آب آوردن شکم بعد ازعمل ابدومینوپلاستی

نکاتی برای به حداقل رساندن آب آوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی

 • هیدراته بمانید.
 • رژیم غذایی سالم را حفظ کنید.
 • از کشیدن سیگار خودداری کنید.
 • از مصرف غذاهای حاوی سدیم زیاد خودداری کنید.
 • محل جراحی را تمیز  و خشک نگه دارید.
 • از مصرف بیش از حد نمک خودداری کنید.
 • به بدن خود گوش دهید و در درمان خود عجله نکنید.
 • در طول روز به اندازه کافی بخوابید و استراحت کنید.

آب آوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی تا چه مدت ادامه دارد؟

دو هفته تا 18 ماه

علت آب آوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی

رگ‌ های خونی و رگ‌ های لنفاوی ناحیه ‌ای که قبلاً مایع را به سمت بالا تخلیه می‌کردند بعد از جراحی تقسیم شده اند.

آیا آب آوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی طبیعی است؟

بله، آب آوردن شکم طبیعی است و جای نگرانی نیست.

آیا آب آوردن شکم بعد ازعمل ابدومینوپلاستی دچار نوسان می شود؟

نوسانات تورم و آب آوردن شکم می تواند تحت تأثیر فعالیت های روزانه مثل ایستادن طولانی مدت، خواب، ورزش و … قرار گیرد.

آب آوردن شکم، یک عارضه جانبی طبیعی پس از عمل جراحی شکم است، بدون توجه به نوع برش شما. درست مانند بسیاری از عوارض جانبی دیگر، تورم بر اساس سیستم ایمنی فردی و روند بهبودی شما متفاوت است.

آب آوردن شکم بعد ازعمل ابدومینوپلاستی، موقتی است و با گذشت زمان از بین می رود. پیروی از دستورالعمل‌ های مراقبت ‌های بعدی دکتر کامبیز ایزد پناه می تواند به کاهش تورم کمک می‌کند. عفونت یا سایر عوارض می تواند باعث تداوم تورم و طولانی شدن دوره نقاهت شود. کنترل تورم باعث بهبودی می شود و به شما کمک می کند تا نتایج را سریعتر ببینید.

آنچه می خوانید

جراحی ابدومینوپلاستی

جراحی شکم – یا ابدومینوپلاستی – یک روش محبوب و بسیار موثر برای تغییر شکل ناحیه شکم است. یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم ممکن است برای ترمیم تغییرات ظاهری شکم شما ناشی از بارداری یا کاهش وزن زیاد کافی نباشد. بارداری همچنین علائم کشش و چین ‌های پوستی را برجای می‌گذارد و در نتیجه خاصیت ارتجاعی پوست از بین می‌رود که به عنوان الاستوز شناخته می‌شود.

مهم است که به خاطر داشته باشید که جراحی ابدومینوپلاستی یک جراحی کاهش وزن نیست. این یک روش کانتورینگ بدن است. هنگام انجام عمل جراحی زیبایی شکم، جراح پلاستیک شما پوست و چربی اضافی را برمی دارد و عضلات شکم شما را سفت می کند.

یک عارضه جانبی طبیعی پس از تامی تاک آب آوردن شکم است که موقتی است و معمولاً در چند هفته اول ناپدید می شود. با این حال، عفونت‌ های احتمالی یا عدم پیروی از دستورالعمل‌ های جراح پلاستیک ممکن است باعث شود که تورم برای مدت طولانی‌ تر از حد انتظار باقی بماند.

درک اینکه چرا و چگونه آب آوردن شکم رخ می دهد می تواند نگرانی های بیماران را کاهش دهد و به آن ها کمک کند تا انتظارات واقع بینانه ای در مورد بهبودی شکم خود داشته باشند.

