درمان قطعی برای حذف سلولیت با عمل جراحی وجود ندارد.

یکی از راه های خلاص شدن از شر سلولیت روی بدن ورزش کردن است. کاهش وزن نیز بر بدن شما تأثیر می گذارد و سلولیت شما را به حداقل می رساند. اگرچه هیچ کس دوست ندارد سلولیت در بدن خود داشته باشد، اما بدانید که این کاملا طبیعی است. حقیقتاً سلولیت در بین خانم ها بسیار شایع است و اکثر افراد به آن مبتلا هستند.

جراحی زیبایی شکم

مینی ابدومینوپلاستی

 • جراحی ابدومینوپلاستی کوچک (مینی ابدومینوپلاستی) یا تامی تاک کوچک

مینی ابدومینوپلاستی (تامی تاک) به برداشتن پوست فوق شرمگاهی (پوست بالای ناحیه شرمگاهی) و برداشتن چربی با استفاده از لیپوساکشن گفته می شود. بیمار باید دارای حداقل تا متوسط اضافی پوست، مقدار کمی چربی شکمی و شلی عضلانی جزئی تا متوسط باشد. جراح چربی شکم را برمی دارد ، زائدگی پوست فوق شرمگاهی را برطرف می کند و در موارد شلی عضلانی، قسمت میانی پوست شکم برداشته می شود. در نهایت پوست با ناف حفظ شده بخیه می شود.

نقاهت بعد از عمل

بهبودی پس از هر جراحی بسته به سلامت، سن و سطح فعالیت بیمار متفاوت است. آن هایی که از سلامت خوبی برخوردارند و ماهیچه های شکمی آن ها نیاز به تغییر زیادی نداشته باشد، می توانند به سرعت دو هفته پس از جراحی بهبود یابند.

استراحت در رختخواب بعد از مینی ابدومینوپلاستی غیر ضروری است و پیاده روی بعد از عمل برای حفظ تناسب اندام و کاهش لخته شدن خون توصیه می شود.

با این حال، بیماران باید تا حدود شش هفته پس از جراحی از ورزش های شدید اجتناب کنند و باید به روال تناسب اندام خود برگردند. اکثر بیمارانی که در ادارات کار کنند می توانند در عرض یک هفته به سر کار خود بازگردند.

مزایای ابدومینوپلاستی کوچک

نتیجه سال ها باقی خواهد ماند، مگر اینکه بیمار وزن اضافه کند یا باردار شود. برخی از مزایای برتر مینی ابدومینوپلاستی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کاهش مقدار پوست اضافی در قسمت تحتانی شکم
 • کاهش چربی در ناحیه زیر شکم و اطراف آن
 • سفت شدن عضلات تحتانی شکم کشیده یا شل
 • برشی که طول آن کوتاهتر از برش کامل شکم است
 • اجتناب از ایجاد برش در اطراف ناف

معایب مینی ابدومینوپلاستی در سایت

خطر آمبولی ریه ممکن است اما بسیار نادر است. عفونت، کبودی، تأخیر در بهبود زخم یا کلوئید اسکار در بیماران ممکن است به وجود آید.  بی حسی پوست شکم پس از چند ماه بهبود می یابد.

ابدومینوپلاستی کامل

 • جراحی ابدومینوپلاستی بزرگ یا تامی تاک بزرگ

ابدومینوپلاستی کامل با یک برش طولانی در بالای ناحیه کشاله ران، از لگن و برش دوم که ناف را از بافت اطراف جدا می کند، شروع می شود. پس از ایجاد برش ها، پوست شکم از چربی و عضله زیر جدا می شود.

جراح پلاستیک ماهیچه های عمودی شکم را به هم می کشد و آن ها را می دوزد. این کار ماهیچه ها را سفت می کند و دیواره شکم را محکم تر و خط کمر را باریک تر می کند. سپس، جراح پوست اضافی را برمی‌دارد، پوست باقی‌مانده را به جای خود کشیده و یک سوراخ جدید برای ناف شما ایجاد می‌کند.

هنگامی که این روش کامل شد، جراح برش ها را با بخیه های کوچک می بندد و آ نها را با بانداژ می پوشاند. یک لوله تخلیه کوچک ممکن است برای چند روز زیر پوست شما قرار داده شود تا مایع اضافی از جراحی تخلیه شود.

افراد کاندید ابدومینوپلاستی بزرگ

تامی تاک هم برای مردان و هم برای زنانی که سلامت عمومی خوبی دارند و وزن ثابتی دارند مناسب است. بهتر است غیر سیگاری باشید.

عمل جراحی زیبایی شکم را نباید با لیپوساکشن (جراحی زیبایی که برای از بین بردن رسوبات چربی استفاده می شود) اشتباه گرفت، اگرچه جراح شما ممکن است لیپوساکشن را به عنوان بخشی از عمل جراحی شکم انجام دهد. زنانی که بعد از چندین بارداری دارای عضلات و پوست کشیده شده اند ممکن است این روش را برای سفت کردن آن عضلات و کاهش آن پوست مفید بدانند. تامی تاک همچنین جایگزینی برای مردان یا زنانی است که در مقطعی از زندگی خود چاق بودند و وزن قابل توجهی از دست داده اند، اما همچنان دارای رسوبات چربی بیش از حد یا پوست شل در ناحیه شکم هستند.

معایب جراحی ابدومینوپلاستی بزرگ

همانطور که انتظار می رود، پس از جراحی درد و تورم خواهید داشت. پزشک در صورت نیاز داروهای ضد درد تجویز می کند. درد ممکن است چند هفته طول بکشد. همچنین ممکن است در همان مدت زمان بی حسی، کبودی و خستگی کلی داشته باشید.

مانند هر جراحی دیگری، عوارض احتمالی برای جراحی زیبایی شکم  وجود دارد. اگر گردش خون ضعیف، دیابت، بیماری قلبی، ریوی یا کبدی دارید یا اگر سیگار می کشید، ممکن است خطر عوارض برای شما بیشتر شود. عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • جای زخم
 • هماتوم (خونریزی)
 • عفونت
 • سروما (تجمع مایع)
 • بهبود ضعیف زخم
 • لخته شدن خون
 • بی حسی یا سایر تغییرات در حس

سایر عوارض عبارتند از:

 • نکروز چربی (مرگ بافت چربی واقع در عمق پوست)
 • جداسازی زخم.
 • عدم تقارن (ناهمواری یا کج بودن)

معایب ذکر شده در بالا، در بدترین حالت اتفاق می افتد و فقط احتمال هستند. بخش بزرگی از به حداقل رساندن این معایب، مربوط به مراقبت های بعد و قبل از عمل و بخش مهمتر آن مربوط به انتخاب جراح مناسب است. 

