موارد استفاده از عمل

شکم و پهلو

جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین چیست؟

جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین در واقع می‌تواند اثرات فیزیکی بارداری و زایمان مانند جای زخم، چسبندگی‌ ها و پوست شل ناشی از عمل سزارین را از بین ببرد.

گزینه های جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین کدام اند؟

 • ابدومینوپلاستی (تامی تاک)
 • مینی تامی تاک
 • برداشتن اسکار

مزایای عمل

 • از بین بردن پوست اضافی
 • ترمیم عضلات جدا شده شکم
 • از بین بردن علائم کششی و اسکارهای شکمی
 • کمر خود را کانتور کنید
 • انتخاب لباس بیشتر

عوارض احتمالی عمل

 • نتایج نامطلوب
 • افزایش عوارض و خطرات
 •  افزایش دوران بهبودی

بهترین زمان برای اقدام به جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین چه موقع است؟

تا زمانی که بدن به طور کامل از سزارین بهبود نیابد و فرد به وزن قبل از بارداری و متابولیسم طبیعی خود بازنگردد، نباید عمل جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین انجام شود.

بهترین کاندیداهای جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین چه کسانی هستند؟

 • خانم هایی که قصد بارداری مجددا ندارند.
 • خانم های که اضافه وزن ندارند.
 • خانم هایی که در قسمت شکم خود خیلی چربی ندارند.
 • خانم هایی که دچار شلی در پوست هستند.
 • خانم هایی که در دوره بارداری یا زایمان مشکل خاصی نداشته اند.

سن مناسب یا توصیه شده

18 سال به بالا

بیهوشی دارد یا خیر؟

بله بیهوشی عمومی

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

معمولا ندارد

دوره نقاهت بعد از جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین چند روز طول می کشد؟

حدود 4 تا 6 هفته

هزینه عمل جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین چقدر است؟

بسته به معیارهای مختلف از جمله جراح و کلینیک مورد نظر و …هزینه می تواند متغیر باشد.

مدت زمان عمل

1 الی 2 ساعت

احتمال موفقیت

بالا

مدت دوران نقاهت

حدود 4 تا 6 هفته

جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین

آنچه می خوانید

 • لینک های مفید

جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین چیست؟

برای برخی، بارداری و زایمان می‌تواند اثرات فیزیکی طولانی ‌مدتی مانند جای زخم، افزایش وزن و اگر سزارین کرده ‌اید، چسبندگی‌ ها و پوست بیش از حد ناشی از عمل جراحی بر جای بگذارد. یکی از نتایج رایج جراحی سزارین ایجاد یک کیسه پف‌کرده از پوست است که درست زیر جای زخم ایجاد می ‌شود. 

ورزش و داشتن یک رژیم غذایی خوب کیسه سزارین را از بین نمی برد. این کار به یک روش جراحی مانند ابدومینوپلاستی یا شکل دیگری از برداشتن جای زخم نیاز دارد. روش های مختلفی وجود دارد که از بین بردن جای زخم می تواند انجام شود، مانند برداشتن اسکار با لیزر. با گذشت زمان، در طول دوره بهبودی، ممکن است برآمدگی کیسه کاهش یابد یا متوجه شوید که جای زخم شروع به بدتر شدن می کند، اما این تضمینی نیست. این به این دلیل است که چربی طبیعی را می توان با یک رژیم غذایی خوب و ورزش منظم کاهش داد، اما روی بافت اسکار اثری نمی شود.

جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین

گزینه های جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین چیست؟

اینکه کدام روش جراحی مناسب است و ماهیت اسکار بستگی دارد. در زیر لیستی از گزینه های مختلف موجود است :

 • ابدومینوپلاستی (تامی تاک):

 این یک گزینه محبوب برای بسیاری از زنانی است که سزارین می کنند. این عمل می تواند به کاهش چربی شکم کمک کند و همچنین می تواند بسته به جایی که جراحی در ناحیه شکم انجام شده است، جای زخم ها را از بین ببرد.

 • مینی تامی تاک:

 این روش شبیه به یک تامی تام معمولی است با این تفاوت که این روش بیشتر بر روی ناحیه تحتانی شکم تمرکز دارد. این برای بیمارانی که این روش را بدون پوست اضافی انجام داده اند و پس از سزارین وزن کم کرده اند ایده آل تر است.