آب اوردن شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

دکتر ایزدپناه درمورد جراحی ابدومینوپلاستی بیشتر توضیح می‌دهد:

بهبودی ابدومینوپلاستی

مانند هر نوع جراحی پلاستیک دیگری، بهبودی پس از عمل جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی به زمان نیاز دارد. جراح پلاستیک شما دقیقاً توضیح خواهد داد که بعد از عمل چه رخ خواهد داد. به عنوان مثال، وجود برآمدگی در قسمت پایین شکم در روزهای اول پس از عمل طبیعی است.

پزشک احتمالاً استفاده از کمربند یا لباس فشرده سازی سبک را برای کمک به کاهش تورم و سایر عوارض احتمالی توصیه می کند. لباس بعد از جراحی باید تا شش هفته در روز و شب پوشیده شود.

به طور معمول، دوره نقاهت حداقل دو هفته طول می کشد، اما قبل از شروع مجدد تمرین باید چهار هفته دیگر صبر کنید. بدون تایید جراح پلاستیک خود، نباید هیچ گونه فعالیت بدنی – به ویژه ورزش های شکمی – انجام دهید.

علت آب آوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی

پس از اتمام جراحی، بدن شما گلبول های سفید و سایر ترکیبات مخصوص بهبودی را به محل جراحی می فرستد تا روند بهبودی را به سرعت آغاز کند. افزایش مایعات باعث می شود که ناحیه در مراحل اولیه بهبودی بزرگتر شود. آب آوردن شکم، یک پاسخ کاملا طبیعی به یک آسیب است، به همین دلیل است که بیشتر تورم در نزدیکی محل برش قرار می گیرد. یک لباس فشرده ارائه می شود که تورم را کاهش می دهد و نتایج بهتری به همراه دارد.

تورم در ناحیه تحتانی شکم پس از عمل جراحی شکم یک بخش کاملاً طبیعی و مورد انتظار از روند بهبودی است.

جراحی تامی تاک باعث ایجاد تغییراتی در سیستم تخلیه لنفاوی بیمار می شود. به طور خاص، جراح پلاستیک پوست شکم را محکم می کشد و آن را در موقعیت جدیدی مانند لیفت صورت جابجا می کند. در نتیجه، رگ‌ های خونی و رگ‌ های لنفاوی ناحیه ‌ای که قبلاً مایع را به سمت بالا تخلیه می‌کردند، اکنون تقسیم شده ‌اند.

اتصالات لنفاوی جدید با گذشت زمان تشکیل می شود، اما تا آن زمان نمی توان مایع را از طریق عروق تخلیه لنفاوی تخلیه کرد. بافت اسکار از جا به جا شدن مایع جلوگیری می کند. این تجمع مایع که باعث بزرگتر شدن ناحیه شکم می شود به عنوان تورم یا ادم شناخته می شود و به اصطلاح می گویند که شکم آب آورده است.

میزان تورم ممکن است به نوع عمل جراحی شکم نیز بستگی داشته باشد. مینی تاک شکم معمولا باعث تورم و زمان بهبودی کمتری نسبت به تامی تاک سنتی می شود. علاوه بر این، ترکیب عمل جراحی شکم با لیپوساکشن در شکم یا سایر قسمت های بدن اغلب باعث ایجاد تورم بیشتر در نواحی آسیب دیده می شود.

نکته دیگری که باید در نظر داشت این است که داروهای مسکن نیز در ایجاد تورم در شکم نقش دارند. داروهای مسکن ممکن است باعث کند شدن دستگاه گوارش و ایجاد یبوست و نفخ شوند. اگرچه این فقط موقتی است و زمانی برطرف می شود که بیمار دیگر به دارو نیاز نداشته باشد.

 

توصیه های مهم برای ابدومینوپلاستی، پیکرتراشی و لیپوماتیک از زبان دکتر ایزدپناه :

مواردی که باید برای کاهش آب آوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی از آن ها دوری کنید

صبور بودن و اجازه دادن به بهبودی بدن شما کلید حل ورم خواهد بود. عجله در روند بهبودی یا فشار بیش از حد به خود می تواند باعث تداوم آب آوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی شود. به بخیه ها یا محل برش دست نزنید زیرا دستان شما می توانند باکتری ها را وارد ناحیه کرده و باعث عفونت شوند.