مزایای ابدومینوپلاستی بزرگ

بیمارانی که عمل ابدومینوپلاستی بزرگ را انجام می دهند نه تنها شکم سفت تر و صاف تر خواهند داشت، بلکه از مزایای قابل توجه دیگری نیز برخوردار خواهند شد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 • کاهش وزن

تحقیقات اخیر نشان داده است که بیمارانی که تحت عمل جراحی زیبایی شکم قرار می‌گیرند، احتمالاً کاهش وزن نیز خواهند داشت.

 • وضعیت بدنی بهتر

ماهیچه های معده شما نقش زیادی در وضعیت بدن شما دارند. انجام این عمل این نه تنها شکمی صاف ‌تر به شما می‌دهد، بلکه به وضعیت بدنی شما نیز کمک می‌کند.

همچنین:

 • این جراحی می تواند به بهبود ظاهر شکم، بازگرداندن اعتماد به نفس و عزت نفس در بیماران کمک کند.
 • این جراحی همچنین می‌تواند به کانتور کردن شکل شکم کمک کند و ظاهری صاف‌ تر به آن بدهد.
 • برای بسیاری از بیماران، این جراحی می تواند درد کمر ناشی از وزن یا پوست اضافی شکم را تسکین دهد.
 • این جراحی به صورت دستی چربی را با لیپوساکشن و برداشتن پوست اضافی برداشته و ناحیه شکم را سفت می کند.
 • نتایج جراحی تا زمانی که بیماران وزن ایده آل بدن خود را با تغذیه مناسب و ادامه ورزش منظم حفظ کنند، می تواند سال ها باقی بماند.

عوارض جراحی زیبایی شکم

ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک (لیپو ابدو شکم)

 • جراحی شکم با ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک

همه افراد رویای داشتن شکمی صاف و اندامی سفت را در سر می پرورانند، برای قوام بدن شما باید شکمی سفت داشته باشید، بنابراین زنان به دنبال شکم سفت هستند، در حالی که مردان به دنبال ماهیچه های شش تکه هستند تا ظاهری جذاب و درخشان به آن ها ببخشند و به آن ها دست پیدا کنند.

فرآیند لیپو ابدو شکم یک عمل جراحی پلاستیک است که با برداشتن چربی های انباشته شده در شکم، برای تغییر شکل شکم، داشتن شکمی سفت و صاف و برجسته کردن شش ماهیچه شکم (Six Packs) عمل می کند.

معایب لیپو ابدومینوپلاستی

برخی از آسیب ها و عوارض ناشی از عمل ابدومینوپلاستی بسته به شرایط بیمار رخ می دهد این آسیب ها عبارتند از:

 • احتمال خونریزی در عرض 24 ساعت پس از عمل.
 • برخی از اسکارهای کوچک روی شکم ظاهر می شوند اما ممکن است پس از چند ماه از بین بروند.
 • کبودی های شکمی که با مصرف داروهای ضد کبودی قابل رفع است.
 • با احساس درد کمی در ناحیه شکم که تا یک هفته بعد از عمل باقی می ماند، بیمار مسکن های مورد نیاز پزشک را مصرف می کند.
 • ممکن است بیمار به دلیل موادی که در بیهوشی استفاده می شود دچار آلرژی شود.
 • از دست دادن حس در ناحیه شکم، به مدت یک یا دو ماه، تا زمانی که احساس دوباره به تدریج دوباره به دست آید.
 • دوره نقاهت نسبتا طولانی است و بسته به شرایط بیمار معمولاً از چهار تا شش هفته متغیر است.
 • عفونت باکتریایی به دلیل استریل نشدن وسایل مورد استفاده در جراحی شکم، با مصرف آنتی بیوتیک های لازم که پزشک تجویز کرده است، از بین می رود.

مزایای لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی هم زمان

ترکیب لیپوساکشن و شکم فواید زیادی دارد. اول، خطر ابتلا به سروماهای ناشی از لیپوساکشن را به طور چشمگیری کاهش می دهد. سروماها حفره ‌هایی از مایعات هستند که پس از عمل جراحی در زیر پوست جمع می‌شوند.

همچنین خطر از دست دادن خون در طول عمل لیپوساکشن و عمل ترکیبی شکم کاهش می یابد. این به این دلیل است که به بافت ها مایعی حاوی اپی نفرین برای قسمت لیپوساکشن تزریق می شود.

لخته های خون نیز هنگام انجام لیپوآبدومینوپلاستی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. هنگامی که یک جراح پلاستیک یک روش ترکیبی لیپوساکشن و شکم را انجام می دهد، از بیهوشی عمومی  شده استفاده می شود. این به جلوگیری از خطر لخته شدن خون در پاها بدون نیاز به استفاده از داروهای رقیق کننده خون کمک می کند. همچنین، استفاده از بیهوشی وریدی باعث می شود که زمان بهبودی بسیار کوتاه تر باشد و خطر ابتلا به حالت تهوع در بیماران به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

ابدومینوپلاستی آندوسکوپی

ابدومینوپلاستی آندوسکوپی یک روش کم تهاجمی است که معمولاً بدون اسکار قابل مشاهده در بیماران منتخب انجام می شود. نامزدهای مناسب کمتر از 5 درصد از بیمارانی را تشکیل می دهند که به دنبال کانتورینگ بدن هستند. این روش به ابزار آندوسکوپی و توانایی انجام بخیه با کنترل آندوسکوپی در فاصله نیاز دارد.

 ابدومینوپلاستی آندوسکوپی یک جراحی از طریق یک برش کوچک در پوست است. یک دوربین کوچک از طریق برش وارد می شود که برای هدایت ابزار جراحی استفاده می شود. کاندیدای مناسب برای این نوع عمل افراد جوان، ورزشکاران و افرادی هستند که یک باز زایمان کرده اند.

قبل از عمل ابدومینوپلاستی آندوسکوپی چه باید کرد و چه نباید انجام داد:

 • استفاده از سیگار از سه هفته قبل از عمل باید متوقف شود.
 • در هفته آخر، بیماران باید مصرف داروهای ضد انعقاد ("رقیق کننده خون") را متوقف کنند.
 • سه روز قبل از جراحی باید از خوردن هر چیزی که می تواند باعث یبوست شود خودداری کنید. رژیم غذایی مناسب ترجیحا سبزیجات و مواد غذایی است که به راحتی هضم می شوند.

استفاده از موارد زیر ممنوع است:

 • چای سبز، محصولات گیاهی حاوی بذر کتان، آلبالو، گوجه فرنگی
 • تمام محصولات رژیمی.