 • برداشتن اسکار:

 این روش به جای زخم اجازه می دهد تا جای زخم را در اطراف بافت ترمیم یا ترکیب کند.

شایان ذکر است که در طی عمل جراحی شکم ممکن است جای زخم نیز ایجاد شود. این موضوع این سوال را ایجاد می کند که آیا با توجه به اینکه هنوز جای زخم خواهید داشت، انجام عمل شکم ارزش دارد یا خیر. تفاوت بین اسکار سزارین و جراحی ابدومینوپلاستی در این است که عمل ابدومینوپلاستی می تواند پوست اضافی کیسه را از بین ببرد. این به این معنی است که جای زخم در مقایسه با اسکار کمتر قابل مشاهده است و پوست اطراف معده شما سفت تر به نظر می رسد. علاوه بر این که جراحی ابدومینوپلاستی فواید زیادی برای پوست شما دارد، می تواند معایبی نیز داشته باشد.

4 روش جراحی پس از بارداری چیست؟

 • تامی تاک

داشتن پوست شل بعد از زایمان بسیار رایج است. در دوران بارداری، پوست کشیده می شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. همچنین ممکن است دچار جدا شدن یا ضعیف شدن عضلات شکم شوید.

کشیدن شکم دو کار را انجام می دهد. پوست اضافی را از بین می برد و ماهیچه های شکمی را که ضعیف شده یا جدا شده اند سفت می کند. در حالی که تامی تاک می تواند ناحیه شکمی صاف و محکم تری ایجاد کند، نمی تواند جایگزینی برای کاهش وزن باشد. قبل از انجام عمل جراحی شکم، باید در مرحله ای باشید که دیگر قصد کاهش وزن نداشته باشید.

 • بزرگ کردن سینه

تغییر دیگری که ممکن است بعد از زایمان متوجه آن شوید، کاهش حجم سینه ها است. این کاهش حجم ممکن است تا پس از پایان شیردهی قابل توجه نباشد. با این حال، بسیاری از زنان احساس می‌کنند که سینه‌ هایشان پس از زایمان خالی شده است. بزرگ کردن سینه می تواند سینه ها را به اندازه و حجم قبلی بازگرداند.

انواع مختلفی از ایمپلنت در دسترس است و جراح پلاستیک شما نوعی را توصیه می کند که به شما نتایج دلخواه را بدهد. برخی از گزینه ‌های محبوب عبارتند از: پروتز سینه نمکی، پروتز سینه سیلیکونی و پروتز سینه گرد. پروتز سینه نیز در گزینه های صاف یا بافتی موجود است.

 • لیفت سینه

راه دیگر برای رسیدگی به تغییراتی که بعد از بارداری می تواند در سینه شما ایجاد شود، لیفت سینه است. اگر افتادگی سینه یک نگرانی اصلی برای شما است، لیفت سینه، سینه ‌های شما را به حالت بالاتر باز می‌گرداند. در طول لیفت سینه، پوست اضافی برداشته می‌شود و نوک پستان و آرئول در موقعیت بهتری قرار می‌گیرند.

برای بهترین نتایج، تا پایان شیردهی و پس از تثبیت بافت سینه قبل از لیفت سینه صبر کنید. لیفت می تواند افتادگی را کاهش دهد در حالی که ایمپلنت می تواند به سینه ها حجم دهد.

 • کانتورینگ بدن

بازگرداندن فرم پس از زایمان می تواند یک چالش بزرگ باشد. حتی با رژیم غذایی و ورزش، ممکن است متوجه شوید که چربی های سرسختی دارید که تکان نمی خورد. کانتورینگ بدن از طریق لیپوساکشن می تواند درخواست شما را ساده کند و به شما کمک کند تا به نتایجی برسید که تنها از طریق روش های سنتی نمی توانید به دست آورید.

لیپوساکشن روشی هدفمند برای حذف چربی است و از آنجایی که برش ها کوچک هستند، جای زخم کمی باقی می ماند. لیپوساکشن شامل تزریق مایع بی حس کننده به ناحیه و سپس برداشتن چربی با کانولا است. تقریباً در هر نقطه از بدن قابل انجام است. با این حال، معمولاً برای از بین بردن چربی شکم، ران ها، باسن، زیر چانه و بازوها استفاده می شود.

جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین
دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

آیا جراحی زیبایی شکم بلافاصله بعد از سزارین بی خطر است؟

اکثر جراحان به سه دلیل جراحی زیبایی شکم بلافاصله بعد از سزارین یا همراه با سزارین را توصیه نمی کنند :

 • عوارض جراحی

 همه جراحی ها دارای خطراتی هستند و ترکیب جراحی ها احتمال بروز این عوارض را افزایش می دهد. احتمال عفونت، لخته شدن خون و احتباس مایعات همگی خطرات بیشتری در هنگام انجام جراحی های شکم و رحم هستند.

 • بهبودی دشوار

 بهبودی همزمان از هر دو عمل جراحی می تواند برای بدن و سبک زندگی شما به عنوان یک مادر دشوار باشد.

 • نتایج رضایت بخش

 در طول نه ماه بارداری، پوست شکم شما کشیده می شود. این انحراف می تواند تعیین دقیق میزان سفت کردن پوست بلافاصله پس از زایمان را برای جراح دشوار کند. اگر با عجله انجام عمل جراحی شکم خود را انجام دهید، این خطر وجود دارد که به حداکثر توانایی خود عمل نکند.

آیا جراحی زیبایی شکم بلافاصله بعد از سزارین بی خطر است؟

به طور سنتی دو نوع مختلف عمل جراحی زیبایی شکم وجود دارد که  می توانید بسیته به ترکیب بدن خود انجام دهید :

 • تامی تاک کامل

محبوب ترین عمل برای بعد از سزارین است که مادران اخیر این گزینه را برای صاف کردن کل شکم و از بین بردن جای زخم سزارین انتخاب می کنند. اگر پوست اضافی یا ترک های پوستی بالای ناف دارید، این احتمالا بهترین گزینه شما خواهد بود. یک تامی کامل شکم ممکن است با لیپوساکشن ترکیب شود.

 • مینی تامی تاک

 برای مادرانی که قبل از بارداری در محدوده وزن ایده آل خود قرار دارند و وزن بارداری خود را از دست داده اند مناسب است. این روش فقط بر روی قسمت پایین شکم متمرکز است و ممکن است با لیپوساکشن نیز ترکیب شود.

مینی تامی تاک

مراحل انجام جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین چیست؟

از شلی پوست بعد از بارداری گرفته تا اضافه وزن، زنان ترجیح می دهند برای بهبود ظاهر شکم خود، تحت عمل جراحی پلاستیک قرار گیرند. 2 نوع ابدومینوپلاستی وجود دارد و هر دو معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شوند. ابدومینوپلاستی جزئی شامل موارد زیر است :

ابدومینوپلاستی کامل شامل موارد زیر است :

این عمل می تواند بین 2 تا 5 ساعت طول بکشد. بیشتر افراد نیاز دارند چند شب در بیمارستان بمانند. احتمالاً بعد از بیهوشی از بیهوشی عمومی کمی درد خواهید داشت. در صورت نیاز می توان داروی مسکن تهیه کرد.

بهترین زمان برای اقدام به جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین

تا زمانی که بدن شما به طور کامل از سزارین بهبود نیافته و به وزن قبل از بارداری و متابولیسم طبیعی خود بازگردد، نباید عمل جراحی شکم انجام دهید. قبل از زایمان و چند ماه پس از آن، وزن، سطح هورمون و خون شما در نوسان است. برای اینکه بهترین نتیجه را داشته باشید،  بدنتان باید به حالت عادی بازگردد. همچنین، اگر قصد دارید در آینده بچه‌ های بیشتری داشته باشید، ممکن است لازم باشد تا بعد از آخرین بارداری خود از انجام عمل جراحی شکم خودداری کنید.