از فعالیت هایی که به طور خاص از عضلات شکم شما استفاده می کند خودداری کنید. به خصوص زمانی که عضلات شما در حین عمل کشیده می شوند، عضلات قبل از درگیر شدن نیاز به زمان دارند تا بهبود یابند.

مهمتر از همه، به دقت به تمام دستورالعمل های مراقبت های بعدی گوش دهید. دکتر کامبیز ایزد پناه دستورالعمل های فردی را بر اساس سابقه پزشکی، مرحله فعلی بهبودی و سایر عوامل ارائه می دهد.

 

کاهش آب اوردن شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

نکاتی برای کاهش آب آوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی

ورزش شدید و تحرک بیش از حد بر بهبودی شما تأثیر منفی می گذارد. ایده خوبی است که قبل از جراحی به خرید بروید تا مطمئن شوید که در مراحل اولیه بهبودی در حالی که حرکت شما محدود است، همه موارد مورد نیاز خود را دارید. هنگام استراحت و بهبودی در خانه، غذا، آب و هر چیز دیگری که ممکن است بخواهید را بخرید.

برخی از نکات برای به حداقل رساندن آب آوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی عبارتند از:

 • هیدراته بمانید.
 • رژیم غذایی سالم را حفظ کنید.
 • از کشیدن سیگار خودداری کنید.
 • از مصرف غذاهای حاوی سدیم زیاد خودداری کنید.
 • محل جراحی را تمیز و خشک نگه دارید.
 • از مصرف بیش از حد نمک خودداری کنید.
 • به بدن خود گوش دهید و در درمان خود عجله نکنید.
 • در طول روز به اندازه کافی بخوابید و استراحت کنید.
 • سعی کنید هنگام استراحت پاهای خود را بالا بیاورید.
دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

آب آوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی تا چه مدت ادامه دارد؟

ناحیه شکم بیمار در چند روز اول پس از جراحی ابدومینوپلاستی، به طور قابل مشاهده متورم است. ناحیه اطراف جای زخم معمولا جایی است که تورم برای مدت طولانی تری ادامه دارد.

تورم جزئی حدود دو ماه در این ناحیه وجود دارد، اما وسعت آن به مراقبت های معمول و فعالیت های روزانه بیمار بستگی دارد. به عنوان مثال، ایستادن برای ساعات طولانی احتمالا باعث بزرگ شدن مجدد عضلات شکم می شود. با این حال، خواب خوب شبانه به کاهش تورم و تسریع بهبودی کمک می کند.

در برخی موارد، تورم جزئی می ‌تواند تا یک سال پس از جراحی باقی بماند، اما بیشتر بیماران پس از 18 ماه از شر احساس و ظاهر «ورم کرده» خلاص شده‌ اند.

مراحل آب آوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی

بسیاری از بیماران نگران آب آوردن شکم بعد از عمل جراحی شکم هستند. از این رو، ما لیست زیر را برای روشن کردن این نگرانی رایج در بین داوطلبان و بیماران ایجاد کردیم.

آب آوردن شکم 3 هفته پس از ابدومینوپلاستی

مانند هر روش جراحی دیگری، آب آوردن شکم پس از تامی تاک معمولاً در ناحیه تحتانی شکم رخ می دهد. سه هفته پس از جراحی، اکثر بیماران احساس تورم شدید می کنند و حتی سختی اطراف ناف را تجربه می کنند.

آب آوردن شکم 3 ماه پس از ابدومینوپلاستی

تورم قابل توجه در ناحیه تحتانی شکم باید سه ماه پس از جراحی شکم کاهش یابد. با این حال، تورم و پف خفیف طبیعی است که همچنان در این ناحیه وجود داشته باشد.