بعد از عمل ابدومینوپلاستی آندوسکوپی

 • درن های جراحی برای خارج کردن مایعات در اطراف شکم قرار داده می شود.
 • سه تا چهار ساعت بعد از عمل می توانید غذا بخورید و بلند شوید.
 • معمولاً بیماران در همان روز مرخص می شوند.
 • در صورت لزوم، درن ها ممکن است کمی بیشتر در جای خود باقی بمانند.
 • شب ها می توانید به پهلو بخوابید.
 • شما می توانید 24 ساعت پس از برداشت درن دوش بگیرید.
 • بخیه ها زیر پوست قرار می گیرند و نیازی به کشیدن ندارند.
 • بعد از 2-3 روز می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید.
 • پس از 3 هفته فعالیت بدنی مجاز است. با این حال، از تمرینات شامل حرکات شکم باید اجتناب شود.
 • بعد از 6 هفته، شما آزادید هر طور که دوست دارید ورزش کنید.
جراحی زیبایی شکم

انواع عمل ابدومینو پلاستی

به عنوان یک بیمار، می توانید ابدومینوپلاستی را انجام دهید که فقط قسمت بالای شکم شما (ابدومینوپلاستی معکوس)، فقط قسمت پایین شکم شما (مینی ابدومینوپلاستی) یا هر دو ناحیه با هم (ابدومینوپلاستی استاندارد) را هدف قرار می دهد.

 • مجسمه سازی سرد

 • CoolSculpting یک روش خنک کننده غیرجراحی ثبت شده است که برای کاهش چربی در نواحی مورد نظر استفاده می شود.
 • این روش بر اساس علم کرایولیپولیز است. کرایولیپولیز از دمای سرد برای انجماد و تخریب سلول های چربی استفاده می کند.
 • این روش برای مناطق خاصی از چربی های سرسخت که رژیم غذایی و ورزش روی آن ها جواب نمی دهند در نظر گرفته شده است.
 • این روش، سلول های چربی را در قسمت داخلی و خارجی ران، شکم، پهلوها، بالای بازوها و چانه هدف قرار می دهد.

ایمنی در مجسمه سازی سرد:

 • CoolSculpting توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال 2012 تایید شد.
 • این روش غیر تهاجمی است و نیازی به بیهوشی ندارد.
 • تا به امروز تقریباً 4000000 روش در سراسر جهان انجام شده است.
 • ممکن است عوارض جانبی موقتی را تجربه کنید که باید ظرف چند روز پس از درمان از بین بروند. عوارض جانبی ممکن است شامل تورم، کبودی و حساسیت باشد.
 • اگر سابقه بیماری حساسیت شدید به دماهای سرد دارید ممکن است CoolSculpting برای شما مناسب نباشد.

انجام عمل:

 • این روش 1 تا 3 ساعت طول می کشد.
 • می توانید انتظار حداقل زمان بهبودی را داشته باشید. فعالیت‌ های عادی روزانه تقریباً بلافاصله پس از عمل از سر گرفته می‌شوند.
 • این عمل از طریق یک جراح پلاستیک یا پزشکی که در CoolSculpting آموزش دیده است صورت می گیرد.

سایر روش‌های لاغری شکم چیست؟

برای رسیدن به اندام ایده آل خود و خلاص شدن از شر چربی های اضافی، راه های زیادی وجود دارد. هر فرد بسته به شرایط و عوامل متعددی روش لاغری شکم را انتخاب می کند. سبک زندگی فرد، آناتومی بدن و ویژگی های بدن فرد بیمار در انتخاب روش لاغری شکم موثر است. ما در زیر این روش ها را با هم بررسی می کنیم:

 • لیپوساکشن و لیپوماتیک:

این روش، سوراخی کوچک در سطح پوست شما زده می شود لوله کانولا به دخل بافت رفته و چربی های اضافی بدن را تخلیه می کند.

 • اسلیو معده:

یک تکنیک جراحی است که شامل برداشتن حدود 75 تا 80 درصد از معده است. در طول این عمل، معده به شکل یک ساختار لوله مانند در می آید. این تکنیک اول، با کوچک کردن اندازه معده مقدار غذایی که می‌توانید بخورید را کاهش می‌دهد. دوم، هورمون های مرتبط با گرسنگی را تحت تاثیر قرار می دهد که منجر به کاهش اشتها و مصرف غذا می شود.

 • بای پس معده:

روش بای پس معده Roux-en-Y شامل ایجاد یک کیسه معده از قسمت کوچکی از معده و اتصال مستقیم آن به روده کوچک، دور زدن بخش بزرگی از معده و دوازدهه است.

 • بالون معده:

قرار دادن بالون داخل معده یک روش کاهش وزن است که شامل قرار دادن بالون سیلیکونی پر از نمک در معده است. این به شما کمک می کند تا با محدود کردن میزان غذای خود وزن کم کنید و باعث می شود سریعتر احساس سیری کنید.

تفاوت جراحی زیبایی شکم با جراحی لاغری

یا به عبارتی آیا جراحی شکم همان جراحی لاغری است؟

خیر. در حقیقت ابدومینوپلاستی برای کاهش وزن نیست و برای کاهش سایز است. افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند باید عمل جراحی زیبایی شکم برای لاغری مانند بای پس معده یا اسلیو معده را انجام دهند.

دوره نقاهت جراحی زیبایی شکم

چه زمانی بهترین روش برای کاهش وزن جراحی زیبایی شکم است

عده ای از افراد با مشاهده مقداری چربی در شکم یا پهلو خود سریعا رو به عمل ابدومینوپلاستی می آورند ما در واقع این عمل آخرین راه حل شما برای خلاص شدن از شر چربی های اضافی است. رژیم غذایی به همراه ورزش می تواند شما را به وزن ایده آل خود برساند اما به هر حال این روش ها زمان بر است. بهترین کاری که می توانید انجام دهید که تا جایی که می توانید چربی های اضافی را با ورزش و رژیم از بین ببرید و سپس شل شدگی پوست، ترک های پوستی و بقیه چربی های سفت و سخت را با عمل ابدومینوپلاستی بردارید.

عمل ابدومینوپلاستی بهتراست یا پانیکولکتومی

کاهش وزن بیش از حد می تواند منجر به شل شدگی زیاد پوست و افتادگی آن رو به پایین باشد. به همین دلیل در عمل پانیکولکتومی، پوست اضافی و آویزان شکم برداشته می شود. این عمل هم می تواند به صورت تنها با هدف کانتورینگ بدن و حذف پوست شل و افتاده بدن صورت گیرد یا می تواند با عمل ابدومینوپلاستی ترکیب شود.