برخی از زنان به یک سال یا حتی بیشتر نیاز دارند تا به طور کامل از نظر جسمی و روحی پس از بارداری و زایمان بهبود یابند. ذخایر انرژی در ماه های اول پس از زایمان کم است. از آنجایی که بهبودی پس از عمل جراحی به زمان و انرژی نیاز دارد، برنامه ریزی زودهنگام عمل جراحی شکم ممکن است مادر را در موقعیتی قرار دهد که بی دلیل استرس زا باشد. پس از جراحی، مهم است که یک هفته لازم را صرف تمرکز روی خود کنید. وقتی کودک شما هنوز خیلی کوچک است، این می تواند تقریباً غیرممکن باشد، مگر اینکه کمک تمام وقت داشته باشید.

جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین

جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین برای چه کسانی مناسب است؟

مزایای جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین

معایب جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین

جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین

اقدامات قبل از جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین

دوره نقاحت بعد از جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین

شما باید حدود 4 تا 6 هفته از کار و ورزش به دور باشید. تا چند هفته بعد از عمل نمی توانید رانندگی کنید. حدود 6 هفته طول می کشد تا به طور کامل بهبود یابد و تاثیر کامل عمل جراحی شکم را مشاهده کنید.

معمولاً باید به مدت 6 هفته نوع خاصی از سوتین یا شلوار مخصوص کنترل شکم را بپوشید تا پوست شما به خوبی ترمیم شود و تورم کاهش یابد. به طور کلی، در این مدت باید راحت باشید و در حالی که در رختخواب هستید زانوهای خود را خم نگه دارید تا از وارد آمدن فشار به بخیه های خود جلوگیری کنید.

پس از چند هفته احتمالاً از شما خواسته می شود که با پزشک خود ملاقات کنید تا مطمئن شوید که زخم به درستی بهبود می یابد. پس از 6 هفته شما معمولاً می به انجام بیشتر فعالیت های معمول خود بازگردید.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین

چند روز اول پس از ابدومینوپلاستی اوضاع معمولاً کمی برای شما سخت است، زیرا حرکات شما همچنان بسیار محدود خواهد بود. با این حال، پیروی دقیق از دستورالعمل‌ های پزشک پس از عمل می ‌تواند به بهبود سریع ‌تر برش‌ ها و جلوگیری از ایجاد اسکار عمیق کمک کند.

نکات مراقبتی بعد از جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین در زیر آورده شده است :

 • مایعات زیاد بنوشید:

هیدراته ماندن برای بهبودی شکم بسیار مهم است، زیرا به کاهش تورم، دفع سموم و کاهش هرگونه اختلال در حرکات روده به دلیل داروهایی که ممکن است مصرف کنید کمک می کند.

 • همیشه لباس فشرده سازی خود را بپوشید:

لباس فشرده شما بهترین دوست جدید شماست تا زمانی که پزشک به شما بگوید که دیگر آن را نپوشید. برای به حداقل رساندن تورم و به حداکثر رساندن نتایج عمل جراحی شکم، مهم است که به پوشیدن آن ادامه دهید. با این حال، هنگام دوش گرفتن حتما آن را بردارید.

 • تا زمانی که درن‌ها برداشته نشده‌اند، دوش نگیرید:

تا زمانی که درن ها به‌ طور کامل توسط پزشک یا پرستار خارج نشود، نمی‌توانید دوش بگیرید.

 • داروهای خود را مصرف کنید و از کمپرس یخ استفاده کنید:

برای کاهش درد و تورم مداوم از کمپرس یخ و داروهای مسکن استفاده کنید.

 • هر روز چند دقیقه پیاده روی کنید:

برای اینکه از لخته شدن خون جلوگیری کنید، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند کمی حرکت کنید.

 • از مصرف سدیم اجتناب کنید:

اگر می توانید، سعی کنید یک رژیم غذایی کم سدیم پر از میوه ها و سبزیجات داشته باشید، زیرا مصرف بیش از حد نمک می تواند باعث نفخ در بدن شود.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی شکم

هفته دوم بعد از جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین

 • پیاده روی کنید:

حداقل سه بار در روز در اطراف اتاق قدم بزنید، مطمئن شوید که محل برش خود را تحت فشار قرار ندهید.

 • لباس فشرده خود را بر تن داشته باشید:

همیشه لباس فشرده خود را بپوشید مگر اینکه بخواهید دوش بگیرید.