آب آوردن شکم 6 ماه پس از ابدومینوپلاستی

بسیاری از بیماران حتی 6 ماه پس از جراحی شکم، نفخ جزئی مداوم را تجربه می کنند. دلیل این امر ممکن است این باشد که بیماران ساعت های طولانی را در حالت ایستاده سپری می کنند. با این حال، "خواب خوب شبانه" به بهبود ظاهر متورم شکم کمک می کند.

مراحل آب اوردن شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

آب آوردن شکم 9، 9 یا 10 ماه پس از ابدومینوپلاستی

بیشتر تورم‌ ها باید بین 8 تا 10 ماه پس از عمل شکم برطرف شوند. با این حال، احتباس مایعات به دلیل رژیم غذایی و مصرف نمک ممکن است دلیل متورم بودن شکم باشد. بیمارانی که 10 ماه پس از جراحی شکم دچار نفخ در قسمت فوقانی یا تحتانی شکم می‌شوند، باید با پزشک خود تماس گرفته و از او بخواهند که مجدداً آنها را معاینه کند.

آب آوردن شکم 1 سال پس از ابدومینوپلاستی

آب آوردن شکم پس از جراحی به تدریج در طی یک سال تا یک سال و نیم پس از تامی تاک کاهش می یابد. با این حال، برنامه زمانی خاصی برای بهبودی هر فرد وجود ندارد. اگر تورم برای بیمار غیرعادی به نظر می رسد، وقت آن است که با جراح پلاستیک خود مشورت کنید.

آب آوردن شکم 2 سال پس از ابدومینوپلاستی

تورم شکم 2 سال پس از عمل جراحی شکم ممکن است به دلیل چربی احشایی و شل شدن عضلات باشد. در چنین مواردی، بیماران برای کاهش نفخ که هنوز وجود دارد، نیاز به کاهش وزن دارند. مراجعه به جراح پلاستیک برای ارزیابی بیشتر یا نظر دوم ممکن است کمک کننده باشد.

صبور بودن و پیروی از دستورالعمل ‌های مراقبت‌ های بعدی جراح پلاستیک، کلید حل موثر تورم و پف‌کردگی بعد از عمل جراحی شکم سنتی یا مینی تاک است. بیمارانی که سیستم ایمنی قوی دارند و به دستورالعمل های مراقبت های بعد از عمل پزشک خود پایبند هستند، سریع تر و بهتر بهبود می یابند.

تیم ما بسیار مفتخر است که بهترین متخصصان جراحی در این زمینه را در طول فرایند عمل در کنار شما قرار خواهد داد. همین الان با ما تماس بگیرید و یک وقت مشاوره و ویزیت با دکتر ایزدپناه را رزرو نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

آب اوردن شکم بعد از یکسال

4 راه برای کاهش آب آوردن شکم بعد ازعمل ابدومینوپلاستی

آب آوردن شکم، بخشی طبیعی از بهبودی شکم است و در حالی که بیشتر آن در 2 ماه اول برطرف می شود، برخی از تورم باقیمانده می تواند 6 ماه تا یک سال ادامه داشته باشد. برداشتن گام ‌های صحیح در بهبود اولیه به رفع سریع ‌تر تورم کمک می‌کند تا بتوانید زودتر از نتیجه نهایی خود لذت ببرید.

در این بخش ما نکات خود را برای به حداقل رساندن تورم بعد از عمل جراحی شکم و تسریع روند بهبودی طبیعی به اشتراک خواهیم گذاشت.

لباس فشرده خود را مرتبا بپوشید

لباس ‌های فشرده تورم را کاهش می‌دهند، روند بهبودی را بهبود می‌بخشند، نتایج خوبی ایجاد می‌کنند و خطر تجمع مایع معروف به سروما را کاهش می ‌دهند، که یک عارضه احتمالی شکم است.

شما معمولاً در روز جراحی خود با لباس فشرده از خواب بیدار می شوید و باید تا چند هفته آینده آن را به صورت شبانه روزی بپوشید. تمام سعی خود را بکنید که آن را به طور منظم بپوشید و آن را فقط برای حمام کردن بردارید، مگر اینکه جراح شما دستور دیگری داده باشد.