انجام عمل ابدومینوپلاستی به جز برداشت پوست شل و اضافی، چربی اضافی شکم را نیز بر می دارد به همین دلیل فرارتر از پانیکولکتومی به شمار می رود. به هر حال تشخیص انجام هر یک از این عمل ها یا ترکیبی از هر دو به تشخیص پزشک شما بستگی دارد.

جراحی های همزمان با ابدومینوپلاستی

انجام عمل ابدومینوپلاستی مشروط بر اینکه حجم چربی خیلی نباشد و فرد سن زیادی نداشته باشد می تواند با عمل جراحی زیبایی سینه به صورت همزمان صورت گیرد. یعنی این امکان وجود دارد که به جای دو بیهوشی، با یک بیهوشی دو عمل را همزمان انجام داد.

جراحی زیبایی شکم

مزایای جراحی زیبایی شکم

عمل های زیبایی هر کدام مزایا و معایب خاصی دارد. اصلی ترین و بارزترین مزیت جراحی شکم، رفع شل شدگی پوست و برداشتن پوست اضافی است. برخی دیگر از مزایای جراحی زیبایی شکم عبارت اند از:

 • از بین رفتن چربی های اضافی
 • از بین بردن پوست اضافی
 • صاف شدن شکم
 • پوشیدن لباس های متناسب بدن
 • افزایش حس اعتماد به نفس در بیمار
 • سفت شدن شکم
 • محکم شدن شکم
 • جوان شدن جسم
 • رسیدن به تناسب اندام در شکم
 • لاغری در کوتاه ترین زمان ممکن
 • از دست دادن چربی زیاد
 • کاهش سایز
 • تقویت عضلات شکم
 • جذابیت در فرم بدن
 • از بین رفتن ترک های پوستی

انتظارات عمل جراحی شکم

تامی تاک در یک بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام می شود. در طول عمل جراحی شکم، شما تحت بیهوشی عمومی خواهید بود  که باعث می شود کاملاً بیهوش شوید و نتوانید درد را احساس کنید. در برخی موارد، ممکن است یک داروی تسکین دهنده به شما داده شود و آرام بخش متوسطی (تا حدی در خواب) باشید.

 • قبل از عمل جراحی شکم

بسته به اهداف شما و میزان تغییری که می‌خواهید مشاهده کنید، روش ‌های مختلفی برای عمل جراحی زیبایی شکم وجود دارد. در طول عمل جراحی شکم معمولی، جراح پلاستیک شما برش هایی برای برداشتن بیشتر پوست و چربی بین شکم و موهای ناحیه تناسلی به شکل بیضی ایجاد می کند. سپس بافت فاسیا که روی عضلات شکم قرار دارد با بخیه های دائمی سفت می شود. مقدار پوست اضافی برداشته شده و نوع عمل شما شکل و طول برش را تعیین می کند. برش بالای موهای ناحیه تناسلی به هم بخیه می‌شود و یک زخم باقی می‌گذارد که در امتداد چین طبیعی در خط بیکینی می‌افتد.

جراح پلاستیک شما نیز پوست اطراف ناف شما را تغییر می دهد. ناف شما از طریق یک برش کوچک در موقعیت طبیعی خود بخیه می شود. در طول عمل ممکن است برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک به شما داده شود. این روش معمولاً حدود دو تا سه ساعت طول می کشد.

 • بعد از عمل جراحی شکم

بعد از عمل جراحی شکم، برش شکم و ناف شما احتمالا با پانسمان جراحی پوشانده می شود. ممکن است لوله های کوچکی در امتداد محل برش قرار داده شود تا خون یا مایع اضافی تخلیه شود.

اعضای تیز پزشکی به شما کمک می کنند تا همان روز اول بعد از عمل جراحی شکم راه بروید تا از تشکیل لخته های خون جلوگیری شود. احتمالاً به شما داروی ضد درد داده می شود. وجود تورم در ناحیه جراحی طبیعی است.

درن ها ممکن است تا چند روز پس از جراحی در جای خود باقی بمانند. پزشک یا یکی دیگر از اعضای تیم مراقبت های بهداشتی به شما نحوه تخلیه و مراقبت از درن خود را نشان می دهد. ممکن است لازم باشد تا زمانی که درن ‌ها در محل هستند، مصرف آنتی‌بیوتیک را ادامه دهید.

تقریباً شش هفته پس از انجام عمل جراحی شکم، یک لباس مخصوص برای شکم می پوشید. این  لباس به جلوگیری از تجمع مایع کمک می کند و در حین بهبودی از شکم مراقبت می کند. پزشک شما نحوه مراقبت از اسکار را به شما توضیح می دهد.

در شش هفته اول پس از عمل جراحی شکم، باید مراقب حرکت کردن باشید. همچنین باید از موقعیت هایی که خط برش شما را تحت فشار قرار می دهد، مانند خم شدن سریع، برای جلوگیری از باز شدن مجدد زخم اجتناب کنید.

مضرات جراحی زیبایی شکم

خطر آمبولی در جراحی زیبایی شکم

آمبولی، جدا شدن یک توده از بدن و رفتن آن داخل عروق خونی است. جنس این توده می تواند جامد، مایع یا گاز باشد. هنگامی که در خصوص آمبولی در جراحی شکم صحبت می کنیم منظورمان حرکت توده چربی به رون رگ هاست که می تواند منجر به مرگ شود. این عارضه در ضورت انتخاب یک پزشک مطمئن، اتفاق نمی افتد.

اقدامات قبل از جراحی شکم

اگر در مورد روش جراحی که به شما توصیه شده سوالی دارید، حتما از جراح خود بپرسید. این حق شماست که از جزئیات عمل خود مطلع باشید و این بر عهده شماست که اگر موردی را متوجه نمی شوید، دوباره سوال بپرسید. اگر قبل از جراحی تغییری در وضعیت جسمانی شما رخ داد (مانند سرماخوردگی یا تب)، با پزشک خود تماس بگیرید. سلامت شما در اولویت است.

 • اقدامات مورد نیاز قبل از جراحی شکم

قبل از جراحی: شما باید یک معاینه فیزیکی قبل از عمل توسط پزشک خود داشته باشید. پزشک آخرین اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهد. از چند ساعت قبل از عمل نه چیزی بخورید نه چیزی بیاشامید.