 • با احتیاط دوش بگیرید:

هنگام دوش گرفتن، مطمئن شوید که محل برش های خود را خیلی محکم مالش ندهید. انجام این کار می تواند باعث باز شدن آن ها شود.

هفته سوم بعد از جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین

همپنان به پوشیدن گن خود ادامه دهید:

حداقل نیمی از اوقات لباس فشرده‌ سازی خود را بپوشید و فقط در مواقعی که برای دوش گرفتن یا حمام کردن لازم است لباس را از تن خارج کنید.

از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید:

برای جلوگیری از کشش پوست و فشار بیش از حد روی شکم، چیز سنگینی بلند نکنید.

بگذارید بدنتان راهنمای شما باشد:

اگر بدنتان در حال مقاومت است به آن فشار نیاورید. ممکن است بتوانید آزادانه تر حرکت کنید، اما مراقب باشید زیاده روی نکنید.

جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین

با بروز چه علائمی به پزشک مراجعه کنیم ؟

هزینه عمل جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین

هزینه های جراحی شکم بعد از سزارین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

جمع بندی

جراحی شکم یک طبقه بندی گسترده از روش های جراحی است که در ناحیه شکم برای تشخیص یا درمان یک بیماری پزشکی انجام می شود. بسته به اینکه کدام اندام شکمی درگیر است، از جمله معده، کبد یا کلیه و غیره، تکنیک های مختلفی را شامل می شود. اغلب این روش‌ها به طور سنتی نیازمند باز کردن شکم با یک برش بزرگ هستند و تحت عنوان جراحی‌های باز شکم یا لاپاراتومی نامیده می‌شوند که به عنوان عمل‌ های بزرگی در نظر گرفته می ‌شوند که طولانی ‌تر شدن دوره بهبودی و دوره‌ی کوتاهی به دنبال دارند.

با این حال، تکنیک ‌های جدیدتر راه را برای جراحی ‌های لاپاراسکوپی هموار کرده ‌اند که فقط به برش ‌های بسیار کوچک ‌تری نیاز دارند که جای زخم کمتری بر جای می‌گذارد و درد کمتری پس از عمل ایجاد می‌کند.

در جراحی‌ های لاپاراسکوپی از لوله ‌هایی استفاده می ‌شود که در برش ‌های کوچک ایجاد شده روی بدن بیمار قرار می‌گیرند. لوله‌ ها به یک دوربین فیلم‌برداری متصل می ‌شوند که به عنوان راهنمایی در طول جراحی، نمای داخلی شکم را به جراح می‌دهد. ابزارهای جراحی نیز برای کار با لوله های مذکور طراحی شده اند و نیاز به ایجاد برش های بزرگ را کاملاً از بین می برند.

 در نتیجه، بیماران از این روش سریع تر بهبود می یابند و همچنین حداقل از دست دادن خون و کمترین جای زخم را تجربه می کنند. آن ها همچنین خطر عفونت را تا حد زیادی کاهش می دهند. این رویکرد کم تهاجمی برای جراحی شکم این روزها با پیشرفت فناوری لاپاراسکوپی بیشتر و بیشتر مورد تقاضا قرار گرفته است.

 • پاسخ به سوالات پرتکرار

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

خیر عمل لیپوماتیک یکی از بی خطرترین و کم عارضه ترین جراحی های زیبایی در جهان است.
نتیجه عمل لیپوماتیک دائمی و برگشت ناپذیر است، با این وجود برای حفظ نتایج عمل لیپوماتیک باید سبک زندگی سالمی داشته باشید و از یک رژیم غذایی مناسب و یک برنامه ورزشی منظم پیروی کنید.
پس از گذشت 6 ماه از عمل لیپوماتیک می توانید نتیجه نهایی را مشاهده کنید.
جای برش عمل لیپوماتیک بسیار کوچک است و زخم های باقی مانده از عمل لیپوماتیک به مرور زمان کمرنگ می شوند. شما می توانید با استفاده از روش های درمانی مختلف مانند استفاده از کرم های موضعی، لیزر درمانی و … به راحتی جای اسکار باقی مانده از عمل را از بین ببرید.
خیر، بیمه هزینه جراحی های زیبایی مانند جراحی لیپوماتیک را پوشش نمی دهد.