غذای سالم بخورید و هیدراته بمانید

رژیم غذایی نقش بالقوه زیادی در آب آوردن شکم بعد از جراحی دارد، اما می تواند اثر معکوس نیز داشته باشد. برای بهبود سریع و به حداقل رساندن تورم، مقدار زیادی پروتئین بدون چربی، چربی های سالم و میوه ها و سبزیجات غنی از مواد مغذی مصرف کنید.

مصرف سدیم خود را کاهش دهید و مقدار زیادی آب بنوشید تا از نگه داشتن مایعات اضافی در بدن جلوگیری کنید.

شما همچنین باید از غذاهایی که باعث یبوست می شوند دوری کنید، زیرا این یک مشکل رایج پس از جراحی است. مطمئن شوید که رژیم غذایی شما سرشار از فیبر (و مایعات) است تا با این مشکل مقابله کنید.

ورزش های سبک را انجام دهید

شما نباید بلافاصله پس از انجام ابدومینوپلاستی، به برنامه تمرینی معمول خود بازگردید، اما شروع حرکات سبک در اسرع وقت باعث بهبود گردش خون و کاهش آب آوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی می شود. پیاده روی کوتاهی در اطراف خانه داشته باشید و به تدریج در طی چند هفته آینده به فعالیت های بیشتری برسید.

خواب کافی داشته باشید

خواب نقش مهمی در بهبودی شما دارد، بنابراین سعی کنید هر شب 8 ساعت بخوابید. خوابیده بودن از تجمع مایع نیز جلوگیری می کند.

اگر خوابیدن برایتان دشوار است، در طول روز حرکت‌کنید، زمان استفاده از گوشی را قبل از خواب محدود کنید، مصرف کافئین را کاهش دهید و برای مدیریت استرس با عزیزانتان وقت بگذرانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

آب آوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی طبیعی است ؟

آب آوردن در ناحیه شکم کاملا طبیعی است و پس از انجام عمل جراحی شکم قابل انتظار است. در این ناحیه از بدن، رگ های خونی و رگ های لنفاوی به عنوان سیستم تخلیه مایعات عمل می کنند. در حین انجام عمل شکم، این عروق بریده می شوند. به همین دلیل، بدن مایعات را در این ناحیه بسیار کندتر خارج می کند و در نتیجه تجمع مایع به نام ادم یا تورم ایجاد می شود.

تورم معمولاً در بدترین حالت خود در 2 ماه اول پس از عمل جراحی شکم است، اگرچه همه افراد کمی متفاوت هستند. همانطور که بدن رگ های خونی و لنفاوی را ترمیم می کند، تورم باید همچنان برطرف شود. تکمیل این روند بهبودی ممکن است تا یک سال یا بیشتر طول بکشد، بنابراین مشاهده تورم جزئی در آن زمان معمول است.

میزان تورم تجربه شده پس از عمل جراحی شکم نیز می تواند بسته به طرح درمانی که انتخاب می کنید متفاوت باشد. یک مینی تاک شکم یا تامی تاک بدون تخلیه معمولاً زمان بهبودی و تورم کمتری نسبت به تامی تاک سنتی دارد. از طرف دیگر، افزودن لیپوساکشن به شکم می‌تواند باعث ایجاد تورم در سایر نواحی بدن نیز شود.

تورم می تواند در طول روز نوسان داشته باشد

پس از کاهش تورم اولیه، تورم جزئی ادامه می یابد و می تواند تحت تأثیر فعالیت روزانه شما قرار گیرد. به عنوان مثال، ایستادن طولانی مدت می تواند تورم شکم را افزایش دهد، اما معمولاً پس از یک خواب خوب، این تورم کاهش می یابد. هنگامی که ورزش را شروع می کنید، ممکن است پس از تمرین متوجه افزایش تورم نیز شوید.