روز جراحی: در روز جراحی برای ثبت نام به محل پذیرش مراجعه کنید. یک پرستار علائم حیاتی شما (فشار خون، نبض و تب) را می‌گیرد و سوالاتی را از شما می پرسد تا مطمئن شود که شما برای جراحی آماده هستید. اگر پزشک یا متخصص بیهوشی شما نیاز به رادیوگرافی قفسه سینه داشته باشد حتما آن را انجام دهید.

همچنین ممکن است از شما خواسته شود که یک نمونه ادرار بدهید. خانواده شما به اتاق انتظار جراحی هدایت می شوند و شما به اتاق پیش عمل می روید. متخصص بیهوشی در مورد گزینه های بیهوشی و کنترل درد با شما صحبت خواهد کرد.

در اتاق عمل: هنگامی که شما خواب هستید، ممکن است یک کاتتر در مثانه شما قرار داده شود تا ادرار را جمع آوری کند. یک لوله مخصوص ممکن است از بینی، گلو و معده شما عبور کند. این لوله ترشحاتی را که ممکن است باعث تهوع و استفراغ بعد از عمل شود را از معده شما خارج می کند. در بیشتر موارد، لوله قبل از بیدار شدن برداشته می شود. مدت زمان جراحی از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است و با توجه به سلامت عمومی بیمار و میزان پیچیدگی جراحی تعیین می شود.

بعد از جراحی: پس از جراحی شما را به اتاق ریکاوری می برند. پزشک شما پس از جراحی با خانواده شما ملاقات خواهد کرد تا در مورد وضعیت شما صحبت کند.

جراحی زیبایی شکم

برای آماده شدن برای جراحی

 • بعد از نیمه شب در شب قبل از جراحی چیزی نخورید یا ننوشید. این موضوع شامل آب و یا آدامس هم هست.
 • مصرف دارو را طبق دستور، اما فقط با یک جرعه آب ادامه دهید. به مدت یک هفته قبل از جراحی از مصرف ایبوپروفن، آسپرین یا داروهای حاوی آسپرین خودداری کنید.
 • بعد از نیمه شب شب قبل از جراحی سیگار نکشید.
 • از آرایش به خصوص آرایش چشم خودداری کنید.
 • از همراه داشتن پول زیاد، جواهرات یا کارت اعتباری خودداری کنید.
 • اگر از لنز استفاده می کنید، کیف آن ها را بیاورید.
 • از ناخن مصنوعی یا لاک ناخن استفاده نکنید. ناخن های شما در طول جراحی برای شناسایی اکسیژن و گردش خون کنترل می شوند.
 • لیستی از تمام داروهای خود و دوزهای آن ها همراه داشته باشید.
 • کارت شناسایی بیمه خود را همراه داشته باشید.
 • توصیه های مهم برای ابدومینوپلاستی، پیکرتراشی و لیپوماتیک

تغییر سبک زندگی

ابدومینوپلاستی را بیشتر به عنوان تامی تاک می شناسند. این عمل شامل برداشتن پوست اضافی در ناحیه شکم و سفت شدن پوست و ماهیچه‌ ها برای داشتن شکمی صاف‌ تر است. این عمل روشی برای کاهش وزن نیست.

نتایج عمل دائمی هستند زیرا پوست اضافی در واقع بریده شده و برای همیشه از بین رفته است. برای حفظ نتیجه نهایی و لذت بردن از شکم صاف خود، باید سبک زندگی خود را ارزیابی کرده و در صورت لزوم تغییراتی ایجاد کنید.

البته، افزایش سن یک عامل طبیعی است و شما نمی توانید کار زیادی در مورد آن انجام دهید، اما در اینجا مواردی وجود دارد که باید بر آنها کنترل داشته باشید:

تمام دستورالعمل های بعد از عمل جراح خود را دنبال کنید:

تمام دستورالعمل های بعد از عمل جراح خود را دنبال کنید: هر گونه فعالیت شدید را تا زمانی که پزشک آن را تأیید کند متوقف کنید. از داروهای ضد درد بعد از عمل استفاده کنید. از هر نوع درمان موضعی که برای شما تجویز شده است استفاده کنید. جلوگیری از عفونت و کاهش تورم نتایج بهتری را تضمین می کند.

رژیم غذایی و ورزش:

با یک رژیم غذایی سالم و ورزش بدن خود را به طور کلی سالم نگه دارید. این موضوع به شما کمک می کند وزن خود را ثابت نگه دارید. با اطمینان از داشتن یک رژیم غذایی کامل از میوه ها، سبزیجات و پروتئین های بدون چربی، بدن شما خیلی سریع تر از رژیم غذایی ناسالم بهبود می یابد. ورزش برای سلامت قلب و عروق و همچنین عضله سازی که به نوبه خود باعث سوزاندن چربی می شود ضروری است.

عادت های بد خود را کنار بگذارید:

سیگار برای سلامت پوست و بدن شما مضر است. همچنین می تواند روند بهبودی بعد از ابدومینوپلاستی شما را مختل کند. در واقع، جراح به شما می گوید که حداقل دو هفته قبل از جراحی سیگار را ترک کنید. نوشیدنی های الکلی کالری خالی هستند و منجر به افزایش وزن و همچنین سایر مشکلات سلامتی می شوند.

آب زیاد بنوشید:

شما باید با نوشیدن حداقل 8 تا 10 لیوان آب در روز، بدن خود را هیدارته نگه دارید.

از بارداری جلوگیری کنید و افزایش وزن را محدود کنید:

اگر افتادگی پوست شما ناشی از بارداری است، باید قبل از عمل ابدومینوپلاستی، بچه دار شوید. دلیل این امر این است که پوست برداشته می شود و ماهیچه ها پس از کشیده شدن به دلیل بارداری یا افزایش وزن سفت می شوند. هنگامی که این کار انجام شود، اگر دوباره آن ها را بکشید، می تواند منجر به عوارض، ترک های پوستی شود و نتایج عمل شما را خراب کند.

انجام آزمایشات و چکاپ های قبل از عمل

فرد پیش از جراحی شکم باید چکاپ قلب را انجام دهد تا پزشک از سابقه بیماری فرد در حین عمل مطلع باشد. آزمایش کم خونی نیز، یکی دیگر از مهمترین آزمایش هایی است که فرد باید انجام دهد.

24 ساعت قبل از عمل

 • شب قبل از عمل کوچک کردن شکم

 • تخت مناسبی برای بعد از عمل تهیه کنید تا بعد از جراحی بتوانید روی آن استراحت کنید.
 • حداقل 8 ساعت قبل از عمل نه چیزی بخورید نه چیزی نیاشامید.
 • شب قبل از عمل حمام کنید چون تا چند روز بعد از عمل نمی توانید حمام کنید.
 • اگر احساس تب یا سرماخوردگی داشتید به جراح خود اطلاع دهید.

دوره نقاحت بعد از جراحی زیبایی شکم

در طول ریکاوری شکم، ممکن است پانسمان یا بانداژ بر روی برش‌های زخم شما اعمال شود. لوله های کوچک و نازکی ممکن است به طور موقت زیر پوست قرار داده شوند تا خون یا مایع اضافی که ممکن است زیر پوست جمع شود تخلیه شود.

دستورالعمل های خاصی به شما داده می شود که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • نحوه مراقبت از محل جراحی و درن
 • داروهایی که باید مصرف شوند تا به بهبودی زخم شما کمک کنند و احتمال عفونت را کاهش دهند.
 • نگرانی های خاصی که باید در خصوص جراحی یا سلامت عمومی خود تحقیق کنید.
 • چه زمانی باید با جراح پلاستیک خود ملاقات داشته باشید.

حتماً از جراح تاک شکم خود سؤالات خاصی در مورد آنچه می توانید در طول دوره نقاهت فردی خود انتظار داشته باشید بپرسید. این سوالات عبارت اند از:

 • پس از اتمام جراحی به کجا منتقل خواهم شد؟
 • بعد از جراحی چه دارویی به من داده یا تجویز خواهد شد؟
 • آیا بعد از جراحی پانسمان/بانداژ خواهم داشت؟ چه زمانی برداشته خواهند شد؟
 • بخیه ها چه زمانی برداشته می شوند؟
 • چگونه حمام کنم؟
 • چه زمانی می توانم فعالیت و ورزش عادی را از سر بگیرم؟
 • چه زمانی برای مراقبت های بعدی برگردم؟

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی در خانه

پس از فرا رسیدن زمان ترخیص، فرد باید کل برنامه ریزی های لازم را برای بازگشت به خانه انجام دهد، زیرا هر بی احتیاطی می تواند باعث آسیب به جراحی بهبودی شود. ابتدا باید از اعضای خانواده یا دوستان خود بخواهید که ماشینی ترتیب دهند تا او را به خانه ببرند. از بالش برای جلوگیری از هر گونه تکان یا ضربه استفاده کنید.

در خانه، باید اطمینان حاصل شود که اعضای خانواده او را در اتاقی قرار داده اند که به هم ریخته نباشد و راحت باشد. تخت باید راحت باشد تا فرد هنگام خواب یا استراحت احساس ناراحتی نکند. از یکی از اعضای خانواده بخواهد که در کنار فرد حضور داشته باشند تا در صورت نیاز از او کمک بگیرند.

با بروز چه علایمی به پزشک مراجعه نماییم؟

 • باز شدن بخیه ها
 • مشاهده خونریزی از محل زخم یا درن
 • سنگینی در قفسه سینه
 • مشاهده خون در مدفوع و ادرار
 • گرفتگی شکم و دردهای غیر عادی شکم
جراحی زیبایی شکم

برگشت شکم بعد از جراحی زیبایی شکم

نتیجه عمل جراحی شکم به طور دائمی است اما این فقط در صورتی امکان پذیر است که شما هم قبل از عمل و هم بعد از عمل، سبک زندگی خود را تغییر دهید، غذاهای سالم مصرف کنید و ورزش کنید.

درد ناشی از جراحی زیبایی شکم

اکثر بیماران، بعد از عمل جراحی شکم احساس درد کمی دارند که همین درد نیز با مسکن هایی که پزشک می نویسد قابل کنترل است.

هزینه جراحی زیبایی شکم

هزینه جراحی شکم بسته به عوامل زیر متفاوت است:

 • هزینه جراح
 • هزینه آزمایش ها
 • هزینه بیهوشی
 • هزینه داروه
 • هزینه گن
 • هزینه بیمارستان
 • پاسخ به سوالات پرتکرار

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

جراحی زیبایی شکم، یک عمل جراحی برای بهبود شکل و ظاهر شکم است. در حین انجام این عمل، پوست و چربی اضافی از شکم برداشته شده و بافت همبند در شکم (نیام) معمولا با استفاده از بخیه سفت می شود.

 

به دلیل برداشتن پوست و چربی اضافی، پس از جراحی زیبایی شکم می توانید تا 5 کیلوگرم وزن کم کنید. با ترکیب این روش با لیپوساکشن حتی می توانید وزن بیشتری را کاهش دهید. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که این جراحی یک روش کاهش وزن نیست.

دلایل انجام جراحی زیبایی شکم بسیار زیاد است، از جمله (1) مردان و زنانی که مایل به بهبود زیبایی شکم خود هستند، (2) زنانی که پوست و دیواره شکمی آنها دارای شلی قابل توجهی است و به دنبال حاملگی های متعدد هستند، یا (3) بیماران چاقی که به دلیل کاهش وزن قابل توجه دارای پوست بیش از حد شل هستند. 

به طور کلی، بیماران با شاخص توده بدنی برابر یا کمتر از 30 کاندیدای خوبی برای انجام این جراحی هستند.

جراحی زیبایی شکم می تواند با از بین بردن چربی اضافی ظاهر جدید و صافی به شکم شما بدهد. اگر چربی اضافی در ناحیه شکم خود دارید و نمی توانید از شر آن خلاص شوید، این جراحی می تواند یک روش عالی و تاثیرگذار در زندگی شما باشد. با این حال، تنها می‌ تواند در ایجاد شکمی صاف و خوش ظاهر به شما کمک کند.

 

به زبان ساده، لیپوساکشن چربی های اضافی و ناخواسته را بر می دارد، در حالی که جراحی زیبایی شکم پوست شل شده و چربی را از بین می برد. اگرچه هر دو روش بر روی دستیابی به یک ناحیه شکم صاف و زیباتر تمرکز می‌ کنند، اما جراحی‌ ها، نتایج و زمان‌ های بهبودی در آنها بسیار متفاوت است.

 

بزرگترین تفاوت در هدف روش جراحی است. جراحی زیبایی شکم ماهیچه های شکم را سفت کرده و چربی، پوست و بافت اضافی را از بین می برد، در حالی که پانیکولکتومی برای برداشتن پانوس (پوست و بافت چربی اضافی) انجام می شود.

بعد از عمل جراحی زیبایی شکم کمی ناراحتی وجود خواهد داشت که بدترین حالت آن در هفته اول تجربه می شود. در مقیاس 10-1، اغلب درد در حدود 7-6 برای چند روز اول تا یک هفته تخمین زده می شود و در هفته دوم به حدود 4-3 کاهش می یابد.