کاهش آب آوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی از دید دکتر کامبیز ایزد پناه

در حالی که آب آوردن شکم بعد از عمل جراحیابدومینوپلاستی اجتناب ناپذیر است، برخی اقدامات وجود دارد که می توانید برای کاهش تورم و تشویق بدن خود به بهبودی سریع بدون هیچ گونه عارضه ای انجام دهید. به توصیه های زیر از دکتر کامبیز ایزد پناه توجه کنید:

برای استراحت وقت بگذارید

پس از ابدومینوپلاستی، مهم است که به بدن خود فرصت دهید تا بهبود یابد. این نه تنها به معنای پرهیز از فعالیت ‌های شدید، مانند ورزش‌ های شدید قلبی عروقی یا تمرینات وزنه‌ برداری پس از جراحی است، بلکه مهم است که مطمئن شوید خواب کافی دارید. اجازه دادن به بدن شما برای استراحت، سیستم ایمنی شما را قوی نگه می دارد و به آن اجازه می دهد تا بر روی بهبود قسمت جراحی شده بدن شما یعنی شکم تمرکز کند.


از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید

شما می توانید با تامین سوخت بدن خود با غذاهای سالم و مغذی، سیستم ایمنی بدن خود را برای بهبودی پس از جراحی تشویق کنید. غذاهای سالم حاوی پروتئین بالا را انتخاب کنید که به بدن شما کمک می کند تا بافت های خود را پس از جراحی ترمیم کند و همچنین غذاهایی که ویتامین C و A بالایی دارند. سعی کنید از وعده های غذایی حاوی پروتئین بدون چربی، غلات کامل و سبزیجات استفاده کنید و مصرف کربوهیدرات های ساده خود را محدود کنید زیرا این نوع غذاها می توانند باعث نفخ و ناراحتی شوند. همچنین مهم است که از دریافت فیبر کافی برای حفظ هضم خوب اطمینان حاصل کنید.

علاوه بر این، بهتر است از خوردن غذاهایی که ممکن است باعث ناراحتی گوارشی شوند، مانند غذاهای حاوی چربی و قند بالا، محصولات لبنی، یا غذاهایی که به طور طبیعی باعث ایجاد گاز معده می شوند، خودداری کنید، مانند لوبیاها و غذاهایی که نشاسته بالایی دارند.


به آرامی ورزش کنید

در حالی که ورزش شدید ممکن است در روند بهبودی طبیعی بدن شما اختلال ایجاد کند، مهم است که به حرکت ادامه دهید: ورزش سبک باعث تحریک جریان خون و گردش خون خوب در سراسر بدن، از جمله شکم شما می شود، که باعث بهبود سریع می شود. سعی کنید در اطراف منزل یا روی تردمیل راه بروید یا در کلاس‌ های یوگای آرام شرکت کنید (البته، اگر این کار را انجام می‌دهید، مراقب باشید که از هر حالتی که ممکن است در حین بهبودی روی قسمت میانی شما فشار وارد کند، اجتناب کنید یا تغییر دهید).


از لباس فشرده استفاده کنید

یک لباس فشرده می تواند به کاهش تورم در ناحیه شکم شما کمک کند، زیرا مقدار مایعی را که می تواند در آن ناحیه جمع شود محدود می کند. جراح شما بهترین مدت زمانی را برای پوشیدن لباس فشاری بعد از جراحی به شما توصیه می کند، اما به طور کلی باید حدود دو هفته آن را بپوشید.


داروهای تجویز شده را مصرف کنید

پس از عمل جراحی شکم، جراح ممکن است دارویی را توصیه یا تجویز کند که به کاهش تورم – یا ناراحتی ناشی از تورم – پس از جراحی شما کمک کند. حتما از دستورات جراح خود پیروی کنید. داروهای ضد التهابی که بدون نسخه در دسترس هستند، ممکن است مناسب باشند. برخی از داروهای ضد التهابی خطر رقیق شدن خون را به همراه دارند، بنابراین مهم است که دستورالعمل ‌های جراح خود را دنبال کنید یا در صورت داشتن هرگونه سوال یا نگرانی در مورد دارویی که می‌خواهید مصرف کنید، با کلینیک تماس بگیرید.


لوله های درن خود را حفظ کنید

لوله های درن وسایل پزشکی هستند که از تجمع مایعات جلوگیری می کنند. جراح شما ممکن است به شما توصیه کند که بلافاصله پس از ابدومینوپلاستی چند روز از لوله های درن استفاده کنید.


قرار ملاقات با جراح را فراموش نکنید

پس از انجام عمل جراحی شکم، جراح برای اطمینان از اینکه بدن شما به درستی و بدون عوارض جانبی بهبود می یابد، قرار ملاقات های بعدی را با شما تعیین می کند. مهم است که این قرار ملاقات ها را حتما پیگیری کنید، زیرا جراح شما می تواند هر مشکلی را در بهبودی شما تشخیص دهد و اقداماتی را توصیه کند که می تواند عوارض را به حداقل برساند و شما را در مسیر درست نگه دارد.

 • پاسخ به سوالات پرتکرار

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

بیماران معمولاً برای حدود پنج تا شش هفته پس از عمل، لباس فشرده می پوشند. در ابتدا، لباس باید همیشه پوشیده شود و دکتر ایزدپناه به شما اطلاع می ‌دهد که چه زمانی می ‌توانید آن را در آورید یا فقط برای بخشی از روز آن را بپوشید و چه زمانی می‌توانید به‌کلی پوشیدن آن را متوقف کنید.

اکثر ورم ها پس از تقریباً دو ماه برطرف می شود. حدود 80 درصد از تورم باید فروکش کند، اما بسیاری از بیماران تورم جزئی دارند که می تواند تا یک سال پس از جراحی باقی بماند. در پایان دو ماه، می توانید بیشتر فعالیت ها را از سر بگیرید. ویزیت های بعدی شما کمتر خواهد شد، اگرچه دکتر ایزدپناه همیشه پیگیر بیماران و وضعیت آن ها خواهد بود.

تورم و همچنین کبودی و درد از عوارض جانبی معمول و طبیعی جراحی شکم هستند. در ناحیه شکم، عروق خونی و لنفاوی به عنوان یک سیستم تخلیه مایعات عمل می کنند. در حین انجام عمل شکم، این رگ ها بریده می شوند و به این ترتیب، تخلیه از ناحیه کند می شود. این باعث تجمع موقت مایع در ناحیه (تورم) می شود. شدت عوارض جانبی مانند تورم شکم به عوامل مختلفی بستگی دارد و بنابراین از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است.

بسیاری از بیماران جراحی شکم را ارزشمند می دانند. برخی از بیماران به دنبال بهبود خطوط شکم خود هستند، در حالی که برخی دیگر به دنبال بهبود سلامت جسمی خود هستند. جراحی ابدومینوپلاستی ممکن است برای کسانی که از مشکلات مربوط به سلامتی مانند کمردرد رنج می برند نیز مفید باشد.

بله، داشتن مقداری کبودی در نواحی تحت درمان پس از عمل جراحی شکم طبیعی است. با این حال، اقدامات زیادی وجود دارد که می توانید برای به حداقل رساندن کبودی و جلوگیری از بدتر شدن آن انجام دهید.

دو هفته بعد از عمل جراحی شکم، شما هنوز کاملاً متورم خواهید بود. با این حال، ناراحتی، تورم، سفتی و کبودی شروع به فروکش می کند.

هماتوم یک عارضه بالقوه پس از عمل جراحی شکم است. شما می توانید هماتوم را با تغییر رنگ همراه با محل برش که شبیه کبودی است شناسایی کنید. علائم دیگر شامل تورم شدید است. اگر تمام دستورالعمل های بعد از مراقبت را به دقت دنبال کنید، خطر هماتوم را تا حد زیادی به حداقل خواهید رساند.

قابل توجه ترین تورم در بازه زمانی دو تا سه ماهه فروکش می کند. تورم خفیف می تواند برای مدت طولانی تری باقی بماند و 6 تا 8 ماه طول بکشد.