در روش های کانتورینگ بدن مانند جراحی زیبایی شکم، سلول های چربی از بدن برداشته می شوند و نمی توانند برگردند. به همین دلیل، بیماران ممکن است در جاهای دیگر مانند باسن، پاها، بازوها و سینه ها دچار اضافه وزن شوند.

پس از انجام این عمل، پایین آمدن و دولا شدن برای نشستن روی توالت می تواند دشوار و ناراحت کننده باشد. بنابراین تقویت کننده صندلی توالت ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد. این دستگاه را می توان به صورت آنلاین خریداری کرد و برای راحتی شما درب منزل تحویل گرفت.

دو هفته اول به شدت توصیه می شود که استراحت کنید و اجازه دهید بدن شما به حالت اولیه خود باز گردد. پس از این دو هفته، اکثر بیماران می توانند فعالیت های سبک مانند راه رفتن را شروع کنند، ولی انجام تمرینات شکمی یا دشوار بلافاصله پس از جراحی شکم ممنوع است.

یکی از شایع ترین عوارض جانبی که بعد از عمل جراحی زیبایی شکم تجربه می شود، مربوط به بیهوشی عمومی است. بیماران در زمان به هوش آمدن به احتمال زیاد دچار گیجی، حالت تهوع، سرگیجه و خستگی می شوند.

خبر خوب این است که روش های جراحی زیبایی شکم با داشتن میزان موفقیت بالا و نرخ پایین عوارض، بسیار ایمن هستند. بر اساس نظرسنجی انجمن جراحان پلاستیک آمریکا (ASPS) از بیش از 3500 عمل جراحی، بیش از 95 درصد از بیماران هیچ گونه عوارضی نداشتند.

جراحی زیبایی شکم “دائمی” است. هنگامی که چربی زیر پوست برداشته شود، نمی تواند دوباره برگردد. با این حال، چربی جدید ممکن است انباشته شود و اگر مقدار زیادی چربی جدید شروع به انباشته شدن کند، پوست کشیده می شود تا حجم فزاینده را در خود جای دهد.

عمل جراحی شکم هیچ تاثیر مستقیمی روی باسن ندارد. این جراحی بر روی ناحیه شکم و ناحیه پهلوی شکم انجام می شود، نه باسن. البته هنوز هم ممکن است تا 3 ماه بعد کمی ورم داشته باشید که می تواند روی لباس شما تاثیر بگذارد.

مهم است که به مدت شش تا دوازده ماه قبل از انجام عمل جراحی شکم به وزن دلخواه خود نزدیک شوید. اکثر جراحان توصیه می کنند که بیماران بین 5 تا 7 کیلوگرم از وزن ایده آل خود فاصله داشته باشند. این موضوع مهم است چرا که افزایش یا از دست دادن وزن اضافی می تواند شکل کانتوری که از طریق جراحی به دست آمده را از بین ببرد.

به طور کلی، درد بعد از عمل جراحی شکم خفیف تا متوسط ​​است. با این حال، به ندرت درد یا ناهنجاری های حسی می تواند ماه ها یا حتی سال ها پس از عمل باقی بماند. اگر درد شما شدید یا مداوم باشد، باید به پزشک خود اطلاع دهید.

محتمل ترین دلیلی که بعد از جراحی، شکم شما کاملا صاف نیست، تورم است. این وضعیت در روزهای پس از جراحی بدتر می شود و سپس به آرامی کاهش می یابد. با انجام عمل جراحی زیبایی شکم، ممکن است ماه ها طول بکشد تا ورم به طور کامل برطرف شود. اگرچه، تورم قابل مشاهده معمولا باید در عرض حدود دو ماه برطرف شود.

 • کسانی که چاق هستند یا اضافه وزن دارند.
 • افراد با شاخص توده بدن (BMI) بیش از 30.
 • کسانی که هرگونه مشکل لخته شدن یا عوارض جراحی قبلی دارند.
 • کسانی که در حال حاضر هر گونه داروی ضد انعقاد یا مکملی مصرف می کنند که ممکن است با جراحی آنها تداخل داشته باشد.

در صورتی که عارضه مربوط به باروری وجود نداشته باشد، بله. زنان می توانند بعد از عمل جراحی زیبایی شکم باردار شوند. دیواره شکم یک زن به گونه ای طراحی شده است که کشیده و گشاد شود تا جنین در حال رشد را در خود جای دهد. بنابراین جراحی زیبایی شکم نمی تواند مانع کشش طبیعی شکم شود.

خوشبختانه با از بین بردن پوست و چربی اضافی، سایز شکم می تواند به کاهش سایز کمر شما کمک کند. برای بیمارانی که با ظاهری کیسه مانند در قسمت تحتانی شکم دست و پنجه نرم می کنند، سفت کردن نیام شکم و ترمیم جدایش شکمی می تواند کانتور آنها را بیشتر باریک کند.

جراحی زیبایی شکم می تواند عضلات شکم را تقویت کند و انعطاف پذیری کلی را بهبود بخشد. علاوه بر این، ماهیچه های شکمی قوی تر می توانند درد کمر را تسکین دهند و وضعیت بدن را بهبود بخشند.

هماتوم (خونریزی)، عفونت، سروما (تجمع مایع) و بهبود ضعیف زخم

جراحی زیبایی شکم شامل لیفت شرمگاهی نمی‌ شود، زیرا بر روی کانتور کردن ناحیه شکم، سفت کردن پوست و ماهیچه‌ های ناحیه میانی تمرکز می‌ کند. با این حال در برخی موارد، کوتاه کردن و کانتور کردن قسمت میانی شما می تواند ظاهر کلی ناحیه شرمگاهی شما را بهبود بخشد، اگرچه این کار هدفمند نیست.

اگر درست پس از جراحی این اتفاق بیافتد، ممکن است به دلیل تورم باشد. اگر بیش از 6 هفته از عمل جراحی گذشته باشد، احتمال افزایش وزن وجود دارد.

اگر چه جراحی شکم اغلب باعث بهبود ناحیه شرمگاهی و تا حدودی قسمت بالای ران می شود. اغلب لیفت شرمگاهی که در همان زمان انجام می شود برای حصول بهترین نتیجه مورد نیاز است. دوره نقاهت در بیشتر موارد تغییر نخواهد کرد.

اگر پوست شلی در اطراف شکم خود دارید، معمولا بهترین راه حل، انجام جراحی زیبایی شکم است. اگر در اطراف شکم خود چربی سرسخت اضافی دارید، ممکن است جراحی لیپو 360 را به جراحی زیبایی شکم ترجیح دهید. لیپو 360 کل شکم را به صورت 360 درجه تغییر شکل داده و کانتور می کند.

لیفت بدن به اندازه عمل جراحی زیبایی شکم رایج نیست، چرا که بیماران تمایلی به افتادگی پوست در ناحیه پشت خود ندارند. با لیپوساکشن بدون نیاز به لیفت بدن می‌ توان چربی‌ پهلوها و کمر را از بین برد. با این حال، برای کسانی که پوست اضافی در اطراف تنه خود دارند، ممکن است لیفت بدن توصیه شود.

دو نوع جراحی زیبایی شکم وجود دارد:

 1. جراحی زیبایی شکم کوچک که بر روی ناحیه شکم که زیر ناف قرار دارد تمرکز می کند.
 2. جراحی زیبایی شکم کامل که رایج ترین نوع عمل جراحی شکم است چرا که بر روی کل قسمت میانی تمرکز می کند.

بعد از جراحی شکم باید بصورت ایمن بخوابید، به این معنی که اصلا روی شکم نخوابید. برای این منظور می توانید با تکیه گاه مناسب در یک تخت بخوابید یا از بالش هایی استفاده کنید که پاهای شما را بالا می برند و از غلتیدن شما جلوگیری می کنند. بهترین گزینه این است که در یک تکیه گاه بخوابید.

مقدار وزنی که بیمار پس از عمل جراحی شکم از دست می دهد، بسته به بزرگی عمل متفاوت است. در بیشتر موارد، بیماران مقدار حداقل وزن را از دست می دهند که معمولا کمتر از سه کیلوگرم است. سایر بیماران با پوست شل بیشتر ممکن است بین 2.5 تا 5 کیلوگرم و گاهی اوقات حتی بیشتر وزن کم کنند.

بله، وجود نافی که به صورت عمودی کشیده شده است، اغلب نشان می دهد که یک فرد جراحی زیبایی شکم انجام داده است.

اضافه کردن چند کیلو وزن بعد از عمل، نتایج نهایی عمل جراحی زیبایی شکم را به خطر نمی اندازد. شما معمولا می توانید بین 5 تا 8 کیلو از وزن هدف خود بدون هیچ مشکل مهمی در نوسان باشید. با این حال، افزایش وزن بیش از 8 کیلو می تواند باعث شود پوست و عضلات شکم به آرامی از جای خود کشیده شوند.

اگر یک “جراحی زیبایی شکم کوچک” با برش کوچک دارید، احتمالا بین یک تا سه هفته به خواب در حالت تکیه گاه نیاز خواهید داشت. از سوی دیگر، بیمارانی که جراحی زیبایی شکم کامل انجام می دهند، به حدود چهار هفته نیاز دارند و تا شش هفته نیز محدودیت در انجام هر گونه ورزش یا بلند کردن اجسام سنگین خواهند داشت.

بعد از عمل جراحی زیبایی شکم، یبوست می تواند مشکل ساز باشد، چرا که داروهای ضد درد اپیوئیدی باعث کند شدن عملکرد روده شما می شود. پس از ترمیم عضله، در صورت یبوست ممکن است احساس درد وجود داشته باشد.

اکثر زنانی که این روش را انتخاب می کنند در اواخر دهه 30 زندگی خود، اوایل دهه 40 یا بالاتر هستند. با این حال وقتی صحبت از سن می شود، تا زمانی که به حفظ نتایج متعهد هستید و برای باردار شدن مجدد برنامه ریزی نکنید و از سلامت خوبی برخوردار باشید، هر سنی می تواند مناسب باشد.

مطالعات نشان داده است که 8.2 درصد از افراد احساس درد را بین 3 ماه تا 9 سال پس از انجام جراحی گزارش کرده اند، که اغلب در زیر ناف در همان محل خط برش قرار دارد، که نشان دهنده آسیب مستقیم عصبی در این ناحیه به عنوان علت اصلی درد است.

معمولا در حین انجام عمل جراحی از سه بخیه استفاده می شود.

اکثر بیماران حدود 3 تا 4 هفته پس از جراحی با پوشیدن شلوار جین احساس راحتی می کنند. این باعث می شود که تخلیه کننده ها (در صورت وجود) برداشته شوند، جای برش بهبود یابد و مقداری از تورم کاسته شود. پوشیدن ساپورت یا لباس های راحت گزینه‌ ای عالی برای روزهای اولیه پس از جراحی هستند.

از یک صابون ملایم استفاده و دوش آب ولرم استفاده کنید. تا زمانی که برش ها خوب جوش نخورده اند، از استفاده مستقیم صابون روی برش ها خودداری کنید. از کشیدن حوله بر روی ناحیه برش خورده برای جلوگیری از باز شدن مجدد زخم خودداری کنید.

اکثر متخصصان معتقدند که زمستان بهترین فصل برای انجام عمل جراحی زیبایی شکم است. می توانید فرآیند مشاوره را در اواخر پاییز شروع کنید. این کار به شما زمان می دهد تا مجرب ترین جراحان پلاستیک را در منطقه خود شناسایی کنید و نمونه کارهای آنها را بررسی کنید.

وقتی که در حال رسیدن به وزن سالم و ثابت هستید. اگر هنوز بر روی کاهش وزن خود کار می کنید، باید منتظر بمانید تا به وزن سالم و پایدار برسید تا جراحی زیبایی شکم را انجام دهید. از دست دادن وزن اضافی می تواند منجر به اضافه شدن پوست اضافی و افتادگی شود و افزایش وزن نیز باعث کشیدگی مجدد پوست و ماهیچه ها می شود.

برای بهبودی کامل به حدود دو هفته مرخصی از کار نیاز است. اکثر افراد می توانند بعد از حدود چهار تا پنج روز با کامپیوتر کار کنند، اما جراحان پلاستیک معمولا دو هفته را برای جلوگیری از وارد شدن هرگونه استرس غیرضروری بر بدن توصیه می کنند.

جراحی زیبایی شکم 360 به طور کلی شامل جراحی زیبایی شکم (از بین بردن پوست و چربی اضافی) و لیپوساکشن پهلو و پشت است. لیپو 360 شامل برداشتن پوست اضافی از جلوی بدن نیست و فقط شامل لیپوساکشن شکم، باسن، پهلو و پشت می شود.

زمانی که ورزش نمی تواند به شما کمک کند، انجام جراحی زیبایی شکم لازم است.

ورزش باعث سفت شدن یا از بین بردن پوست شل و اضافی نمی شود، که یک نگرانی رایج برای افرادی است که به دلیل بارداری یا کاهش وزن شدید، پوست شکمشان شل شده است. ورزش همچنین قادر به رفع برخی از مشکلات عضلات شکم نیست.