ممکن است احساس سفتی در شکم داشته باشید زیرا پوست شما به معنای واقعی کلمه بریده شده و دوباره به هم بخیه شده است. سفت شدن عضله می تواند منجر به احساس سفت شدن در طول بهبودی شود. به همین دلیل است که پس از انجام عمل جراحی شکم دچار سفت شدن معده می شوید.

رعایت تمام دستورالعمل های قبل و بعد از جراحی پس از عمل جراحی به کاهش تورم و ناراحتی کمک می کند. در اینجا چند نکته کلی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند: سیگار نکشید یا الکل ننوشید، از داروهای رقیق کننده خون دوری کنید، لباس فشرده بپوشید، در خانه قدم بزنید، رژیم غذایی سالمی داشته باشید که سدیم کمی دارد. داروهای خود را مصرف کنید و برای نوبت های بعدی به مطب مراجعه کنید.

اگر درد غیر منطقی، تب، خونریزی، عفونت یا مشکل تنفسی را تجربه کردید، فوراً با پزشک عمومی، بیمارستان یا جراح خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی پس از جراحی طبیعی است و نشانه بهبودی بدن شماست. به این ترتیب، تورم بعد از عمل جراحی شکم مشکلی رایج است که همه بیماران با آن مواجه هستند و کاملا طبیعی است.

به طور کلی، بهترین گزینه برای مقابله با تورم پس از جراحی این است که دستورالعمل‌های جراح خود را برای مراقبت‌های بعد از عمل به طور کامل دنبال کنید. حتماً لباس‌های فشرده‌کننده خود را طبق دستورالعمل بپوشید، زیرا این به شما کمک می‌کند بهبودی بهتری داشته باشید و همچنین به کاهش تورم و پف‌کردگی بعد از جراحی کمک می‌کند.

به یاد داشته باشید که پس از انجام عمل جراحی شکم، صبور باشید، زیرا تورم به طور طبیعی با گذشت زمان به عنوان بخشی از روند بهبودی طبیعی برطرف می شود.

ناراحتی خفیف تا متوسط ممکن است در روزهای بعد از ابدومینوپلاستی امکان پذیر باشد، اما اغلب می توان هر درد را با دارو کنترل کرد و حتی آن را کاهش داد.

برش‌ های جراحی شکم در قسمت پایینی شکم ایجاد می‌شوند – اغلب نزدیک ناحیه شرمگاهی – بنابراین هر جای زخم احتمالی را اغلب می‌توان با اکثر لباس‌ ها، از جمله لباس‌ های شنا و اکثر انواع لباس ‌های زیر، پنهان کرد.

در حالی که معمولاً هیچ خطر عمده ‌ای در ارتباط با باردار شدن پس از عمل جراحی شکم وجود ندارد، معمولاً توصیه می‌شود که بیماران قبل از انجام این عمل تا پایان بچه‌ دار شدن صبر کنند.

زمان بهبودی ممکن است بسته به نوع بدن شما متفاوت باشد، اما به طور کلی ممکن است تا 8 هفته طول بکشد تا بیماران دوباره احساس کنند که میتوانند روال عادی زندگی را از سر بگیرند. جراح شما در مورد بازه زمانی مشخص تر شما برای بهبودی صحبت خواهد کرد.

یک کاندیدای خوب برای جراحی ابدومینوپلاستی، کسی است که اخیراً وزن زیادی از دست داده یا پوست شل و آویزانی دارد. به طور کلی، کاندیدهای خوب برای تامی تاک می‌خواهند کانتور شکم خود را بهبود بخشند، از سلامت کلی برخوردار هستند و انتظارات واقع بینانه دارند.

مانند هر جراحی دیگری، جراحی شکم با خطرات زیادی همراه است. خطرات رایج شامل عوارض ناشی از بیهوشی، عفونت و خونریزی است. اگر در حال بررسی این روش هستید، با پزشک خود در مورد این خطرات و سایر خطرات صحبت کنید.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد